Skocz do zawartości

  • Witaj, czego szukasz? (kliknij, by wybrać)

Rozmowa przy kawie (2)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry ......

Wybudziłam się na moment w nocy i nie dowierzałam szczęściu , że jestem u siebie . Dopiero jak zrobiłam w łóżku solidny obertelek i nie dość , że nie spadłam  z niego to jeszcze od groma i ciut - ciut placu miałam ....już byłam pewna " tak , to moje ukochane  łóżko ":d Po wczorajszej podróży nie zmrużyłam oka do wieczora , tylko miałam dzień łazęgi , bo gdzieś jakaś moc mi się załączyła ...siły można było mi pozazdrościć ....Dziś jednak oklapnięta lekko jestem , ale cudowny , mocny , czarny nektar na pewno mi pomoże ....rozruszam się na stówę ....to nie starość przecież , tylko takie błogie , domowe lenistwo ....Tiaaa...URLOP !!!:oklaski:

Miłego , spokojnego dnia i tygodnia :cmok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :d Najważniejsze to dobrze zacząć tydzień, a więc wypiłam kawkę, wypaliłam papieroska, wystałam swoje pod prysznicem, nawcierałam w siebie wszystkiego z serii ostatnich namaszczeń :haha:prawie dotrzymuję danego sobie słowa, że nic nie kupię zanim nie zużyje tego co już tu mam , a co zajmuję mi spory blat komody xd A wszystko to oczywiście w celu doprowadzenia wyglądu do tego na ile się czuję, a nie tak jak kłamie mój pesel :szydera: Skutek osiągnęłam oczekiwany, humor mi się poprawił, oczęta otworzyły szeroko i tydzień można zaczynać. :d

Buziaki wsiem i udanego tygodnia :cmok:

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Magdzie napisał:

Dzień dobry. 

Miłego dnia. 

Cóż to koleżanka taka jakby milcząca lekko ? ....Nie możesz sobie zaśpiewać " przepijemy dziadeczkowi złote zęby .....złote zęby...złote zęby  ...Będzie miał dziadeczek doopę z gęby ...jeszcze dziś , jeszcze dziś , jeszcze dziś ! " ...i już humorek powróci :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minut temu, geronimo napisał:

Dzień dobry:cześć2:

dysfunkcja.jpg

No proszę,dobrze wiedzieć że się już taka dysfunkcyjna urodziłam a nie ,że leń patentowany:):):)Od razu mi lepiej:):)

Witam wszystkich dysfunkcyjnych i tych pracowitych/są tacy,he hehe?/

Dzionek z lekka mroźnawy acz słoneczny,zapowiada się całkiem wiosennie:)

Dzień kąpielowy zaliczony.można chwilę pobaraszkować w necie:)

Spokojności na cały długi tydzień dla wszystkich świstaków:)

  • Lubię to 3
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Baśka powtarzająca się napisał:

Cóż to koleżanka taka jakby milcząca lekko ? ....Nie możesz sobie zaśpiewać " przepijemy dziadeczkowi złote zęby .....złote zęby...złote zęby  ...Będzie miał dziadeczek doopę z gęby ...jeszcze dziś , jeszcze dziś , jeszcze dziś ! " ...i już humorek powróci :haha:

Mam nadzieję, że mu dziś zrobią, bo jeszcze tydzień jakby miał się bawić szczęka, to dziada udusze 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalony Milusińscy.

Tym razem niespodzianka... Spałam dobrze... Od trzeciej, do 6.45, a potem budzik jeb.. I klasyka, jeszcze chwilunia i zerwałam się 8.10. :mur:. Kuźwa, pełnia się zaczyna i w mordę cara Mikołaja, nie mogłam zasnąć, książkę skończyłem, polatałam po internecie, dwa raz na fajkę polazłam, jednym słowem tłukłam się jak Żyd po pustym sklepie. 

Mimo wszystko dobrego początku tygodnia i niech moc będzie z Wami... I krótkiego tego poniedziałku, bo niedziela była masakrycznie długa. :całus:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Janeczka1963 napisał:

Czy Niemcy obchodzą tłusty czwartek?

Znalazłem coś takiego:

Idea tłustego czwartku w Polsce wywodzi się już z pogańskich czasów. Czas ten miał być okresem świętowania odejścia zimy i rychłego nadejścia wiosny. W okresie tym pączki jedzone były w sposób wytrawny — nadziewane słoniną itp. Dopiero w XVI wieku pojawił się zwyczaj konsumowania ich na słodko. Często wśród pączków jeden zawierał orzech albo migdał i ten, kto a niego trafił, miał się cieszyć tak dostatkiem, jak i powodzeniem.

W Niemczech aktualny obraz święta łączy się z wydarzeniami z roku 1824, gdy doszło do swoistego buntu praczek. W czasie tym świętować mogli jedynie mężczyźni i panie postanowiły założyć Damski Komitet oraz wziąć udział w karnawale. Po tym, jak panowie odebrali swoje pranie, kobiety zaczęły hucznie świętować. Chociaż zerwanie z tradycją nie przyniosło praczkom dobrej sławy, jednak zapoczątkowały one swoistą rewolucję. Do dziś o godzinie 11:11 przebrane kobiety szturmem wchodzą do miejskich ratuszy, aby obciąć urzędnikom krawaty. Stanowią one bowiem symbol męskiej władzy. Następnie otrzymują one symboliczny klucz do bram miasta, a panowie mogą zostać wynagrodzeni za utratę krawata buziakiem. Jak zatem widać tłusty czwartek w Niemczech łączy się w dużej mierze ze zmianą w myśleniu ich społeczności.

Podobną sytuację można zaobserwować w sposobie świętowania na terenie Małopolski. Tu również doszło do świętowania połączonego z symbolicznym uwolnieniem się od legendarnego jarzma burmistrza krakowskiego Combra. Miał on być surowy i niesprawiedliwy dla handlarek z krakowskiego rynku. Burmistrz ten umrzeć miał właśnie w tłusty czwartek a panie z radości urządziły huczną zabawę z tańcami. Podczas niej mężczyźni, którzy przechodzili w pobliżu, byli wciągani do tańców oraz musieli oni oddać wierzchnią odzież w ramach wynagrodzenia za krzywdy, których doznały handlarki od Combra. Z uwagi na ową historię tłusty czwartek bywa również nazywany combrowym czwartkiem.

Na terenie Niemiec był to również czas, gdy podejmowano się masowego uboju oraz wędzenia mięsa i kiełbas. Zabiegi te pozwalają na dłuższe przechowywanie ich i czas tłustego czwartku stanowił idealny moment na przeprowadzenie ich jeszcze przed wielkim postem.

Jak zatem widać nie trzeba lecieć do Rio, aby móc przeżyć niezapomniany i barwny karnawał. Huczne zabawy na ulicach Niemiec, pełnych fantazyjnie przebranych ludzi, z pewnością zaskoczą i rozbawią każdego, kto zdecyduje się na odwiedzenie sąsiadów w tymże czasie.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I coś takiego:

Tłusty czwartek w Niemczech – Weiberfastnacht

Podobnie jak w Polsce niemiecki tłusty czwartek zwany tu Weiberfastnacht jest świętem ruchomym i uzależniony jest od Wielkanocy. W różnych regionach można spotkać różne nazwy: Altweibernacht, Wieverfastelovend (Kolonia), Fettdonnerstag (okolice Aachen), Schwerdonnerstag (Koblencja) lub Weiberfasnet (Szwabia).

Co dzieje się w czwartkowe Weiberfastnacht („babskie ostatki”)?

Tłusty czwartek w Niemczech to święto kobiet. Poprzebierane w kolorowe i szalone stroje zajmują ratusze miejskie, obcinają wszystkim napotkanym na swej drodze mężczyznom krawaty i po spacyfikowaniu urzędników przejmują władzę w mieście. Często zaplanowane są kolorowe pochody, a dzieci nie idą tego dnia do szkoły. Niemcy bardzo chętnie się też przebierają.

Dlaczego kobiety obcinają mężczyznom krawaty?

W 1824 roku praczki z Beuel nieopodal Bonn (dziś to dzielnica tego miasta) postanowiły się zbuntować i skończyć z typowo męskim karnawałem. Do tego czasu nie do pomyślenia było, aby kobiety brały udział w świętowaniu karnawału. Na pamiątkę tego wydarzenia kobiety obcinają mężczyznom krawaty, co ma symbolizować przejęcie przez nie władzy w mieście. W tłusty czwartek wielu mężczyzn zakłada stare krawaty. Po ciachnięciu dostają oni jako rekompensatę buziaka (ein Bützchen).

Jakie słodkości jada się podczas niemieckiego karnawału?

Podobnie jak w Polsce w Niemczech jest to czas pączków, choć nie są one aż tak hołubione jak u nas. Co ciekawe słowo „pączek” brzmi różnie w różnych regionach: Berliner, Krapfen, Kräppel, Faschingskrapfen, Pfannkuchen, Berliner Pfannkuchen, Berliner Ballen, Fastnachtsküchelchen, Fastnachtsküchlein. W Berlinie używa się najczęściej słowa Pfannkuchen, które jednocześnie oznacza naleśnik.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...