Skocz do zawartości

Przepisy które regulują pracę opiekunki w Niemczech


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako pomoc domowa/opiekunka/opiekunka całodobowa zatrudniona na podstawie stosunku pracy – a więc nie w ramach swojej działalności gospodarczej – masz prawo do:

8-godzinnego dnia pracy, który okresowo może być podwyższony do 10 godz. dziennie, pod warunkiem, że w okresie 6 miesięcy średnia czasu pracy wyniesie nie więcej niż 8 godz. dziennie

przerwy w pracy

 w wymiarze 30 min., jeśli Twój dzienny wymiar czasu pracy wynosi od 6 do 9 godz.

 w wymiarze 45 min., jeśli Twój dzienny wymiar czasu pracy wynosi ponad 9 godz.

co najmniej jednego dnia wolnego od pracy

nieprzerwanego wypoczynku w wymiarze co najmniej 11 godz.

wynagrodzenia za godzinę pracy w wysokości odpowiadającej co najmniej aktualnej płacy minimalnej, tj. 9,50 euro brutto (stan na 2021 r.)

płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej

               20 dni roboczych w przypadku 5-dniowego tygodnia pracy lub

               24 dni roboczych w przypadku 6-dniowego tygodnia pracy

wypłaty wynagrodzenia w przypadku choroby:

Jeżeli Twoja forma zatrudnienia to minijob (maks. 450€), to w odróżnieniu od zwykłego stosunku pracy na cały etat lub część etatu, poza składką na ubezpieczenie emerytalno-rentowe nie odprowadzasz innych składek na ubezpieczenie społeczne. Ma to konsekwencje w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego i prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Poza tym jesteś objęta wszystkimi przepisami prawnymi obowiązującymi w odniesieniu do pracowników, czyli masz na przykład prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego i wypłaty wynagrodzenia w przypadku choroby.

Prawa te nie przysługują Ci, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą – a więc pracujesz na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług opiekuńczych.

 

Ważne:

Nawet jeżeli jesteś zatrudniona w Niemczech na podstawie umowy zlecenia, dokładna analiza Twojego stosunku pracy może wykazać, że faktycznie jesteś pracowniczką, a nie zleceniobiorczynią, a tym samym mają do Ciebie zastosowanie wszystkie wymienione tu prawa chroniące pracowników! Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z punktem poradnictwa.

Kiedy praca w godzinach nocnych jest dopuszczalna? Jakie wynagrodzenie przysługuje mi za pracę w nocy?

Federalny Sąd Pracy (najwyższa instancja sądownictwa pracy w Niemczech) orzekł w wyroku z 2015 r. (wyrok z dnia 9 grudnia 2015 - 10 AZR 423/14 -), że w przypadku braku odpowiednich postanowień układu zbiorowego, pracownicy świadczący pracę w godzinach nocnych zgodnie z § 6 ust. 5 niemieckiej Ustawy o czasie pracy (ArbZG) mają prawo do odpowiedniego dodatku za pracę w godzinach nocnych lub do odpowiedniej liczby płatnych dni wolnych. Zazwyczaj przysługuje wtedy dodatek w wys. 25% do godzinowego wynagrodzenia brutto lub odpowiednia liczba dni wolnych za pracę świadczoną w godzinach nocnych między godz. 23:00 a 6:00. W przypadku ciągłej pracy nocnej przysługuje zazwyczaj prawo do dodatku na poziomie 30%.

 

Jakie rodzaje umów występują w opiece domowej/opiece całodobowej? Przy którym modelu umowy będę mieć ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Osoby zatrudnione jako pomoce domowe/opiekunki/opiekunki całodobowe mogą pracować w Niemczech na podstawie różnych rodzajów umów o pracę. Wspólną cechą tych wszystkich rodzajów umów jest to, że dają Ci status pracowniczki, a więc w stosunku do Ciebie mają zastosowanie przepisy ustawowe dotyczące pracowników.

a) Czy zawarłaś umowę o pracę bezpośrednio z osobą, którą się opiekujesz lub jej przedstawicielem?

--> w takim przypadku to osoba, którą się opiekujesz lub jej przedstawiciel jest Twoim pracodawcą

b) Czy zawarłaś umowę o pracę z profesjonalną placówką świadczącą usługi medyczno-opiekuńcze (np. Pflegedienst)?

--> w takim przypadku to placówka opiekuńcza jest Twoim pracodawcą

c) Czy zawarłaś umowę o pracę z firmą delegującą pracowników (zazwyczaj w swoim kraju pochodzenia)?

--> w takim przypadku pracodawcą jest firma delegująca pracowników w Twoim kraju pochodzenia

 

W przypadku zawarcia umowy z polską firmą, która delegowała Cię do pracy w Niemczech, składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane są w Polsce. W takiej sytuacji nie odprowadzasz więc składek do niemieckiego ubezpieczenia społecznego, chociaż pracujesz na terenie Niemiec.

We wszystkich pozostałych przypadkach składki ubezpieczeniowe odprowadzane są w Niemczech.

 

Ważne:

Jeżeli Twoja forma zatrudnienia to minijob, to w odróżnieniu od zwykłego stosunku pracy na cały etat lub część etatu, poza składką na ubezpieczenie emerytalno-rentowe nie odprowadzasz innych składek na ubezpieczenie społeczne. Ma to konsekwencje w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego i prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Poza tym jesteś objęta wszystkimi przepisami prawnymi obowiązującymi w odniesieniu do pracowników, czyli masz na przykład prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego i wypłaty wynagrodzenia w przypadku choroby.

 

Inny rodzaj stosunku pracy pojawia się wtedy, gdy pracujesz jako zleceniobiorczyni (a więc prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą). W takim przypadku masz:

a) umowę o świadczenie usług (Dienstleistungsvertrag) czyli umowę zlecenia (nazywaną w Polsce także umową śmieciową) zawartą z firmą delegującą pracowników (np. agencją pośrednictwa pracy).

b) umowę o świadczenie usług opiekuńczych (Pflegevertrag) zawartą z osobą, którą się opiekujesz lub jej przedstawicielem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pomocy domowej/opiekunce/opiekunce całodobowej przysługuje Ci wynagrodzenie za pracę w wysokości co najmniej 9,50 euro brutto za godzinę (stan na 2021 r.). Jeżeli jesteś zatrudniona przez placówkę oferującą profesjonalne usługi medyczno-opiekuńcze (np. Pflegedienst), masz prawo do wynagrodzenia, które aktualnie wynosi

co najmniej 11,35 euro (brutto) za godzinę, jeżeli pracujesz na terenie Niemiec Zachodnich lub w Berlinie oraz

co najmniej 10,85 euro (brutto) za godzinę, jeżeli pracujesz na terenie Niemiec Wschodnich.

Ustawowe wynagrodzenie minimalne w wysokości 9,35 euro brutto przysługuje za każdą przepracowaną godzinę. Z tego powodu zalecamy prowadzenie dokumentacji czasu pracy. Zapisuj możliwie szczegółowo zarówno czas pracy, jak i rozliczone godziny.

Jeżeli wykonujesz pracę w ramach swojej działalności gospodarczej, nie masz prawa do obowiązującego w Niemczech ustawowego wynagrodzenia godzinowego (9,50 euro brutto, stan na 2021 r.). W takim przypadku musisz sama wynegocjować wysokość swojego wynagrodzenia.

Jeśli jesteś zatrudniona jako pomoc domowa/opiekunka, możesz pomagać osobie, którą się opiekujesz, w pracach domowych, a ponadto wykonywać wyłącznie czynności związane z pielęgnacją podstawową.

Ważne:

Nie możesz wykonywać czynności z zakresu opieki medycznej oraz pielęgniarskiej, na przykład nie możesz zmieniać opatrunków, robić zastrzyków ani podawać leków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Załamka
12 godzin temu, Mars napisał:

Bardzo dziękuje za odpowiedz,pozdrawiam...

Nie ma za co dziękować, bo umowa i agencja szybko sprowadzą cię na ziemię. Większość naszych umów a raczej realia zastane na miejscu stoją w sprzeczności ze wszystkimi tymi zapisami i nikt z tym nic nie robi od lat. Pozostaje jedynie wytaczać procesy o pozorność umowy zlecenie tyle że to kosztuje sporo kasy i czasu a potem będzie już tylko ban :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...