Skocz do zawartości

Opłaca się przyjrzeć różnym agencjom !


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłam jeszcze firmy, która gwarantuje opiekunce ( choćby teoretycznie - na stronie internetowej), że nie zostanie na miejscu wyciśnięta do cna. Piszą jedynie o zakresie obowiązków, których wypełnienie może w praktyce oznaczać  i często oznacza  - całkowite uwiązanie opiekuna przy chorym i nawet brak czasu na 6h  sen. Niestety porównanie nas  do niewolników nasuwa się automatycznie, a nasze agencje zatrudnienia można uznać za handlarzy niewolników tymczasowych.

Pozytywne jest to, że mamy wysyp tych handlarzy niewolników i konkurują ze sobą i np. nie są już tacy anonimowi.

Wiarygodniejsi jednak wydają mi się ci, którzy podają z góry nazwiska koordynatorów w Niemczech ( tu firma z Poznania )

albo nazwiska i dane właścicieli agencji ( tu ktoś z Lublina).

Anonimowość zawsze jednak sprzyja nadużyciom i lepiej wiedzieć więcej z kim mamy do czynienia.

Tak agent SeniorenserviceMirex  z kordynatorką   Barbarą z Wurzburg.To tak dobrana para że aż strach.Dla innych mówię -przestroga.Ta pani to polka zniemczona.Podła żmija .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie wyjechałam , mój pierwszy wyjazde do Niemiec. Na razie nie jest źle na szczescie rodzina miła, ucze sie intensywnie jezyka bo najwiekszy problem jest ze swobodna komunikacja. Jesli macie pytania pytajcie. Ja wyjechałam z firmą ***usunięto nazwę agencji***.

Napewno zrobisz karierę.Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

a dzis przegladajac oferty roznych agencji znalazlam jedna z paroma  bonusami

Wynagrodzenie podstawowe waha się w przedziale od 900 do 1300 Euro netto + BONUSY czyli 50 Euro za czynne prawo/ 50 Euro na Urodziny/  50 Euro za polecenie innej osoby/160 Euro za polecenie niemieckiego Klienta/50 Euro za szybki wyjazd/ 50 Euro za pełne 3 miesiące pracy.  Dodatkowo gwarantujemy TERMINOWOŚĆ wypłaty wynagrodzenia.

oferta z Indeed portal z ogloszeniami o pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 30.10.2015 at 15:29, Gość Kryśka123 napisał:

Byłam kilka razy na szteli z różnymi agencjami i myślę, że to zależy od rodziny i podopiecznego, a nie agencji. Nikt nie zagwarantuje godzin bo na miejscu okazuje się często co innego. Mogą napisać, że nie trzeba wstawać w nocy, a się zdarzy kilka razy, że będzie taki mus. No i co zrobisz? Nic. Możesz co najwyżej zawód zmienić. Mi się kilka razy zdarzyło, że miałam sporo wolnego czasu 2 godziny popołudniu i od 18 do rana - bo dzieci podopiecznego wracały z pracy i już nie byłam niebędna. Ale było też tak, że harowałam jak wół prawie non stop. Teraz jeżdże z Medipe i na razie dobrze trafiam, płaca ZUS, wypłata ok, pieniądze na czas to nie narzekam.

Oczywiscie, ze pracownica agencji. Widac to nie tylko po tym, ze reklamuje swoja firme , ale tez po tym w jaki sposob podchodzi do  nieprzewidzianej wczesniej pracy w nocy. Jesli sie zdarzy  "to co zrobisz. Nic. Mozesz co najwyzej zawod zmienic". Tak..tak  najlepiej pokornie zapindalac, chociaz agencja nie powiedziala jak jest naprawde. Nie zawracaj gitary agencji, nie zjezdzaj do domu  tylko siedzi ,nie marudz, bo co zrobisz? Oczywiscie nic nie mozna zrobic tylko  trzeba az zawod zmienic. A moze przede wszystkim taka stelle i firme?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Serenity napisał:

a dzis przegladajac oferty roznych agencji znalazlam jedna z paroma  bonusami

Wynagrodzenie podstawowe waha się w przedziale od 900 do 1300 Euro netto + BONUSY czyli 50 Euro za czynne prawo/ 50 Euro na Urodziny/  50 Euro za polecenie innej osoby/160 Euro za polecenie niemieckiego Klienta/50 Euro za szybki wyjazd/ 50 Euro za pełne 3 miesiące pracy.  Dodatkowo gwarantujemy TERMINOWOŚĆ wypłaty wynagrodzenia.

oferta z Indeed portal z ogloszeniami o pracy.

Witaj,nie wiem o co chodzi z tymi agencjami .,ostatnio chce zmienic miejsce ,jezdze od 1,5 roku wiec nie jest to za duzo,ale aplikowałam ostatnio do trzech firm po werifikacji językowej (jezyk dobry)i mowieniu pani w agencji ze mam obecnie 1200 oni proponuja mi 1050 a do małzenstwa co to niby jedna osoba do opieki 1100 to chyba jakis zart.Firmy te w ogłoszeniu maja  zarobki od 900-1500 lub 900-1300.Jak powiedziałam ze jak sie naucze płynnie mowic to sie zgłosze do nich wtedy moze zaproponuja lepsze pieniadze ,odpowiedz to nic nie da, trzeba popracowac troche w firmie to bedzie podwyzka itp.ile 1 euro moze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, elzbieta1 napisał:

Witaj,nie wiem o co chodzi z tymi agencjami .,ostatnio chce zmienic miejsce ,jezdze od 1,5 roku wiec nie jest to za duzo,ale aplikowałam ostatnio do trzech firm po werifikacji językowej (jezyk dobry)i mowieniu pani w agencji ze mam obecnie 1200 oni proponuja mi 1050 a do małzenstwa co to niby jedna osoba do opieki 1100 to chyba jakis zart.Firmy te w ogłoszeniu maja  zarobki od 900-1500 lub 900-1300.Jak powiedziałam ze jak sie naucze płynnie mowic to sie zgłosze do nich wtedy moze zaproponuja lepsze pieniadze ,odpowiedz to nic nie da, trzeba popracowac troche w firmie to bedzie podwyzka itp.ile 1 euro moze.

          Dobrze, ze wszystko przegladasz, a nie bierzesz pierwsze z brzegu. Zawsze musimy tak robic, bo nasz rynek i agencje sie szybko zmieniaja.

          A dlaczego chcesz zmienic firme skoro masz 1200 i to po pol roku pracy. To  dobre warunki finansowe.

Wazne czy twoja firma oplaca Zus od 4000? jesli tak, to finansowo trudno bedzie o cos lepszego nawet przy dobrym jezyku, chyba, ze stella bedzie ciezka: wstawanie itd.. Czy warto?

       Ale szukac zawsze warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minut temu, Serenity napisał:

          Dobrze, ze wszystko przegladasz, a nie bierzesz pierwsze z brzegu. Zawsze musimy tak robic, bo nasz rynek i agencje sie szybko zmieniaja.

          A dlaczego chcesz zmienic firme skoro masz 1200 i to po pol roku pracy. To  dobre warunki finansowe.

Wazne czy twoja firma oplaca Zus od 4000? jesli tak, to finansowo trudno bedzie o cos lepszego nawet przy dobrym jezyku, chyba, ze stella bedzie ciezka: wstawanie itd.. Czy warto?

       Ale szukac zawsze warto.

Jezdze w to miejsce juz od roku ,mam  tak jak wyzej napisane plus opłata na zus  bo jezdze na działalnosci ,ja wiem nie jest to  tak zle bo miejsce tez odpukac lekkie,tylko czasu wolnego nie duzo ale napewno sie nie napracuje.Tylko tak mnie cos naszło ostatnio na zmiany,ale jak mi podają sumy jakie moge zarobic w innych agencjach to ochota na zmiany mi jakos przechodzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, elzbieta1 napisał:

Jezdze w to miejsce juz od roku ,mam  tak jak wyzej napisane plus opłata na zus  bo jezdze na działalnosci ,ja wiem nie jest to  tak zle bo miejsce tez odpukac lekkie,tylko czasu wolnego nie duzo ale napewno sie nie napracuje.Tylko tak mnie cos naszło ostatnio na zmiany,ale jak mi podają sumy jakie moge zarobic w innych agencjach to ochota na zmiany mi jakos przechodzi:)

Tez to mam : miejsce niezle, ale ile mozna w to samo miejsce? A zwlaszcza gdy to sa twoje poczatki, bo pracujesz poltora roku? to ciekawiej jest pozbierac sobie troche doswiadczen. Ale decyzja nielatwa...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, elzbieta1 napisał:

Jezdze w to miejsce juz od roku ,mam  tak jak wyzej napisane plus opłata na zus  bo jezdze na działalnosci ,ja wiem nie jest to  tak zle bo miejsce tez odpukac lekkie,tylko czasu wolnego nie duzo ale napewno sie nie napracuje.Tylko tak mnie cos naszło ostatnio na zmiany,ale jak mi podają sumy jakie moge zarobic w innych agencjach to ochota na zmiany mi jakos przechodzi:)

Mnie też nachodzi na zmiany i na zmianę wynagrodzenia i na zmianę firmy i ????

ale z ciekawości też podzwonię i poszukam i popytam,

myślę ,że obecnej steli nie chcę zmienic jak narazie ale po roku pracy wydaje mi się ,że powinnam mieć podwyżkę ,tak agencje pęknie mówią ,że trzeba z nimi trochę współpracować aby dostac podwyżke a ja to co robię ? obijam się czy współpracuję i to jeszcze jak pięknie i slicznie i bez problemów cały rok i mam po roku ,,figę z makiem"-oszustwo na oszustwie.Brak szacunku do opiekunki i nie doceniają opiekunek dobrych ,liczy się sztuka jak na targu ..

Nie pasuje -prosze bardzo zmienić sobie -mamy 100 innych na pani miejsce -chyba też tak mówią !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, elzbieta1 napisał:

Jezdze w to miejsce juz od roku ,mam  tak jak wyzej napisane plus opłata na zus  bo jezdze na działalnosci ,ja wiem nie jest to  tak zle bo miejsce tez odpukac lekkie,tylko czasu wolnego nie duzo ale napewno sie nie napracuje.Tylko tak mnie cos naszło ostatnio na zmiany,ale jak mi podają sumy jakie moge zarobic w innych agencjach to ochota na zmiany mi jakos przechodzi:)

i Elu napisz moze wiecej jak wyglada prowadzenia dzialalnosci przez agencje? Czy to cos zmienia w samej pracy opiekunki, pomijajac rozne papierki ? Chodzi mi o ustalanie zakresu obowiazkow, godzin, wstawania nocnego,  ewentualna rezygnacje opiekunki, czy cos jest inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blondi napisał:

Mnie też nachodzi na zmiany i na zmianę wynagrodzenia i na zmianę firmy i ????

ale z ciekawości też podzwonię i poszukam i popytam,

myślę ,że obecnej steli nie chcę zmienic jak narazie ale po roku pracy wydaje mi się ,że powinnam mieć podwyżkę ,tak agencje pęknie mówią ,że trzeba z nimi trochę współpracować aby dostac podwyżke a ja to co robię ? obijam się czy współpracuję i to jeszcze jak pięknie i slicznie i bez problemów cały rok i mam po roku ,,figę z makiem"-oszustwo na oszustwie.Brak szacunku do opiekunki i nie doceniają opiekunek dobrych ,liczy się sztuka jak na targu ..

Nie pasuje -prosze bardzo zmienić sobie -mamy 100 innych na pani miejsce -chyba też tak mówią !

Dokładnie mam to samo:)

Godzinę temu, Serenity napisał:

i Elu napisz moze wiecej jak wyglada prowadzenia dzialalnosci przez agencje? Czy to cos zmienia w samej pracy opiekunki, pomijajac rozne papierki ? Chodzi mi o ustalanie zakresu obowiazkow, godzin, wstawania nocnego,  ewentualna rezygnacje opiekunki, czy cos jest inaczej?

Serenity wszystko jest tak samo,jedynie dochodza sprawy papierkowe  zwiazane z działalnoscia ale tym zajmuje sie ksiegowa .Biore od agencji  zlecenie ,podpisuje umowe i zakres obowiazkow itp. .W tej miejscowosci gdzie byłam dwie rodziny mnie pytały czy nie mam kogos do pracy albo czy sama bym nie chciała pracowac ,myslałam o tym zeby sprobowac na tej działalnosci poleciec i przyjac zlecenie musze podpytac ksiegową jakby to wygladało urzędowo bo nigdy sie tym nie interesowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elżbieta 1 napisała....'Wazne czy twoja firma oplaca Zus od 4000? jesli tak, to finansowo trudno bedzie o cos lepszego nawet przy dobrym jezyku, chyba, ze stella bedzie ciezka: wstawanie itd.. Czy warto? ...." Elu powiedz mi ,która Agencja płaci skladke od 4000 tys. zł? raczej żadna.Jezeli płaca to od najniższej krajowej ,nawet nie wiem jaka on jest.,ale to są grosze do emerytury.

dodam ,bo zajrzałem --cytuje....."Jak poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, od 1 stycznia 2016 roku wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy wzrosła o 100 zł do poziomu 1850 złotych brutto. W stosunku do najniższej krajowej obowiązującej w 2015 roku (1 750 zł) jest to wzrost o 5,7 proc. Oznacza to, że od 2016 roku pracownik zarabiający najniższą krajową otrzyma do ręki ok. 1355 złotych. Niższa pensja jest naruszeniem praw pracowniczych...."a więc żyć nie umierać ha ha ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, adamos1 napisał:

Elżbieta 1 napisała....'Wazne czy twoja firma oplaca Zus od 4000? jesli tak, to finansowo trudno bedzie o cos lepszego nawet przy dobrym jezyku, chyba, ze stella bedzie ciezka: wstawanie itd.. Czy warto? ...." Elu powiedz mi ,która Agencja płaci skladke od 4000 tys. zł? raczej żadna.Jezeli płaca to od najniższej krajowej ,nawet nie wiem jaka on jest.,ale to są grosze do emerytury.

dodam ,bo zajrzałem --cytuje....."Jak poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, od 1 stycznia 2016 roku wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy wzrosła o 100 zł do poziomu 1850 złotych brutto. W stosunku do najniższej krajowej obowiązującej w 2015 roku (1 750 zł) jest to wzrost o 5,7 proc. Oznacza to, że od 2016 roku pracownik zarabiający najniższą krajową otrzyma do ręki ok. 1355 złotych. Niższa pensja jest naruszeniem praw pracowniczych...."a więc żyć nie umierać ha ha ha

Adamie, obecnie znam juz kilka agencji - w tym moja- ktore placa Zus od sredniej krajowej czyli okolo od 4000. To wychodzi im miesiecznej skladki okolo 300 euro do Zusu.  Wpisz w wyszukiwarke agencje Zus od sredniej krajowej. To bardzo wazne, bo od tego zalezy emerytura czy renta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adamos1 napisał:

Blondi ,Agencja Ci nie da to wiesz,ale wyczuj sytuacje rodziny,bo jeżeli rodzine nie stać by Ci dać wiecej  to i Agencja Ci nie da,jeżeli rodzina jest zadowolona to w tedy jest szansa,miałem już taką sytuacje.

Przecież ja tym niemcom tyle tłumaczyłam jak krowie na rowie i nic do tych tępoków nie dochodzi ,dopiero jak ktoś z agencji niemieckiej mu powiedział to dopiero doszło i teraz wiedzą ,że jak co to z ich kieszeni pójdzie podwyżka ,co za otępiały naród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, elzbieta1 napisał:

Dokładnie mam to samo:)

Serenity wszystko jest tak samo,jedynie dochodza sprawy papierkowe  zwiazane z działalnoscia ale tym zajmuje sie ksiegowa .Biore od agencji  zlecenie ,podpisuje umowe i zakres obowiazkow itp. .W tej miejscowosci gdzie byłam dwie rodziny mnie pytały czy nie mam kogos do pracy albo czy sama bym nie chciała pracowac ,myslałam o tym zeby sprobowac na tej działalnosci poleciec i przyjac zlecenie musze podpytac ksiegową jakby to wygladało urzędowo bo nigdy sie tym nie interesowałam.

To by bylo bardzo interesujace. Mam nadzieje, ze jeszcze nam napiszesz.

Ja czytam tez lokalne gazety w Niemczech i widze ogloszenia bezposrednie  innych opiekunek. Niestety, one zawsze sie zachwalaja jako rund um die Uhr albo 24 h . Do diabla, kiedy zaczniemy liczyc swoja prace na godziny! Myslalabym o wlasnej dzialalnosci ale jak tak wszyscy twardo daja te 24 to ja wole z agencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Serenity napisał:

Adamie, obecnie znam juz kilka agencji - w tym moja- ktore placa Zus od sredniej krajowej czyli okolo od 4000. To wychodzi im miesiecznej skladki okolo 300 euro do Zusu.  Wpisz w wyszukiwarke agencje Zus od sredniej krajowej. To bardzo wazne, bo od tego zalezy emerytura czy renta.

nie rozumię...zacytowałem --srednia krajowa -najniższa to 1850 brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Serenity napisał:

Adamie, obecnie znam juz kilka agencji - w tym moja- ktore placa Zus od sredniej krajowej czyli okolo od 4000. To wychodzi im miesiecznej skladki okolo 300 euro do Zusu.  Wpisz w wyszukiwarke agencje Zus od sredniej krajowej. To bardzo wazne, bo od tego zalezy emerytura czy renta.

Przez ponad 15 lat płaciłam co miesiąc ponad 1000zł do ZUS-u i powiedziałam koniec złodziejom -emerytury na waciki tylko starczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, adamos1 napisał:

nie rozumię...zacytowałem --srednia krajowa -najniższa to 1850 brutto

srednia krajowej jest obecnie okolo 4000tysiace i od tej kwoty placa Z

 

Teraz, Blondi napisał:

Przez ponad 15 lat płaciłam co miesiąc ponad 1000zł do ZUS-u i powiedziałam koniec złodziejom -emerytury na waciki tylko starczy 

a ile osob z Twojej rodziny otrzymuje renty i emerutury z Zus u? Znasz kogos co placil i nic nie dostal. Ja nikogo.

Majac dosc oplaconych lat dostaniesz przynajmniej najnizsza, nawet jesli teraz skladek nie placisz.

jaki zreszta sens nie szukac agencji z dobrym Zusem? Moje skladki placi moja agencja, co sprawdzam regularnie, a zarobki mam tu nawet wyzsze niz poprzednio w agencjach, ktore w koncu proponowaly mi 100 euro wiecej ale juz  bez zadnego Zusu, bo jak mi powiedzieli - nasze panie nie chca sie ubezpieczac, wola teraz 100euro.  Nie mam slow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest sens ,chodz ZUS mam płacony ,przez 2 czy 4 lata co mi zostało do emerytury czy będę tym złodziejom płacić po 1500zl co miesiąc czy 300 czy 400zł to i tak dostanę tylko na waciki.Całe życie człowiek nosił do ZUS-u ,aby teraz na starośc nędze miec??? A oni opływają w pałacykach i się z nas wszystkich śmieją.

Nie wierzę ZUS-om , nie wierzę w nic w tej Polsce i tyle w temacie.

Ale zostawmy ZUS -piszemy tutaj o wspaniałych agencjach ,no prawie drugi ZUS pod inną nazwą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęłam współprace z **nazwy firm podajemy wyłącznie w temacie opinii poświęconej danej firmie*** jestem bardzo zadowolona ponieważ w każdej sytuacji mogę liczyć na pomoc managera kontraktu. Pełne wsparcie. Dowieziono mnie praktycznie spod domu do miejsca pracy. Pieniądze płatne w terminie. Polecam firmę.

Edytowane przez Moderator
Regulamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

a dzisiaj jedna agencja tak sie zgrabnie reklamuje.

ogłasza nabór na stanowisko: Opiekun/Opiekunka Osób Starszych w Niemczech. Gwarantujemy: - stabilne i w legalne zatrudnienie w oparciu o umowę cywilnoprawną - terminową wpłatę wynagrodzenia - od 1000 do 1500 euro netto /miesiąc (plus dodatkowe premie za święta, polecenie opiekunki i rodziny) - pakiet ubezpieczeń (składki ZUS odprowadzane w Polsce, dokument A1, karta EKUZ) - całkowite pokrycie kosztów podróży i organizację przejazdu - bezpłatne zakwaterowanie i pełne wyżywienie w domu podopiecznego - wsparcie całego zespołu i opieka koordynatora podczas pobytu Niemczech - długość wyjazdów od 1 miesiąca wzwyż, z możliwością zaplanowania urlopu -

szeroki wybór sprawdzonych ofert na terenie całych Niemiec,

dostosowanych do indywidualnych oczekiwań opiekunów oraz terminu ich dyspozycyjności, - bezpłatny, intensywny kurs językowy dedykowany Opiekunom/Opiekunkom. Wymagania: - minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego, - doświadczenie w opiece nad osobami starszymi (również w rodzinie) - pogodne usposobienie oraz życzliwość do podopiecznego. Posiadamy tylko i wyłącznie w pełni legalne, sprawdzone oferty pracy!

 

    Oczywiscie, nie znam tej agencji, tylko chce wykazac, ze oferty sa ciekawe i warto szukac czegos dobrego i nie warto sie bac i trzymac kurczowo pracy czy agencji w ktorej fatalnie sie dzieje.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...