Skocz do zawartości

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, którym w wielu przypadkach można było skutecznie zapobiec...

Zachorowania mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów. Najczęstszą przyczyną zachorowań są wirus grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy. W porównaniu z zachorowaniami wywołanymi innymi wirusami, zachorowania na grypę mogą wywoływać poważne powikłania, równocześnie jednak dostępne są skuteczne szczepienia ochronne przeciw

grypie.

W porównaniu z zachorowaniami wywołanymi innymi wirusami, zachorowania na grypę mogą wywoływać poważne powikłania, równocześnie jednak dostępne są skuteczne szczepienia ochronne przeciw grypie.

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze jest gwałtowne wystąpienie:

    - objawów ogólnych – wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia,
    - objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny - obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Powikłania występują najczęściej u dzieci do lat 2, osób z chorobami przewlekłymi, osób po 60 r.ż. i kobiet w ciąży.

Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1–0,5% (tzn. umiera 1–5 na 1000 osób,

które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 r.ż.

Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych – uwaga: u dzieci poniżej 16 r.ż. nie należy stosować salicylanów.

U małych dzieci niezwykle istotne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych.

W przypadku osób należących do grup ryzyka lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków antywirusowych (oseltamivir, zanamivir). Należy jednak podkreślić, iż najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę.

W Polsce dostępne są (na receptę) szczepionki przeciwko grypie produkowane przez kilka firm. Ich skład jest zgodny z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i obejmuje 3 szczepy wirusa, krążące w danym sezonie.

Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, a samo szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę. Ze względu na zmienność antygenową grypy wynikającą ze zdolności wirusa do spontanicznych mutacji konieczne jest coroczne ponawianie szczepienia, aby chronić się przed nowymi szczepami wirusa.

Osoby, u których występuje jeden lub więcej z poniższych objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, ból gardła, katar, dreszcze, poczucie ogólnego rozbicia - mogą być chore na grypę.

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę

oraz chronić przed nią innych?

    - zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciw grypie,
    - przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
    - poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
    - jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,
    - w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
    - unikaj bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi,
    - unikaj masowych zgromadzeń,
    - zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń.

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych - przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aleksandra

Ja w tym roku na urlopie miałam okropną grypę! Co prawda nie szczepiłam się, ale brałam witaminy i inne tabletki uodparniające, ale niestety nie uchroniło mnie to od zachorowania. Miałam gorączkę, dreszcze, wymioty, kaszel, katar, ból głowy, bóle mięśni. Przez tydzień byłam nie do życia. A po tygodniu tak słaba, że wyjście do sklepu powodowało u mnie zasapanie. Na szczęście nie miałam żadnych powikłań pogrypowych.

W przychodniach kolejki jak nigdy. Wirus dopadł większość społeczności :). Grypa - mutant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grypa -chyba grypa zaatakowała moją seniorkę,,leży drugi dzień w łóżku i to do niej nie podobne,ale cóz ,,,musi się naprawdę żle czuć ,że leży.

Ale jest ulubienicą otwierania wszystkich okien i robienia przeciągów,że o mały włos a by mnie wywiało z tego domu przez okno.

I drugi dzień wszystko noszę jej do łóżka i teraz widzę ile jest pracy.

Ale nie jest żle,wczoraj wygoniła mnie na rower a ona spala...mam nie siedziec w domu jak jest ładna pogoda,,,dobre i to,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blondi, zdrowia dla podopiecznej!

Ja tam wolę witaminy łykać a nie setkę, bo czasem trzeba gdzieś podjechać samochodem i co wtedy?

hi hi hi no to 50-ke ha ha ,kazdy ma inne warunki,rzecz jasna to był żart,ale jest też w tym coś prawdy,zamiast papierochy palić to lepiej to! bo jak widzę opiekunki jezdzące do pracy to mało która nie pali-zgroza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blondi, zdrowia dla podopiecznej!

Ja tam wolę witaminy łykać a nie setkę, bo czasem trzeba gdzieś podjechać samochodem i co wtedy?

Wiecie jak się leczy moja seniorka? Dwa dni w łózku a trzeci dzień? siedzi dzisiaj przy otwartym oknie!!!!ja juz ubrałam swetr bo mi zimno się zrobiło-a ona mówi ,że jest ciepło,,,i nie przegadasz babci!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a mnie zaraziła córka Seniora,sama ma zapalenie płuc albo coś podobnego,przychodzi tu prawie co dzień i roznosi zarazki po całym domu,także mnie dopadło też,już nie mogę od 3 dni czuję się fatalnie,oczy palą,nos mnie piecze itd itd...

Pomaga mi gorąca kąpiel wieczorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...