Skocz do zawartości

Kolęda - ile dać w kopercie?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś widziałem, że ksiądz do swojej kartoteki wkładał koperty zgodnie z numerem odwiedzonego mieszkania (mieszkam w bloku). Niewykluczone, że jest to skrzętnie odnotowywane. Byłem zniesmaczony.

Pamiętaj, że nie masz obowiązku dawania pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda parafia prowadzi kartoteki swoich parafian, gdzie odnotowuje się dane, przyjęte sakramenty, informacje o sytuacji rodziny, problemy. Kartotekę te w czasie kolędy uzupełnia ksiądz. Innymi słowy sprawdza co i jak i aktualizuje informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pokoledzie
W poniedziałek mam kolędę. Ile powinno dać się księdzu, a ile ministrantom?

Nie macie wrażenia, że dajemy do koperty, bo nie wypada nie dać? Wścieka mnie to, że ktoś mnie do tego zmusza. Kościół mówi o komercjalizacji świąt itd. A może niech powie o tym, że rezygnuje z kopert. A dlaczego nie zrezygnują? Bo to jedyny okres w roku, gdzie prawie wszyscy parafianie coś dadzą, bo w niedzielę próżno ich szukać w kościele. I ja też kużwa dam. Żona jak zwykle wsadzi 100 a dzieciaki dostaną po 5 zł.

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam 50 zł księdzu i po 2 zł ministrantom. We wsi obok kilka lat temu była afera, bo ksiądz z ambony wyczytywał tych co nie dali w ogóle albo mało. Przykro mi było, bo nie jest łatwo a drzwi księdzu otwieramy zawsze szeroko bez względu na sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Express podał dzisiaj, że "stawki są bardzo zróżnicowane. Najmniej, bo od 10 do 50 zł, dają parafianie na wschodzie kraju. Trochę lepiej jest w centrum. Tu kapłan może liczyć na datek w wysokości od 50 do 100 zł. Najbardziej hojni zaś są mieszkańcy Dolnego śląska (do 150 zł) oraz Kujaw (nawet do 200 zł)."

Ja dzisiaj księdza nie wpuściłam, bo nie wiedziałam o jego przyjściu (tak, nie chodzę do Kościoła) i nie wzięłam od rodziców białego obrusa, krzyża i wody święconej. W moim starym mieszkaniu ministranci przychodzili 3 dni wcześniej informując o wizycie i pytając, czy ksiądz będzie przyjęty. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Gość parafianin

Ksiądz przychodzi do mnie co 2 lata, więc daję 1500 złotych. Wychodzi 2 złote dziennie... Myślę, że to i tak nie dużo, bo Kościół ma spore potrzeby, a przy okazji jest coraz bardziej atakowany, więc otrzymuje coraz mniej... Pieniądze z kolędy są przeznaczane na konretne potrzeby.

Niech każdy da ile chce, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to datek jednorazowy raz na dwa lata (w moim przypadku), więc 100 złotych to byłby "śmiech na sali", bo to byłoby mniej niż 5 złotych miesięcznie... bez przesady... na tyle ubogi to mało kto jest. Pozdrawiam

parafianin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...
Ksiądz przychodzi do mnie co 2 lata, więc daję 1500 złotych. Wychodzi 2 złote dziennie... Myślę, że to i tak nie dużo, bo Kościół ma spore potrzeby, a przy okazji jest coraz bardziej atakowany, więc otrzymuje coraz mniej... Pieniądze z kolędy są przeznaczane na konretne potrzeby.

Niech każdy da ile chce, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to datek jednorazowy raz na dwa lata (w moim przypadku), więc 100 złotych to byłby "śmiech na sali", bo to byłoby mniej niż 5 złotych miesięcznie... bez przesady... na tyle ubogi to mało kto jest. Pozdrawiam

parafianin

PARANOJA JAKAŚ

DAJ CZŁOWIEKU NA JAKĄŚ INTENCJĘ, DAJ NA ,,PACZKE''DLA BIEDNYCH..............ZAŁAMAŁAM SIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...

U mnie w Parafii ksiądz nie przyjmie kopert podczas Kolędy. Jest po skończonych wizytach kolekta specjalna. Parafianie normalnie rzucają na tacę ile uważają.

[ Data: 26-02-2015, 11:10 ]

Dam 50 zł księdzu i po 2 zł ministrantom. We wsi obok kilka lat temu była afera, bo ksiądz z ambony wyczytywał tych co nie dali w ogóle albo mało. Przykro mi było, bo nie jest łatwo a drzwi księdzu otwieramy zawsze szeroko bez względu na sytuację.

W Parafii mojej znajomej tak było za poprzedniego księdza. Przykra sprawa. Bo na prawdę dużo jest ludzi których nie stać na wydanie na kolędę 200-300zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

w ogóle te łażenie po chałupach już powinni dawno znieśc,a oni się pchają ,który pierwszy .

Ale w małych wojskowych osiedlach trzeba iśc na plebanie i się zapisać aby ksiądz przyszedł po kolędzie i to mi się podoba,bo mnie by nie zobaczyli na plebani...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...