Skocz do zawartości

Dla początkujących i nie tylko.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałabym w tym poście poruszyć dwie sprawy: zdrowie i wyżywienie.

Myślę, że moje kilkunastoletnie doświadczenie w pracy opiekunki w Niemczech pozwala mi na takie uwagi.

Zdecydowana większość opiekunek, niekoniecznie jadących pierwszy raz ma bardzo małe pojęcie o chorobach pdp. Wynajęta do gotowania, sprzątania, prania, itp. choroby pdp traktuje marginalnie. Ale niestety, z Parkinsonem, demencją, Alzheimerem trzeba żyć codziennie! I z innymi, często dla nas egzotycznymi chorobami też! Dlatego przed wyjazdem trzeba dokładnie wypytać agencję o chorobach, poczytać w internecie. I często nie chodzi o pomoc dla pdp, ale żeby dla nas pracowało się lepiej. Alzheimera, demencji nie przeskoczysz, ale umiejętne postępowanie pozwoli Ci zminimalizować stres. Po prostu będziecie wiedzieli czego się można po pdp spodziewać i byli przygotowani. A informacje ( z agencji) o pacjencie z zaawansowaną demencją który jest bardzo agresywny, ale tylko w stosunku do członków rodziny to można między bajki włożyć! Demencja – i pamięta kto jest kto? A w ogóle, temat demencji, Alzheimera to oddzielny temat – na duży post.

Często wracając do Polski słyszę opowiadania opiekunek: A Ty wiesz co mój/moja mi zrobili?

A pdp ma świadomość co zrobił? Opiekunka raczej nie!

Drugi problem związany ze ze zdrowiem to odleżyny. Pdp wcale nie musi być osobą leżącą. Wystarczy, że w nocy będzie leżał na jakiejś fałdzie i często nieszczęście gotowe. Pdp boli, nie może siedzieć, leżeć – koszmar!

Wyżywienie: Jadąc do pracy dobrze wiedzieć (uznaję, że wiemy) gdzie jedziemy. Nie opiekujemy się raczej osobami jedzącymi na co dzień frutti di mare, czy sushi. Starzy ludzie przywykli do swoich starych, regionalnych potraw lub uznanych marek produktów. Dlatego jadąc np. do Bawarii dobrze wiedzieć jak przyrządzić białą kiełbasę, zrobić knedle, przyrządzić Pichelsteiner, w Badenii zrobić spetzle, w Nadrenii co zrobić z Kartofelwurst, na północy jak zrobić rybę. No i nieśmiertelną w Niemczech Kartofelsalat. Nie mówię, że nie będą jedli polskich potraw. A co będzie jak nie zechcą?

Zdaję sobie sprawę, że wśród użytkowników forum będą tacy, którzy wyleczyli Alzheimera, karmią pdp tylko polskimi potrawami, i w ogóle są best. Ich też pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam agresora z demencją,,agencja jak zadzwoniła to się pyta ,,czy babcia jest dalej agresywna?" a ja zdębiałam,,,o co chodzi? jaka agresywna ,,normalna,,potem znowu ,,jeszcze się pytali", mi nic nie przekazali o agresywności,, więc się domyśliłam ,,że wepchali mnie na minę ,,a teraz sprawdzają ,czy jeszcze żyję,,,a ja do tej agresywnej babci spokojnie ,,miesiąc czasu chyba to trwało jak mnie babcia testowała,,ja ją obserwowałam a ona mnie-hahahha ,po miesiącu już babcia dała sobie spokój ze sprawdzaniem i już praca toczyła się na normalnych torach,,nie było stresu ,ja jej nie stresowałam ,,a ona mnie zaakceptowała,,babcia okazała się bardzo spokojna i bardzo wrażliwa ,,często płakała przez swoje dzieci,, jadąc nie czytałam nic o demencji,,pamiętam tylko jak przed wyjazdem jedna ze znajomych opiekunek powiedziała mi,,tylko nie jedz do demencji" a tu pierwszy wyjazd i demencja ,,jeszcze demencja z agresją,,, bardzo dobrze mi się tam pracowało,,

co do jedzenia,,to babcie jak na chodzie -to bardzo chętnie powiedzą jak to czy tamto zrobić,,jednak każdy ma inne zwyczaje w żywieniu,,mi smakuje bazylia a inny nie znosi tego,,więc pytać i robić,,chyba też  dobre wyjscie,, knedle ? robiłam pycha z mięsem wołowym,,nie mogli się najeśc ,,ale przyprawę  do mięsa miałam z Polski,, często robiłam knedle,,kartofeln salat-babcia jak zrobiła to sam ocet,,a fuj jakie to paskudstwo,,,raz jedyny zrobiła i potem koniec robienia kartofeln salat,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia,ale wydaje mi sie że po prostu jest różnie.Różnie objawia sie demencja,,agresja też ma różne podłoże.Swoim postępowaniem możemy złagodzić ją,nie wiem czy wyeliminować całkiem.U mojego pdp już dawno nie było tego z czym zetknęłam się na poczatku.Zajęło mi to troche czasu,ale wyrobiliśmy sobie pewne rytuały,które na pewno wpływaja na spokój pdp.Sprawdzanie okien czy sa zamknięte,układanie poduszki w taki a nie inny sposób,wkładanie chusteczek w kieszonki i pod poduszkę,zawijanie nóg kocykiem,układanie planu następnego dnia,dziekowanie sobie i życzenia dobrej nocy,stawianie w taki a nie inny sposób zegarka itp.

Co do jedzenia regionalnego czy nie.Wiadomo że chorzy,czy starsze osoby powinny jeść trochę inaczej.I znów czas i jakby sondowanie ,co lubi i co chetnie je,i tak żeby było lekko i zdrowo.Jestem w Bawarii,ale jak tu mi przywieziono te specjalności bawarskie to pdp wcale ich nie zmiótł z talerza, ja owszem ,ale ja jem wszystko.Po pewnym czasie jakos się dotarliśmy i talerz jest zawsze do czysta wymieciony.

W ten sposób tak jak mówi @erika pomagamy pdp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minut temu, luttka napisał:

Różnie objawia sie demencja,,agresja też ma różne podłoże.Swoim postępowaniem możemy złagodzić ją,nie wiem czy wyeliminować całkiem.

Jak ją wyeliminujesz dostaniesz Nobla:p I to jest tok myślenia opiekunek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, luttka napisał:

dostanę jobla,he,he.taki może być koniec ,a wtedy - wiadomo-na wyspę!:)

W razie co uleczy cie jakas opiekunka nawet poczatkujaca. Nie wyleczono "Zelaznej Damy" Margareth Thacher , Reagana, zamoznych bonzow z wielkiego swiata, ktorych stac na najdrozsze terapie spowalniajace tylko niestety a tu prosze bardzo  . Lekarze sobie lamia sobie glowy, inne  opiekunki nawet z duzym doswiadczeniem  to  juz w ogole  glupie . Cuda sie zdarzaja, sa rece ktore lecza, poglaskaja, przytula, pomasuja , pocmokac jeszcze i gotowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj,tam,oj,tam:) nie trzeba od razy za słowa łapać.Nie wyeliminuje się fakt,ale nie trzeba wielkiego doświadczenia żeby wiedzieć że trzymanie się planu dnia,własnie, te rutuały (bo o nich pisałam),mogą złagodzić zachowania naszych pdp.No i chemia pomiędzy,szczera własnie nie udawana. ten dotyk,uścisk ręki,uśmiech skierowany do tej osoby,tak to też.To wszystko wiedza i trochę tego co nam podpowie nasz instynkt i serce, (tak wysmiewany organ:)) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu nigdzie nie wysmiewal tego czy innego organu.. Czyzby rodzina czy opiekunowie znanych osob byli go pozbawieni juz nie mowiac o innych opiekunkach, ktore POKORNIE i jak najlepiej pracuja w Niemczech ?Nawet nie trzeba dlugo pracowac, aby wiedziec ze ta choroba ma szerokie spectrum, nie pomoga rytualy i masowanie . Chemia nigdy nie jest udawana, albo jest albo jej nie ma, ale wystarczy szacunek , do opiekunki tez jesli  pdp w miare swiadomy. Chory potrafi  wrogo traktowac nawet swoje , troskliwe dzieci czy malzonka , choroba mimo wszystko postepuje, wiec o czym tu mowic. Widocznie wszyscy inni to zimne typy bez genu "mnielosci" i mimo dobrego kontaktu z chorymi, ich rodzinami, personelem medycznym, co na pewno ulatwia znajomosc jezyka  , wieloletnim doswiadczeniem z roznymi przypadkami demencji  , zaliczajacym  rowniez porazki , bo tak nie ma i nikt nie uwierzy, kto pracuje czy to jako opiekunka czy lekarz, pielegniarka, a nie kazdemu choremu pasuja cmoki i przytulania rowniez. Widac  inni to pojecia nie maja i g......no wiedza. Pogratulowac samopoczucia i pewnosci siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie,myślę że nie zrozumiałyśmy się ,Szanuję doświadczenie innych i ich zdanie i opinie.Szanuje ich wiedzę.Ale to nie znaczy że inni nie mają wiedzy.No bo o chorobach całe tomy juz napisane są.A doswiadczenie? Tak tysiac razy tak! Tylko każdy przypadek może byc inny. I postępowanie też.czyli zawsze jest ten"pierwszy raz"

Do do wrogiego nastawienia do rodziny-zgoda/Mój ojciec tak mi potrafi podnieść ciśnienie,że serce moje gdzieś się zaszywa .Nie mówiąc właśnie o małżonku:dJak płachta na byka,hehe.Nie trzeba choroby:d

I nigdzie go nie cmoknę ,na pewno.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialam na mysli wrogie nastawienie osob z demencja , gdzie przed choroba bylo wszystko w porzadku i zeby dzieci czy malzonek nie wiem jak okazywali troske to nic z tego, wlasnie o tym pisze , kazdy przypadek moze byc inny . Nie kazdy chory tez sobie zyczy i toleruje caluski w czolko czy gdzie indziej czy to przez chusteczke czy w rekawiczkach, choroba choroba ale to dorosli ludzie . Juz po raz enty pisze, ze okazywac cieplo i troske pdp mozna nie tylko cmokami i przytulaniami, prymitywne myslenie, jesli ktos o tym nie pisze czy po prostu rownie troskliwie zajmuje sie podopiecznym   a ten jest zadowolony np z rozmowy., wspolnego ogladania fimu czy spaceru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież tu nikt nie manifestuje tego.Właśnie o tym mówimy,co kto woli:)uścisk dłoni,uśmiech,dlatego mówię że do każdego inaczej.I z każdym jest ten pierwszy raz ,gdzie odkrywamy jego przyzwyczajenia i to co lubi.Ale jak się dzielimy pozytywnymi naszymi,no naszymi emocjami i uczuciami to nie jest ani złe ani chwalenie się.Tu jestesmy opiekunami z większym,mniejszym doświadczeniem,taka wspólnota,taka społecznośc. I takie pisanie może dać komuś naprawdę wiele.ja skorzystałam i skorzystam na pewno:)Zaraz spróbuje wyciągnąć pdp na spacerek i trzymam go zawsze pod rękę

Miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barrakuda, znasz takie słowo intuicja? To ona podpowiada nam, czy i jak możemy lub nie zachować się w danej sytuacji. A jak powinienem się zachować w sytuacji, gdy mój obecny dziadek bierze moją rękę i ją ściska i głaszcze? Mam mu powiedzieć ... nie rób tak?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Łukasz napisał:

Barrakuda, znasz takie słowo intuicja? To ona podpowiada nam, czy i jak możemy lub nie zachować się w danej sytuacji. A jak powinienem się zachować w sytuacji, gdy mój obecny dziadek bierze moją rękę i ją ściska i głaszcze? Mam mu powiedzieć ... nie rób tak?...

albo jeszcze całuje nasze ręce ? to mam powiedzieć spadaj ,nie rób bo nie lubię? nigdy w życiu tak się nie zachowam ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurrr.....no  jakbym z podopiecznym z otepieniem starczym rozmawiala. Wyrwac reke i dac po lbie ! no co moze taki bezwzgledny , antypatyczny typ nienawidzacy starych kwok, grzybow odpowiedziec ? 

A propos dola, to zaraz go bede miala, jak mnie ktos i slusznie opier..oli, bo juz dawno powinnam wyjsc . Ech i co kurna robic ..jak miec laptopek i nie miec laptopka. Milego dnia wszystkim czulym, superopiekunom i pozdrowienia dla ich mamus . Ja  juz tez steskniona, bo"   przybrany braciszek "iz "mamusia" zycza sobie abym po Nowym Roku do nich zawitala, zima , styczen , to i moze nie zauwaza lodu a w lecie mnie chcieli, bo musi upaly byly to mamusie schladzalam. Powodzenia  i samych sukcesow w pracy Panstwu zycze , bez wzgledu na metodu. Ja  jako luzak popieram Free Styl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łukasz napisał:

no i poniosły Ją nerwy. ... wkurw.... Kurrr.... wkurwa.... opier..oli. Bez komentarza

I się uśmiałam równo:hahaha: czy nie lepiej jest wstawać z uśmiechem i radosćią? haha 

My jesteśmy bez nerwów i spokojni i cudowni i wspaniali i bym jeszcze nacukrowała ale po co! 

Ja też bez komentarza !:hahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...