Skocz do zawartości

  • Witaj, czego szukasz? (kliknij, by wybrać)

Nasze zastosowane metody uczenia się niemieckiego


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj chciałabym zaproponować wpisywanie naszych konkretnych metod uczenia się niemieckiego.

Mamy już temat gdzie są pożyteczne linki ze stronami do nauki, ale tutaj chodzić by miało o naszą praktykę.

 

        Myślę, że podstawa to zakup dobrego podręcznika - samouczka z płytą Cd. Ja miałam na początek

Deutsch mein neues Hobby Leszka Leona Szkutnika - bardzo dobra książka z 6 kasetami ( stara rzecz ). Jest tam podstawowe słownictwo, gramatyka, ćwiczenia  i dobre nagrania. Przystępna i miła książka, chociaż to już starzyzna i są na pewno lepsze tytuły obecnie.

    Ale wydaje mi się bardzo ważne, żeby wybrać sobie jedną książkę i ją dokładnie czytać, starać się zrozumieć zasady gramatyczne i obsłuchiwać się z jednym materiałem, a nie rozmieniać się na grosze i szukać wszędzie, bo podstawa to jednak powtórki. Pierwszą książkę czytałam parę razy i przesłuchiwałam kasety. zadań gramatycznych czy innych nie wykonywałam, bo przecież nie planowałam przystąpić do matury z niemieckiego, ale chciałam rozumieć, rozumieć jak najwięcej i najszybciej.

       Później zakupiłam sobie  stare  Easy Deutsch ( gazetki też z kasetami jeszcze ) za  100zł. Również kapitalna rzecz i dużo sensownego materiału do nauki: słownictwo, gramatyka, czytanki. Słuchałam i czytałam jak najwięcej i starałam się rozumieć. Tam są też  ciekawe dialogi Niemniej nie nadaje się to na wyjazd, bo za ciężkie, ale w domu bardzo dobry materiał do nauki dla początkujących i nie tylko.

     Jednak ja sama od dobrych trzech lat nie uczę się niemieckiego w Polsce już wcale, bo muszę od tego w domu  odpocząć, ale z początku bylo to konieczne, bo pierwsze stele moje były ciężkie i uczyć się tam dobrze  nie dało - za dużo stresu i zmęczenia.

     Niemniej od pierwszych wyjazdów prowadziłam jeden zeszyt z notatkami na każdy wyjazd. Kupuję sobie nadal zawsze jeden ładny zeszyt 60kartkowy i mam jedną kartę na jeden dzień ( na odwrocie kartki polskie tłumaczenie ). Zapisuję tam nowe słówka i wyrażenia i  wklejam bieżące  wycinki z gazet. Robi się z tego ładna pamiątka i mam już niezłą kolekcyjkę. Oczywiście, przeglądam to i powtarzam. A wspomnienia wracają, dobre i złe ! Myślę, że te bieżące zapiski dały mi najwięcej, bo zapisywałam dużo zasłyszanego słownictwa zyli to co było potrzebne na bieżąco i powtarzałam to szybko. Do tych zeszytów faktycznie wracam.

     Mam też oczywiście słownik, średniej wielkości i gramatykę, ale za mało do niej zaglądam.

Staram się jednak uważnie oglądać Tv i czytuję niemieckie gazety. I dalej prowadzę zeszyty.

Ostatnio słucham niemieckie piosenki z podanym tekstem Lyrics.

      Myślę, że najważniejsze, żeby się nie zniechęcić i uczyć się systematycznie z konkretnego jednego materiału,

który się  lubi. I nie uczyć się za dużo na raz, bo to się wszystko cofnie ! i potem nie chcę się już nic...

Od początku mojej pracy w Niemczech mówiłam moim klientom w sposobnym momencie ( z reguły o określonej godzinie )

że teraz jest moja godzina niemieckiego i rozkładałam moją książkę i zeszyt i piórnik

i oni - nawet ci źli ludzie  - byli cicho ! to muszę przyznać.( choć przy złej atmosferze i tak ciężko wchodzi )

Nawet mnie chwalono bardzo.

Więcej niz godzinę regularnie  nie uczyłam się nigdy,

ale to przy tej systematyczności wystarczyło,

żeby z powodu języka nie mieć właściwie żadnych   problemów już po roku.

Choć przyznam, że z niemiecką gramatyką jestem w lesie.... Muszę chyba coś pomyśleć.

 

Piszcie również o swoich konkretnych doświadczeniach : co się Wam udało, a co jest trudne ? Jakie są wasze metody ?

 

 

 

      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieckiego uczylam sie jako 11-letnia dziewczynka przez trzy lata potem dluzsza przerwa i sporo zapomnialam . Pozniej sobie troche przypomnialam  na krotkie okresy  no i odpisujac od czasu do czasu na listy , zyczenia. Niemiecki trzeba powtarzac systematycznie, bo wiem po sobie, kiedy mam dluzsza przerwe  musze sie po przyjezdzie troche "rozkrecic". zeby potem swobodnie mowic. Zawsze dziwnie sie czuje, kiedy zaspana, zmeczona wysiadam z  autokaru i musze szybko przestawic sie na niemiecki, gdy przyjezdza po mnie rodzina czy niemiecki koordynator.  Serenity to prawda, gramatyka nie jest latwa , powtarzalam z repetytorium Bezy , potem z podarowanej Elementargrammatik G.Schoebe bez polskich objasnien, ale nieskomplikowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barrakuda a ja zaczęłam się uczyć niemieckiego po czterdziestce i to był mój  pierwszy kontakt z tym językiem - więc można i późno zacząć i nie mieć problemu. Wyjechałam krótko po przesłuchaniu jakiejś książczyny : Niemiecki w 30 dni i to  starczyło

            Ale wcześniej uczyłam się angielskiego - to był plus, ale i minus, bo żeby nie zapomnieć angielskiego wciąż słucham np BBC i różnych dokumentalnych.

         myślę, że dużo można się nauczyć i w późniejszym wieku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...