Skocz do zawartości

  • Witaj, czego szukasz? (kliknij, by wybrać)

Legalne tylko bezpośrednie zatrudnienie u rodziny ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

    Niemiecka fundacjia Warentest z Berlina

            Die Stiftung Warentest ist eine gemeinnützige[1], deutsche Verbraucherorganisation und die mit Abstand bekannteste Stiftung in Deutschland.[2] ( z Wikipedii )

jednoznacznie zniechęca klientów w Niemczech do zawierania bezpośrednich umów z opiekunkami. Tak piszą :

 

Arbeitsvertrag. Schließen Sie keinen Arbeitsvertrag direkt mit einer ausländischen Pflegerin ab. Das ist illegal. Einzige Ausnahme: Verträge mit Haushaltshilfen, die die Bundesagentur für Arbeit vermittelt hat. Die sind legal.

 

       Taka poważna instytucja nie zniechęca jednak do korzystania z pośredników

i nie określa ich  działalności jako nielegalnej.

teksty warte przeczytania i pozytywnie ocenione przez ponad 4tyś.czytelników w Niemczech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warentest nie jest zadna powazna instytucja, nie ma prawa czegos zabraniac i regulowac ustaw. Moze doradzac, np jaki ketchup jest lepszy...haha, bo i tym sie Warentest zajmuje a kazdy i tak kupi  taki jaki mu smakuje . Poza tym  zacytowane, wyciagniete z kontekstu, bez podania linku a z tresci moze wynikac , ze chodzi o zatrudnienie na dzialanosci czy gewerbe, do czego nie raz przyczepiano sie przed 2011 rokiem. Czesto takie teksty umieszczaja na swoich stronach agencje, mimo, ze dawno nieaktualne. Natomiast bzdura wielka,, bo w Niemczech absolutnie nikt nie uwaza bezposredniej umowy o prace za nielegalna. To jest  normalna niemiecka umowa o prace, gdzie jest i prawo do przerwy , do urlopu i okres probny dla obu stron i okres wypowiedzenia. Pracodawca-rodzina jak i opiekunka otrzymuje numer podatkowy,rodzina oficjalnie melduje opiekunke jako pracownika  urzedzie miasta, obowizkowo  bo kara, placi ubezp.zdrowotne , emerytalne i od bezrobocia, bo musi zlosic pracownika rowniez we wlasciwej agencji pracy a ta powiadamia MUP w Pl., wiec nie pisz bzdur  Jest z tym zwiazane sporo zalatwien, wizyt po urzedach, dokumentow i calej papierologii plus niemale koszty, bo ok 2660 eu-3000 i tto wlasnie  rodziny zniecheca, albo nie maja pojecia jak to zalatwic. W rodzinie, ktora znam pomogl zaprzyjazniony Stauerberater i opiekunka i rodzina zadowoleni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minut temu, Barrakuda napisał:

Warentest nie jest zadna powazna instytucja, nie ma prawa czegos zabraniac i regulowac ustaw. Moze doradzac, np jaki ketchup jest lepszy...haha, bo i tym sie Warentest zajmuje a kazdy i tak kupi  taki jaki mu smakuje . Poza tym  zacytowane, wyciagniete z kontekstu, bez podania linku

          Warentest jest najpoważniejszą fundacją rządową w Niemczech w zakresie oceny towarów i usług,

            co już zacytowałam.

          Nie napisałam, że zabrania czy reguluje ustawy,

          ale  że jednoznacznie zniechęca do bezpośredniego zatrudnienia opiekunki - co pisze wyraźnie w tekście.

Link podałam w innym temacie, ale dodaję i tutaj

https://www.test.de/Pflege-zu-Hause-Vermittlungsagenturen-im-Test-1772650-1774895/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakresie towarow i uslug, czyli, tak jak pisalam doradzac moze jaki majonez  czy ketchup lepszy.  Widzialam pare razy w niemieckiej tv program dla konsumentow, gdzie ktos z Warentestu doradza o takich bardzo waznych haha...sprawach a  decyzje podejmuje klient. Zniecheca do bezposredniego zatrudnienia jak i firmy tak jak  pisalam majac na uwadze umowe z opiekunka samodzielna na polskiej DG czy niemieckiej  Gewerbe .Takich tekstow mimo, ze dawno nieaktualne jest w necie pelno.Ale niech bedzie, ze dzialalnosc nielegalna ale  do normalnejumowa niemieckiej o prace tak sporzadzonej jak wyzej napisalam to juz nie wiem kto mialby zastrzezenia, chyba tylko ty madrzejsza i bardziej restrykcyjna niz Zoll . Opiekunka po zakonczonej umowie moze smialo isc do Urzedu Pracy, bo staz ma uznany w porozumieniu z Bundesagentur, wliczony do emerytury itd. Tyle przepisow, formalnosci, ze sie samym Niemcom odechciewa a ta swoje. Nie sztuka znalezc w necie roznych opinii, a o agencjach to malo? Prawnicy z waznej niemieckiej organizacji zawodowej tez maja duzo zastrzezen co do legalnosci zatrudnienia przez agencje, o czym pisalo Deutsche Welle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Barrakuda napisał:

 (...) .Ale niech bedzie, ze dzialalnosc nielegalna ale  do normalnejumowa niemieckiej o prace tak sporzadzonej jak wyzej napisalam to juz nie wiem kto mialby zastrzezenia, chyba tylko ty madrzejsza i bardziej restrykcyjna niz Zoll . Opiekunka po zakonczonej umowie moze smialo isc do Urzedu Pracy, bo staz ma uznany w porozumieniu z Bundesagentur, wliczony do emerytury itd. Tyle przepisow, a ty swoje...

              Wyraźnie napisano , co zacytowałam już na początku - do czego mogą się przyczepić : według Warentestu legalna jest jedynie umowa bezpośrednia  z pomocą domową, a nie z opiekunką. A czym my się zajmujemy jedynie  domem czy ludźmi ? Jasne, że póki nic nikt nie musi nam  płacić - renty czy emerytury - to nikt tu się o nic nas nie czepia. Potem , tak jak to słusznie zauważył Miroslaw - może być różnie.

       Dobrze wiesz, że nawet na czarno nikogo nie ruszą, a co dopiero osoby za które  pracodawca płaci na niemieckie socjale ?

Dyskusja jest i tak teoretyczna.

    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boszsz....przejezyczylam sie bo przeciez mowi sie o nas opiekunki i oczywiscie tak jak na dzialalnosci, gewerbe tak samo na umowie trzeba pisac Haushalthilfe a nie Pflegekraft. Noze byc trzecia wojna swiatowa albo kosmici wyladuja  na Okeciu. Teraz licza sie fakty i przestan  jak zwykle sciemniac i pisac bzdury, tak samo bylo z domami opieki , ktore wedlug ciebie byly tansze, tyle wiesz. a takze  wierutne bzdety , ze moze np ojciec  degenerat ot tak sobie wpakowac sie do corki wlasnego mieszkania, tylko dlatego , ze jest ojcem, no ladnie by wszystko wygladalo gdybys ty  miala racje.  Nikt ci nie kaze tak pracowac przeciez , po co ciagle sie czepiasz a to  tych na czarno a to na dzialalnosci ,teraz co juz graniczy z absurdem delikatnie mowiac tych na umowie.  Jak mozna  porownywac te na czarno do osoby , ktora  jest zgloszona przez rodzine jako pracownik ,zameldowana tamze i  powiadomione urzedy pracy w Niemczech i w Polsce, to juz trzeba calkiem rozumu nie miec. A jesli chodzi o te na czarno, to z tym ogolnie malo kto walczy, jakos tam pracuja ale wystarczy, gdy "zyczliwy"powiadomi Zoll i jest duzy problem a takie przypadki byly. Jesli na czarno nikogo nie rusza to po co tu przeprowadzasz na ten temat kampanie., jakas agencja ci za to placi?

Dyskusja jest czysto teoretyczna , bo z toba nie moze byc merytoryczna, bo nie wiesz a piszesz jakbys byla wazniejsza od Federalnej Agencji Pracy w Bonn, tam trafiaja dane wszystkich pracownikow zatrudnionych na umowe w gos. domowych w Niemczech., ale pewnie tez jest nie legalna hahaha...Szkoda gadac i tak kazdy wie swoje .a ty teoretyzuj dalej , tylko na co to komu sie przyda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, chciałam podzielić się swoim skromnym doświadczeniem. Jestem opiekunką od 3 lat.  Przez rok pracowałam na prywatnej szteli, skończyło się to dla mnie średnio bo rodzina nie rozliczyła się ze mną za ostatni miesiąc mojej bardzo ciężkiej pracy, musiałam również sama zapłacić za busa powrotnego. Nie mam gewerby, wiec co mogłam zrobić.,,, Nigdy więcej nie chcę żyć już w takim strachu, że coś mi się stanie i nikt nie udzieli mi pomocy, czy że rodzina się ze mną nie rozliczy.... Teraz pracuję przez firmę i czuję się dużo bardziej spokojna, od 1,5 roku jestem u słodkiej babci rodzina też super, bardzo szanują moją pracę.,. tylko te gesty wdzięczności czasami mnie zawstydzaja. A jakie wy macie doswiadczenia z firmami ? Pozdrawiam Krystyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krystyna62dm napisał:

Witam wszystkich, chciałam podzielić się swoim skromnym doświadczeniem. Jestem opiekunką od 3 lat.  Przez rok pracowałam na prywatnej szteli, skończyło się to dla mnie średnio bo rodzina nie rozliczyła się ze mną za ostatni miesiąc mojej bardzo ciężkiej pracy, musiałam również sama zapłacić za busa powrotnego. Nie mam gewerby, wiec co mogłam zrobić.,,, Nigdy więcej nie chcę żyć już w takim strachu, że coś mi się stanie i nikt nie udzieli mi pomocy, czy że rodzina się ze mną nie rozliczy.... Teraz pracuję przez firmę i czuję się dużo bardziej spokojna, od 1,5 roku jestem u słodkiej babci rodzina też super, bardzo szanują moją pracę.,. tylko te gesty wdzięczności czasami mnie zawstydzaja. A jakie wy macie doswiadczenia z firmami ? Pozdrawiam Krystyna

Przy pracy na czarno zawsze sa obawy o zaplate, trzeba sie z tym liczyc, dlatego z tego co mowily mi znajome opiekunki na czarno braly tygodniowki, max dwa tygodnie czekaly.,  Na czarno   raczej nikt nie zwraca za podroz, . wiadomo, ze bezpieczniej przez agencje, ale nie zawsze ma sie slodka babcie, super rodzinke i jeszcze zawstydzajace gesty wdziecznosci, jakas sielankowa ta twoja praca. My mamy rozne doswiadczenia z agencjami nie wszystkie na szczscie sa zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minut temu, Barrakuda napisał:

Przy pracy na czarno zawsze sa obawy o zaplate, trzeba sie z tym liczyc, dlatego z tego co mowily mi znajome opiekunki na czarno braly tygodniowki, max dwa tygodnie czekaly.,  Na czarno   raczej nikt nie zwraca za podroz, . wiadomo, ze bezpieczniej przez agencje, ale nie zawsze ma sie slodka babcie, super rodzinke i jeszcze zawstydzajace gesty wdziecznosci, jakas sielankowa ta twoja praca. My mamy rozne doswiadczenia z agencjami nie wszystkie na szczscie sa zle.

Tak, jeśli chodzi o rodzinę u której jestem to mi się akurat udało, nie mogę narzekać.

W busie czasami słysze różne historie, dlatego wiem ze mozna trafić różnie..,,,

Jak pracowałam prywatnie to rozliczałam się z rodziną raz w miesiącu, nigdy nie było z tym problemu- nie chciałam czekać do końca miesiąca i informować ich, że nie wrócę chciałam zachować się ok i powiedziałam im 3 tygodnie wcześniej,,. i właśnie za ten czas nie zapłacili mi. Szkoda gadać, ja też nie umiem kłócić się o swoje, może to wada może zaleta. W każdym razie nie chce już do tego wracać bo od razu gotuje sie od środka -.- człowiek uczy się na błędach całe życie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krystyna62dm W tym tu temacie trwa akurat rozważanie "legalności " czy nielegalności pracy na podstawie bezpośredniej umowy z rodziną, ale rozumiem, że nie miałaś żadnej umowy ?

                Cóż, jeśli współpraca układała się dobrze przez 3 lata to lepiej sobie to podsumować i cieszyć się z tego co było dobre i ile udało się zarobić i jakim kosztem.

          Wszystkie nasze wybory: czy agencja, i która, i czy nie lepiej  sobie samej kogoś znaleźć i pracować bez umowy to nie są łatwe wybory i trzeba sobie to dobrze  wykalkulować. Pewnie, jak nic nie ma i jest się w Polsce to warto z agencją wyjechać. W każdym razie coś nowego się znajdzie na pewno !

1 godzinę temu, Barrakuda napisał:

hahaha...Szkoda gadac (...)

Gadaj spokojnie, ale spróbuj w temacie i zwięźlej.

          ten temat i zacytowany link obala tezę Miroslawa jakoby tylko bezpośrednie umowy były legalne, a inne agencyjne nie.

           Inne wątki które tu wpisujesz zostały już poprzednio wyczerpane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadam  jak najbardziej w temacie, chociaz moze nie za spokojnie  a widac ze zwiezle  mozna gadac tez bzdury.  Ten  post i zacytowany link nie odnosil sie tylko do wypowiedzi Miroslawa,  nie napisalas Miroslawowi  cytujac jego post czy zwracajac sie do niego , ze  NIE TYLKO umowy bezposrednie sa legalne. Wyskoczylas z opinia warentestu,  i  podwazalas legalnosc umow bezposrednich. przyrownujac je do pracy na czarno, na ktore to nielegalne formy zatrudnienia rzad przymyka oko, Malo tego popierasz Miroslawa w jego proroctwach  i czarnowidztwie. .Mam nadzieje, ze inne watki juz wreszcie wyczerpane np praca na czarno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest bezpośrednią dyskusją z tematem, który założył  Miroslaw

a cytowane opinie Warentestu wskazują nie tylko legalność takiego zatrudnienia, ale nawet możliwość nielegalności właśnie sposobu zatrudnienia proponowanego przez fundację zakładaną przez Miroslawa.

@Barrakuda wybacz, ale tu już dyskusji ogólnej z Tobą nie będę prowadzić, ale w konkretnych innych wątkach, które konkretnych spraw dotyczą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 3.10.2016 at 15:24, Serenity napisał:

    Niemiecka fundacjia Warentest z Berlina

            Die Stiftung Warentest ist eine gemeinnützige[1], deutsche Verbraucherorganisation und die mit Abstand bekannteste Stiftung in Deutschland.[2] ( z Wikipedii )

jednoznacznie zniechęca klientów w Niemczech do zawierania bezpośrednich umów z opiekunkami. Tak piszą :

 

Arbeitsvertrag. Schließen Sie keinen Arbeitsvertrag direkt mit einer ausländischen Pflegerin ab. Das ist illegal. Einzige Ausnahme: Verträge mit Haushaltshilfen, die die Bundesagentur für Arbeit vermittelt hat. Die sind legal.

 

       Taka poważna instytucja nie zniechęca jednak do korzystania z pośredników

i nie określa ich  działalności jako nielegalnej.

teksty warte przeczytania i pozytywnie ocenione przez ponad 4tyś.czytelników w Niemczech.

Za duzo   wolnego czasu w pracy to tez  za  duzo na rozne pierdolety jak to mowi  Blondi.  Zaperzylam sie z powodu tej  tej umowy z rodzina i nie doczytalam, o tym, ze z Haushalthilfe jest legalna, bo oczywiscie jest i przeciez tylko o takich tu dyskutujemy a ze potocznie mowi sie o nas opiekunki, to bronilam legalnosci majac na mysli Haushalthilfe i wyszlo tak jak wyszlo., a jeszcze nie dawno pisalam tu na forum, ze ktos nie doczyta a potem nieporozumienia i klotnie.  Najlepiej nie gadac juz o tego typu sprawach, opiekunka nie ustala przepisow, moze najwyzej wybrac odpowiedni  dla siebie rodzaj zatrudnienia. Bardzo dobrze na ten temat napisala Blondi w temacie rozmowy przy kawie, nic dodac nic ujac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Barrakuda napisał:

Za duzo   wolnego czasu w pracy to tez  za  duzo na rozne pierdolety jak to mowi  Blondi.  Zaperzylam sie z powodu tej  tej umowy z rodzina i nie doczytalam, o tym, ze z Haushalthilfe jest legalna, (....)  Najlepiej nie gadac juz o tego typu sprawach, opiekunka nie ustala przepisow, moze najwyzej wybrac odpowiedni  dla siebie rodzaj zatrudnienia.

ale żeby coś wybrać trzeba coś wiedzieć o możliwych wyborach i ich skutkach.

         Wszystko to jest i tak niestety bardzo mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minut temu, Serenity napisał:

Temat jest bezpośrednią dyskusją z tematem, który założył  Miroslaw

a cytowane opinie Warentestu wskazują nie tylko legalność takiego zatrudnienia, ale nawet możliwość nielegalności właśnie sposobu zatrudnienia proponowanego przez fundację zakładaną przez Miroslawa.

@Barrakuda wybacz, ale tu już dyskusji ogólnej z Tobą nie będę prowadzić, ale w konkretnych innych wątkach, które konkretnych spraw dotyczą.

 

 

Ja tez nie chce juz tu zabierac glosu i tak wystarczajaco namieszalam. Sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...