Skocz do zawartości

Nie otrzymałaś wynagrodzenia ? Gdzie zgłosić :)


 Udostępnij

Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Gość Paulina,

Rekomendowane odpowiedzi

Co zrobić kiedy firma nie wypłaca ci wynagrodzenia 

1. możesz iść do sądu . Często jednak są to małe środki i dużo z tym zachodu . Firmy na tym korzystają obcinając nam po 50-100 lub 200 euro . Pomyśleć tylko że wystarczy takich 10 cięć w miesiącu u jedną wypłata w kieszeni . 
2. mi zdarzyło się parę razy że dostałam referencje a np. Musiałam zjechać bo wyrwałam zęba i spuchłam i firma też próbowała mi wmówić że była na mnie skarga 😂ja pytam serio skarga i referencje ? 
3. dziewczyny to że firma mówi niekoniecznie musi być prawda . Pracujecie nie na medale tylko na chleb . Pracę wykonałyście i nikt nie ma prawa zabierać wam pieniędzy nie przedstawiając konkretnych uzasadnionych powodów nie wiem pijaństwo czy kradzież która powinna być udokumentowana a nie na słowo . 
4. często nieróbstwo samych koordynatorów sprawia że zaprzepaszczają kontrakty a wina przed szefem obarczają nas .  😳 zacznijcie to zgłaszać do odpowiednich służb bo może się okazać że są to standardowe działania firm . Poniżej przedstawiam najprostszy wzór pisma . który można wyślą. Mailowo !

5. Jeśli firmie zdarza się to incydentalnie sprawa zostanie umorzona jeśli to jest nagminnie może się okazać że jesteście jedną z wielu poszkodowanych osób którym cięte są wynagrodzenia im więcej osób zgłosi tym większa szansa na zwrot środków 

6. nic nie płacicie za zgłoszenie . Zero adwokatów . Proces toczy się sam . Istnieje ryzyko że zostanie umorzony :) 
—————————————-

Miasto, dnia,…………..

Imię nazwisko 

 

adres……………

……………………..

tel.:………………

email:…………..

 

 

 

 

 

 

Prokuratura Rejonwa 

Wrocław – Fabryczna 

                                                                              [email protected]

                                                                                    

 

 

 

 

Chciałabym/ ym zgłosić prawdopodobieństwo popełnienia  przestepstwo z art. 286 K.K oraz 284.K.K. czyli wyłudznia pieniedzy oraz oszytwa przez firmę oraz przywłaszczenia mienia w postaci srodków pienięznych :

NIP 

Dane adresowe 

W okeredi od … do pracowałam w firmie …. W charakterze opiekuna medycznego.

Zgodnie z umowa zawarta dnia …. W punkcie … moje wynagrodzenie powinno wynosic …..  

Miesieczcnie netto. 

Wynagrodzenie powinno być płatne do dnia … kolejnego miesiaca. 

Przepracowałam od … do … . Przesyłam zdjecia umowy oraz ( scriny przejazdów)

Za przepracowany okres ( ilosc dni) powinnam otrzymac ….

Otrzymałam …. 

Firma nie przesłała mi uzasadnienia potracenia .

Lub firma przesłała mi uzasadnie , które nie jest dla mnie wiarygodne bo … 

( opisac sytuacje ) sa mi znane tez inne przypadki itd. Itd. 

 

 

Załaczniki :

Umowa 

Wyciag z konta 

Zdjecie przejazdu 

 

   Podpis ( najlepiej własnoreczny ) 

 

 

IMG_6945.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętajcie ,że jesteście na prawie bez względu czy była to rozmowa mail czy cokolwiek . Jesli pracowałyście uczciwie nie ma czegoś takiego jak " reklamacja" bo panu x kiemu nie podobał się wasz uśmiech 

https://pasternaklegal.pl/oszustwo-art-286-kk/

wam tez wiele rzeczy się nie podoba ale zaciskacie zęby. Firma powinna mieć konkretne i uzasadnione podstawy do braku wypłaty wynagrodzeń kto wie czy nie procesowanych w sadach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
Gość Paulina

Witam. Na tym forum już było podkreslane, żeby przed wyjazdem jak się tylko da trzeba prosić o pisemne zdanie pracy czy pokój w dobrym stanie, czy jest czysto w mieszkaniu czy są uwagi do pracy opiekunki, ocena tej pracy. Trzeba to wykorzystać bo w oczy trudniej jest coś powiedzieć i ja wiem, że jak coś zginie to wyjdzie po fakcie ale to i tak już dużo i na piśmie. Prosić babcię lub rodzinę! TO pownnien być standard i same agencje powinny tego wymagać od pdp. 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby zadłużone przed podjęciem pracy można sprawdzać na stronie

https://www.dlugi.info

Firmy można weryfikować

czy maja czynne działaności gospodarcza i jak długo :

https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx

https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl

wpisując odpowiednio albo NIP lub KRS aby zweryfikować czy firma wciąż działa na rynku 

lub firm w KRD - w krajowym Rejestrze Długów 

https://zgloszenie.krd.pl/lead?lid=90021&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw97SzBhDaARIsAFHXUWA-p5CMPjc2bsaaNDRyulUoQg1BuuA6fqnC0gQ7ew2Iod65OebmJcAaAsCqEALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w k. k jest jeszcze jeden artykuł 

dodam ,że jeśli wyjdzie w praniu ,ze takich wyłudzi jest sporo w danej firmie może mieć zastosowanie art:

Zgodnie z art. 115 § 5 kk mieniem znacznej wartości jest mienie, którego wartość w czasiepopełnienia czynu zabronionego przekracza 200 000 złotych. Wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10 (art. 294 kk).

sadze ze te kwoty mogą się sumować 

dlatego uważam ,że wato z

 

może być tak , ze firmy obcinają poszczególnym pracownikom

 Powołując się na „ reklamację „ po  100€, 50€, 30e euro , tak , że nie opłaca się opiekunkom wszczynać postępowań gdyż są one długie i 

i drogie. 

czasem wartość samego procesu przekracza kwoty obcięć .

 

może się okazać ze ilość tych ciec jest spora

i wciągu paru lat może być nawet na duża skale.

Tego oczywiście nie wiemy 🤷‍♀️jednak ta weryfikacja nie należy już do nas . 

dlatego warto zgłaszać każde nawet najdrobniejsze obcięcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUS a prawo 

w k. k jest jeszcze jeden artykuł 219 kodeksu karnego, osoby które w ogóle w odpowiednim terminie nie zostały zgłoszone do ZUS mogą nie tylko zgłosić ten fakt do ZUS u ale także głosić to jako przęstepstwo karne 

Art.  219.  [Niezgłoszenie osoby wykonującej pracę zarobkową do ubezpieczenia społecznego]

Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

wszystkie dane można sprawdzić w pue czy zostaliście zgłoszeni także te wyjazdy bez umów to wiecie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku braku opłaconych składek społecznych ( przy czym składki zazwyczaj musza być opłacone do 15 kolejnego miesiąca po wpłynięciu pierwszego wynagrodzenia) 

* jeśli ktoś pracował  styczniu, wynagrodzenie  przyjdzie np. 15 lutego pierwszy Składka powinna pokazać się na koncie w zus a tym samym w pre 15 marca ,

* po nawiązaniu umowy zgłoszenie do ubezpieczeń powinno być do 7 dni od 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2024 o 12:16, Gość Paulina napisał(a):

Witam. Na tym forum już było podkreslane, żeby przed wyjazdem jak się tylko da trzeba prosić o pisemne zdanie pracy czy pokój w dobrym stanie, czy jest czysto w mieszkaniu czy są uwagi do pracy opiekunki, ocena tej pracy. Trzeba to wykorzystać bo w oczy trudniej jest coś powiedzieć i ja wiem, że jak coś zginie to wyjdzie po fakcie ale to i tak już dużo i na piśmie. Prosić babcię lub rodzinę! TO pownnien być standard i same agencje powinny tego wymagać od pdp. 

P.

a co jeśli opiekunkom giną rzeczy mi np okulary ? stary telefon i pieniądze wysokości 150 euro. Na jednej steli miałam taki przypadek . Rodzina ponoć sprawdzona. A w domu na parterze w domu podopiecznej przez cały dzień pracował jako informatyk wnuczek a w drugim pokoju tuż przy łazience ojciec. rodzina oczekiwała ze będę gotować obiady dla wszystkich . zginął mi telefon i 150 euro. da się ? ano da się . i jak to teraz udowodnić. czyli jak firma dostanie reklamacje to jestokej a jak ktoś wykorzysta opiekunkę to co firma zrobi " a złapałaś za rękę" czy to się zgadza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec naprawdę pewne rzeczy powinny być dokładnie wyjaśniane . i przestańcie wciskać na bzdury 

. sto już tym nadużyciom.

* czy firmy dostają pieniądze za dodatkowe dni świąteczne typu 1-3 maj. lub inne święta?

czy są one wypłacane pracownikom?

* czy na wszystkich stelach są przestrzegane godziny pracy ? dni lub godziny wolne ?

* ja ostatnio spotkałam się z problematycznym czasem wolnym gdyż usłyszałam ,że podopieczny który mia lift i który generalnie był osoba świadoma i którego miałam zmuszać do chodzeniu po schodach bo tak życzył sobie syn, on również chciał zabronić mi wychodzenia podczas przerwy na zewnątrz . lub ograniczyć to do 2 popołudni tym 3,5  h w którym czasie miało również przygotować obiad .  

dlatego uważam ,ze warto upominać się o soje nie pracujemy za free.

mamy sciśle określone zadania w regulaminie ( umowie)

mopan wysyłać raporty ewentualnie zdjecia

inne rzeczy musza być udowonione

nie na gbe to ze komuś cos się wydaje nie oznacza ze Pan Klient zawsze ma racje. Koniec kropka. Przełóznie to tez na druga stronę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest bardzo dużo ludzi którzy są nieuczciwi po każdej stronie 

zarówno opiekunki 

Klienci niemcy 

jak i oczywiście firmy:

* miałam dawno temu klienty ( nie pamietam już nawet z jakiej agencji) pamietam tylko, że nie mogłam się opędzić od telefonów. Klient idealny dla mnie bo firma podpisała umowe z nimi bezpośrednio! okazjo się ,ze na miejscu znalałam dokumentacje , z której wynikało ,że syn zalega z płatnościami innej agencji a ta wysłała za nią prawnika. Zgłosiłam ten fakt do agencji. Sam syn próbował mnie namówić na przejście na czarno lub pobieranie środków z konta niby dla podopiecznego! o wszystkim informowałam agencje. Koniec końców był taki ,że nagle zapchała im się toaleta u podopiecznego ja na dole. Musieli wołać firmę. oskarżyli oczywiście opiekunkę bo koszt 500-600 euro.

Nie chcieli wypłacić środków.

Ja swoja wypłatę dostałam z opóźnieniem ale tylko dlatego ze informowałam od początku o przekrętach i dziwnym zachowaniu których było jeszcze sporo na tym zleceniu.

Dlatego uważmy,ze wielu klientów jest świecie przekonana ,ze może a wręcz powinna nas kroci bo oni sadza ze płaca spore pieniądze za nas i chyba myślą ze te 3500-4000 to my dostajemy na koncie wiec zrobią wszystko żeby odzyskać pare złotych,

nie chcą dopuszczać myśli ze my za cały dzień pracy mamy tyle co fryzjerka w Niemczech za 30 minut obcięcia włosów.

Dla nich napisanie skargi nic nie znaczy ot wróci im się za przejazd , 200-500 euro wpłynie . Z nami nikt tych skarg nawet nie wyjaśnia.

 

Często Niemcy uważają że te stare 30 letnie zmywarki/ pralki to pewnie tez można naszym kosztem naprawić bo w Polsce tego nie ma i jak się zepsuje to nasza wina. 

Dlatego należy mieć jak najbardziej empatie, wyrozumiałość dla chorób itd

ale tez jasny umysł i przede wszystkim wszystko na piśmie w korespondencji z firma .

nagrywać rozmowy bo to nie jest zakazane jeśli nagrywasz rozmowę z osoba w koresponednji ,które uczestniczysz.

zakazane jest tylko nagrywanie osób trzecich .( tzw . szpiegowanie)

 

tak aby mieć dokumentacje na co się z kim umawiamy przed zatrudnieniem

- chodzi o warunki płacy i pracy

- jakie są składki zus ( firmy często jeśli jest cos dla nich niewygodne nie chą pisać o tym w sms tylko dzwonią )

- poprosić o dokładny opis zlecenia najlepiej mailowo / bo później nas rozliczają z pracy która nam sprzedano - wiec musimy mieć podstawy ,żeby się do czegoś odwołać 

- można tez nagrywać rozmowy ,żeby mieć jasność ,że zlecenie nie zostało w 100% przedstawione rzetelnie i nie opisywało stanu rzeczywistego 

- myślę ,że  wtedy można negocjować stawki 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamacja 

ile osób z was z obciętymi pensjami naprawdę miało problemy np. z alkoholem ? kradzieżą lub reklamacją ?
 

i ile fizycznie te reklamacje widziało na oczy ?

 

i co jeśli to wy zgłaszałyście reklamacje do FIRMy to kto wam pomógł ?
czy nie jest tak ze rodzina zawsze ma racje? czy ktoś w ogóle wyjaśniał z wami sytuację danej ewentualnej reklamacji? czy toś do was dzwoni i cos wyjaśnia ?

czy firma do was coś cos napisała   ? macie na to jakieś dowody? skąd wiecie ze to w ogóle prawda?
bo szef / koordynatorka tak powiedziała ? była reklamacja bo? ... czy rodzina niemiecka dzwoni pisze ze ma problem … ( bo przecież musi jakoś uzasadnić zmianę jeśli nawet chemia nie gra )

i już nie wysyłam kasy bo np.: im się znudziłaś i musi cos wymyślić lub chce przyoszczędzić , więc musi coś powiedzieć .
 

Czy firma dzwoni i pyta was  tak faktycznie mogło być?

 

Staje w waszej obronie czy jak? czy na koniec miesiąca np. obcina wam część środków wg uznania bez żadnej informacji?

czy ta praca to umowa zlecenie czy umowa „ uznanie” 

Wynagrodzenie wg Wg uznania? 

z ? ile razy było tak ze mieliściepisemne referencje a Niemcy czyfirma chciała przyoszczędzić ?
 

i zawsze znajdzie się powód ,zeby dla nich pracować za darmo? No jatak miałam z dwa razy rodzina mi wystawiła referencje a firma do mnie przed wysyłką wynagrodzenia ,że skarga była ;-) serio?

pytam? 
jakaś przecznica mówię bo ja mam referencje a wy skargę ? 

fajnie ... to poco te referencja czy chodziło o to ,że w jednym przypadku musieli się narobić w okresie świątecznym bobyłam chora i musiałam zjechać bo spuchłam  od wyrwania zęba a w drugim nie umieli spiąć przejazdu. 
więc jak to jest? 

W? zawsze winna opiekunka ,czy po prostu firmy sobie za dużo pozwalają.. 

Uważam, ze takich obcinek jestbardzo dużo tu 50 tam 100 tu 200 i może być was naprawdę sporo. Są to zwyczajne kradzieże . Pojedynczejosbie można wciskać  skarga ale jeśli będzie ich 100 lub 200 w miesiącu ciężko będzie wytłumaczyć przed organem ścigania , że nagle wszyscy złe pracują a dodatkowo ... jeśli na konto wpłynęły z wynagrodzenia od klientów wszystkie środki. To co wtedy powie firma ? 

zrobiłam klub w tym temacie alezgadnijcie nie został zaakceptowany;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...