Skocz do zawartości

  • Witaj, czego szukasz? (kliknij, by wybrać)

Rozmowa przy kawie (2)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Baśka powtarzająca się napisał:

Też lubię gwary wszelakie ...Wiadomo , że pisanie nieznaną nam gwarą ...cały czas ...jest kłopotliwe , ale wtręty wstawiane ...dla mnie urocze ...zabawne . I nie mam problemu z rozszyfrowaniem pojedynczych słów ...A nawet jak nie odczytam ...to też korona z mojej rozczochranej mi nie spadnie .

Dokladnie. Szczerze mówiąc to mi bardziej błędy ortograficzne przeszkadzają. I nieumiejętnośc odmieniania przez osoby. Ale siedzę cicho jakem mysz. :szydera:

  • Lubię to 6
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ewa14 napisał:

Trzymta się kochani i spokojnego , miłego dnia Wszystkim życzę.:cześć3:

Witajcie kochani jak codzień przy stole :dyskusja:  komplecik. Miło wszystkich widzieć już w pełnym zaangażowaniu :haha:. Kawa wypita, łokcie szeroko rozstawione i w humory w sobotni poranek opiekunowie przyodziani. Ładnie te mundurki wyglądaja. Tak trzymać:dobrze:

U mnie zaczęło się odliczanie nie na żarty. Ja dzisiaj też mam dyżur  przy ulubionym przedmiocie na zleceniach tj. drzwi , którymi wychodzę. 3 dni będę przy nich warować bez zmęcenia i narzekania.

Niedługo też wypowiem głośno ukochane słowo:  Adieu DE !!!

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mirelka1965 napisał:

Aniu....może i gwara fajna jest....ja jednak zgadzam się z @lucyna.beata...co za dużo, to niezdrowo...Piszemy często ruskie wstawki, niemieckie dygresyjki, ale w formie żartu....Przyznam się, że mnie się nie chce rozkminiać co autor miał na myśli...a tych postów, w wielu wątkach, w gwarze śląskiej jest niemało....

Każdy jest inny. Ale można nie narzucać nikomu swoich lubień. Niech każdy będzie po prostu sobą. Tak jest fajniej. :cmok:

  • Lubię to 3
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fioletowa.mysz napisał:

Każdy jest inny. Ale można nie narzucać nikomu swoich lubień. Niech każdy będzie po prostu sobą. Tak jest fajniej. :cmok:

W życiu nie miałam do czynienia z prawdziwym Hanysem. Jest mi przyjemnie czytać posty w dialekcie:tak2:, chociaż przyznam się, że te treści muszę trochę dłużej rozkminiać :mur:. Pewnie bezpośrednie towarzystwo Hanysa, to byłaby super językowa zabawa :oklaski:

Nie znam super niemieckiego, pracuję w różnych landach i też się odnajduję :d. Z mojego punktu widzenia, jak akceptuję gwary niemieckiego, to cała przyjemnośc po mojej stronie, żeby chwilę pobyć z osobą z innej części MOJEGO KRAJU i jego gwarą. Na obczyźnie dopadają nas różne niechciane okoliczności, a jeśli ktoś ma ochotę pisać jak lubi (oprócz wulgaryzmów), bo poczuje się jak u siebie w domu, to temu :cmok:

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Heidi napisał:

W życiu nie miałam do czynienia z prawdziwym Hanysem. Jest mi przyjemnie czytać posty w dialekcie:tak2:, chociaż przyznam się, że te treści muszę trochę dłużej rozkminiać :mur:. Pewnie bezpośrednie towarzystwo Hanysa, to byłaby super językowa zabawa :oklaski:

Nie znam super niemieckiego, pracuję w różnych landach i też się odnajduję :d. Z mojego punktu widzenia, jak akceptuję gwary niemieckiego, to cała przyjemnośc po mojej stronie, żeby chwilę pobyć z osobą z innej części MOJEGO KRAJU i jego gwarą. Na obczyźnie dopadają nas różne niechciane okoliczności, a jeśli ktoś ma ochotę pisać jak lubi (oprócz wulgaryzmów), bo poczuje się jak u siebie w domu, to temu :cmok:

Haha czytasz w moich myślach i powiedziałaś dokładnie to co ja chciałam ....nie rozumiem gwary śląskiej ani jakiejkolwiek:szydera: ale z miłą osobą w jakimkolwiek języku i jakąkolwiek gwarą miło jest porozmawiać....i basta:szydera: i ja też temu:cmok:

Edytowane przez 1bozka
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minut temu, fioletowa.mysz napisał:

Każdy jest inny. Ale można nie narzucać nikomu swoich lubień. Niech każdy będzie po prostu sobą. Tak jest fajniej. :cmok:

Nikt nikomu nie narzuca swoich lubień...ale wszyscy lubimy, tak mi się wydaje,  język polski, naszą mowę ojczystą ...i w nim piszemy...i,  a przynajmniej w znakomitej większości, większość z nas nią się posługuje i raczej rozumie co czyta i pisze ...:trele: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mirelka1965 napisał:

Aniu....może i gwara fajna jest....ja jednak zgadzam się z @lucyna.beata...co za dużo, to niezdrowo...Piszemy często ruskie wstawki, niemieckie dygresyjki, ale w formie żartu....Przyznam się, że mnie się nie chce rozkminiać co autor miał na myśli...a tych postów, w wielu wątkach, w gwarze śląskiej jest niemało....

:cmok:

nulameny zebralam zebys kurzem sie nie  krztusila....pokoik nie powiem ze lsni ale sie nie przykleisz....dostaniesz nawet czysta posciel:haha:

toranaga zapytal jak sie pomiesicmy a ja na to...ze my obie damy rade a jak nie to sie wykopiemy nawzajem i juz

 

Edytowane przez lucinda
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Baśka powtarzająca się napisał:

Dzień dobry .....

Jeżu....jak ta @lucyna.beata...hałasuje po nocach ....Sama nie wiem , czy doktor mnie obudził , czy Lucy spać nie pozwala ?...Teraz to już obojętne ...i tak już oka nie zmrużę ...Trudno ...kawę trzeba dopić ..cugasa jeszcze jednego zaliczyć i do roboty ...ok. 8.30 ...W sumie to mogłabym się dzisiaj spakować i na chatę jechać , bo Elka mi wczoraj wypłaciła kasę należną ....do końca turnusu :szydera:...Niee...tak nie zrobię ...sie wzięło ...się zapitala do końca ...

Miłego , spokojnego dnia ...:cmok:

a ja boso ale w ostrogach szurala do kuchni musialy one tego rumoru poczynic basiek

jutro ich nie zaloze:haha:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fioletowa.mysz napisał:

A mi się ta gwara podoba. Połowy się domyślam albo podpytuje, ale jednak fajna jest:d

 

kazdy ma prawo do wlasnych odczuc jedni czuja sie obco wrecz nieswojo innym to nie robi a inni maja z tego swietna zabawe ..

nie lubie sie domyslac nie lubie sie skupiac na ...co autor mial na mysli...wole wprost ..tak mam 

ale gdybym wpadla jako nowy nieopierzony niedoswiadczony ...czulabym sie dziwnie....

jak napisalam....kazdy odczuwa inaczej...a w odroznieniu od nieladu w kraju i swoistej inwigilacji...tu moge opisac to wprost....bez obaw  ze mnie ktos kontrole nasle :haha:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Baśka powtarzająca się napisał:

Też lubię gwary wszelakie ...Wiadomo , że pisanie nieznaną nam gwarą ...cały czas ...jest kłopotliwe , ale wtręty wstawiane ...dla mnie urocze ...zabawne . I nie mam problemu z rozszyfrowaniem pojedynczych słów ...A nawet jak nie odczytam ...to też korona z mojej rozczochranej mi nie spadnie .

guggy.gif

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minut temu, Mirelka1965 napisał:

Nikt nikomu nie narzuca swoich lubień...ale wszyscy lubimy, tak mi się wydaje,  język polski, naszą mowę ojczystą ...i w nim piszemy...i,  a przynajmniej w znakomitej większości, większość z nas nią się posługuje i raczej rozumie co czyta i pisze ...:trele: 

Bogactwem mowy ojczystej jest gwara. Dzięki niej widać jak ewoluował język ogólnopolski. Dzięki niej można poznać, niektóre archaizmy, formy gramatyczne etc. To właśnie patriotyzm jest, że się kultywuje mowę przodków, coś co się wyniosło z domu. W skali mikro mową ojczystą Asny jest gwara śląska. Moją gwara warmińska, chociaż akurat ta w części opiera się na dialekcie mazowieckim. A potem doszły do niej germanizmy. I mimo, że na Warmii nikt nie mazurzył to jednak podobnie jabłonkujemy. Mowię też z nieco innym akcentem. Takim śpiewnym czy jak kto woli wschodnim. 

Przykład? Proszę bardzo. Jek am ślypsie zawer, zaro mi sia stary Łolstyn przymarzu. Co oznacza, że ledwie zamknąłem oczy i od razu mi się przypomniał stary Olsztyn. I taka jest moja mowa ojczysta. I wstyd mi, że nie umiem się w niej sprawnie poruszać. I podoba mi się u Niemców to, że bez kompleksów rozmawiają np. w plattdeuttsch czy niederdeutsch. 

I co mi zrobisz za to, że tak myślę?:hura:

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fioletowa.mysz napisał:

Dokladnie. Szczerze mówiąc to mi bardziej błędy ortograficzne przeszkadzają. I nieumiejętnośc odmieniania przez osoby. Ale siedzę cicho jakem mysz. :szydera:

zgadzam sie ze poprawna pisownia naszej polskiej mowy jest niezbedna....ale nie uzywam wielkch liter bo strasznie duzo czasu mi zabiera wciskanie dodatkowych klawiszy:haha:..literowki...owszem tez popelniam bez bicia sie przyznaje

jednak wydaje mi sie ze mimo tych....niedogodnosci...w miare mozna mie zrozumiec....o co mi biega.....

ty  jakem mysz ??? cicho????łeeeee...no nie....:haha:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fioletowa.mysz napisał:

Każdy jest inny. Ale można nie narzucać nikomu swoich lubień. Niech każdy będzie po prostu sobą. Tak jest fajniej. :cmok:

mysza...czy ja komus cos narzucam???? 

ja tylko swoje zdanie SWOJE zaznaczam nie cudze...

jezeli wam/tobie nie przeszkadza prosze bardzo...

bycie soba wazna rzecz...wiec wlasnie swoje zdanie wyrazilam...tylko tyle..jak wiekszosc mam do tego prawo ...oder???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mirelka1965 napisał:

Nikt nikomu nie narzuca swoich lubień...ale wszyscy lubimy, tak mi się wydaje,  język polski, naszą mowę ojczystą ...i w nim piszemy...i,  a przynajmniej w znakomitej większości, większość z nas nią się posługuje i raczej rozumie co czyta i pisze ...:trele: 

to moze zapodaj cos w kaszubie...ja sprobuje nadazyc...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lucyna.beata napisał:

zgadzam sie ze poprawna pisownia naszej polskiej mowy jest niezbedna....ale nie uzywam wielkch liter bo strasznie duzo czasu mi zabiera wciskanie dodatkowych klawiszy:haha:..literowki...owszem tez popelniam bez bicia sie przyznaje

jednak wydaje mi sie ze mimo tych....niedogodnosci...w miare mozna mie zrozumiec....o co mi biega.....

ty  jakem mysz ??? cicho????łeeeee...no nie....:haha:

Chodzi mi o byki typu: rurza, gura, ktury, osobą zamiast osobom. Takie gdzie polszczyzna leży i kwiczy. Natomiast zupelnie mi nie przeszkadza brak wielkich liter czy polskich znaków. Czasami się klika z telefonu, czasami ma się lapka z odzysku, na którym znaków polskich niet, no to się pisze szybko i jest to zrozumiałe. Ale jak ktoś napisze morze zamiast może to trudno się rozeznać o co kaman. Albo osobą zamiast osobom. Bo osobą jest np. Baśka albo Aśka, albo ktoś może być dobrą osobą. A osobom to ja mogę się ukłonić. Albo coś im dać. To zmienia sens zdania. Brak wielkiej litery nieee:haha:

  • Lubię to 4
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fioletowa.mysz napisał:

Chodzi mi o byki typu: rurza, gura, ktury, osobą zamiast osobom. Takie gdzie polszczyzna leży i kwiczy. Natomiast zupelnie mi nie przeszkadza brak wielkich liter czy polskich znaków. Czasami się klika z telefonu, czasami ma się lapka z odzysku, na którym znaków polskich niet, no to się pisze szybko i jest to zrozumiałe. Ale jak ktoś napisze morze zamiast może to trudno się rozeznać o co kaman. Albo osobą zamiast osobom. Bo osobą jest np. Baśka albo Aśka, albo ktoś może być dobrą osobą. A osobom to ja mogę się ukłonić. Albo coś im dać. To zmienia sens zdania. Brak wielkiej litery nieee:haha:

czyli nie sugeruj ze cicho siedzisz ....:haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, fioletowa.mysz napisał:

Bogactwem mowy ojczystej jest gwara. Dzięki niej widać jak ewoluował język ogólnopolski. Dzięki niej można poznać, niektóre archaizmy, formy gramatyczne etc. To właśnie patriotyzm jest, że się kultywuje mowę przodków, coś co się wyniosło z domu. W skali mikro mową ojczystą Asny jest gwara śląska. Moją gwara warmińska, chociaż akurat ta w części opiera się na dialekcie mazowieckim. A potem doszły do niej germanizmy. I mimo, że na Warmii nikt nie mazurzył to jednak podobnie jabłonkujemy. Mowię też z nieco innym akcentem. Takim śpiewnym czy jak kto woli wschodnim. 

Przykład? Proszę bardzo. Jek am ślypsie zawer, zaro mi sia stary Łolstyn przymarzu. Co oznacza, że ledwie zamknąłem oczy i od razu mi się przypomniał stary Olsztyn. I taka jest moja mowa ojczysta. I wstyd mi, że nie umiem się w niej sprawnie poruszać. I podoba mi się u Niemców to, że bez kompleksów rozmawiają np. w plattdeuttsch czy niederdeutsch. 

I co mi zrobisz za to, że tak myślę?:hura:

knyf – przemyślny sposób

kielczyć się – śmiać się

kieloch – ząb

to poznańska gwara,a już zwrot 

wyje bana w lesie zrobił karierę w dowcipach

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lucyna.beata napisał:

mysza...czy ja komus cos narzucam???? 

ja tylko swoje zdanie SWOJE zaznaczam nie cudze...

jezeli wam/tobie nie przeszkadza prosze bardzo...

bycie soba wazna rzecz...wiec wlasnie swoje zdanie wyrazilam...tylko tyle..jak wiekszosc mam do tego prawo ...oder???

 

Łeee. Ja się nie przypierdaczyłam do Ciebie! Chciałam tylko uzmysłowić, że jednym pasuje to a innym śmo. I na odwrót. I że nie ma po co się licytować bo najlepiej jak każdy będzie sobą. Nie nerwujsa:cmok:

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby tematu nie drazyc a w sumie czemu nie?? rozwojowa sprawa...

powiem tak

w towarzystwie z reguly ...tak jest przyjete, rozmowa sie toczy w jezyku zrozumialym dla uczestnikow spotkania

a reszte pozostawiam foremkom....niech kazdy pisze jak uwaza za stosowne...

 

zmiana tematu...

sloneczko widze...szansa na rower jest:oklaski:

 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...