Skocz do zawartości

  • Witaj, czego szukasz? (kliknij, by wybrać)

Ulubione dania na obiad


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Marta B napisał:

Zupa krem warzywno- buraczany.

Dieta tu obowiązuje : bez mąki,bez mleka,bez cukru,bez mięsa,bez masła,bez śmietany....

 

@Marta B też mam teraz  kobietę 60 lat z SM, choruje od 27 roku życia, jeszcze chodzi,w domu bez wsparcia, z rollatorem na zewnątrz, na dłuższe dystanse wózek,( ale jeszcze nie korzystaliśmy). Ale nie mam aż tak drastycznej diety dla niej, owszem  dużo ryb, warzyw, owoców, ale w minimalnych ilościach używamy masło, chude jogurty i  niewiele jajek, mięso tez w ograniczonych ilościach, ale jest. Masz jakoś rozpisaną dietę dla Twojej pdp? Bo ja dostałam tylko ogólne wytyczne

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Estar57 napisał:

@Marta B też mam teraz  kobietę 60 lat z SM, choruje od 27 roku życia, jeszcze chodzi,w domu bez wsparcia, z rollatorem na zewnątrz, na dłuższe dystanse wózek,( ale jeszcze nie korzystaliśmy). Ale nie mam aż tak drastycznej diety dla niej, owszem  dużo ryb, warzyw, owoców, ale w minimalnych ilościach używamy masło, chude jogurty i  niewiele jajek, mięso tez w ograniczonych ilościach, ale jest. Masz jakoś rozpisaną dietę dla Twojej pdp? Bo ja dostałam tylko ogólne wytyczne

Cytuję siebie , żeby zmieścić się w temacie :) dzisiaj zupa krem z dyni i ryba w papilotach z brokułami

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Estar57 napisał:

@Marta B też mam teraz  kobietę 60 lat z SM, choruje od 27 roku życia, jeszcze chodzi,w domu bez wsparcia, z rollatorem na zewnątrz, na dłuższe dystanse wózek,( ale jeszcze nie korzystaliśmy). Ale nie mam aż tak drastycznej diety dla niej, owszem  dużo ryb, warzyw, owoców, ale w minimalnych ilościach użyvwamy masło, chude jogurty i  niewiele jajek, mięso tez w ograniczonych ilościach, ale jest. Masz jakoś rozpisaną dietę dla Twojej pdp? Bo ja dostałam tylko ogólne wytyczne

Moja zachorowała późno,bo po 40 tce więc choroba od początku jest w ostrej fazie

Aczkolwiek jest samodzielna,niemniej bardzo osłabiona i niestety te bóle....

Z mięsa tylko drobiowe ( raz w tygodniu) ,jogurty tylko na bazie mleka kokosowego, masło nie,ryby nie, jajka tak.

Głównie dużo różnych ziaren,orzechy, warzywa,owoce,makarony bez glutenu.Zywnosc kupuje się w specjalnym sklepie no i wszystko bio.

Ogólnie zdrowa dieta,mnie też się przyda ;)

Edytowane przez Marta B
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

43 minut temu, Marta B napisał:

Moja zachorowała późno,bo po 40 tce więc choroba od początku jest w ostrej fazie

Aczkolwiek jest samodzielna,niemniej bardzo osłabiona i niestety te bóle....

Z mięsa tylko drobiowe ( raz w tygodniu) ,jogurty tylko na bazie mleka kokosowego, masło nie,ryby nie, jajka tak.

Głównie dużo różnych ziaren,orzechy, warzywa,owoce,makarony bez glutenu. Zywnosc kupuje się w specjalnym sklepie no i wszystko bio.

Ogólnie zdrowa dieta,mnie też się przyda ;)

@Marta B Ziarna i różnego rodzaju orzechy też, suszone morele i też wszystko w większości Bio, ale jaką dietę ma w Tagespflege nie wiem , bo moja oprócz SM ma bardzo zaawansowaną demencję i nie pamięta co tam jadła. Przedtem też miała bóle, ale ma od dłuższego czasu zastrzyki (co drugi dzień) i pdp twierdzi, że takich bólów już nie ma. W te dni co gotuję obiady to też mam bardzo zdrową dietę:p, ale odbijam sobie jak jestem wolna czyli 4 razy w tygodniu:haha:

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja demencji nie ma,jest lekarzem z zawodu...

Ogólnie w MS dieta lekkostrawna musi być,cukier i mąka to wróg nr 1

Na śniadanie je Müsli wedlug własnego przepisu skomponowane,jogurt roślinny plus mus z owoców też wg jej przepisu

Obiad to zupa krem z warzyw lub makaron , trochę mięsa

Kolacja sałata z jajkiem gotowanym ,papryka orzechami plus sos na bazie oliwy z dodatkami znów wg jej przepisu.

Dużo przepisów na bazie mleka kokosowego , dużo różnych olejów ( z awokado,lniany, migdałowy itp).

Ze słodyczy tylko kawałek bardzo gorzkiej czekolady.

Tak wygląda jej jadłospis.

I mój chwilowo też.

Co przytyłam 2 kg u Ciasteczkowej Cecylii to u Andrei już zgubiłam,i w sumie ok.Nie dożywiam się sama,jakoś nie widzę potrzeby.

Edytowane przez Marta B
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Marta B napisał:

Moja demencji nie ma,jest lekarzem z zawodu...

Ogólnie w MS dieta lekkostrawna musi być,cukier i mąka to wróg nr 1

Na śniadanie je Müsli wedlug własnego przepisu skomponowane,jogurt roślinny plus mus z owoców też wg jej przepisu

Obiad to zupa krem z warzyw lub makaron , trochę mięsa

Kolacja sałata z jajkiem gotowanym ,papryka orzechami plus sos na bazie oliwy z dodatkami znów wg jej przepisu

Ze słodyczy tylko kawałek bardzo gorzkiej czekolady.

Tak wygląda jej jadłospis.

I mój chwilowo też.

Co przytyłam 2 kg u Ciasteczkowej Cecylii to u Andrei już zgubiłam,i w sumie ok.Nie dożywiam się sama,jakoś nie widzę potrzeby.

 Twoja pdp  jest praktycznie w domu cały czas,  tak? Bo jak moja jest poza domem te 4 dni, to muszę się sama jakoś pożywiać, a że nie mam ochoty jeść ciągle podobnie, to dlatego czasem poszaleję z jadłospisem. Ale powiem, że zaintrygowały mnie przepisy  Twojej pdp może mojej  też by dobrze posłużyły. To musli to taki rodzaj granoli? Używam bardzo dużo bazylii , kolendry  i cynamon własnie do musli, a jakiego typu przypraw tam używasz?

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LACH napisał:

No Myszonka Anioł Pański! Żeby nas pasterka nie zastała

☆smacznego☆

 

Screenshot_20200216-115847_Gallery.jpg

O skarbie mój ulubiony! W koncu coś dla mnie! Balszoje spasiba, danke schon oraz dziękuję! O thank you nawet nie wspomnę:szydera:

Na obiad u mnie kasza gryczana, kurczak pieczony, brukselka. Na deser kiwi. Alles.

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Estar57 napisał:

 Twoja pdp  jest praktycznie w domu cały czas,  tak? Bo jak moja jest poza domem te 4 dni, to muszę się sama jakoś pożywiać, a że nie mam ochoty jeść ciągle podobnie, to dlatego czasem poszaleję z jadłospisem. Ale powiem, że zaintrygowały mnie przepisy  Twojej pdp może mojej  też by dobrze posłużyły. To musli to taki rodzaj granoli? Używam bardzo dużo bazylii , kolendry  i cynamon własnie do musli, a jakiego typu przypraw tam używasz?

Tak,jest cały czas w domu,czasem jedzie do szpitala na dwa dni.Plus wyjścia do ogrodu jak pogoda ok.

Musli to mieszanka różnych płatków,zmielonych ziaren i orzechów.Do tego miesza zmiksowane owoce ze stewią i jogurtem kokosowym.

Dobre to jest,sobie też serwuję.Jesli interesują cię dokładnie składniki Müsli moge popatrzeć po torebkach:)

Zupy kremy to nie muszę podawać przepisów,gotuje i miksuję różne warzywa ,zmieniam oczywiście żeby smak nie był ciągle ten sam.Dodaję na koniec mleko kokosowe.

Przyprawy lubi bardzo i smak nie może być mdły.Kurkuma,pieprz carry papryką itp.

Na kolacje zawsze ta sałata o której już pisałam i do niej sos,też jej pomysłu.Z duża ilością oliwy octu balsamico nasion chia i innych olejów.

Nie będę tu zanudzać wszystkich dokładniejszymi opisami,chcesz to na priv:)

Myślę że w dużej mierze dzięki tej zdrowej diecie Andrea trzyma się nieźle.Fajnie wygląda,umysł funkcjonuje bez zarzutu.A jej rodzaj MS to ten najgorszy,czyli bez okresów polepszeń.

Edytowane przez Marta B
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marta B napisał:

Tak,jest cały czas w domu,czasem jedzie do szpitala na dwa dni.Plus wyjścia do ogrodu jak pogoda ok.

Musli to mieszanka różnych płatków,zmielonych ziaren i orzechów.Do tego miesza zmiksowane owoce ze stewią i jogurtem kokosowym.

Dobre to jest,sobie też serwuję.Jesli interesują cię dokładnie składniki Müsli moge popatrzeć po torebkach:)

Zupy kremy to nie muszę podawać przepisów,gotuje i miksuję różne warzywa ,zmieniam oczywiście żeby smak nie był ciągle ten sam.Dodaję na koniec mleko kokosowe.

Przyprawy lubi bardzo i smak nie może być mdły.Kurkuma,pieprz carry papryką itp.

Na kolacje zawsze ta sałata o której już pisałam i do niej sos,też jej pomysłu.Z duża ilością oliwy octu balsamico nasion China i innych olejów.

Nie będę tu zanudzać wszystkich dokładniejszymi opisami,chcesz to na priv:)

Myślę że w dużej mierze dzięki tej zdrowej diecie Andrea trzyma się nieźle.Fajnie wygląda,umysł funkcjonuje bez zarzutu.A jej rodzaj MS to ten najgorszy,czyli bez okresów polepszeń.

@Marta B dzięki bardzo za tak obszerną odpowiedź , może jeszcze komuś się przydadzą te wiadomości i powiem Ci , że  chętnie skorzystam z innej możliwości pogadania, bo planuję w maju wrócić do pdp ponownie, ta oprócz SM miała  również ataki epilepsji ( teraz już nie ma , ma dobrze ustawione leki) i być może to ich następstwem jest ta demencja. Jeżeli Twojej  pomaga ta dieta to nic nie stoi na przeszkodzie, żebym tutaj też inne potrawy wdrożyła, jeszcze raz dziękuję

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minut temu, Estar57 napisał:

@Marta B dzięki bardzo za tak obszerną odpowiedź , może jeszcze komuś się przydadzą te wiadomości i powiem Ci , że  chętnie skorzystam z innej możliwości pogadania, bo planuję w maju wrócić do pdp ponownie, ta oprócz SM miała  również ataki epilepsji ( teraz już nie ma , ma dobrze ustawione leki) i być może to ich następstwem jest ta demencja. Jeżeli Twojej  pomaga ta dieta to nic nie stoi na przeszkodzie, żebym tutaj też inne potrawy wdrożyła, jeszcze raz dziękuję

Moja teraz na miesiąc sama zostanie więc widzisz jak sobie dobrze radzi...

Oprócz diety stosuje różne suplementy,które też jej pomagają. . .jakbyś była zainteresowana mogę podać,jakie.

Będzie mi miło na priv o MS się podzielić informacjami,i nie tylko

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marta B napisał:

@hawana

42 lata

Mialam tez pdp z ta chorobą.  Zaczelo sie wczesniej, juz na studiach. W wieku 44 lat była już jak to mówi Grzegorz "dzidzia".

Dietę miała nieodpowiednia, tak sądzę,bo dla każdego duzo cukru to problem ale czy miała wpływ, tego nie wiem.

Przypomniałam sobie że koleżanka po fachu, która poznalam w de podobnie do Ciebie zywila swoją pdp.

Bardzo ubolewala nad brakiem śmietanki w zupce :haha:

Edytowane przez hawana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marta B @Estar57

Dziewczyny, szkoda by Wasze mądre i praktyczne porady zaplątały się, i zaginęły w wątku obiadowym.
Załóżcie proszę np. wątek: "SM-dieta i jadłospis".
Naturalnie nie mam nic przeciwko pisaniu o SM tutaj. Ale Wasze doświadczenie zasługuje na wyodrębnienie .

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hawana ja jej nie żywię,jedynie stosuję się do jej zaleceń i przepisów:)

Jak wspomniałam,ona jest lekarzem. Sama sobie ułożyła dietę i plan leczenia.

Tzn plan w miarę dobrego funkcjonowania,bo jak wiadomo MS póki co,wyleczyć się nie da.

Zaśmiecony wątek obiadowy.Juz nie gadam;)

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...