Skocz do zawartości

Domowe wypieki...


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Basiaim napisał:

Proszę uprzejmie.

 

Szarlotka z bezą i kruszonką

Składniki:

Ciasto kruche:

5 żółtek

420g mąki pszennej

3 łyżki cukru

1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

250g masła

 

Posiekać zimne masło z mąką wymieszana z proszkiem, dodać cukier, żółtka. Wyrobić gładkie ciasto.

Podzielić na dwie nierówne części (2/3 i 1/3).

Większą częścią ciasta wyłożyć blaszkę. Mniejszy kawałek schłodzić- ja daję na chwilę do zamrażarki.

Podpiec ciasto 10 minut w temp. 180 stopni (piekarnik na opcję góra-dół).

Beza:

5 białek

szczypta soli

250g cukru (ja dałam mniej, około 180-200g)

1 łyżka soku z cytryny 

1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (opakowanie na 500ml mleka) 

 

Ubić białka na sztywna pianę, pod koniec miksując dosypac cukier i budyń (suchy proszek)

 

Dodatkowo:

1 kg jabłek 

1 łyżeczka cynamonu

Jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wymieszać z cynamonem.

Jeśli jabłka są bardzo kwaśne, można dodać trochę cukru.

 

Na podpieczone ciasto wyłożyć jabłka, a na nie pianę z białek. Na wierzch zetrzeć odłożone ciasto z lodówki.

Piec w nagrzanym piekarniku ok. 35 minut w temperaturze 175°C z termoobiegiem (lub w 180°C przy ustawieniach góra- dół), aż ciasto ładnie się zarumieni.

Dziękuję Basiu serdecznie . Jutro będę piekła ciasto z kartonika :d , bo chcę wyprobować ten wynalazek, a na wypadek gdyby eksperyment się nie udał musze miec plan B. Jabłka mam :d 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sernik gotowany 
 1 kg mielonego sera (polecam Piątnicę, albo twaróg półtłusty do samodzielnego mielenia - trzeba dwu- lub trzykrotnie go zmielić) 4 duże jajka (użyłam L) 200 g masła 1 szklanka cukru łyżka cukru z wanilią lub ekstraktu waniliowego 2 budynie waniliowe (takie na pół litra mleka - bez cukru) 200 ml mleka około 400 g herbatników polewa: 250 ml śmietany kremówki 100 g gorzkiej lub deserowej czekolady 100 g mlecznej czekolady 1 czubata łyżka masła dodatkowo do wyboru: wiórki czekolady zmiksowane ciasteczka wiórki kokosowe siekane orzechy itp. Wykonanie sernik: W dużym garnku rozpuść masło, dodaj cukier, cukier waniliowy lub esencję waniliową, zamieszaj. Dodaj zmielony twaróg, wbij jajka i energicznie wymieszaj i gotuj dalej. Aby masa miała ładną konsystencję proponuję krótko zmiksować ją mikserem lub blenderem, tylko do połączenia składników. Budynie rozmieszaj w mleku i dodaj do gorącego sernika - energicznie wymieszaj i gotuj (ciągle mieszając) aż masa zgęstnieje (nie ma być tak gęsta, aby łyżka stała, tylko bardziej o konsystencji gotowego budyniu). Foremkę o wielkości około 19/30 cm wyłóż folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Dno wyłóż warstwą herbatników, wylej na nie połowę gorącej masy. Ułóż kolejną warstwę herbatników i wylej resztę sernika. Ułóż na wierzchu herbatniki. polewa czekoladowa: Podgrzej kremówkę razem z masłem. Do gorącej kremówki (ale nie gotującej się) dodaj połamaną na kawałki czekoladę - wymieszaj, aby się rozpuściła. Wylej polewę na wierzch herbatników i udekoruj wg uznania. Ciasto schłódź w lodówce przez noc - możesz też skorzystać z chłodnej pogody i wystawić sernik na balkon.

received_1779906828722460.jpeg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Barbara48 napisał:

Sernik gotowany 
 1 kg mielonego sera (polecam Piątnicę, albo twaróg półtłusty do samodzielnego mielenia - trzeba dwu- lub trzykrotnie go zmielić) 4 duże jajka (użyłam L) 200 g masła 1 szklanka cukru łyżka cukru z wanilią lub ekstraktu waniliowego 2 budynie waniliowe (takie na pół litra mleka - bez cukru) 200 ml mleka około 400 g herbatników polewa: 250 ml śmietany kremówki 100 g gorzkiej lub deserowej czekolady 100 g mlecznej czekolady 1 czubata łyżka masła dodatkowo do wyboru: wiórki czekolady zmiksowane ciasteczka wiórki kokosowe siekane orzechy itp. Wykonanie sernik: W dużym garnku rozpuść masło, dodaj cukier, cukier waniliowy lub esencję waniliową, zamieszaj. Dodaj zmielony twaróg, wbij jajka i energicznie wymieszaj i gotuj dalej. Aby masa miała ładną konsystencję proponuję krótko zmiksować ją mikserem lub blenderem, tylko do połączenia składników. Budynie rozmieszaj w mleku i dodaj do gorącego sernika - energicznie wymieszaj i gotuj (ciągle mieszając) aż masa zgęstnieje (nie ma być tak gęsta, aby łyżka stała, tylko bardziej o konsystencji gotowego budyniu). Foremkę o wielkości około 19/30 cm wyłóż folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Dno wyłóż warstwą herbatników, wylej na nie połowę gorącej masy. Ułóż kolejną warstwę herbatników i wylej resztę sernika. Ułóż na wierzchu herbatniki. polewa czekoladowa: Podgrzej kremówkę razem z masłem. Do gorącej kremówki (ale nie gotującej się) dodaj połamaną na kawałki czekoladę - wymieszaj, aby się rozpuściła. Wylej polewę na wierzch herbatników i udekoruj wg uznania. Ciasto schłódź w lodówce przez noc - możesz też skorzystać z chłodnej pogody i wystawić sernik na balkon.

received_1779906828722460.jpeg

Jako sernikożerca twierdzę, że gotowany jest najsmaczniejszy zaraz po pieczonym...:szydera: No i jeszcze po "na zimno"...:haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mirelka1965 napisał:

Jako sernikożerca twierdzę, że gotowany jest najsmaczniejszy zaraz po pieczonym...:szydera: No i jeszcze po "na zimno"...:haha:

Ja bedę gościć sernikożercow dlatego  sa 2 xd mnie wyjatkowo ten gotowany smakuje, ale ja znawca nie jestem. 

Edytowane przez Barbara48
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 31.03.2018 at 13:23, Barbara48 napisał:

Ja bedę gościć sernikożercow dlatego  sa 2 xd mnie wyjatkowo ten gotowany smakuje, ale ja znawca nie jestem. 

Ja tylko patrzę na przepis na sernik gotowany. Jakoś nie mam odwagi go zrobić. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mycha napisał:

Ja tylko patrzę na przepis na sernik gotowany. Jakoś nie mam odwagi go zrobić. 

podobnie i ja. Zawsze, gdy zabierałam się za serniki , nadawaly się tylko dla kur. Z uwagi , że nie mam kur, nie robię już więcej tych specjałów. Szkoda produktów. Nie znam zaklęć do tego typu wyrobów. Może kiedyś jak nasze forum zamilczy , zmuszę siebie do obejrzenia filmów w tym temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Heidi napisał:

 Dobra >:( !!! Teraz ja  tu wskakuję "na zielono" . Leśny mech podano do stołu. Na innym torze opowiem jaka jazda była dziś przy stole na wesoło.

leśny mech 1 (1).jpg

leśny mech 1 (2).jpg

Pieklam tego cudaka ale z granatem. Z truskawkami pierwsze widze, ale podoba mi sie bardziej niz wersja oryginalna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...