Skocz do zawartości

Mój laptop się grzeje. Co robić?


Gość Xena
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór!

Mam problem, bo mój laptop bardzo się grzeje przy pracy na programach graficznych. I nie przesadzam, bo dotykając go od spodu można się po dłuższej chwili oparzyć. Co mam zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne. Większość laptopów jest dostosowanych do prac biurowych. W tak małym "pudełku" trudno stworzyć efektywny system chłodzący - co ma miejsce w domowych komputerach. Czym bardziej obciążasz procesor, pamięć RAM i dysk (wymagające aplikacje i ich liczba) tym bardziej laptop się grzeje. Te komponenty oddają ciepło m.in. obudowie - odczuwane także na klawiaturze. Ale nie ma sytuacji bez wyjścia.

Kup sobie podstawkę pod laptopa. Już za 13 zł można nabyć taką z trzema wiatrakami. To prosta, ale skuteczna konstrukcja. Zobaczysz, że to działa, a co najważniejsze - przedłużysz życie swojemu laptopowi. Ciepło go powoli zabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze programami ogólnie dostępnymi temperaturę sprzętu. Przegrzanie może być także usterką urządzenia.

Najczęściej jednak to normalne w silnych laptopach i podstawka bardzo pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...
Gość Marek K

Ja też polecam tę wersję AAB. Miałem kiedyś tanią podkładkę też tej firmy, ale plastik grzał się i nie spełniał swojej roli mimo trzech małych głośnych wiatraków. Tak się kończy oszczędzanie. Aluminium to jedyne skuteczne rozwiązanie i dlatego te 5 dych warto wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaj temperatuę programami do tego służącymi, np.: core temp. Jeżeli jest duża przy małym obciążeniu to sprawdź w managerze, który progam obciąża najbardziej - może trzeba go przeinstalować. Warto też pobrać aktualny bios.

O przeczyszczeniu laptopa nawet nie wspominam, bo to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Przede wszystkim wszystko zależy ile czasu masz już swój laptop i czy kiedykolwiek oddawałaś go do jakiegoś serwisu na wymianę części, bądź czyszczenie.

Między procesorami, chipami a radiatorem znajduje się pasta termoprzewodząca. Po kilku latach, gdy jej nie wymienimy będzie skruszała i całkowicie straci swoje właściwości odprowadzania ciepła.

Druga sprawa to zabrudzenie radiatora. Między jego blaszkami uzbierało się na pewno trochę kurzu, czasami zdaża się też, że cały wylot jest zapchany i podczas czyszczenia ściąga się z radiatora cały pasek kurzu.

Podstawka chłodząca pomoże, ale to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę. Najważniejsza jest wymiana pasty termoprzewodzącej na nową i oczyszczenie laptopa z kurzu jaki jest wewnątrz obudowy. U mnie podczas grania w grę, nawet taką sprzed lat, temperatura dochodziła do 95 stopni C i laptop się sam wyłączał. Oczywiście był bardzo nagrzany, a podstawka chodziła non stop. Po wymianie pasty temperatura podczas grania skoczy do 60 stopni.

Niektóre laptopy od spodu mają klakę, która pozwala od razu dostać się do układu chłodzenia. Tu sprawa jest prosta. Ale w wielu modelach trzeba rozebrać cały laptop, żeby dostać się do radiatorów i procesora.

Wpisz w google: "demontaż lub wymiana pasty termoprzewodzącej oraz nazwę laptopa" albo po angielsku "disassembly nazwa laptopa". Często jest więcej blogów lub filmików po angielsku objaśniających rozbiórkę komputera. Ale jeśli się boisz tego robić sama, musisz oddać swój sprzęt komuś kto się na tym zna.

Z własnego doświadczenia jak już nie polecam tanich podstawek plastikowych, bo pod wpływem ciepła zaczynają śmierdzieć. Tak jak radzili poprzednicy kup coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

mam problem mój laptop się grzeje i po kilku minut. się wyłącza co zrobić mam chłodnik ale i tak sie wyłącza :(

O 7.01.2013 at 15:56, TutorialosTV napisał:

Przede wszystkim wszystko zależy ile czasu masz już swój laptop i czy kiedykolwiek oddawałaś go do jakiegoś serwisu na wymianę części, bądź czyszczenie.

Między procesorami, chipami a radiatorem znajduje się pasta termoprzewodząca. Po kilku latach, gdy jej nie wymienimy będzie skruszała i całkowicie straci swoje właściwości odprowadzania ciepła.

Druga sprawa to zabrudzenie radiatora. Między jego blaszkami uzbierało się na pewno trochę kurzu, czasami zdaża się też, że cały wylot jest zapchany i podczas czyszczenia ściąga się z radiatora cały pasek kurzu.

Podstawka chłodząca pomoże, ale to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę. Najważniejsza jest wymiana pasty termoprzewodzącej na nową i oczyszczenie laptopa z kurzu jaki jest wewnątrz obudowy. U mnie podczas grania w grę, nawet taką sprzed lat, temperatura dochodziła do 95 stopni C i laptop się sam wyłączał. Oczywiście był bardzo nagrzany, a podstawka chodziła non stop. Po wymianie pasty temperatura podczas grania skoczy do 60 stopni.

Niektóre laptopy od spodu mają klakę, która pozwala od razu dostać się do układu chłodzenia. Tu sprawa jest prosta. Ale w wielu modelach trzeba rozebrać cały laptop, żeby dostać się do radiatorów i procesora.

Wpisz w google: "demontaż lub wymiana pasty termoprzewodzącej oraz nazwę laptopa" albo po angielsku "disassembly nazwa laptopa". Często jest więcej blogów lub filmików po angielsku objaśniających rozbiórkę komputera. Ale jeśli się boisz tego robić sama, musisz oddać swój sprzęt komuś kto się na tym zna.

Z własnego doświadczenia jak już nie polecam tanich podstawek plastikowych, bo pod wpływem ciepła zaczynają śmierdzieć. Tak jak radzili poprzednicy kup coś lepszego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość K la udia napisał:

mam problem mój laptop się grzeje i po kilku minut. się wyłącza co zrobić mam chłodnik ale i tak sie wyłącza

Jeżeli podkładka chłodząca nie pomaga to zostaje tylko wyczyszczenie laptopa w środku, bo przez lata nazbierało się tam na pewno sporo kurzu, który utrudnia cyrkulację powietrza. Firmy to robią za 50-100 zł. Można też oczywiście samemu, ale to nie jest takie łatwe, bo trzeba rozkręcić laptopa. Jest jeszcze możliwość spróbowania użyć sprężonego powietrza w otworach wentylacyjnych. Powietrze można kupić w każdym markecie. Na jakiś czas pomoże. Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co ja mam powiedzieć ,jak włączę rano laptopa jak tylko wstanę na nogi i tak włączony cały dzień to jest taki gorący jak mój mąż,mówię Wam i sprawny non stop -jak narazie.

I co wieczór mówię  ,,tylko kochany mi nie wysiadaj " możesz się grzać ale abyś się nie przegrzał.

Chyba mnie już coś Walentynkowego rusza! hahaha

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BLONDI, JA SWOJEGO POTRAFIE TYDZIEN NIE WYLACZAC, IDE SPAC KLAPE ZAMYKAM, WSTAJE RANO OTWIERAM I DZIALA... UPS, caps lock, sorki

wczesniej mi sie przegrzewal jak diabli i jak rozmawialam z kims to ktos mnie slabo slyszal, bo huczalo... ktos mi doradzil zeby dac go do czyszczenia, dalam, 100 zl zaplacilam i jest jak nowy, suuuper :)

a walentynkowo nie tylko Ciebie bierze :) ale ja jade za tydzien do domu :) to bede miala okazje nadrobic i Walentynki i wszystkie inne zaleglosci :) huuuurrrrraaaa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Betty napisał:

BLONDI, JA SWOJEGO POTRAFIE TYDZIEN NIE WYLACZAC, IDE SPAC KLAPE ZAMYKAM, WSTAJE RANO OTWIERAM I DZIALA... UPS, caps lock, sorki

wczesniej mi sie przegrzewal jak diabli i jak rozmawialam z kims to ktos mnie slabo slyszal, bo huczalo... ktos mi doradzil zeby dac go do czyszczenia, dalam, 100 zl zaplacilam i jest jak nowy, suuuper :)

a walentynkowo nie tylko Ciebie bierze :) ale ja jade za tydzien do domu :) to bede miala okazje nadrobic i Walentynki i wszystkie inne zaleglosci :) huuuurrrrraaaa:)

no to miłej zabawy:)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 4 miesiące temu...

A moj teraz jaki jest gorący, że aż sterownik wysiada i obraz znika ale na szczęscie po chwili powraca., już miał iśc na wysypisko ,ale jest taki kochaniutki i piękniutki,że dalej pracuje, Wentylator miał zmieniany w 1 roku użytkowania, taki szajs wyprodukowali, a teraz już nic nie będe czyscić, bo byl zalany ,dysk zmieniany, połowa wysiadla w nim, ale to co potrzebuje to mam, niech opa jeszcze pracuje jak najdlużej, :szydera:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
O 1.05.2012 at 01:40, sekunda napisał:

Absolutnie nie kupuj tanich podstawek, bo są one plastikowe a przez to mało skuteczne. Miałem kilka z nich i sprawdzają się wyłącznie:

1. Konstrukcje z jednym DUŻYM wiatrakiem ok. 20 cm

2. Podkładki posiadające na powierzchni górnej aluminium, które ma o niebo lepsze właściwości od plastiku.

Zestaw za kilkanaście złotych wyrzuciłem do kosza. Nie musisz wydawać dużej kasy. U mnie sprawdza się podkładka AAB za 40 zł: http://aab.com.pl/cooling-nc41-podstawka-laptopa-czarna-p-2546.html

Jest cicha, aluminium zimne, komp chłodzony. Jeżeli masz do wydania więcej niż 100 zł to możesz kupić zalmana ZM-NC3000U , ale uwierz mi, że AAB wystarczy i nie ma powodu, by przepłacać.

post-563-1431039639,3974_thumb.jpg

Ta firma już nie robi podkładek z takimi wiatrakami, ale prawie taki sam kupiłam Cooler Master NotePal XL z dużym wentylatorem. Dziwne bo wyglądają identycznie. Ten kupiony przeze mnie działa świetnie do tego aluminimu jest zimne jak w lodówce.

podkladkaxl.jpg.bef3c19e92237dfba64ae55735aff094.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...