Skocz do zawartości

Czy agencje przestaną delegować opiekunów?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców. Alarmują oni, że z powodu nowych regulacji utratą pracy zagrożonych jest kilkaset tysięcy osób co roku korzystających z tej formy zatrudnienia, a polski rynek może niemal całkowicie zniknąć.

– Trwają prace nad ustawą w myśl dyrektywy 96/71/WE o delegowaniu pracowników, która ma wejść w życie w maju 2016 roku. Na dobrą sprawę będzie to oznaczać, że w Polsce praktycznie nie będzie się opłacało delegować pracowników – mówi agencji informacyjnej Newseria Jarosław Adamkiewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Dziś Polska jest europejskim liderem w zakresie delegowania pracowników. W 2014 roku ZUS wydał ponad 425 tys. poświadczeń ubezpieczenia społecznego dla delegowanych pracowników. Zatrudnienie na podstawie modelu pracy naprzemiennej w dwóch krajach jednocześnie systematycznie rośnie. Pracodawcom opłaca się zatrudniać pracowników częściowo w Polsce, częściowo w kraju docelowym ze względu na sposób odprowadzania składek – w myśl przepisów polskiego prawa.

– Po wprowadzeniu tej dyrektywy będzie trzeba płacić jedną składkę w kraju, w którym się pracuje. Delegowanie przestanie być wtedy opłacalne na taką skalę jak do tej pory. Dlatego ten rynek albo spadnie do minimum, albo nikt nie będzie zainteresowany delegowaniem pracowników – wyjaśnia Adamkiewicz.

Jak podkreśla, w niektórych krajach europejskich coraz silniejsze są obawy przed napływem pracowników z zewnątrz i widać tendencję do ograniczania swobody świadczenia usług. Jest to widoczne zarówno we wspomnianej dyrektywie, jak i w rozporządzeniu o koordynacji ubezpieczeń społecznych. W II połowie roku Komisja Europejska ma przedstawić nowy pakiet dotyczący mobilności pracowników. Według zapowiedzi komisarz Thyssen KE chce dokonać przeglądu dyrektywy o pracownikach delegowanych, bo przyjęte przepisy wymagają ulepszeń.

Prezes SAZ dodaje, że w szczególnie trudnej sytuacji mogą znaleźć się np. opiekunki pracujące w Niemczech – jest to grupa ok. 200 tys. osób. Za sprawą nowej ustawy mogą się nie odnaleźć w nowych warunkach.

– Większość osób ocenia, że to się powinno niejako przekierować na ich działalność tutaj w Polsce. Nie jest tak jednak do końca. Pewne zawody, inżynierowie czy specjaliści budowlani o wysokich kwalifikacjach, będą mieli problem ze znalezienia pracy w Polsce – zauważa prezes SAZ. – Pracowników delegują nie tylko agencje zatrudnienia, lecz także wiele firm, zwłaszcza dużych produkcyjnych. To są naprawdę duże przedsięwzięcia, np. budowa tam czy dróg, dlatego myślę, że tu też pojawi się bardzo duży znak zapytania, co dalej robić z tym tematem. Trudno mi powiedzieć, jak firmy sobie z tym poradzą.

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan podkreślają, że projekt ustawy zawiera mało precyzyjne definicje kluczowych pojęć: pracownik delegowany, pracodawca delegujący, tymczasowe skierowanie. zagraniczny oddział. Zastrzeżenia dotyczą także szerszych uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie kontroli delegowanych pracowników, nadmiernych obowiązków informacyjnych pracodawców, a także kar nakładanych za ich niedopełnienie formalności.

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi agencyjnymi i prywatnymi ofertami pracy, poradnikami i postami? Polub forum opiekunkaradzi.pl na Facebooku:

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Blondi napisał:

Na 100% znajdą metody, aby ominąc  niekorzystne dla nich przepisy.Polak potrafi!

Dokładnie zawsze obchodzili prawo i teraz nie będzie inaczej. Tylko my dalej będziemy miały tak jak zwykle albo gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie to byłaby tragedia. Nie wyobrażam sobie, żeby pracować na czarno. Z agencją źle, ale bez agencji jeszcze gorzej. Mówcie co chcecie, ale wszystko mamy podane na tacy i nie musimy się martwić o pracę i papierkową robotę. Inną sprawą jest niski zus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gość napisał:

A dla mnie to byłaby tragedia. Nie wyobrażam sobie, żeby pracować na czarno. Z agencją źle, ale bez agencji jeszcze gorzej. Mówcie co chcecie, ale wszystko mamy podane na tacy i nie musimy się martwić o pracę i papierkową robotę. Inną sprawą jest niski zus.

A dlaczego masz niski Zus? generalnie placa rentowe i emerytalne od 4000 zl a od czterech tysiecy malo nie jest...  Nie lepiej zmienic agencje ? z tego co wiem tylko lider na rynku placi grosze, ale i tam juz im chyba nie wolno od 100zl. Rozejrzyj sie. Szkoda lat pracy.

    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Blondi napisał:

Na 100% znajdą metody, aby ominąc  niekorzystne dla nich przepisy.Polak potrafi!

masz racje -furtki się znajdą...Polacy tak konstruują Prawo ,że nawet morderca się wywinie jak ma forse  ha ha a teraz przy tych "fachowcach z podwórka" to dopiero.Pisałem już ,że Agencje Polskie  nie są korzystne np. dla Niemiec ,bo nic z tego nie mają a Polacy tylko wywożą pieniądze  a do ich kasy nic nie wpływa.Nie jestem ekonomistą ,ale zapewne tak jest.Ja mam Gewerbe  to na razie na warunkach niemieckich a dalej to zobaczymy ha ha

jeszcze jedno jezeli przestaną delegować to padną Agencje a jest ich sporo w Polsce.Chyba ,że znajdą inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy tu dyktuja warunki i nie dopuszcza do likwidacji delegowania opiekunek czy pracownikow budowlanych, bo kto by pracowal? zwlaszcza w domowej opiece nie maja absolutnie  zadnej alternatywy.

           Ale oczywscie bardziej sie Niemcom oplaca praca na czarno, ktorej w zaden sposob nie likwiduja, choc latwo by mogli cos zrobic. Panuje tu ogolne przyzwolenie na ta forme, ktorej ofiara jest opiekunka.

        Jakies rozgrywki miedzy naszymi wladzami a niemieckimi sa  tam jednak prowadzone. DObrze, zeby polska inspekcja pracy miala wglad w nasze warunki, ale nie wierze, zeby im na to pozwolono.

        Wazny jest takze Zus. Dotychczas lider na naszym rynku ( f irma z"miedzynarodowym " niby kapitalem ) placila od lat zus od grosikow , pozbawiajac nieraz stare kobiety szansy na podniesienie emerytury, a ljuz nie ma co wspominac o chorobowym czy rencie... Teraz juz musza cos placic. I czas najwyzszy, bo naiwnych i glupich naciagneli mnostwo. Tlumaczyli tam opiekunkom, ze " przeciez Zus w POlsce i tak zbankrutuje. Zaluje, ze nie mam nagran takich arcyszkodliwych rozmow. Ale ciesze sie, ze takie praktyki zostana zahamowane.

Pracownicy delegowani za granice powinni miec Zus od sredniej krajowej.

ale pewnie Niemcy chca tez polozyc lape na tych skladkach ? Oby nie, bo w ich emerytury dla Polakow to nie uwierze.

      

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Florcia napisał:

Po raz kolejny słyszę..."Polakom nie będzie się opłacało"...ponieważ dyrektywa może pozbawić agencje "kokosowych interesów" a wtedy, rzeczywiście...nie opłaca się Polakowi :-(.

a powiedz Ty mi co Polakom się opłaca ? kraść i wyświnić kogoś jak Wałęse---tu jak patrze wszystko jakoś funkcjonuje ,też mają problemy ale....a w Polsce najlepiej by wszystko pozamykali  a ludzi /nie wiem ,wysłali na emigracje?   zresztą to zrobili  i robią dalej.Najważniejsze ,że co dzień jakiś "pajac "  składa wieńce ,obchodzi rocznice -miesiecznice ,kwartalnice itp.   rozlicza kogos,ha ha  a ludzie niech się martwią jak zarobić na chleb.Ustrój socjalistyczny w Polsce ,jak teraz obserwuję ,nie był wcale aż taki zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, adamos1 napisał:

a powiedz Ty mi co Polakom się opłaca ? kraść i wyświnić kogoś jak Wałęse---tu jak patrze wszystko jakoś funkcjonuje ,też mają problemy ale....a w Polsce najlepiej by wszystko pozamykali  a ludzi /nie wiem ,wysłali na emigracje?   zresztą to zrobili  i robią dalej.Najważniejsze ,że co dzień jakiś "pajac "  składa wieńce ,obchodzi rocznice -miesiecznice ,kwartalnice itp.   rozlicza kogos,ha ha  a ludzie niech się martwią jak zarobić na chleb.Ustrój socjalistyczny w Polsce ,jak teraz obserwuję ,nie był wcale aż taki zły.

masz rację adamos -modlą się i myślą ile milionów dla Rydzyka jeszcze dać,nieraz to nawet nie chce mi się czytać tych baranów w Polsce,bo to trzoda chlewna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alez wy tu wszyscy jacys zgorzkniali i niemilo czytac czesto

 

1 godzinę temu, adamos1 napisał:

a powiedz Ty mi co Polakom się opłaca ? kraść i wyświnić kogoś jak Wałęse---tu jak patrze wszystko jakoś funkcjonuje ,też mają problemy ale....a w Polsce najlepiej by wszystko pozamykali  a ludzi /nie wiem ,wysłali na emigracje?   zresztą to zrobili  i robią dalej.Najważniejsze ,że co dzień jakiś "pajac "  składa wieńce ,obchodzi rocznice -miesiecznice ,kwartalnice itp.   rozlicza kogos,ha ha  a ludzie niech się martwią jak zarobić na chleb.Ustrój socjalistyczny w Polsce ,jak teraz obserwuję ,nie był wcale aż taki zły.

A moze lepiej poczytaj Adamie o rozgrywkach okolo delegowania. Tam chodzi bardziej o firmy budowlane, ale o nas tez.

Zus walczy o oskladkowanie i walczy dobrze i w interesie kazdego Polaka. Oby zadna, a zwlaszcza ta najtlusciejsza firma, z biurowcami ze szkla i stali , nie zarabiala juz na resztce zdrowia   nieoczytanej  55latki, ktora  pracuje za 800 euro z Zusem za 183zl i faktycznie 24h. jak dumna  nazwa firmy wskazuje . Tak niestety wyglada 50% leglnego rynku polskich uslug opiekunczych w Polsce. Absolutnie nie jest to polski kapital, ale stac ich na gigantyczna oszukancza reklame a funkcjonuje zerujac na niewiedzy wielu kobiet, ktore nie umieje poszukac lepszych ofert  traca szanse na godziwa rente i emeryture , o czym juz wiele razy pisalam.

Oby zawieranie takich umow bylo juz prawnie niemozliwe, bo w tej pracy wiele osob straci zdrowie.

Oby polski Zus wygral te rozgrywke. Jak widac nic nie zamyka.

 

 

50 minut temu, Blondi napisał:

masz rację adamos -modlą się i myślą ile milionów dla Rydzyka jeszcze dać,nieraz to nawet nie chce mi się czytać tych baranów w Polsce,bo to trzoda chlewna .

to poczytaj o Niemcach, co siedza przy przelewajacym sie korycie z handlu bronia, , reklamami w Syrii  sciagaja sobie  emigrantow, ktorzy maja za nich odwalic brudna robote za pol stawki,

ale na dzien dobry  - zeby pokazac kto rzadzi -  ucza Arabow  wrzaskami moresu.

Co tu bedzie gdy to korytko sie nie napelni ?

To jest dla mnie prawdziwa trzoda.

Blondi, jestes wspaniala dziewczyna, ale tak nie godzi sie pisac o swoim narodzie jak ty tu napisalas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Serenity napisał:

alez wy tu wszyscy jacys zgorzkniali i niemilo czytac czesto

 

A moze lepiej poczytaj Adamie o rozgrywkach okolo delegowania. Tam chodzi bardziej o firmy budowlane, ale o nas tez.

Zus walczy o oskladkowanie i walczy dobrze i w interesie kazdego Polaka. Oby zadna, a zwlaszcza ta najtlusciejsza firma, z biurowcami ze szkla i stali , nie zarabiala juz na resztce zdrowia   nieoczytanej  55latki, ktora  pracuje za 800 euro z Zusem za 183zl i faktycznie 24h. jak dumna  nazwa firmy wskazuje . Tak niestety wyglada 50% leglnego rynku polskich uslug opiekunczych w Polsce. Absolutnie nie jest to polski kapital, ale stac ich na gigantyczna oszukancza reklame a funkcjonuje zerujac na niewiedzy wielu kobiet, ktore nie umieje poszukac lepszych ofert  traca szanse na godziwa rente i emeryture , o czym juz wiele razy pisalam.

Oby zawieranie takich umow bylo juz prawnie niemozliwe, bo w tej pracy wiele osob straci zdrowie.

Oby polski Zus wygral te rozgrywke. Jak widac nic nie zamyka.

 

 

to poczytaj o Niemcach, co siedza przy przelewajacym sie korycie z handlu bronia, , reklamami w Syrii  sciagaja sobie  emigrantow, ktorzy maja za nich odwalic brudna robote za pol stawki,

ale na dzien dobry  - zeby pokazac kto rzadzi -  ucza Arabow  wrzaskami moresu.

Co tu bedzie gdy to korytko sie nie napelni ?

To jest dla mnie prawdziwa trzoda.

Blondi, jestes wspaniala dziewczyna, ale tak nie godzi sie pisac o swoim narodzie jak ty tu napisalas.

 

Blondi miała na myśli nie cały Naród a PiS ,mam nadzieję ,bo tak jest ,nic na to nie poradzimy a to jest około 1|4 narodu ha ha ,która bez szczelnie uzurpowała sobie prawo do rządzenia całą Polską!.i tylko mówi bo tak Polacy chcieli   ha ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minut temu, Serenity napisał:

alez wy tu wszyscy jacys zgorzkniali i niemilo czytac czesto

 

A moze lepiej poczytaj Adamie o rozgrywkach okolo delegowania. Tam chodzi bardziej o firmy budowlane, ale o nas tez.

Zus walczy o oskladkowanie i walczy dobrze i w interesie kazdego Polaka. Oby zadna, a zwlaszcza ta najtlusciejsza firma, z biurowcami ze szkla i stali , nie zarabiala juz na resztce zdrowia   nieoczytanej  55latki, ktora  pracuje za 800 euro z Zusem za 183zl i faktycznie 24h. jak dumna  nazwa firmy wskazuje . Tak niestety wyglada 50% leglnego rynku polskich uslug opiekunczych w Polsce. Absolutnie nie jest to polski kapital, ale stac ich na gigantyczna oszukancza reklame a funkcjonuje zerujac na niewiedzy wielu kobiet, ktore nie umieje poszukac lepszych ofert  traca szanse na godziwa rente i emeryture , o czym juz wiele razy pisalam.

Oby zawieranie takich umow bylo juz prawnie niemozliwe, bo w tej pracy wiele osob straci zdrowie.

Oby polski Zus wygral te rozgrywke. Jak widac nic nie zamyka.

 

 

to poczytaj o Niemcach, co siedza przy przelewajacym sie korycie z handlu bronia, , reklamami w Syrii  sciagaja sobie  emigrantow, ktorzy maja za nich odwalic brudna robote za pol stawki,

ale na dzien dobry  - zeby pokazac kto rzadzi -  ucza Arabow  wrzaskami moresu.

Co tu bedzie gdy to korytko sie nie napelni ?

To jest dla mnie prawdziwa trzoda.

Blondi, jestes wspaniala dziewczyna, ale tak nie godzi sie pisac o swoim narodzie jak ty tu napisalas.

 

Serenity wiem -jedząc kolację uświadomiłam sobie co ja popisałam i wiem ,odczułam to na swojej skórze , może nie tak powinnam napisac,ale już poszło i nie ma odwrotu. Tak mi się wymkło w pisaniu.Też się trochę z tym zle czuje -jak co to,, przepraszam naród" 

6 minut temu, adamos1 napisał:

Blondi miała na myśli nie cały Naród a PiS ,mam nadzieję ,bo tak jest ,nic na to nie poradzimy a to jest około 1|4 narodu ha ha ,która bez szczelnie uzurpowała sobie prawo do rządzenia całą Polską!.i tylko mówi bo tak Polacy chcieli   ha ha

toż tak było -pis ,ale trudno ,każdego może urazić,,,przepraszam nie pis a naród,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się wielkiego nie stanie. Nie takie rzeczy nauczyły się omijać nasze agencje. Przecież to nie przypadek, że były dwie umowy i rozdawanie ulotek i innych dziwnych rzeczy. Dzięki temu agencje obchodziły prawo. Czeka nas zatem znowu jakieś dziwne rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtorze tylko w tym  temacie delegowania pracownikow z Polski,, ze oby Pisowi udalo sie ukrocic te praktyki oszukiwania opiekunek, ktore nie maja pojecia o mozliwosci korzystnego ubezpieczenia sie i ktore dezinformowano na duza skale. Wielkie zagraniczne firmy, ktore rzadza na naszym rynku maja na toi dosc funduszy. I nie zbankrutuja. Konkurencja bedzie nieco uczciwsza.

        Niech wszystkie agencje placa od 4tys. i skonczy sie oszukiwanie przez Wielkie24 - prosze wybaczyc - zbyt prostych kobiet.

Uczciwe agencje od dawno placa normalnie Zus i nic nie straca.

           

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli PiS nic nie mówi o postępującym od listopada bezrobociu o podsumowaniu 100 dni dla rządu pod kątem obietnic wyborczych, to z całą pewnością nie będzie zajmował się delegowaniem  opiekunek pracujących za granicą. Znalazł temat zastępczy: zmasowaną nagonkę na Wałęsę, która w istocie jest niczym innym jak w czystej formie wendetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie przeciez  czytamy, ze sie zajmuja. Co zreszta widac, bo malo agencji oferuje juz teraz ZUS od najnizszej, a nawet ya krytykowana przeze mnie wiodaca agencja ma na swojej stronie Wyzszy zus, a nie placili juz nic ! Zdrowo musiano ich przycisnac. a to gigantyczne sumy.

           Ja nie znosze ogolnego narzekania,wyrzekani, stekania itp. itd. slucham tego u starcow dosyc

Konkrety sa wazne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum każdy ma prawo do komentowania postów, ma prawo również "ponarzekać, wyrzekać i stękać",  bo taką między innymi rolę spełnia to forum.

To nie jest inicjatywa ustawodawcza PiS, prace nad tą dyrektywą zaczęły się w Parlamencie Europejskim w marcu 2012 r. Dyrektywa wdrożeniowa, to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/UE dotyczącej delegowania pracowników w  ramach świadczenia usług.

Kraje członkowskie mają obowiązek dostosowania wewnętrznego porządku prawnego do nowo uchwalonych przepisów. Mają na to dwa lata i dwadzieścia dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jesteś nieugięta i wyszukałaś to--cytuje"....Kraje członkowskie mają obowiązek dostosowania wewnętrznego porządku prawnego do nowo uchwalonych przepisów. Mają na to dwa lata i dwadzieścia dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. .." wyjasnij mi  do nowo uchwalonych przepisów ? czyich UE czy danego Państwa?

raczej UE,jezeli dobrze rozumię..a wiec jest tu mowa o interesie danego Państwa a nie interesie UE>i chyba to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...