Skocz do zawartości

  • Witaj, czego szukasz? (kliknij, by wybrać)

o czym rozmawiać i o czym nie rozmawiać z naszymi Pdp ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

     Proponuję tutaj wpisywanie udanych i nieudanych tematów rozmów z naszymi Pdp, ale takich z własnej praktyki, a nie z poradników.

       tematy jest oczywiście bardzo indywidualne : każda opiekunka czy opiekun ma swoje zainteresowania i podobnie jest z Pdp - dobry temat musi być naturalny. Mnie ciężko pogadać z zapalonym fanem sportu. Bywało też, że moi podopieczni nie interesowali się już prawie niczym, albo jedynie tym co będzie na obiad.

      Dobrym tematem do rozmów w moim wykonaniu są np. moi dawni pdp,tych  których dobrze wspominam. Złych historii prawie nie opowiadam. To są pogodne historyjki.

     Zły temat poruszyłam jakoś rzadko, bo jestem bardzo cholernie  ostrożna, ale kiedyś opowiedziałam pdp o mojej bogatej Ciotce, która po 40tce z powodzeniem  rozwinęła firmę handlową, a potem budowlaną ( zaryzykowała kredyt i swój dom z czasów komuny) . A, ale sobie narobiłam ! Akurat córka podopiecznej też rozkręcała jakiś biznes, ale kulawo to szło... i to nie w smak było pdp, że moja Ciotka zarobiła, wzbudziłam niezdrową zazdrość i ..miałam prze...rąbane. jedyna sytuacja, że przez długi jęzor popsułam sobie  sztelę.

     Za bardzo złe tematy uważam tu historię - omijam bezwzględnie, ale pdp też o tym generalnie nie mówią. Polityka też wydaje mi się ryzykowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sa tematy, ktore zawsze sa w stylu tych bezpiecznych i sympatycznych: u mnie sa to tez opowiesci o bylych fajnych psp, ktorych wspominam serdecznie, ale tez o ich upodobaniach zywieniowych, to zawsze ożywia rozmowe, gdy opowiadam jak opoiekowalam sie greckjim dziadkiem, ktory 3 razy dziennie jadl lody zalewane sokiem z wycisnoetych pomaranczy... opowiadam tez o dzieciach pdp, jesli sa to zabawne i fajne historyjki w stylu zawsze tych anonimowych, dobre na rozrusznie na poczatku Stelli jest pokazanie fotek swojej rodzinki, psa, opowiadanie o nich. ale tak samo jak @Serenity mialam kiedys osobe zamknieta w sobie na jakąkolwiek rozmowe, zawsze moja proba nawiazania relacji konczyla sie z jej strony stwierdzeniem: aha... no i jak dlugo mozna toczyc monolog.... 

w tematy sportowe sie nie bawie, bo sie nie znam, natomiast fajne sa opowiesci muzyczne, piosenki z ich mlodosci, ja biore wtedy laptopa i wyszukuje piosenki z lat 40-stych.... ich radosc jest wieka.... kiedsy majac greckiego dziadka wyszukiwalam mu grecka muzyke, albo na youtube filmiki z wycieczek po Grecji, rewelacja....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, dobra sprawa Betty z tą muzyką czy jakimiś wspomnieniami z podróży .,. Dziadkom i babciom często stare szlagry puszczałem ... swojemu obecnemu puściłem także, a co innego jak nie Heintjego ... Dziadek buzię otworzył i słuchał , haha (ale uszami też słuchał) :hahaha:Zapraszam na ten utworek do naszego Musikzimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Łukasz napisał:

O tak, dobra sprawa Betty z tą muzyką czy jakimiś wspomnieniami z podróży .,. Dziadkom i babciom często stare szlagry puszczałem ... swojemu obecnemu puściłem także, a co innego jak nie Heintjego ... Dziadek buzię otworzył i słuchał , haha (ale uszami też słuchał) :hahaha:Zapraszam na ten utworek do naszego Musikzimmer

Musikzimmer :) super to ująłeś :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy opiekunowie mają fajny kontakt z pdp. Jest wiele opiekunów/opiekunek , którzy tęsknią za "normalną rozmową"  ..mam teraz na myśli w pracy.   Jedną z nich jestem ja :serce:

Podam jeden z przykładów jak wyglądało dzisiejsze  moje popołudnie w pracy przy opiece. Zjadłyśmy z pdp :lody: atmosfera była fajna:)  maja pdp w kółko powtarza co ma robić:( więc ja wzięłam ją za rękę i zaczęłam rozmowę od łatwych pytań: prosze powiedz ile masz lat ? odpowiedziała / ale nie zawsze pamieta/ zaczęłam pytać ile masz dzieci ?.. zastanawiała się i czekała na podpowiedź, ..ja mówię dużo czy mało? dużo!! odpowiedziała..zaczęłam naprowadzać moją :serce: pdp mówiąc imiona jej dzieci itd./ma dwoje/ pośmiałyśmy i było fajnie.    Tak wygląda rozmowa i nawiązanie kontaktu z niektórymi pdp.  Cieszę się ,że mam WAS .:love:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minut temu, erika napisał:

Niektórzy opiekunowie mają fajny kontakt z pdp. Jest wiele opiekunów/opiekunek , którzy tęsknią za "normalną rozmową"  ..mam teraz na myśli w pracy.   Jedną z nich jestem ja :serce:

Podam jeden z przykładów jak wyglądało dzisiejsze  moje popołudnie w pracy przy opiece. Zjadłyśmy z pdp :lody: atmosfera była fajna:)  maja pdp w kółko powtarza co ma robić:( więc ja wzięłam ją za rękę i zaczęłam rozmowę od łatwych pytań: prosze powiedz ile masz lat ? odpowiedziała / ale nie zawsze pamieta/ zaczęłam pytać ile masz dzieci ?.. zastanawiała się i czekała na podpowiedź, ..ja mówię dużo czy mało? dużo!! odpowiedziała..zaczęłam naprowadzać moją :serce: pdp mówiąc imiona jej dzieci itd./ma dwoje/ pośmiałyśmy i było fajnie.    Tak wygląda rozmowa i nawiązanie kontaktu z niektórymi pdp.  Cieszę się ,że mam WAS .:love:

 

@erika nie będę się powtarzać ,ale ja takie same pytania  i może jeszcze trochę inne ,zadaję swojej babci,jak załapie to bardzo dużo opowiada mi o całej swojej rodzinie,,,gdzie nikomu nawet nie pisnie słówkiem,nie mówi a ze mną dyskutuje i to jest też ciekawe,,rodzina może by mi nie uwierzyła ,że ze mna tak rozmawia ale jak im opowiedziałam wszystko co mi babcia opowiada to im uszy dęba stanęly -bo to wszystko jest prawda,,,myśle ,że mi ufa  i się do mnie otwiera,,

z dziadkiem o jego podróżach i oczywście co na obiad ,

muzyka to normalne ,że panuje na każdym kroku ,,ale nigdy bym nie poruszyła też histori i polityki ,,,są to za cięzkie tematy do rozmów z dziadkami,,zresztą widzę ,że nie są zainteresowani nawet takimi tematami,,najlepsze dla dziadków  są ploty co i kto i kiedy,,,,,  najlepsze są rozmowy na luzie i relaksujące a nie stresujące ,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, erika napisał:

Niektórzy opiekunowie mają fajny kontakt z pdp. Jest wiele opiekunów/opiekunek , którzy tęsknią za "normalną rozmową"  ..mam teraz na myśli w pracy.   Jedną z nich jestem ja :serce:

Podam jeden z przykładów jak wyglądało dzisiejsze  moje popołudnie w pracy przy opiece. Zjadłyśmy z pdp :lody: atmosfera była fajna:)  maja pdp w kółko powtarza co ma robić:( więc ja wzięłam ją za rękę i zaczęłam rozmowę od łatwych pytań: prosze powiedz ile masz lat ? odpowiedziała / ale nie zawsze pamieta/ zaczęłam pytać ile masz dzieci ?.. zastanawiała się i czekała na podpowiedź, ..ja mówię dużo czy mało? dużo!! odpowiedziała..zaczęłam naprowadzać moją :serce: pdp mówiąc imiona jej dzieci itd./ma dwoje/ pośmiałyśmy i było fajnie.    Tak wygląda rozmowa i nawiązanie kontaktu z niektórymi pdp.  Cieszę się ,że mam WAS .:love:

 

          Czasem takie właśnie proste rozmowy przy demencji są większą sztuką niż opowiedzenie zabawnej historyjki. No i ile cierpliwości to wymaga! Bo przecież powtarzać trzeba i jakieś zainteresowanie okazać za każdym razem, ale  bez tego nasz pdp wpada coraz głębiej w swój dół. Dużo wytrwałości , Eriko.

@Betty @Łukasz tak muzyka to świetny pomysł. Mój Dziadzio dosyć głuchy, ale muszę spróbować. Dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można rozmawiać o ich podróżach, o ile je mieli. Z reguły tak, ponieważ Niemcy, to turyści świata. Można o pogodzie, jak spali, co lubią w tv, o witaminach, o dzieciach. Czadem są takie babcie, które mega obgadują swoich znajomych, to już jest monolog. Czasem można o miejscach w ich regionie, w których już się było. Oni wówczas też t miejsca wspominają. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, beatrix+ napisał:

A czytacie pdp ich literaturę ? Jakieś romanse,czy lekkie obyczajowe,a tv oglądają?

Mialam  lezaca , bardzo oslabiona podopieczna  i zawsze  po sniadaniu czytalam jej wiadomosci przede wszystkim lokalne w codziennej gazecie . Osoby sprawne umyslowo, bez demencji sami czytaja gazety i ksiazki w zaleznosci  od ich zainteresowan . Moi  wszyscy pdp chetnie ogladli tv , babcie lubily  popularne seriale i programy muzyczne , filmy przyrodnicze, dziadki krimi , sensacyjne i polityka . Demencyjni pdp  to juz  roznie , niektorzy od rana przed tv  a inni jak np  babcia, ktora teraz sie opiekuje , nie potrafia sie skupic dluzej niz 5 minut.,  Gazet tez takie osoby   przewaznie nie  czytaja.  Nie wiem dlaczego mimo to  niektore rodziny nie rezygnuja z dostarczania tych gazet, chyba , ze mysla o opiekunce, ale jedne cokolwiek przejrza a wszystkie maja co wyrzucac in die blaue Altpapiertonne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dziadek codziennie gazeta -podczas śniadania i po śniadaniu,,,babcia absolutnie ,żadnych gazet i żadnych książek ,,do babci dochodzi muzyka i sama tańczy,podryguje sobie ,tv -ogląda ,ale czy tak naparwdę widzi co tam jest ? to nie jestem pewna,,,dziadek za to oczy i uszy ma 100% zdrowe i usłyszy każdą przelatującą muchę ,,każdy paproch dojrzy,,ale na szczęscie nie muszę dziadka zabawiać ,,,więcej zabawiać trzeba babcię ,,ale też nie zawsze -bo jak są obydwoje to się sami zabawiają,,,:hahaha: a co do rozmów ? dużo rozmawiamy o posiłkach -co na obiad ,albo co kupimy ,albo jak przygotwać jakieś danie np, danie które oni jedzą a ja takich wynalazków nie jadłam,,,ostatnio np, szynka skrojona drobna kupiona w sklepie w pudełeczkach i to do garnka bez tłuszczu i trochę cebulki i lekko podsmażyć i wrzucic fasolkę szparagową zieloną swieżą i wymieszac  i podlac odrobiną wody i dusić ,,no ja tak nigdy nie robiłam ,,,na koniec posolić i na talerze -wiecie ,że bylo smaczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj była rozmowa nie długa i nie krótka ,,,dziadek zaczął opowiadać ,że jeden z synów jedzie na urlop,,teraz dzieci mają ferie w szkole ,tydzień i cała rodzinka wyjeżdza ,będą Niemcy zwiedzać ,czyli będą u siebie ,,a ja sprzątam koło dziadka i mówię do dziadka ,,a my gdzie pojedziemy na podróż? i od razu mówię do Paryża? a dziadek kwaśna mina i ,że nie ,,,a ja ,,ja tylko marzę o podróżowaniu tu i tam" było wesoło,,a co! mógłby zapakowac babcię i mnie wziąsc na dokładkę i gdzieś pojechać czy polecieć ,nic nie myśli ten dziadek ,,,ale radia powyłanczał i sam śpiewa -jaki z niego śpiewak -hahahha

woła mnie i mowi ,że jest głodny -więc ja wymieniam mu co może zjeśc teraz przed obiadem a on mówi ,,Blondi" -jakie Blondi a dziadek mówi ,,Bier" no wiem ,że jest takie piwo i to w niebieskich flaszkach i nazywa się Blondi,,,ale w pierwszej chwili od razu myśl ,,co on chce mnie zjesc?-hahhahahhahaha jaja równe dzisiaj ,,dobrze i niech tak będzie wesoło i bez foch,,,:hahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Dziadkowi mojemu pamięć ćwiczę i go polskiego uczę:

umie już:

dzień dobry

smacznego

powoli..

ale najbardziej cieszy go jedno słowo i tu już wszystkim powtarza

siusiu , co brzmi w jego wykonaniu szu szu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...