Skocz do zawartości

Niemiecka emerytura - dr Sylwia Timm


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi


Odpowiedź jest częścią porad udzielonych przez dr Sylwię Timm. Lista pytań dostępna jest pod adresem: https://opiekunkaradzi.pl/temat/6732-pytania-do-dr-sylwii-timm/


timm.jpg


Odpowiedź jest częścią porad udzielonych przez dr Sylwię Timm. Lista pytań dostępna jest pod adresem: https://opiekunkaradzi.pl/temat/6732-pytania-do-dr-sylwii-timm/


W jaki sposób i przez jaki minimalny czas musiałaby być zatrudniona Opiekunka, by otrzymać niemiecką emeryturę?

Na pytanie Użytkowników serwisu opiekunkaradzi.pl odpowiada dr Sylwia Timm, prawnik, doradca i ekspert w dziedzinie pracy w opiece domowej i służbie zdrowia w Niemczech:

Warunkiem uzyskania niemieckiej renty czy emerytury jest wcześniejsze opłacanie składek w Niemieckim Ubezpieczeniu Emerytalno –Rentowym  („Deutsche Rentenversicherung”) przez określony okres. Minimalny wymagany okres ubezpieczenia, wynosi w zależności od rodzaju renty 5, 15 lub 35 lat.

W celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat odsyłam na polskojęzyczną stronę internetową  Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno –Rentowego http://www.deutsche-rentenversicherung.de/Allgemein/pl/Inhalt/03_leistungen/01_rente/rente_index.html

dr Sylwia Timm

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mam Pytanie odnośnie mojej pracy na warunkach niemieckich.Od 2007 roku do 2014 pracowałam jako opiekunka na niemieckiej umowie o pracę. w Byłam zarejestrowana i miałam wszelkie składki odprowadzane,na Rentenversicherung również .Po śmierci podopiecznej wyjechałam do Polski i zaczęłam wyjeżdżać przez polskie firmy.Teraz przekroczyłam 60 lat i dostaję emeryturę polską a niemiecki organ rentowy przysłał mi pismo ,że niemiecka emerytura mi się nie należy jeszcze.Później dostałam pismo ,że oni chcą wiedzieć czy byłam zameldowana w Polsce jak pracowałam w Niemczech oraz czy byłam zameldowana w Niemczech. Odpowiedź jest twierdząca bo w czasie pracy w Niemczech byłam zameldowana tylko i wyłącznie w Niemczech a teraz przebywam w Polsce.O co może chodzić w tym wypadku Niemieckemu Organowi Rentowemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anna###957 napisał:

Mam Pytanie odnośnie mojej pracy na warunkach niemieckich.Od 2007 roku do 2014 pracowałam jako opiekunka na niemieckiej umowie o pracę. w Byłam zarejestrowana i miałam wszelkie składki odprowadzane,na Rentenversicherung również .Po śmierci podopiecznej wyjechałam do Polski i zaczęłam wyjeżdżać przez polskie firmy.Teraz przekroczyłam 60 lat i dostaję emeryturę polską a niemiecki organ rentowy przysłał mi pismo ,że niemiecka emerytura mi się nie należy jeszcze.Później dostałam pismo ,że oni chcą wiedzieć czy byłam zameldowana w Polsce jak pracowałam w Niemczech oraz czy byłam zameldowana w Niemczech. Odpowiedź jest twierdząca bo w czasie pracy w Niemczech byłam zameldowana tylko i wyłącznie w Niemczech a teraz przebywam w Polsce.O co może chodzić w tym wypadku Niemieckemu Organowi Rentowemu 

A co jeszcze było w tym piśmie? Niczego nie wyjaśnili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anna###957 napisał:

Mam Pytanie odnośnie mojej pracy na warunkach niemieckich.Od 2007 roku do 2014 pracowałam jako opiekunka na niemieckiej umowie o pracę. w Byłam zarejestrowana i miałam wszelkie składki odprowadzane,na Rentenversicherung również .Po śmierci podopiecznej wyjechałam do Polski i zaczęłam wyjeżdżać przez polskie firmy.Teraz przekroczyłam 60 lat i dostaję emeryturę polską a niemiecki organ rentowy przysłał mi pismo ,że niemiecka emerytura mi się nie należy jeszcze.Później dostałam pismo ,że oni chcą wiedzieć czy byłam zameldowana w Polsce jak pracowałam w Niemczech oraz czy byłam zameldowana w Niemczech. Odpowiedź jest twierdząca bo w czasie pracy w Niemczech byłam zameldowana tylko i wyłącznie w Niemczech a teraz przebywam w Polsce.O co może chodzić w tym wypadku Niemieckemu Organowi Rentowemu 

Polecam ten link :) https://dojczland.info/standardowa-granica-wieku-emerytalnego-w-niemczech/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, anna###957 napisał:

Mam Pytanie odnośnie mojej pracy na warunkach niemieckich.Od 2007 roku do 2014 pracowałam jako opiekunka na niemieckiej umowie o pracę. w Byłam zarejestrowana i miałam wszelkie składki odprowadzane,na Rentenversicherung również .Po śmierci podopiecznej wyjechałam do Polski i zaczęłam wyjeżdżać przez polskie firmy.Teraz przekroczyłam 60 lat i dostaję emeryturę polską a niemiecki organ rentowy przysłał mi pismo ,że niemiecka emerytura mi się nie należy jeszcze.Później dostałam pismo ,że oni chcą wiedzieć czy byłam zameldowana w Polsce jak pracowałam w Niemczech oraz czy byłam zameldowana w Niemczech. Odpowiedź jest twierdząca bo w czasie pracy w Niemczech byłam zameldowana tylko i wyłącznie w Niemczech a teraz przebywam w Polsce.O co może chodzić w tym wypadku Niemieckemu Organowi Rentowemu 

A może wystapić o łączoną emeryturę.

Sumowanie okresów przebytych w różnych państwach

http://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica/zasady-przyznawania-emerytur-i-rent-dla-osob-pracujacych-w-panstwach-ue/efta/ustalanie-emerytur-i-rent-dla-osob-pracujacych-w-panstwach-ue/efta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anna###957 a czy złożyłaś takie dokumenty jak:

-adres twojej firmy i m.in miesięczny wykaz twoich zarobków /tak jak w Polsce składamy/\ ?

-adres zameldowania w de.?

Aniu ,  masz jeszcze dużo czasu do przyznania Ci emerytury, a więc zdążysz wszystko pozałatwiać.

A tak na marginesie :) to w  Twojej  sprawie teraz rozmawiałam z moim przyjacielem de. kogutkiem:szept:

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ‎17‎.‎04‎.‎2018 at 16:28, Zofijka napisał:

A co jeszcze było w tym piśmie? Niczego nie wyjaśnili?

Oni po prostu chcą wiedzieć i proszą o wysłanie meldenbescheinigung w Niemczech ale ja myślę ,ze może być jakies  "drugie dno" .Oczywiście mam te wszystkie dokumenty i muszę im wysłać.A oprócz tego nie chcieli nic innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ‎17‎.‎04‎.‎2018 at 18:41, erika napisał:

@anna###957 a czy złożyłaś takie dokumenty jak:

-adres twojej firmy i m.in miesięczny wykaz twoich zarobków /tak jak w Polsce składamy/\ ?

-adres zameldowania w de.?

Aniu ,  masz jeszcze dużo czasu do przyznania Ci emerytury, a więc zdążysz wszystko pozałatwiać.

A tak na marginesie :) to w  Twojej  sprawie teraz rozmawiałam z moim przyjacielem de. kogutkiem:szept:

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w czepku urodzona jestem chyba,,na moją niemiecką emeryturę zapracował mój słodziak,,:oklaski: tak się martwi cały czas ,,kto po nim przejmie tą kasę,,myśli na zaś,,a ja nie chcę calosci ,,ja chcę tylko na waciki,,a waciki nieraz są kosztowne,,,chciał Blondi ? to niech dba teraz!!!:oklaski:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...