Skocz do zawartości

Czy agencje przestaną delegować opiekunów?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie kraje członkowskie UE są zobowiązane do przestrzegania dyrektywa wdrożeniowej o numerze 2014/67/UE i mają dwa lata i dwadzieścia miesięcy na wprowadzenie jej do porządku prawnego swojego państwa. Taka jest procedura. W Polsce będzie obowiązywać ustawa odnosząca się do tej dyrektywy, która wejdzie w życie z dniem 1 maja 2016 roku.

Obecnie ustawa jest jeszcze w fazie konsultacji. Było spotkanie 18 lutego na konferencji dotyczącej tej ustawy.

https://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-ustaw/prawo-pracy/projekt-ustawy-o-delegowaniu-pracownikow-w-ramach-swiadczenia-uslug-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dwa przepisy: dyrektywa 96/71/WE czyli ta z1996 i nowa nazwana wdrożeniową 2014/67/UE, która dokładnie określa zasady delegowania pracowników w ramach świadczenia usług i kraje członkowskie muszą wprowadzić ją w życie do 18 czerwca 2016:

http://inicjatywa.eu/wp-content/uploads/2015/08/Dyrektywa-2014-67-UE.pdf

 

Tutaj można śledzić proces tworzenia polskiej ustawy, która wprowadza wszystkie przepisy zawarte w dyrektywie wdrożeniowej

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12279950

Przepraszam: uwaga do postu napisanego wcześniej:

Nie dwa lata i dwadzieścia miesięcy, tylko dwa lata i dwadzieścia dni.

Edytowane przez Florcia
pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Florcia napisał:

To są dwa przepisy: dyrektywa 96/71/WE czyli ta z1996 i nowa nazwana wdrożeniową 2014/67/UE, która dokładnie określa zasady delegowania pracowników w ramach świadczenia usług i kraje członkowskie muszą wprowadzić ją w życie do 18 czerwca 2016:

http://inicjatywa.eu/wp-content/uploads/2015/08/Dyrektywa-2014-67-UE.pdf

 

Tutaj można śledzić proces tworzenia polskiej ustawy, która wprowadza wszystkie przepisy zawarte w dyrektywie wdrożeniowej

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12279950

Przepraszam: uwaga do postu napisanego wcześniej:

Nie dwa lata i dwadzieścia miesięcy, tylko dwa lata i dwadzieścia dni.

Oczywiscie, Florciu, cenie twoja fachowosc, ale napisz co w praktyce to dla nas oznacza, bo te papierkowe rozgrywki sa dla wiekszosci nieczytelne. I faktycznie niewiele wnosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej wiele wnoszą, ale są trochę nudne do czytania. Krótko mówiąc, trzeba poczekać na regulacje jakie wprowadzi nasz ustawa, ponieważ jeszcze trwają konsultacje, no i samo wdrożenie dyrektyw unijnych nie jest krótkim procesem.

W praktyce pokaże...praktyka;-), niestety nie ma innej drogi. Ważne, że prawa pracowników delegowanych zostały uregulowane:

- prawo do informacji; każde państwo ma obowiązek posiadać stronę internetową z informacjami dla pracowników i pracodawców o warunkach zatrudnienia, prawie obowiązującym w danym kraju w stosunku do pracowników delegowanych oraz wskazanie organów bądź instytucji, co do których pracownik ma możliwość złożenia skargi lub dochodzenia swoich praw na drodze postępowania sądowego lub administracyjnego

-wprowadzenie narzędzi kontroli agencji i przedsiębiorców poprzez współpracę administracyjną państw członkowskich, u nas zwiększają się uprawnienia ale i obowiązki PIP

- obowiązek posiadania przedstawiciela firmy delegującej  do kontaktu z władzami, przechowywanie przez firmę za granicą umów z pracownikami i dowodów wypłat wynagrodzeń

- możliwość transgranicznego egzekwowania grzywien i kar dla firm nie przestrzegających zasad delegowania pracowników.

Zapowiadany jest obowiązek agencji czy przedsiębiorcy do odprowadzania jednej składki w kraju wykonywania pracy. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie dotyczył branży opiekuńczej, ponieważ dyrektywa chroni w sposób szczególny pracowników branży budowlanej.

Ponadto dyrektywa mówi, że za należności wynikające z umów odpowiedzialny jest pracodawca. Każde państwo powinno stworzyć mechanizmy gwarantujące (!) pracownikowi delegowanemu zwrot niewypłaconych wynagrodzeń czy składek na ubezpieczenie.

W jaki sposób zabezpieczy nas ustawa, tego jeszcze nie wiem, musimy poczekać do czasu jej ogłoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opieka to nie zakład-przedsiębiorstwo -specyficzny kierunek  ha ha .tu muszą działać elastyczne mechanizmy a nie sztywne narzucone z Warszawy czy z Brukseli.Jedno jest pewne rodziny niemieckie muszą mieć świadomość tego ,że opiekun musi być ubezpieczony i godziwie zarobić.a Agencje ich rola poszukać prace i wywiązywać się ze zobowiazań .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj jest tak, że jak powstają mechanizmy kontrolne, to oznacza, że od dawna nikt już nad tym nie panuje. Na tej branży żerują niemal wszyscy i w Niemczech i w Polsce, tyle, że pracując na umowie o pracę w Niemczech możesz zgłosić się po poradę czy pomoc:

http://www.pogranicze.de/mieszkac-w-niemczech/73-przydatne-informacje/1389-poradnie-dla-oszukanych-pracownikow

Można jeszcze zawiadomić Zollamt, bo jest bardzo skuteczny, ale po powrocie do kraju w przypadku braku wynagrodzenia lub niepełnego wynagrodzenia czy innych wymyślonych przez agencję bzdurnych kar, pozostaje jedynie prawnik i droga sądowa na koszt własny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Florcia napisał:

 

 

Dziekuje Florciu, to meczaca lektura.

Ale w  w praktyce dla nas opiekunek  planowana jest wieksza informacja i

byc moze - koniec z nieoplacaniem ubezpieczenia dla opiekunek ?

             Ja nic innego tu nie widze. Sledzilam uwaznie informacje i niczego wiecej nie moge sie doczytac.

Ale chyba kazd y przyzna, ze ten belkot urzedniczy odstrasza przecietna osobe.

Dobrze bedzie jak zaistnieje obowiazek informowania pracownikow delegowanych o ich prawach i mozliwosci podjecia konkretnych dzialan w przypadku nieprzestrzegania tych praw. Te mechanizmy istnieja, ale wiedza o nich , zwlaszcza w Polsce,  jest znikoma.

       Np. wynagrodzenia zalegle sa juz od dawna wyplacane z Funduszu Pracowniczych Swiadczen Gwarantowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy w ogóle opiekuna można zakwalifikować jako pracownika delegowanego z racji statusu Agencji jaki ma.?

Pracownik w rozumieniu przepisów prawa państwa członkowskiego, na terytorium którego jest delegowany, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego, niż państwo, w którym zwyczajowo pracuje.
art. 2 ust. 1 i 2 Dyrektywy nr 96/71/WE Parlamentu Europejskiego
i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usłu

dodam---

W przypadku pracownika musi on mieć zawartą umowę o pracę bądź umowę zlecenia z danym przedsiębiorstwem i wykonywać tę pracę na rzecz swojego pracodawcy. Ponad to pracownik, co najmniej jeden miesiąc przed delegowaniem musi podlegać polskiemu ustawodawstwu.

Pracodawca natomiast, który deleguje pracownika do wykonywania pracy do innego państwa członkowskiego, musi prowadzić w miejscu swojej siedziby tzw. znaczną część swojej działalności. Ważne tu jest przede wszystkim miejsce, gdzie jest siedziba tegoż pracodawcy, gdzie są rekrutowani pracownicy, gdzie zawierana jest większość umów z klientami i gdzie te umowy są realizowane. Równie istotne jest to, by w kraju, z którego są delegowane takie osoby, pozostała określona liczba pracowników.

Pracodawca taki powinien też osiągać ok. 25 proc. obrotów z działalności krajowej.

Warto też pamiętać, że pracownik może być delegowany na okres do 24 miesięcy. Jest to oczywiście okres tymczasowy. Jeżeli praca tego pracownika jest przedłużona, to wówczas w grę wchodzi zawarcie tzw. porozumienia wyjątkowego pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi.

Trzeba tu dodać, że jeżeli przerwa w okresie zatrudnienia wykonywania pracy pracownika za granicą będzie wynosiła co najmniej 2 miesiące, czyli pracownik wróci do kraju, gdzie ma siedzibę pracodawca, to wówczas może być ponownie delegowany na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.----------czyli ni w pięć ni w dziesięć  nie pasuje to do Agencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Florcia napisał:

duzo czytania ,ale cytuje....."......Należy tu także uwzględnić, że ZUS nie potwierdzi formularza A1, jeśli delegowany pracownik nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu w Polsce przez minimum 30 dni przed oddelegowaniem do pracy w Niemczech. Co warto również zaznaczyć to fakt, że czas oddelegowania pracownika do pracy w Niemczech nie może przekroczyć okresu dwóch lat – po ich upływie pracownik musi powrócić do Polski na czas minimum 2 miesięcy lub podlegał będzie obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu na terenie Niemiec..."   i jaki wniosek?------ha ha ,nie komentuje bo sama się domyślasz.     to tylko ten aspekt a inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę trudno przewidzieć jak nowa dyrektywa wpłynie na delegowanie opiekunek. Sprawy związane z A1 też mają się zmienić. Trzeba poczekać na ustawę, ponieważ nadal jest ona konsultowana. prawdopodobnie do ustawy ukaże się rozporządzenie wykonawcze i ono wskaże sposób wykonania ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Czy pracownik zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia może wystąpić z roszczeniem pieniężnym do pracodawcy, który ogłosił upadłość?

– Dochodzenie roszczeń z tytułu wynagrodzenia za pracę wynikającego ze stosunku cywilnoprawnego, a takim jest umowa-zlecenie, w przypadku ogłoszenia upadłości pracodawcy jest możliwa. Określają to przepisy ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze. Swoje roszczenie w takim przypadku należy zgłosić do syndyka masy upadłości. Jeśli syndyk uzna je za roszczenie pracownicze, to powinien je z urzędu ująć na liście wierzytelności w kategorii II wraz ze świadczeniami pracowniczymi. W przypadku uznania przez syndyka przedmiotowego wynagrodzenia za wierzytelność wynikającą ze stosunku cywilnoprawnego, należy samemu dokonać zgłoszenia wierzytelności do sądu w terminie zakreślonym w postanowieniu sądu o ogłoszeniu upadłości. Jednak wówczas wynagrodzenie będzie ujęte na liście wierzytelności w dalszej kategorii, nie tak uprzywilejowanej jak świadczenia pracownicze.

Należy nadmienić, że wypłaty takiego wynagrodzenia można również dochodzić ze środków FGŚP. Jeżeli roszczenia należą się za okres bezpośrednio poprzedzający datę ogłoszenia upadłości i umowa-zlecenie podlegała obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, można wystąpić z wnioskiem o wypłatę świadczeń do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na stronie www.fgsp.gov.pl udostępnione są adresy biur i wzory wniosków.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/419802,Roszczenia-pracownicze-nalezne-od-niewyplacalnego-pracodawcy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Florcia  @Blondi 

 gdzie pracujecie teraz, jaki trzeba mieć język żeby zarabiać tak jak Wy? Napiszcie prosze w jakiej firmie pracujecie i gdzie najlepiej?

@Adam dobrze mówisz. Dobrze się pracuje z agencją ale powinna byc uczciwa i działać według reguł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hania czy ja dobrze zarabiam? przeczytaj post o zarobkach -gdzies teraz  ostatnio był ,znajdziesz ,,

język mam komunikatywny i większośc mówie po swojemu i się uczę i teraz  z nudów ,to już intensywnie się ucze -codziennie coś nowego ,ale jak wyjezdzałam  rok temu to teraz mogę powiedziec ,że jedno wielkie g,,,,o umiałam i poradziałam sobie .

Hania co do firmy to nie mogę tutaj podawać nazwy ,musisz sama poczytać i sama zdecydować ,mi jest np, narazie dobrze z moją agencją a innej może być bardzo zle ,sama dużo czytam o innych agencjach bo napewno  zmienię jak nie podniosą mi w mojej wynagrodzenia,

nawet dzisiaj czytałam ofertę z bardzo dobrym językiem i 1200 euro ,

a z takim jak mój 1100,,,więc siedzę gdzie siedzę i mam chodz spokój  ,,

jak mogę ci jeszcze jakoś pomóc to jedynie na meila,mogę podać nazwy agencji albo linki ,,,

powodzenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, adamos1 napisał:

ok.ale to nie dotyczy opiekunek.

Jak najbardziej dotyczy opiekunek zatrudnionych przez agencję na umowę-zlecenie, ale muszą być spełnione warunki:

- wypłacenie z masy upadłościowej z zastrzeżeniem, że: roszczenie będzie uznane przez syndyka, przy czym wynagrodzenie na umowę o pracę ma pierwszeństwo

- z funduszu też jest możliwe, jeżeli praca była wykonywana bezpośrednio przed ogłoszeniem upadłości i były opłacone składki składki na ubezpieczenie społeczne.

Nie wiem jak jest w praktyce, bo nie znam jeszcze takiego przypadku. A tak przy okazji, to nie wiem, czy wiecie, że polska rodzina ma również swoje ministerstwo;-):

http://www.mpips.gov.pl/ministerstwo/minister-i-wiceministrowie/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu Hanno, jest tak jak napisała Blondi. Ja też już pisałam o moim wynagrodzeniu.

Agencje mają różne miejsca pracy, zależy do jakiej rodziny będzie zlecenie. Poza tym jak działa agencja dowiesz się przy okazji pierwszego konfliktu z rodziną bądź z agencją, najczęściej jest z powodu rozbieżności zapisów w umowie albo opisu miejsca pracy.

Język mam opanowany dość dobrze, nie mam problemów z rozumieniem, komunikacją, czytaniem i pisaniem. Znajomość języka jest jedynie kartą przetargową między Tobą a agencją i nie ma szczególnego znaczenia, ważne, żeby był komunikatywny.

Ty decydujesz i Ty wybierasz PDP zgodnie z własnymi możliwościami i oczekiwaniami. Ja negocjuję stawkę wynagrodzenia, bo tak pracuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ten z SB myślał, że to będzie właśnie towarzyska:-) i chciał "bezpłatną wejściówkę", o czym, niestety, nieraz było głośno w mediach.

To prawda, że przepisy swoją drogą a praktyka swoją drogą, wciąż nieustannie musimy udowodnić, że mamy do czegoś prawo, musimy udowodnić, że jesteśmy niewinni, bo zapisy w ustawie tego nie precyzują, bo znowu jest celowo zostawiona furtka, bo było silne lobby.....:-(

15 minut temu, adamos1 napisał:

bzdury!

...a tak konkretnie, to co nazywasz bzdurą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"....bo zapisy w ustawie tego nie precyzują, bo znowu jest celowo zostawiona furtka, bo było silne lobby.....:-"   ha ha   i właśnie interpretacja należy do tych co rządzą  a nawet Konstytucja   ..czy to jest Państwo  Prawa ,Nie! Państwo stabilne! Nie! nic dziwnego ,że w tym Państwie  są co rusz "zawieruchy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...