Skocz do zawartości

natura naszego zawodu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Błądząc myślami na kolejnym zleceniu, zaczęłam się zastanawiać, do czego my, opiekunowie, jesteśmy tak na prawdę potrzebni. Jako tania siła robocza, to bardziej niż pewne. Wynika to zapewne z naszych cech narodowych, takich jak solidność, pracowitość, ale nie tylko. (Pomijając kwestię sytuacji gospodarczej w kraju). Jako naród, wyrobiliśmy w sobie pewnego rodzaju bardzo specyficzną odporność psychiczną. Oczywiście, nie wszyscy. Ale właśnie ona pomaga nam w trudach codziennej pracy, jaką jest docieranie do drugiego człowieka, kiedy on już nie ma chęci sam do siebie dotrzeć. Docieranie w praktycznym tego słowa znaczeniu, jak i metafizycznie rzecz ujmując. Będąc czasem jedynym, który trwa, kiedy inni już dawno tylko wykonują swoje „obowiązki” córki, wnuka, syna.

Może moje „szczęście” w zawodzie, ale pomimo młodego wieku, trafiałam na same ciężkie zlecenia. Może moje „szczęście” w zawodzie po raz drugi, ale dotarłam do niego, co bardzo niespecyficzne w Polsce, podążając drogą ścieżki naukowej. Może moje „szczęście” w zawodzie po raz trzeci, ale nauka ma to do siebie, że działa metodą obserwacji. Przysłowiowe „szkiełko i oko” pozwalają mi stwierdzić, że choć pogardzani przez społeczeństwo, mając na myśli społeczne uplasowanie rangi tego zawodu, robimy większą robotę, niż nam się wydaje. Chociażby ze względów epidemiologicznych. Mając w głowie, hipotetyczny, ale jednak możliwy algorytm rozprzestrzeniania się epidemii jakiegoś odprzetrwalnikowego ciężkiego zapalenia płuc, na przykład, widzę więcej niż sens w tym naszym podcieraniu nosów, szorowaniu lodówek, wietrzeniu pomieszczeń, czy wymyślaniu miliona i dwóch sposobów, jak namówić kogoś na umycie zębów, czy zmianę ubrania, na czyste. (Bagatelizując tymi słowami od strony technicznej kwestie).

Te ciężkie diengi, które za nasze usługi płacą, uważam, że przeliczane są na brak strachu, w zbliżeniu się do drugiego człowieka. Więcej. Za immanentny brak widzenia sensu w nie zrobieniu czegoś, co dla drugiego dobre.

Czy zawsze się to podoba zleceniodawcy, a mam tu na myśli rodzinę? I w tym miejscu kolejna cecha naszego polskiego charakteru, która uważam, jest podstawowa, oraz niezbędna, aby być dobrym w zawodzie. „Mieć wy*ebane”. Profesjonalizm w byciu człowiekiem. Profesjonalizm w byciu sobą. Profesjonalizm w poczuciu własnej wartości. Połączenie powyższych daje wynik w postaci dystansu, który niezbędny jest, aby nie dać się wciągnąć w wir emocjonalnych relacji. Bardzo często za relacjami tymi stoją pieniądze. I tu chyba moje największe szczęście w zawodzie, ponieważ nie musiałam nigdy obserwować sytuacji, w której czyhane jest na spadek. A nie, przepraszam, byłam, ale na szczęście, firma wymiksowała mnie szybciutko ze zlecenia. Jaka  to firma? Aterima Med.

Ile nasze usługi są na prawdę warte? Nie wiem, w odróżnieniu od większości parających się tym zawodem, nie robię tego dla pieniędzy. Mam swój cel naukowy.

Tylko i wyłącznie „czucie i wiara” względem chyba samej siebie, pozwalają mi po prostu akceptować wysokość przelewu, jaki trafia do mnie na konto. Nagrodą dla mnie są często nie rozumiane, a nawet częściej niż nie rozumiane dla większości populacji wyniki obserwacji. W ramach nagrody pocieszenia mam z tyłu głowy świadomość, że jak coś zaboli, wizytę u lekarza mam na drugi dzień, że sztab profesjonalistów wisi na słuchawkach, aby zorganizować bezpieczną (często wyczerpującą bardziej niż zlecenie) podróż, a drugi sztab profesjonalistów kładzie hybrydy na wyczerpane od klepania w klawiatury paznokcie Pań obsługujących nasze papiery, komunikację ze zleceniodawcą, oraz pośrednikiem. W tej jednej wielkiej niewiadomej, którą sama sobie zorganizowałam, właśnie to lubię najbardziej. Brak stabilizacji dnia codziennego. W końcu, dimenz ma swoje własne pomysły, jak nam poukładać godziny, dni, tygodnie. Lubię też to, że nigdy nie wiem, gdzie jadę. Nauczyłam się żyć bez wygód, nauczyłam się je doceniać, ale do nich nie przywiązywać. Tak, jak i nauczyłam się nie przywiązywać do ludzi. Nie wiem chociażby, ile dane mi będzie jeszcze z kimś na tej ziemi przebywać.

Jedyne co wiem to to, że naturą naszego zawodu, to być lekkim jak piórko. Przynosić podmuch świeżości w często zmęczone, sztywne, skostniałe struktury rodzinne. Dać się przenosić z miejsca na miejsce sytuacji, potrzebie, być lekkim jak cień podążający za kimś, kto „nie wie kim jest, gdzie jest, dokąd idzie”.

W podziękowaniu dla wszystkich aktywnych kiedyś, dzisiaj, w przyszłości uczestników forum, których więcej niż cenne informacje tylko i wyłącznie utwierdziły mnie w prawdziwości powyższych słów.

Łączywszy się w bólu z wszystkimi, którzy zarywają właśnie noc, piosenka na przetrwanie wszystkich powodów, dla których, oraz przez które to robią.

https://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arme Hilfe

Hm.. dlatego nie biorę zleceń że wstawaniem w nocy chyba , że coś się wydarzy jak to u chorych i starszych ludzi bywa. Znam koleżanki i lekarze też tak twierdzą że po dłuższym okresie pracy na takiej szteli może się to odbić na zdrowiu fizycznym i psychicznym też  wszak sen jest człowiekowi niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Naukowo kuźwa zabrzmiało a mówiąc wprost  praca z regularnym czy nawet  sporadycznym wstawaniem ale jeśli wiemy że będziemy musieli wstać  może sprawić uszczerbek na zdrowiu. Odwalić może i zamiast odpocząć , poczytać w nocy czy drzemać rozkminialabym do czego ja i inne opiekunki jestem potrzebna?  Ło Jeezzu a może jestem niepotrzebna? Potrzebna jak najbardziej ja im a oni mnie czyli  ich zapłata za moją pracę.. Tak . To pewne. Już chyba przywykłam i nie umiałabym się przestawić na inny tryb i pracę. 

Poczytałam te wywody  i teraz już wiem że jestem tanią siłą roboczą i uwaga - to wynika z naszych cech narodowych jak solidność i pracowitość pomijając oczywiście sytuację gospodarczą kraju. Hahaha.. Bez sensu i logiki ale jakoś to mnie nie dziwi specjalnie.  W innych zawodach te cechy się nie przydają a my tylko robimy najgorzej opłacane roboty spośród wszystkich mieszkańców globu? A taka Rumunka , Bulgarka , Czeszka opiekunka czy Portorikanczyk , Hindus zamiatający ulice i czyszczący kible to z czego to wynika? Pomijając czy nie sytuację gospodarczą

Co tam jeszcze można dowiedzieć się z rozprawy na granicy snu i jawy? Ano to ze jako opiekunowie  jesteśmy pogardzani bo mamy niskie uplasowanie w hierarchii społecznej. No takie my parjasy jak w Indiach.  Może a nawet na pewno to nie jest zawód cieszący się prestiżem jak zawód lekarza , prawnika czy mającego super zarobki zdolnego informatyka ale bez przesady. Nie czuję się gorzej traktowana niż sklepowa , pracownica baru czy pralni. Skąd takie bzdury w głowie  w  21 wieku gdzie nawet pogardzany zaszczany menel zbierający  pety na dworcu jest  zwłaszcza przez młodych ludzi inaczej postrzegany. Działają przez wolontariat , pomagają  bo różne mogą być powody gdy ktoś ląduje na ulicy. Ale przez szkiełko oko czy co tam jeszcze wiemy już że chociaż zapobiegamy epidemii. U mnie babka sama dba o podstawowa higienę ja pomagam tylko , do kąpieli przychodzi Pflege a raz w tygodniu sprzątaczka Holenderka ale to mną akurat wszyscy pogardzają Co tam jednak trochę  pomagam bo robię pranie.. Dobre i to bo już byłam bliska obniżenia a nawet bardzo niskiego poczucia własnej wartości mniejszej niż ten nieszczęśnik  z przytułku. A jeszcze jak przeczytałam że sztab  ludzi wisi na słuchawkach żeby załatwić mi podróż to już bardzo wzrosło moje ego. Bo ja nie potrzebuję sztabu ludzi aby załatwić  sobie podróż !!! Ja sama potrafię  zorganizować podróż autokarem , busem , pociągiem czy samolotem!!!  A nawet zamówić w Niemczech taxi !!! Czy to do pracy czy prywatnie  często podróż jest tylko na mojej głowie bo nie zawsze korzystam z biura podróży. No wprost cudownie to sobie uświadomić bo wcześniej nawet bym nie pomyślała!!! Dzięki wielkie.. Ach jeszcze mam teraz świadomość patrząc na przelew że mam jakby dodatkowy bonus gdybym tak nie do końca z wysokości przelewu była zadowolona  to niech to będzie taka nagroda pocieszenia gdy pomyślę sobie że z mojej roboty korzysta też cały sztab manikiurzystek które dbają o hybrydę na wyczerpanych pazurkach pań z agencji. To to ja akurat wiedziałam ale nie żeby tak w szczegółach. Jeszcze piekarze czy ludzie ze spozywczaka bo panie przed pracą czy w trakcie muszą się posilić. Zgoda co do tego że w tej pracy trzeba mieć  dystans i wyj...ane na wiele rzeczy. Tak z czasem nabywa się doświadczenia a pełny profesjonalizm to też zrozumienie i cierpliwość zawsze i wszędzie nawet poza pracą. Pomoc wpisana jest w nasz zawód.

Niech ktoś chociaż przez chwilę poczuje się niczym Curie Skłodowska  , Szopenhauer czy książę Monako a my niczym ten biedny pogardzany wyrobnik za michę strawy. Nic to , jeśli komuś to pomaga na algorytm w głowie to jakże to radosny  dodatkowy nie przeliczalny na giełdy aspekt naszej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gość Arme Hilfe

 

Pozostając w rytmie poezji staropolskiej, która to nie jest lekką. Zgodnie z II częścią Dziadów, duchy dzielimy na ... bardzo dziękuję Pani za wypowiedź, ponieważ tylko i wyłącznie utwierdziła mnie w przekonaniu, że z pewnym typem osób, nigdy w życiu nie znajdę porozumienia. Stąd zapewne, tak nikła ilość znajomych, że po nocach muszę bzdury z ich punktu widzenia publicznie, a rozumiem przez to fora internetowe, wypisywać. Utwierdziło mnie to tylko i wyłącznie, a i również, że do wymienionych przeze mnie cech, potrzebna jest umiejętność prawidłowego czytania, jak i pisania, aby móc się nauczyć języka dla nas "nieswoistego", aby (choć unikać powtórzeń) móc się porozumieć, chociażby z sąsiadem, który również spać nie może, a przydybał nas podczas nocnego papieroska. A i musiałam go zapalić, żeby wzbudzić w sobie chcę przebrnięcia przez koszmar beznadzieji, chociażby, interpunkcyjnej, z jakim mam powyżej do czynienia. Nie wiem, może "mityczne" gramatyczne "ordnung must sein", nawet, a zwłaszcza, i jeśli, owóż znowóż licz czy azaliż choćby miałby li gramatyki dotyczyć. Ale, co ja tam wiem, prosta Polka ze mnie, a tutaj widzę, że ze światową osobą mam do czynienia, Czechy, Bułgaria i Portoryko. Mea culpa. Zacznę więc porozumiewać się Pani poziomem językowymi, a rozumiem przez to tryb "uuuuuu Pani, to Pani wie co to szczęśliwość, jak po putzfrau dla Pani dzwonią". Brnąc dalej, w jakże wartościowy wątek "o ch.j ten słowny szajs o pazury z Pani strony", jak "ewidentnie Pani sobie nimi pracą nich nie bruździ". No chyba że "capsnięcie ręczniczka pazurkiem, i z godnością zaserwowanie podopiecznemu" zalicza Pani do pracy. Mea k.rwa culpa. Ale. Życzę jak najszczerzej, oraz jak najszybciej trafienia gdzieś w internecie na tego księcia (czy musi być z Monako?), co by jakieś szczere w nadzieji uczucie do Pani doszło, ponieważ nie polecam współdzielić uczuć M.C-S, ani Schopenhauera, który, choć urodzon w Danzig, to jednak pesymizm, a tego Pani w ostatku potrzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziady , duchy o tej porze? Podobno trzecia w nocy to godzina duchów ale wtedy to ja  na szczęście śpię.

Pięknie napisane w pierwszym poście o tym , żeby nie przywiązywać się do ludzi bo nigdy nie wiadomo ile czasu dane nam będzie z tą osobą przebywać oczywiście mając pracę na myśli.  Smutna to prawda ale  tak się niestety  zdarza że podopieczny odchodzi.

No cóż my też nie jesteśmy wieczni i nigdy nie wiadomo ile nam życia dane , kto dziś  jeszcze żywy 

jutro już duchem się stanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mi się zrymowało i tak pesymistycznie wyszło ale to takie tam częstochowskie  ludowe rymy:))

. A propos poezji to przepraszam ale jeśli chodzi o Dziadów Mickiewicza to tworzył on w epoce romantyzmu a poezja staropolska to Bogurodzica , Treny i inne wiersze Kochanowskiego , Jan A.Morsztyn , Krasicki z tego co pamiętam ale to nie jest przecież takie ważne. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...