Skocz do zawartości

Jak rozpoznać NTM?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

W starzejącym się społeczeństwie problem NTM (nietrzymania moczu) staje się coraz bardziej powszechny. Szacuje się, że w Polsce na tę dolegliwość cierpi ok. 6 milionów osób, a choroba ta dwa razy częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn.

Rzadko się mówi i pisze o tej przypadłości, a w powszechnej świadomości problem ten nadal stanowi temat tabu. Specyficzny charakter schorzenia powoduje, że znaczna część pacjentów ukrywa objawy, walczy z krępującą dolegliwością w tajemnicy przed światem i zwleka z pójściem do lekarza. Wyniki badań klinicznych wskazują, że zaledwie ok. 20 proc. chorych szuka pomocy medycznej. Blokuje ich zakłopotanie, uczucie wstydu oraz przekonanie, że nie istnieje żadna efektywna forma terapii tego schorzenia. Zamiast tego, osoby cierpiące na to schorzenie podporządkowują swoje zachowania dolegliwościom. Aby uchronić się przed nietrzymaniem moczu, ograniczają ilość wypijanych płynów i życie płciowe, noszą ze sobą bieliznę na zmianę, w towarzystwie siadają tak, aby w razie potrzeby móc jak najszybciej dojść do toalety, czy wreszcie - noszą pieluchy. Powszechnie sądzi się, że problem dotyczy starszych osób, ale sporą grupą dotkniętych osób są kobiety po porodach, w okresie rozrodczym i okresie dojrzewania, a także dzieci. Można powiedzieć, że ok. 70 proc. kobiet wymaga leczenia, albo pomocy.

Jakie są najczęstsze typy nietrzymania moczu?

Kłopoty z nietrzymaniem moczu mogą przybierać różną postać:

• wysiłkowego nietrzymania moczu - powodującego niekontrolowane popuszczanie moczu, mogące pojawić się przy nagłym wysiłku fizycznym np. podnoszeniu ciężaru, kaszlu, śmiechu;

• nietrzymanie moczu z parcia tzw. pęcherz nadreaktywny - wyciekanie moczu niezależne od woli, pojawiające się w skutek niepohamowanego parcia na mocz;

• mieszanego nietrzymania moczu - łączącego elementy zarówno wysiłkowego nietrzymania moczu, jak również pęcherza nadreaktywnego.

Zadaj sobie pytanie, czy Twój podopieczny:

• chodzi do toalety częściej, niż 8 razy na dobę?

• wstaje więcej niż jeden raz w nocy, by oddać mocz?

• odczuwa natychmiastową potrzebę oddania moczu?

• czuje, że Twój pęcherz stale się kurczy?

• zdarza się mu popuścić mocz, gdy masz silne parcie?

• zdarza mu się popuścić mocz, gdy szybko idziesz, kaszlesz, ćwiczysz?

Jeśli odpowiedź na choć jedno z tych pytań jest twierdząca, koniecznie zgłoś się po poradę do lekarza ginekologa lub urologa, który ustali przyczynę dolegliwości i zastosuje odpowiednie leczenie. Celem leczenia jest zapewnienie kontroli nad trzymaniem moczu, jak również poprawienie samopoczucia, jakości życia i funkcjonowania pacjenta w otaczającym środowisku. Na problem nietrzymania moczu medycyna znalazła już rozwiązania, nie jedno, lecz kilka różnych, w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości i jej bezpośrednich przyczyn. Wyróżnia się leczenie zachowawcze, którego najbardziej rozpowszechnioną formą terapeutyczną jest farmakoterapia oraz leczenie „ostatniej szansy”, czyli techniki chirurgiczne.

Zrób badania

Dokładnie zebrany wywiad, badanie lekarskie oraz uzyskane wyniki badań podstawowych (m.in. badanie ogólne i posiew moczu, USG) pozwalają na rozpoznanie pęcherza nadreaktywnego. Te proste procedury są niezbędne podczas diagnostyki, ponieważ istniejące zakażenie dróg moczowych może dawać objawy podrażnieniowe identyczne, jak w nadreaktywności pęcherza moczowego. Należy jednak pamiętać, iż badanie urodynamiczne powinno być wykonywane jako ostatnia z procedur i jest ono szczególnie zalecane u chorych, u których dotychczasowe leczenie nie przyniosło spodziewanej poprawy, oraz u pacjentek przygotowywanych do leczenie operacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Dzięki za garść najważniejszych informacji. Problem jest coraz powszechniejszy i zdarza się dość sprawnym osobom...

nie tak dość sprawnym, ale i całkiem sprawnym. Moja znajoma po 2. porodzie miała problem z NTM. Tylko miała na tyle kasy, że mogła ten problem usunąć w prywatnej klinice laserowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja podopieczna cierpi na NTM. W nocy musi używać pampersów, abyśmy mogły się wyspać. Niestety wcześniej wstawała kilka razy w nocy do WC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mojej babci też zakładamy pieluchomajtki Tena Slip ze względu że musi ciągle leżeć i nie da rady sobie ich założyć itp. Już nie jest samodzielna jak kiedyś. I pomagają są chłonne nic nie przecieka i wytrzymują na długo. Staramy się zmieniać z moja mamą na zmianę żeby też babcia nie miała odparzeń, skóra jest bardziej zdrowa itp. Wiadomo nie jest łatwo ale my kiedyś też będziemy może potrzebowały takiej pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja babcia strasznie cierpi z powodu nietrzymania moczu, które zaczęło się u niej całkiem niedawno mimo, że 90-ktę już przekroczyła. Ona się bardzo tego wstydzi i niechętnie widzi gości. Może to będzie dla niej rozwiązanie - tylko ciekawe czy da się namówić na te pampersy - muszę wziąć do niej laptopa i pokazać, że wiele starszych ludzi ma takie problemy i korzysta z tego rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj szkoda, że na starość człowiek jest taki nieporadny - jak małe dziecko - użala się moja babcia, która odkąd pamiętam zawsze była pełna werwy i wszystko sama musiała robić. Jakiś czas temu wyczułam od niej zapach moczu i szczerze nie wiem jak zagadać z nią na ten temat bo ciocia z którą mieszka nie ma zamiaru jej zwracać uwagi - może ten pomysł z poprzedniczki z laptopem będzie trafiony - bo szkoda mi tej mojej babuleńki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Justyna napisał:

Moja babcia strasznie cierpi z powodu nietrzymania moczu, które zaczęło się u niej całkiem niedawno mimo, że 90-ktę już przekroczyła. Ona się bardzo tego wstydzi i niechętnie widzi gości. Może to będzie dla niej rozwiązanie - tylko ciekawe czy da się namówić na te pampersy - muszę wziąć do niej laptopa i pokazać, że wiele starszych ludzi ma takie problemy i korzysta z tego rozwiązania

dokładnie a szczególnie kobiety ,kiedy miały po kilkoro dzieci ,to potem mają takie problemy.Jedyne rozwiazanie   Pampersy lub Podkładki higieniczne i częste wymienianie dla utrzymania komfortu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, adamos1 napisał:

dokładnie a szczególnie kobiety ,kiedy miały po kilkoro dzieci ,to potem mają takie problemy.Jedyne rozwiazanie   Pampersy lub Podkładki higieniczne i częste wymienianie dla utrzymania komfortu.

moze nie do konca na temat, bo nie o NTM tu chodzi, ale odwiedzam teraz maja pdp, 92 lata, w szpitalu... ona ma pampersy, siedzi na Rollstuhl i... i nie daje sie kolo niej siedziec... kurcze, siekiera, jakby ten pampers to 2 doby nie byl wymieniany w szpitalu... strasznie czuc, nie tylko zreszta od niej... jak tam wchodze na neurologie to maski tlenowe powinni rozdawac.. a personelu tyle, jak na demonstracji sluzby zdrowia... tylko nie ma sie komu zatroszczyc...jak oni tam pracuja to nie wiem, w takim smrodzie

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Betty personel się pewnie przyzwyczaił i zmienia pampersa regularnie, ale nie dość często.

              Nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość. Przyczyny - jak czytamy w powyższym artykule są różne - ale może warto pomyśleć każdemu o profilaktyce ? Ostatecznie odpowiadają za tę dolegliwość również osłabione mięśnie , więc warto je zawczasu wzmacniać np. stosując natryski zimną wodą.  O leczeniu wodą jest mnóstwo dostępnych informacji, a temat ciekawy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, adamos1 napisał:

Serenity ---oj nie ,nie tylko zimną wodą ha ha ,zresztą nie napisałaś jakie części ciała ha ha

wszystkie części ciała bardzo dokładnie,

ze szczególnym uwzględnieniem okolic ewentualnie odpowiedzialnych za NTM.

Nie wiem tylko czy to też może pomóc mężczyznom? odsyłam do literatury fachowej.

Czytałam, że powinno pomóc kobietom.

W każdym razie zimne kąpiele polecam. ja wchodzę do wanny z zimną wodą.

Było wiele znanych osobistości, które w ten sposób próbowały powstrzymać starzenie - zimną wodą, a nawet przebywając w chłodnych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Serenity napisał:

@Betty personel się pewnie przyzwyczaił i zmienia pampersa regularnie, ale nie dość często.

              Nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość. Przyczyny - jak czytamy w powyższym artykule są różne - ale może warto pomyśleć każdemu o profilaktyce ? Ostatecznie odpowiadają za tę dolegliwość również osłabione mięśnie , więc warto je zawczasu wzmacniać np. stosując natryski zimną wodą.  O leczeniu wodą jest mnóstwo dostępnych informacji, a temat ciekawy.

Racja. Profilaktyka jak najbardziej, nie slyszalam, zeby zimne natryski  wzmacnialy miesnie, hartuja czy ujedrniaja skore, zewnetrzne dzialanie tomoze ma masaz.. Miesnie wzmacnia tylko gimnastyka np cwiczenie miesni Kegla nie tylko na nietrzymanie moczu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adamos1 napisał:

jak ja nie lubię zimna  ..nie nie to nie dla mnie,kocham lato i słońce.

kochasz ato i slonce... a by Cie kaczka kopła!!!! u mnie sie juz z tego Twojego Adaś lubienia lata asfalt na ulicy topi i smierdzi jak szlag... sniegu mi sie chce.... bardzo... i temperatury jakies 15 stopni mniej, bo nie wiem jak tu funkcjonowac, nie ma kilmy, nie ma nawet durnego wiatraka... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adamos1 napisał:

same ostre rzeczy -potrawy na styl węgierski ,kocham ich żarcie -papryke -szczególnie ostrą  no i te inne ,nie wymieniam   ha ha

Czytam Twój post i myślę -papryka ostra na nietrzymanie moczu????

ale żeśmy tu nakręcili równo,,,zjechaliśmy z chorób na style np, węgierskie,,,ale tak nakręcamy się aby było wesoło,bo przecież ta praca nasza jest naprawdę smutna ,ja jak codziennie słyszę jak oni do siebie mruczą i patrzą na siebie ,to nie raz myślę abym ja nie zwariowała,,,,wiem ,ze nie na temat ,ale musze jeszcze coś napisac, dzisiaj jakiś dołek mnie złapał popołudniu i jakis smutek i weszłam na forum i co? rozweseliło mnie forum bardzo -forum leczy ludzi z dołkami!!!!

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blondi napisał:

Czytam Twój post i myślę -papryka ostra na nietrzymanie moczu????

ale żeśmy tu nakręcili równo,,,zjechaliśmy z chorób na style np, węgierskie,,,ale tak nakręcamy się aby było wesoło,bo przecież ta praca nasza jest naprawdę smutna ,ja jak codziennie słyszę jak oni do siebie mruczą i patrzą na siebie ,to nie raz myślę abym ja nie zwariowała,,,,wiem ,ze nie na temat ,ale musze jeszcze coś napisac, dzisiaj jakiś dołek mnie złapał popołudniu i jakis smutek i weszłam na forum i co? rozweseliło mnie forum bardzo -forum leczy ludzi z dołkami!!!!

 

po prostu pociągnąłem  wątek ..no to schodzimy na ziemie i trzymamy się tematu ha ha

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze chyba Hiszpanki , moze latynoski jako bardziej temperamentne , czesto cwicza profilaktycznie no i to zarcie meksykanskie....chyba bardziej pikantne od wegierskiego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Gość Barakuda napisał:

Wydaje mi sie ze chyba Hiszpanki , moze latynoski jako bardziej temperamentne , czesto cwicza profilaktycznie no i to zarcie meksykanskie....chyba bardziej pikantne od wegierskiego.

o pikantnosc jedzenia to naszego Adasia trzeba pytac, on jest specem w pikanterii...

w pikanterii kuchnii wegierskiej znaczy sie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nietrzymanie moczu można poznać po nietrzymaniu moczu.:)

A tak na poważnie, temat interesujący i w naszej pracy zawsze aktualny. Choć z radami tu udzielonymi różnie bywa.:)

O 27.07.2014 at 13:54, Redakcja napisał:

Zadaj sobie pytanie, czy Twój podopieczny:

• chodzi do toalety częściej, niż 8 razy na dobę?

• wstaje więcej niż jeden raz w nocy, by oddać mocz?

• odczuwa natychmiastową potrzebę oddania moczu?

• czuje, że Twój pęcherz stale się kurczy?

• zdarza się mu popuścić mocz, gdy masz silne parcie?

• zdarza mu się popuścić mocz, gdy szybko idziesz, kaszlesz, ćwiczysz?

Najlepiej przy podopiecznym szybko nie chodzić, kaszleć, ćwiczyć, mieć parcie?:d

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...