Skocz do zawartości

Warto sie przygladac roznym sztelom!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, AnnaAgata napisał:

Witam. Ja wysłałam kilka zgłoszeń do agencji. Prawie wszystkie oddzwoniły i pytam od jakiej kwoty płacą składki ZUS. Z 8 tylko dwie zapewniły, że płacą od średniej krajowej za każdy przepracowany miesiąc, jedna haha płaci od średniej tylko pierwszy miesiąc pracy pozostałe od minimalnej. Jeśli chodzi o stawki to jako że będę jechała pierwszy raz i zakładają już, że skoro uczę się dopiero języka nie będzie na zbyt dobrym poziomie więc nikt nie zaoferuje mi więcej niż 850-1000€. A czy Wy zwracacie uwagę na to, od jakiej kwoty opłacają składki? Ja tak ale nie wiem czy warto czy nie? No ok niby większa emerytura ale swoją drogą ostatnio dostałam wyliczenie z ZUS i wyliczono mi, że będę dostawała 600 zł uwzględniając waloryzacje do czasu wieku emerytalnego...paranoja a też prawda jest taka, że te agencje, które płacą od minimalnej w zamian nic nie dodają do pensji bo stawki są te same a kasę biorą dla siebie...naszą kasę dodam. Pozdrawiam Wszystkich

Jak dostaniesz na pierwszy wyjazd swój 1000 euro to będzie dobrze ,,ja też tak jechałam za takie pieniądze ,pierwszy wyjazd i sama chcialam się sprawdzic -aby poznac język rozmawiając z niemcami ,aby potem po jakimś czasie podnieśc swoje wynagrodzenie ,ze swojego pobytu ale wciąż się  uczyłam z internetu tego języka ,,,ale nie mam takiej weny jak ma @Łukaszktóry się uczy non stop,musimy go o to poprosic aby dał nam tą wenę,,,

co do składek i co do ZUS-u,mi jest obojętnie ,,,mam fajne lata przepracowane i tak te  złodzieje oskubią nas równo,,płać głupia płać a dostaniesz na waciki,,,,płacimy przeież na nierobów!!!! pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

a dziś znalazłam na Indeed ofertę do pary za 1550. Dortmund

Oboje faktycznie do opieki, ale pan wyjeżdża codziennie na zajęcia.

Ach, gdybym była wolna...

a na goworku też oferta do pary i też jasno podkreślone, że oboje do opieki i dają 1050 euro. No, nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Serenity napisał:

a dziś znalazłam na Indeed ofertę do pary za 1550. Dortmund

Oboje faktycznie do opieki, ale pan wyjeżdża codziennie na zajęcia.

Ach, gdybym była wolna...

a na goworku też oferta do pary i też jasno podkreślone, że oboje do opieki i dają 1050 euro. No, nie.

niezły przestrzał pensji :d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a dziś to znalazłam:

Praca dla PANÓW- zlecenie w Niemczech połączone z podróżą do Portugalii

( opieka nad żonatym staruszkiem z zawrotami głowy) na indeed

Portugalia ? przejechałabym się, ale panem nie jestem.

 

      i co jeszcze widzę: są agencje wyraźnie oferujące na swój koszt ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - warto pytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 13.09.2016 at 11:32, Serenity napisał:

a dziś znalazłam na Indeed ofertę do pary za 1550. Dortmund

Oboje faktycznie do opieki, ale pan wyjeżdża codziennie na zajęcia.

Ach, gdybym była wolna...

a na goworku też oferta do pary i też jasno podkreślone, że oboje do opieki i dają 1050 euro. No, nie.

@Serenity i 1550 do pary to jest Ok! Agencje bierzcie od rodzin więcej i dajcie zarobić opiekunce!!!bo tak powinno być ,,,podoba mi się taka suma,,,a komu się nie podoba? a praca jak praca -wszędzie to samo,,,no może nie tak to samo,,ale jak się wpadnie w rytm to zawsze idzie gdzieś tam zawsze mieć trochę czasu na swoje laptopiki,,:hahaha:

ale 1050 do pary?:o nigdy w życiu bym  nie pojechała do tej pary za tą kasę,,,,nigdy nie pojadę do małżenstwa za mniej jak 1400 euro,,,mam już swoje wymagania i nie ważne ,że język kulawy ale sobie świetnie radzę ,z bardzo ciężkimi charakterami-więc trzeba się też cenic,,,jak mi się uda ? wynegocjowac ? to czemu nie?:hahaha:

A dziadzio z Portugalią ? jak fajny dziadzio jeszcze??? chłopaki fajna robota!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Blondi napisał:

@Serenity i 1550 do pary to jest Ok! Agencje bierzcie od rodzin więcej i dajcie zarobić opiekunce!!!bo tak powinno być ,,,podoba mi się taka suma,,,a komu się nie podoba? a praca jak praca -wszędzie to samo,,,no może nie tak to samo,,ale jak się wpadnie w rytm to zawsze idzie gdzieś tam zawsze mieć trochę czasu na swoje laptopiki,,:hahaha:

ale 1050 do pary?:o nigdy w życiu bym  nie pojechała do tej pary za tą kasę,,,,nigdy nie pojadę do małżenstwa za mniej jak 1400 euro,,,mam już swoje wymagania i nie ważne ,że język kulawy ale sobie świetnie radzę ,z bardzo ciężkimi charakterami-więc trzeba się też cenic,,,jak mi się uda ? wynegocjowac ? to czemu nie?:hahaha:

A dziadzio z Portugalią ? jak fajny dziadzio jeszcze??? chłopaki fajna robota!!!

Poza tym poświęcamy swój czas i gotowość, która Niemka poświęciłaby swoją prywatność dla pracy. Hallo, niech to w końcu będzie należyte wynagrodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ‎2016‎-‎09‎-‎13 at 11:43, emma napisał:

niezły przestrzał pensji :d

2 za 1500-2 zlomow,2 za mala kwote-babka do opieki dziadek na chodzie towarzyszacy,dla niego sie gotuje,po nim sie sprzata i pierze,2 zlomow-jedno lezy np.drugie na wozku bez nogi ,jeszcze ci pachnie 1500? ha ha ha i ten przestrzal?niemka ma 3 tys za 1 osobe,za 2- 5tys do 6 tys euro...i nie chce chociaz tez ma przestrzal,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, emma napisał:

Poza tym poświęcamy swój czas i gotowość, która Niemka poświęciłaby swoją prywatność dla pracy. Hallo, niech to w końcu będzie należyte wynagrodzenie.

NIEMKA MA 3 TYS..I PRACUJE W INNYM PANSTWIE-DLATEGO RODZINY WOLA OPLACAC BIURA,TZN 2 TYS 500 MIESIECZNIE,,,POLSKIE BIURO OTRZYMUJE 2 TYS 150,2 TYS 200 EURO,NIEMIECKI POSREDNIK CO MIESIAC 300-400EURO,MY OTRZYMUJEMY TO CO IM Z BRODY SKAPNIE,ZERUJA,KOMBINUJA I ZARABIAJA,NA MROWECZKACH,TAKA JEST PRAWDA-WMAWIAJA RODZINOM PRZY OKAZJI ZE 24 H NA DOBE TAKA OFIARA JEST DYSPOZYCYJNA,JEST MILA,CIEPLA,MA DUZO CIERPLIWOSCI,EMPATII,HA HA HA,DOSWIADCZENIEPRZY OKAZJI,ROBIA FALSZYWE CV-ABY SPRZEDAC MROWECZKE,PISZA BAJKI.ITD GDY JEST PROBLEM-TZN 3-4 RAZY W NOCY TRZEBA WSTAWAC -ROBIA DUZE OCZY..BO JAK TO...PRZECIEZ NAM PISANO ,ZE 24 H DO DYSPOZYCJI,HA HA HA,DZIWIA SIE NIEKIEDY,ZE OPIEKUNKA MUSI MIEC 2 GODZ CODZ,WOLNEGO-BO NP.MAMA JEST CICHA,SPOKOJNA ITD,GDY BRAK TEGO WOLNEGO..14 GODZIN TYGODNIOWO...RODZINA MUSI PLACIC-8,50 NA GODZINE,RUFBEREITSCHAFT TO SIE NAZYWA-BABKA DRZEMIE,TY NP.NIE MOZESZ WYJSC Z DOMU..OPUSCIC DOMOSTWO...W TYM CZASIE,NIEZAPOMINAJCIE MILE PANIE O TYM NADMIENIC...JAK IM O TYM WSPOMNICIE-RODZINKA ZARAZ ZNAJDZIE KOGOS DO OPIEKI NAD DRZEMIACA BABCIA,LUB BABCIA MOZE NAGLE ZOSTAC SAMA,HA HA HA,POZDRAWIAM MILE I NADGORLIWE,NIEZASTAPIONE-TANIE-I WDZIECZNE OPIEKUNKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a u nas to naprawdę ciekawa oferta ! wśród ofert prywatnych

1750 euro

            Poszukiwana jest opiekunka do zespołu 3 opiekunek polek pracujących pod nadzorem niemieckiej pielęgniarki pracującej tu w ciągu dnia. Praca na zmiany z dyżurami nocnymi.

           Do opieki jest jedna Seniorka....

Intrygujące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 24.09.2016 at 12:58, Gość zofia- napisał:

2 za 1500-2 zlomow,2 za mala kwote-babka do opieki dziadek na chodzie towarzyszacy,dla niego sie gotuje,po nim sie sprzata i pierze,2 zlomow-jedno lezy np.drugie na wozku bez nogi ,jeszcze ci pachnie 1500? ha ha ha i ten przestrzal?niemka ma 3 tys za 1 osobe,za 2- 5tys do 6 tys euro...i nie chce chociaz tez ma przestrzal,

Gośc zofia mnie ,aż się nie dobrze zrobiło ! wiesz od czego ? jak czytam jak opiekunka nazywa swoich podopiecznych cyt.,,2 zlomow",to już samo to wskazuje na to ,że nigdy nie powinnaś pracowac jako opiekunka ,,,spotkałam taką opiekunkę co nazywała wszystkich u których pracowała -jak zołza albo suka albo wredna itd, a przyczyna takiej sytuacji była u tej opiekunki -polecam Tobie zmienić branżę,,,

O 24.09.2016 at 19:52, LENA_57 napisał:

Ogloszenie

Wymagania

Poszukujemy opiekunki w wieku 40-50 lat, z komunikatywnym niemieckim, może palić na zewnątrz. Mile widziane będzie, jeśli opiekunka przyjedzie własnym samochodem.

:hahaha:

 

Dobrze ,że jeszcze nie chcą marki samochodu :hahaha: i rocznik ma być 2014 nie starszy:hahaha: lata można przerobić w wyglądzie -wiem coś o tym,,,palić -och ! pozwolą -jacy dobrzy ludzie:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Serenity napisał:

a u nas to naprawdę ciekawa oferta ! wśród ofert prywatnych

1750 euro

            Poszukiwana jest opiekunka do zespołu 3 opiekunek polek pracujących pod nadzorem niemieckiej pielęgniarki pracującej tu w ciągu dnia. Praca na zmiany z dyżurami nocnymi.

           Do opieki jest jedna Seniorka....

Intrygujące...

Pod nadzorem niemieckiej pielęgniarki ok! ale jedna seniorka ? co to za wymagania ma hrabina! albo taka chora ,,,bo suma 1750 to przecież dużo,,,ale coś za coś jak zawsze piszę,,,bo może się okazać furiat na maxa ,,,albo jeszcze inne schorzenie,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blondi Nie wybrzydzasz Ty za dużo ? Oferta jak złoto, a tu taki komentarz...chociaż nie doczytałaś ani dokładnie.

babcia ma nowotwór stomię i lewostronny paraliż, nie chodzi opiekunki i pielęgniarka mają osobne pokoje i swoją wspólną łazienkę. (...) Praca pilna bo jesteśmy teraz we dwie a są nocki. 

Dwie dziewczyny  są tylko z pielęgniarką jedną, a to nocka jeszcze....

a poważnie to podstawowe  pytanie : ile Pdp waży ? ale i tak oferta ciekawa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Serenity sory -przeczytałam Twój post tylko i nic nie wybrzydzam ,a jaki komentarz ? co zlego napisałam? nie znając szczegółów - napisalam przecież ,że mogą byc inne schorzenia -nie bądz taką filozofką -plis,,,,a ja wiem swoje i na tą ofertę nigdy bym się nie pchała -nie jestem pazerna ,,,kocham luz i rodzinny klimat i spokój i swobodę  ,a to mam teraz ,,,nie szukam problemów -o nie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tutaj może ktoś ,kto zarabia mniej jak 1000 euro? przeczytałam dzisiaj może już trochę starsze ogłoszenie bo 17 godzin temu nadane ,,ale tam za komunikatywny albo dobry język płacą aż 1050 aż do 1100 euro,,,,więc za podstawowy? płacą od 800 do 950 euro? a robota taka sama jak za 1300 euro,,,jeszcze facet wysoki i transfer i cała rodzinka w wilii mieszka i szukają taniej sily roboczej do wszystkiego,,,a jak ! obrobić dziadka i całą kuchnię bo płacą przecież ,,,poprac i poprasowac a o czasie wolnym można zapomniec,,,masakra,,,ja też lecę do pracy  ,bo zaraz mnie wyszkolą po swojemu:hahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dzisiaj widzę ciekawostkę

pan do opieki 105 lat !

Podopieczny 105 lat, 162 cm wzrostu, 84 kg, porusza się samodzielnie, ma problemy ze słuchem, lubi prace w ogrodzie. Obowiązki: pomoc w prowadzeniu domu, gotowanie, pomoc przy myciu, ubieraniu, dotrzymywanie towarzystwa w domu, u znajomych, u lekarza.

Wymagania: dobra znajomość języka niemieckiego, doświadczenie jako opiekun osób starszych, pozytywne nastawienie, empatia, otwartość, zaradność. Oferujemy: zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie ze składkami ZUS, wynagrodzenie 1200 Euro netto/miesiąc, zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu pracy.

oferta z indeed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że to mój pierwszy wyjazd i trafiłam jak trafiłam ,tzn ani źle ani dobrze pewnie.Ciągle myślę jak to zrobić następny raz?Zmieniać agencję,czy zostać i próbować w to samo miejsce czy nowe? Czy można zmienić agencję i ew. powrócić znów do tej samej?Ja od swojej koordynatorki nie mam już 11 dzień odzewu chociaż zgłaszałam problem.Od początku zaznaczałam że zależy mi na opiece koordynatora ,przynajmniej na starcie.I co?Hmm.Aplikowałam do 4 w sumie wszędzie podobnie trafiłam. Zus do 1800zł i  warunki podobne.Dalej nie szukałam bo opinie o firmach myślę że są nie zawsze rzetelne i no i wiadomo że jednym pasuje,innym nie.No i jeszcze zastanawiałam się nad pracą w domach opieki w Niemczech,przez firmy w Polsce.Był ktoś?Albo słyszał coś? Ciągle myślę tez jak to będzie jak zjadę do Polski.Czy jechać na święta czy zostawać w kraju.W sumie pieniądze to nie jest u mnie priorytet. Raczej szukanie czegoś,może pomysłu na dalej? Może próba jakaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luttka nic gorszego niż lęk przed zmianą. Ofert huk, agencje się mnożą jak króliki i cóż się oglądać ? Jeżeli przepracuję gdzieś 6 tygodni to już uważam, że cel osiągnęłam. Nigdy nie wyjeżdżam z zamiarem zapuszczenia korzeni czy podobania się wszystkim, ale z zamiarem przepracowania max 2 miesięcy i otrzymania kasy.

 

dziś np widzę taką ofertę bdb -do której będąc bez zajęcia zaraz bym się pośpieszyła z cv żeby mnie kto nie ubiegł :

Wynagrodzenie: 1250 Euro + premia świąteczna +zakup biletu Do opieki jest Frau XYZ 2 grupa inwalidzka. Podopieczna jest osobą świadomą, nie ma demencji. Choruje na nadciśnienie, słabo słyszy, występuje u niej częściowa inkontynencja.

Porusza się samodzielnie, czasem wspiera się rolatorem. Podopieczna potrzebuje ogólnej opieki (pomoc w toalecie, kąpieli, ubieraniu) i pomocy przy prowadzeniu domu. Wstaje ok. godziny 08:00, idzie spać ok.

21:00. Po południu ma drzemkę poobiednią. Jest bardzo spokojna i sympatyczna. Mieszka w domu jednorodzinnym, do sklepu jest 10 minut.

Opiekunka ma do dyspozycji własny pokój z łazienką oraz telewizor i Internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Serenity napisał:

@luttka nic gorszego niż lęk przed zmianą. Ofert huk, agencje się mnożą jak króliki i cóż się oglądać ? Jeżeli przepracuję gdzieś 6 tygodni to już uważam, że cel osiągnęłam. Nigdy nie wyjeżdżam z zamiarem zapuszczenia korzeni czy podobania się wszystkim, ale z zamiarem przepracowania max 2 miesięcy i otrzymania kasy.

 

dziś np widzę taką ofertę bdb -do której będąc bez zajęcia zaraz bym się pośpieszyła z cv żeby mnie kto nie ubiegł :

Wynagrodzenie: 1250 Euro + premia świąteczna +zakup biletu Do opieki jest Frau XYZ 2 grupa inwalidzka. Podopieczna jest osobą świadomą, nie ma demencji. Choruje na nadciśnienie, słabo słyszy, występuje u niej częściowa inkontynencja.

Porusza się samodzielnie, czasem wspiera się rolatorem. Podopieczna potrzebuje ogólnej opieki (pomoc w toalecie, kąpieli, ubieraniu) i pomocy przy prowadzeniu domu. Wstaje ok. godziny 08:00, idzie spać ok.

21:00. Po południu ma drzemkę poobiednią. Jest bardzo spokojna i sympatyczna. Mieszka w domu jednorodzinnym, do sklepu jest 10 minut.

Opiekunka ma do dyspozycji własny pokój z łazienką oraz telewizor i Internet.

No to nieźle nawet.Mnie nie chodzi o pieniądze nawet.Musze mieć zajęcie jakieś ,pracy się nie boję.Mam tylko niepewność jeszcze bo małe doświadczenie.A zmiany lubię ,bo czas inaczej płynie.Wszystko to takie nowe na razie:|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luttka nawet nie myśl wracać w to miejsce jak masz takie noce do kitu,,nie musisz zmieniać agencji ,niech tylko Ci dadzą  ofertę z przespanymi nocami,,nie bierz pierwszej lepszej oferty jak poczujesz ,że może być coś nie tak,,powiem Ci ,że ta czy inna agencja to będzie to samo,,ja nie mam koordynatora i nigdy tak naprawdę nie miałam i musialam od początku liczyć tylko na siebie i idzie poradzić sobie ,,spokojnie ,,,i tak sobie dajesz świetnie radę i się nie poddajesz a to już naprawdę bardzo bardzo dużo,,,agencje mają pełne ręce roboty i nie mają czasu na problemy opiekunek,,taka prawda ,,,jakie male doświadczenie -Ty się czuj jakbyś miala już duże doświadczenie,,,

Fajnie ,że podoba Ci się ta praca ,,,wyobraz sobie następną stelle np, z jakąs babcią ,,fajną babcią i spokój może być ,,ale każde nowe miejsce to coś nowego dla nas wszystkich ,,nie bój się zmian -ja też miałam pietra przed zmianą a teraz co? mam można powiedzieć luksus ,,aby nie przechwalić ,,znowu szykuje się wypasiona kolacja w restauracji -jeszcze w tym tygodniu,,taki dziadek hojny gośc,,zaprasza sąsiadów i jedziemy na pyszne steki,,,hahahha lubię takie imprezy ,,pięknie się ubiorę i to mi gra,,, 

Nowe miejsce i nowe zwyczaje i nowi ludzie itd ,, zawsze szybciej czas zleci niz w starym miejscu ,,,a Ty widzę jesteś normalna dziewczynka i poradzisz sobie z każdym PDP -idzie z każdym wytrzymać te parę tygodni jak to pisze @Serenity,,,bedzie dobrze,,,no chyba ,że chcesz wrócić do dziadka ,,Twój wybór ,,może jeszcze się coś zmieni,,,ja to bym powiedziała otwarcie ,,pracuję 8 godzin i mam gówniane pieniądze za dzień i koniec tematu i śpij dziadzia w nocy bo ja jestem już zmeczona wstawianiem non stop, tabletki na sen! -widzę ,że ja ostatnio bardzo bym zatabletkowała tych wszystkich budzących się  w nocy -hahahha :hahaha:głowa do góry i teraz jak chcesz jeszcze jechac na święta to nie zmieniaj agencji ,,zmień jak co po nowym roku ,,bo to tylko kupa straconego czasu i kupa papierologi,,,sama musisz przemyślec wszystko,,,najważniejsze to buzka zadowolona i dużo cierpliwości i spokoju,,a reszta dobra sama przyjdzie -trzym się 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki za porady i wsparcie ,to dużo.Żadna koordynatorka tego mi nie da co Ty i Serenity no i Łukasz też.Przyjemna i ciepła atmosfera.Wstawać w  nocy to jednak nie chcę.Ja i tak kiepsko śpię więc myślałam ,że dam radę ale 16 nocy wstawanych i to przeważnie jak już w końcu zmęczone oko padnie,to masakra.Jeszcze żeby tylko do toalety.Ale te majaki,te chodzenia,szukania ,dzwonienia wołania pomocy,niekiedy 10-15 razy a może więcej,jejku nie.Tylko że to umysłowo sprawny w dzień człowiek,kulturalny{był profesorem matematyki na uniwersytecie},tak nie umiem mu powiedzieć spać bo i tak nie przyjdę.On nawet mnie przepraszał jak pieluchę zabrudził. A ja miękka jestem.Tylko od tego targania ,kolana mi wysiadły,bieganie to może pół godzinki robię z wielkim bólem,oj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...