Skocz do zawartości

Gerontologia


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Starzenie się to zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na stres środowiskowy, które pojawia się w organizmach wraz z upływem czasu, naturalne i nieodwracalne nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, przerastające zdolności organizmu do samonaprawy. Starzenie się powoduje utratę równowagi wewnętrznej organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów, zwiększa podatność na choroby (np. choroby krążenia, Alzheimera, nowotwory), wreszcie prowadzi do śmierci.
Charakterystyczne objawy starzenia:
· utrata masy mięśni i kości,
· zmniejszenie elastyczności skóry,
· pogorszeni ostrości wzroku i słuchu,
· wydłużony czas reakcji.
Nauka zajmująca się starzeniem to gerontologia. Gerontologii nie należy mylić z geriatrią, która jest nauką o chorobach wieku podeszłego.
Wpływ środowiska może znaczenie zmienić długość życia większości organizmów. Usunięcie negatywnych czynników z otoczenia oraz zmiany w fizjologii mogą znacznie wydłużyć oczekiwany wiek, w którym dany osobnik umrze ze starości. Przykładem może być wydłużenie życia ludzi w XX wieku oraz eksperymenty dokonane na długowiecznych nicieniach.
  Ludziom młodym zdaje się ,że będą wiecznie młodzi ,też tak myślałem ,teraz coraz czesciej zdaję sobie z tego sprawę ,że jest inaczej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory myślę ,że jestem młoda i np. w sklepie się łapię dopiero,że te spodnie czy ta bluzka to już mi nie pasuje ale i tak kupuję i noszę i niczym się nie przejmuję.Bo jeszcze siedzi we mnie ta młodośc i na disco bym poszła i poszalała równo.Kiedyś mówiłam ,że  będę do końca życia tanczyć ,nawet jak będę miała 70 lat ale czy dam radę i czy dożyję.

Wpływ środowiska ma bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu i dla naszego samopoczucia .Najgorsza się robi skóra na szyji,jest tak delikatna i taka się robi pergaminowa .

Ale i starośc może być piękna .

Teraz się napatrzymy na tą starosć i może sami będziemy chcieli inaczej przeżywac naszą starośc .

Narazie nie myśle ,co będzie tam kiedyś za parę dobrych lat aby się tak trzymać jak teraz i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no masz racje   bo co to daje się zamartwiać ,czas pokaże swoje,aby na przód. Ja byłem ostatni z rodzeństwa a wiec mama była już koło 50-ki kiedy miałem chyba 15 lat ,mama już narzekała jak ten czas szybko leci,teraz dopiero wiem co ona mówiła.Mi się wydawało ,że 50 lat to wieczność ,głowa do góry  ,przemija uroda i czas.....ha ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tu dorzucam piekny wiersz Thomas Dylana

 

Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy.


Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy, 
Starość u kresu dnia niech płonie, krwawi; 
Buntuj się, buntuj, gdy światło się mroczy. 

Mędrcy, choć wiedzą, że ciemność w nich wkroczy - 
Bo nie rozszczepią słowami błyskawic - 
Nie wchodzą cicho do tej dobrej nocy. 

Cnotliwi, płacząc kiedy ich otoczy 
Wspomnienie czynów w kruchym wieńcu sławy, 
Niech się buntują, gdy światło się mroczy. 

Szaleni słońce chwytający w locie, 
Wasz śpiew radosny by mu trenem łzawym; 
Nie wchodźcie cicho do tej dobrej nocy. 

Posępnym, którym śmierć oślepia oczy, 
Niech wzrok się w blasku jak meteor pławi; 
Niech się buntują, gdy światło się mroczy. 

Błogosławieństwem i klątwą niech broczy 
Łza twoja, ojcze w niebie niełaskawym. 
Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy. 
Buntuj się, buntuj, gdy światło się mroczy.

 

Tak, nie mozemy sie dac tak latwo starosci....

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ładny wiersz i dużo mówiący-dzięki!

w pierwszym momencie myślałem ,że to ....

Bob Dylan
Kompozytor
Bob Dylan – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta. Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad----miał fajne utwory.

 oto jeden z jego utworów -po polsku

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niesamowite to jednak --Jego wiersz a zaśpiewał to Zimmerman a potem śpiewał pod nazwiskiem Bob Dylan.

Jako poeta, Dylan Thomas porusza czytelników żywym językiem, pełnym wyobraźni i bogatym brzmieniowo. Czerpał inspirację z folkloru walijskiego, Biblii, a także koncepcji Zygmunta Freuda. W jego twórczości przewija się motyw cykliczności zjawisk natury i łączności z nią człowieka, jej cząstki. W tych zjawiskach Thomas widział jakiś mistyczny plan.

Na język polski tłumaczyli jego utwory m.in. Tadeusz Jan Dehnel, J. Frühling, J. Pietrkiewicz i Stanisław Barańczak.

Dom Thomasów w Laugharne, Boat House, mieści obecnie muzeum Dylana Thomasa. Kilka pomników i miejsc poświęconych jego pamięci znajduje się także w Swansea – jego rodzinnym mieście.

Dylan Thomas wywarł ogromny wpływ na kolejne pokolenia poetów. W szczególności na poetę-śpiewaka Roberta Zimmermana, który imienia Thomasa używał jako swego pseudonimu artystycznego, a potem dokonał formalnej zmiany nazwiska na Bob Dylan.

nie ten wiersz ale wiersz Thomasa Dylana  ha ha

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...