Skocz do zawartości

Dobre niemieckie powieści o starości i opiece


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym zachęcić do wpisywania dobrych niemieckich powieści, oczywiście najlepiej z naszej dziedziny, czyli opieki nad osobami starszymi, albo coś o starzeniu się po niemiecku?

Sama znalazłam dotychczas zaledwie dwie książki, które na prawdę dobrze mi  się czytało i które polecam.

Mutter, wann stirbst du endlich? - Rosenberg, Martina

w jednej księgarni kupiłam ją za 5 euro.

 

Język niemiecki w tej książce jest bardzo przystępny i można nauczyć się bardzo dużo pożytecznych zwrotów.

Sama książka też bardzo ciekawa.Zacytuję tu niemiecką recenzję:

Das Debattenbuch zum Thema »Pflege im Alter«
Martina Rosenberg erzählt die authentische Geschichte einer ganz normalen Familie, für die das Leben durch die Extrembelastung der Pflege der schwer kranken Eltern zum Albtraum wurde. Es ist die Geschichte ihrer eigenen Familie. Die Mutter erkrankt an Demenz, der Vater erleidet einen Schlaganfall, und Schritt für Schritt muss die Tochter die Verantwortung und Organisation des elterlichen Lebens übernehmen. Verzweifelt versucht sie, allen Anforderungen gerecht zu werden - und scheitert, bis nach neun Jahren nur noch der Wunsch übrig bleibt:

Książka rzeczywiście zaskakująco szczera. W odległym tle pojawia się tam nawet opiekunka, słabo zarysowana postać, która z pewnościa w istocie dźwignęła tą sytuację.

Książka została przetłumaczona na język polski, co może ułatwić lekturę niemieckiego oryginału. Dla mnie takie czytanie jednoczesne oryginalnej książki i tłumaczenia jest bardzo dobrym sposobem na naukę języka.

 

Druga książka o starości i  opiece, którą znalazłam to :

Cover: Der alte König in seinem Exil

Arno Geiger

Der alte König in seinem Exil

 

trudniejsza do czytania po niemiecku, ale też nie najcięższa. Również przetłumaczona na polski.

Autor opisuje chorobę swojego ojca - Alzheimer, ale ... jest tu już sporo idealizacji. Bądź co bądź książka jest w temacie naszej pracy.

Tą książkę można sobie ściągnąć na chomikuj.pl

 

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Moni napisał:

Do książek de jeszcze nie dojrzałam, bo to byłaby udręka. Zawsze zabieram ze sobą a teraz coraz częściej czytam ebooki. Może się kiedyś skuszę, ale u pdp mam spory wybór i nie daję rady.

Te też są dostępne jako ebooki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Serenity, ciekawy temat poruszyłaś:). To fakt, że czytanie książek po niemiecku bardzo pomaga w nauce tego języka jak i każdego innego. Czytam również książki napisane w języku niemieckim, ale nie są związane z opieką. Teraz zaczęłam czytać "Tiefe Wunden", powieść kryminalną napisaną przez Nele Neuhaus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, bo tam Niemcy mordują się między sobą.

Ten film można zobaczyć na youtubie i też dobra lekcja niemieckiego, bo raz obejrzeć nie wystarczy.

Generalnie unikam jednak niemieckich produkcji nawiązujących jakkolwiek do wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...