Skocz do zawartości

Mieszkanie komunalne


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! chciałem zapytać czy ja jako syn po zmarłym ojcu mogę wykupić mieszkanie w którym mieszkał ( mieszkanie komunalne ) bo gdy chciałem je wykupić to nie mogłrm ,poneważ ojciec nie żyje ,a ja jako syn nie mam do tego mieszkania żadnych praw.Może ktoś wie w czym rzecz i uprzejmie wyjaśni.

Podobną chistorię miał muj ojcjec gdy chciał wykupić to samo mieszkanie po swoje siostrze która zmarła.Obecnie komuś to mieszkanie zostało sprzedane i sobie mieszka.

Bardzo proszę o o jakąś wiadomość w tej sprawie.

Oczywiście więcej szczegułów podam już w konkretnym wyjaśnieniu po zapoznaniu się z opiniami na ten temat pozdrawiam Waldek :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gabula57

Nie wiem jak jest w Warszawie ale w Chorzowie skąd ja jestem można wykupić mieszkanie komunalne wtedy jak mieszka się w nim i jest się zameldowanym przez kilka lat. Wtedy po śmierci głównego najemcy można starać się o nowy przydział na siebie i wykup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, lokalu komunalnego nie można dziedziczyć. Natomiast zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego, w razie śmierci najemcy w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu, o ile zamieszkiwały stale z najemcą do chwili jego śmierci. Innym osobom nie przysługuje prawo do wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy, nawet jeżeli w lokalu tym zamieszkiwały.

Zanim bedziesz starał się o wykup musisz postarać się o prawo najmu (druk wniosku na stronie Urzedu Miasta lub w urzeędzie osobiście) Jeśli gmina odmówi wstąpienia w prawo najmu odwołaj się do sądu - występując z powództwem o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu na podstawie art. 691 KC. Będziesz udowadniał ze tam mieszkasz.

Art. 691.KC Wstąpienie osób bliskich

§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek nie będący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...