Skocz do zawartości

AMA: Jaką formę pracy w Niemczech zaproponowałaby pani swojej koleżance?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi



Na zadane mailowo pytanie odpowiada Beata, rekruterka, a wcześniej koordynatorka z łącznie ponad czteroletnim stażem w dwóch największych polskich agencjach pracy. Przeczytaj cały wywiad z rekruterką i dołącz do dyskusji! (kliknij)



Jaką formę pracy w Niemczech zaproponowałaby pani swojej koleżance?

Tylko jedną, agencyjną. I na pewno wysłałabym ją z agencji, w której pracuję. Ale każdy powinien wybrać formę najbardziej odpowiadającą jego potrzebom i oczekiwaniom. To może być:

1. Praca na czarno - opiekunki jeżdżą do Niemiec bez umowy. Ta forma sprawdza się tylko wtedy kiedy opiekunki mają stałą, sprawdzoną rodzinę lub trafiają do seniora z tzw. polecenia, a w czasie pobytu w Niemczech nie przydarzy się im nic niespodziewanego (np. wypadek, choroba). W ostatnich dwóch latach odnotowaliśmy duży wzrost migracji pań z pracy na czarno do agencji. Wiele z nich sparzyło się już na starcie, inne później. W Niemczech mają wszystko na tzw. słowo i wiele ryzykują, m.in. karą finansową i brakiem podstaw do walki o roszczenia. Ryzykują też seniorzy. Opiekunki pracując na czarno zarabiają ok. 200-300 euro więcej niż te w agencjach.

2. Praca przez agencję. Tę formę wybiera najwięcej polskich opiekunek ze względu na fakt, że są obsługiwane kompleksowo od momentu rekrutacji do czasu powrotu z Niemiec. To agencja dba o zapewnienie zatrudnienia, załatwienie spraw kadrowo-prawnych, koordynację i wsparcie. To działa w myśl zasady: kiedy Ty opiekujesz się seniorem, my opiekujemy się Tobą. Z tym niestety jest różnie, bo wiele zależy od rodzin, a także obsługujących je niemieckich agencji. Opiekunka podpisuje umowę na kwotę x netto, pozostałe koszty pozostają po stronie agencji. Opiekunki w polskich agencjach zarabiają od 800 do 1300 euro w zależności od stopnia znajomości języka i posiadanego doświadczenia.

3. Praca na tzw. Gewerbe. To samozatrudnienie, czyli działalność gospodarcza. Opiekunka sama musi sobie znaleźć pracę, załatwić wszystkie formalności oraz zadbać o księgowość i sprawy prawne. Tę formę wybierają Opiekunki chcące mieć w swoich rękach wszystkie sprawy związane z wyjazdem i pracą w Niemczech. Panie zarabiają ok. 200-300 euro więcej niż w agencji, ale na ich głowie pozostają wszystkie ww. sprawy. Powoli Gewerbe proponują także agencje, ale wybrać je powinny wyłącznie panie świadome wszystkich niebezpieczeństw kadrowo-prawnych, bo to na nie spada cała odpowiedzialność. Dokładnie przy tym podliczyć też powinny koszty, bo te do małych nie należą, a stateczny rozrachunek bywa często rozczarowaniem. Możemy jednak przyjąć, że te panie powinny zarabiać min. 200 euro więcej niż w agencji i powinny mieć – przynajmniej teoretycznie – większy wpływ na swojego zleceniobiorcę.

Dziękuję za pytanie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja pracowałam 2.5 roku mając własną działalność i nie mam z tego nić ponieważ ZUS mnie wykluczył  dlatego że większość czasu było po stronie Niemieckiej uznali że powinnam być ubespieczona w Niemczech. Odwołałam się do sądu i niestety przegrałam, fakt że zwrócili mi wszystkie składki które wpłaciłam, wyszło na to że robiłam na czarno ale ze skarbówki nie dostałam zwrotu ponieważ to był mój dochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Bożena napisał:

ja mam pytanie do pani rekruterki dlaczego na naszych umowach jest o prawach podopiecznych o prawach agencji a nic nie ma o naszych prawach?

   dobre pytanie----odpowiem  ,bo gdyby były, to rodziny  kręciły  by nosem ha ha a tak krótko, masz być dostępna przez 24 godz. i już ----masz być niewolnicą.Ta opcja odpowiada  Agencji i rodzinom  ha ha.Może zartobliwie ,ale jestem ciekaw jak odpowie na to pytanie Rekruterka?

Edytowane przez adamos1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...