Skocz do zawartości

Polskie domy opieki - kontrola UOKiK


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

UOKiK sprawdził wzorce umów stosowane w prywatnych domach opieki. Kontrola prowadzona była w całym kraju i objęła niemal 40 proc. spośród wszystkich placówek tego typu. Blisko 90 proc. przedsiębiorców stosowało niedozwolone postanowienia.

Według raportu firmy badawczej PMR Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020, w latach 2007-11 żyło w Polsce około 1,5 mln osób powyżej 75. roku życia. Do 2035 r. ich liczba wzrośnie do 4 mln. Ok. 7 proc. będzie wówczas korzystać z domów opieki – szacują autorzy raportu. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, obecnie w domach opieki przebywa ok. 80 tys. osób. Ponad 14 tys. miejsc dysponują placówki prywatne, których działa w Polsce około 200.

Uwzględniając rosnące znaczenie prywatnych domów opieki, UOKiK przeprowadził kontrole wzorców umów w tego typu ośrodkach. Badanie było prowadzone od 2014 r., objęło  wszystkie województwa i ponad 180 wzorców umów stosowanych przez 72 przedsiębiorców.

Blisko 90 proc. z nich stosowało postanowienia umowne, które wzbudziły zastrzeżenia Urzędu. Najczęściej dotyczyły one możliwości natychmiastowego rozwiązania umowy, zatrzymywania zapłaty za niezrealizowane usługi lub jednostronnej zmiany warunków przebywania w domu opieki.

W wyniku kontroli UOKiK wszczął 15 postępowań wyjaśniających i skierował blisko 80 wystąpień do przedsiębiorców z wezwaniem do zmiany stosowanych wzorców umów. W większości przypadków zakwestionowane postanowienia zostały wyeliminowane. Urząd objął rynek domów opieki stałym monitoringiem i planuje kolejne kontrole.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze nieprawidłowości, które wzbudziły zastrzeżenia UOKiK:

1. Możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym

83 proc. skontrolowanych przedsiębiorców (60) przewidywało możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym w przypadku nieterminowego uiszczania opłat za opiekę. Przykładowo (pisownia oryginalna): "W przypadku niewniesienia przez Pensjonariusza opłaty za pobyt w terminie, określonym w § 4, Świadczeniodawca uprawniony jest do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli ze skutkiem natychmiastowym." Tymczasem, uwzględniając ochronę praw osób korzystających z usług placówki, rozwiązanie umowy z powodu zaległości płatniczych powinno być poprzedzone wezwaniem do zapłaty, wyznaczeniem dodatkowego terminu i pouczeniem o konsekwencji niespełnienia tego obowiązku.

W niektórych przypadkach wystarczającym powodem do natychmiastowego rozwiązania umowy miało być pogorszenie stanu zdrowia i kondycji psychicznej podopiecznego. W ocenie Urzędu, postanowienia te godziły w dobre obyczaje, zwłaszcza, gdy pociągały za sobą konieczność niemalże jednoczesnego opuszczenia placówki przez osoby wymagające opieki.

2. Niezwracanie pieniędzy w przypadku niezrealizowania usługi

Prawo do zatrzymywania opłat wniesionych z góry, gdy usługa nie została w całości zrealizowana zastrzegało 62 proc. (45) skontrolowanych przedsiębiorców, np.: "Dom nie przewiduje możliwości zwrotu opłaty za pobyt w przypadku rezygnacji z niezachowaniem okresu wypowiedzenia umowy. Dotyczy to także wypadków losowych bez względu na długość ich trwania np. śmierć."

Warto pamiętać, że usługodawca nie może odmówić konsumentowi lub jego spadkobiercom zwrotu zapłaty za niewykorzystane świadczenia. Ma prawo jedynie zatrzymać kwotę odzwierciedlającą wartość rzeczywiście wykonanej usługi.

3. Zmiana ceny usługi bez zgody konsumenta lub treści umowy bez prawa do jej wypowiedzenia

51 proc. (37) domów opieki przewidywało możliwość podwyższenia wynagrodzenia, zastrzegając np.: "Wysokość wynagrodzenia (…) może ulec zmianie, nie częściej niż 2 razy w roku. Zmiana wynagrodzenia następuje od następnego miesiąca po pisemnym powiadomieniu o tym fakcie Zleceniodawcy i nie stanowi zmiany umowy. W przypadku 8 proc. (6) skontrolowanych przedsiębiorców Urząd kwestionował też  postanowienia umowne, które przewidywały możliwość jednostronnej zmiany warunków zamieszkiwania w placówce, np.: W ramach niniejszego Regulaminu mogą być wydawane przepisy bardziej szczegółowe regulujące zakres praw i obowiązków Pensjonariusza."

Tymczasem, zgodnie z prawem, gdy zmianie ulegają warunki umowy, konsument ma prawo ją wypowiedzieć lub nie zaakceptować nowych zasad i oczekiwać od przedsiębiorcy jej wykonywania na ustalonych wcześniej warunkach.

4. Wyłączanie odpowiedzialności za szkody na osobie lub za rzeczy pozostawione w domu opieki

"Dom nie prowadzi opieki indywidualnej w związku z tym nie odpowiada za upadki Mieszkańców oraz za inne urazy wynikłe na skutek samowoli podopiecznego - te i podobne postanowienia stosowało 20 proc. (14) skontrolowanych domów opieki. Tymczasem, prawem konsumenta jest możliwość ubiegania się o rekompensatę za poniesioną szkodę. Gdy kwestia winy nie jest jednoznacznie przesądzona, orzeka o niej sąd. Z tego względu przedsiębiorcy nie wolno wyłączać odpowiedzialności za szkody na osobie."

Obowiązkiem domu opieki jest też stworzenie możliwości zapewnienia bezpieczeństwa rzeczy osobistych. Niedozwolone są więc postanowienia, takie jak: "Placówka nie bierze odpowiedzialności za pieniądze, biżuterię, pamiątki rodzinne." Stosowało je 37 proc. (27) skontrolowanych przedsiębiorców.

5. Wygórowane kary umowne lub odsetki

Za niewłaściwe wykonywanie umowy przedsiębiorca może pobierać opłaty dodatkowe – jest to zgodne z prawem. Opłaty te nie powinny jednak być nadmiernie wygórowane, tzn. przysparzać przedsiębiorcy nadmiernych zysków kosztem konsumentów. Do takich przypadków dochodziło w przypadku 17 proc. (12) skontrolowanych domów opieki. Zdarzało się, że opłata wynosiła nawet 150 zł za każdy dzień opóźnienia.

Informacje dla konsumentów

Jeśli planujesz skorzystać z usług świadczonych przez przedsiębiorców prowadzących placówki opiekuńcze:

  • Sprawdź, czy dom opieki prowadzi legalną działalność. Zgodnie z prawem, musi on spełnić wymagania m. in. w zakresie lokalizacji i standardów pobytu. Kontrole sprawują Urzędy Wojewódzkie, które prowadzą specjalne rejestry tych ośrodków i mogą udzielić informacji, czy dana placówka posiada stosowne pozwolenie.
  • Pamiętaj, że pobyt osoby niepełnosprawnej, chorej lub w podeszłym wieku w takiej placówce powinien być zawsze poprzedzony zawarciem umowy. Przed jej podpisaniem, dokładnie zapoznaj się z postanowieniami umownymi, jak i regulaminem czy statutem placówki, jeśli takie obowiązują.
  • Przed podpisaniem umowy o świadczenie usług opieki całodobowej, zwróć uwagę, czy nie zawiera ona postanowień, które kształtują zobowiązania stron w sposób niekorzystny dla konsumentów. Jeśli tak jest, poinformuj przedsiębiorcę o występującym naruszeniu, a gdy ten nie wyrazi zgody na zmianę treści umowy, rozważ wybór innej placówki opiekuńczej. Warto też zawiadomić UOKiK, który po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego może orzec, że dane postanowienie wzorca umowy jest niezgodne z prawem.
  • Jeżeli obawiasz się, że umowa, którą już podpisałeś, zawiera niedozwolone postanowienia, pamiętaj, że takie klauzule nie wiążą konsumenta. Poinformuj o tym przedsiębiorcę.
  • Jeżeli przedsiębiorca nie przychyli się do twojego stanowiska, po bezpłatną pomoc zwróć się do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów lub jednej z organizacji konsumenckich (Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport uświadamia, że przedsiębiorcy prowadzący placówki opiekuńcze czują się bezkarni a to oznacza, że tylko "wprowadzenie geriatrii do systemu ochrony zdrowia może wpłynąć na poprawę jakości życia i dobrostanu osób starszych. Istotą geriatrii jest bowiem upodmiotowienie pacjenta - traktowanie holistycznie jako całość psychofizyczną a nie konglomerat wielu chorób lub przedmiot opieki paliatywnej bądź długoterminowej" jak napisano w Założeniach polityki ludnościowej Polski 2012, Projekt, Warszawa 2012.

Projekt 2013:

http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/POZ_zalozenia_polityki_ludnosciowej_Polski_2013_projekt_luty_2013.pdf

Wyniki kontroli:

https://www.nik.gov.pl/plik/id,9100,vp,11306.pdf

,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 12.05.2016 at 09:54, Florcia napisał:

Raport uświadamia, że przedsiębiorcy prowadzący placówki opiekuńcze czują się bezkarni a to oznacza, że tylko "wprowadzenie geriatrii do systemu ochrony zdrowia może wpłynąć na poprawę jakości życia i dobrostanu osób starszych. Istotą geriatrii jest bowiem upodmiotowienie pacjenta - traktowanie holistycznie jako całość psychofizyczną a nie konglomerat wielu chorób lub przedmiot opieki paliatywnej bądź długoterminowej" jak napisano w Założeniach polityki ludnościowej Polski 2012, Projekt, Warszawa 2012.

Projekt 2013:

http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/POZ_zalozenia_polityki_ludnosciowej_Polski_2013_projekt_luty_2013.pdf

Wyniki kontroli:

https://www.nik.gov.pl/plik/id,9100,vp,11306.pdf

,

 jeden z tych linków przeleciałem ,bardzo dużo w nim danych  jest to  raport,ale tylko raport ,bo po zmianie Rządu wszystko to pójdzie do lamusa,bo obecny Rząd ma własną koncepcje i nie przychyla się do polityki Unii Europejskiej, był smród teraz bedzie "gnój "bo tendencje typu wyjazdów   za pracą  wzrastają   a dużo młodych ludzi deklaruje emigracje itd. 500 zł   rodzinnego  i to na drugie dziecko ma trochę zmienić te tendencje opisane w raporcie ,ale to tylko fikcja,bo bedzie jeszcze wiecej biedoty  a w jakich kręgach wiadomo,ale im ciemniejszy naród tym lepiej się rządzi to też przyświeca nie tylko kręgom politycznym  a  też  religijnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport NIK jest ważnym dokumentem, informującym nie tylko rząd, ale też społeczeństwo o tym w jaki sposób wydawane są publiczne pieniądze.

Obecny rząd wprowadził i nadal wprowadza jedynie chaos w gospodarce a także w życiu społecznym. Przede wszystkim jest niekompetentny, do tego arogancki na znany, tzw. wzór sowiecki. Nie wiem jak długo rząd się utrzyma, nie wiem jak długo Polacy wytrzymają, żyjąc w takim "rozkroku", czyli trochę w Polsce, trochę za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się absolutnie ,niech ktoś nie myśli ,że kochałem PO czy inną Partie,bo jak napisałem był smród i taką szanse jak teraz ma PiS by zrobić trochę porządku to nie miała żadna Partia w okresie 26 -letnim po obaleniu socjalizmu.Robią to jednak całkowicie bez głowy a sami nie są świeci,na kontach mają miliony i pytam skąd je mają?Najbardziej zadłużony kraj w Europie i oni się wypinają na UE,to trzeba być debilem i bezmózgowcem by prowadzić taką polityke,zadzierają z wszystkimi z Niemcami ,Rosjanami  a szukają przyjaciół za Oceanem a Oni im tak pomogą  jak 1943 roku,nie wspomne o 1939 roku.Sami sobie zawieszają pętle na szyi.Pozdrawiam.

. Jeszcze dodam -----,już to pisałem,podam przykład.Gdyby Niemcy po wojnie chcieli się rozliczyć ,czy byłoby to możliwe?Nie,bo większość brała udział w tym bagnie,tak samo sytuacja wygląda w Polsce ,wiekszość kombinowała od samego początku ,włacznie z PiS nie wspomne o Kościele Katolickim ,który od Rządu "wydoił"  grube miliony jak nie miliardy i teraz kogo tu rozliczyć? Czy nie lepiej iść na ugode ,dać grubą linie i zacząć od nowa  a czołowych złodziei nie dopuścić już do steru władzy?!Ale oni wolą zemste ,chociaż sami nie są czyści!!! Dopóki Rząd Polski nie zrobi rozdziału  Państwa od Kościoła ,tak długo bedzie "burdel" w tym Państwie.

może całkowicie nie na temat ,ale jest to powiązane z tym raportem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...