Skocz do zawartości

Emerytura opiekunki


Gość Aga
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Mam 44 lata i chcę zacząć pracę w opiece. Znam dobrze niemiecki i lubię osoby starsze. Ale ja nie o tym. Chciałam Was zapytać jak wygląda sprawa emerytur na zleceniu. Co robicie żeby się zabezpieczyć na starość? odkładacie czy gdzieś jeszcze te pieniądze pracują?  Jak czytam ile to agencje od opiekunek odprowadzają to mam doła. Jak to wygląda w praktyce? Przecież nie będę poza domem cały rok i myślę o wyjazdach 2x2 (2 miesiące pracy, 2 w domu) co daje mi 6 miesięcy pracy w roku góra 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gość Aga napisał:

Dzień dobry.

Mam 44 lata i chcę zacząć pracę w opiece. Znam dobrze niemiecki i lubię osoby starsze. Ale ja nie o tym. Chciałam Was zapytać jak wygląda sprawa emerytur na zleceniu. Co robicie żeby się zabezpieczyć na starość? odkładacie czy gdzieś jeszcze te pieniądze pracują?  Jak czytam ile to agencje od opiekunek odprowadzają to mam doła. Jak to wygląda w praktyce? Przecież nie będę poza domem cały rok i myślę o wyjazdach 2x2 (2 miesiące pracy, 2 w domu) co daje mi 6 miesięcy pracy w roku góra 8.

Z tego co mi wiadomo, osoby, którym zależy na, zwiększeniu zasobności swojego konta w zusie zatrudniają się w firmach, które opłacają składki od średniej krajowej, ale zwykle jest to kosztem mniejszych zarobków. Większość firm, bo zdążają się jeszcze i takie, które opłacają składki dosłownie od, paru groszy, opłaca składki od najniższej krajowej czyli od około 2800zl. Na niemieckich warunkach jest podobnie. Składki są odprowadzane od kwoty  500 do 900 euro. Jeżeli chodzi o czas pracy to raczej nic na to nie poradzisz jeżeli chcesz pracować w systemie 2 na 2. Skład w pełnej wysokości  będą raczej odprowadzane odprowadzane tylko za te miesiące  które przepracujesz, reszta to jakieś grosiaki i to nie we wszystkich firmach. Z tego co dowiedziałam się w zusie teraz liczy.sie kapitał czyli  ilość (kwota) jaką uzbierasz na indywidualnym koncie, nie ma wymogu, żeby było to za każdy miesiąc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli krótko mówiąc: "cześć ciała na której siedzimy" trzeba w coś innego inwestować bo agencje za dużo tych pieniędzy nie wplacają. Teraz to "bitkojmy". Albo jakieś inne "kojmy" modne. A jak nie to w Koparkę trzeba zainwestować.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbezpieczniej i najpewniej to dogadać się z kimś znajomym kto ma firmę nawet jednoosobową, który zatrudni cię na umowie o pracę i będzie płacił składki. W ten sposób sama sobie możesz regulować ich wysokość wynagrodzeniem przy okazji robiąc znajomemu koszty, których faktycznie nie ponosi. A agencji mówisz, że zus cie nie interesuje tylko wysoka stawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze roczniki już odczują problemu zusu nie mówiąc o młodszych osobach. Pół życia na dziele i dostanę pewnie jakieś grosze. Mieli umowy o dzieło ozusować, ale jakoś nikomu się z tym nie spieszy. Nie wiem jak wy odkładacie na emeryturę chyba że pracujecie 10-12 miesięcy w roku. Agencje na nas zarabiają krocie i nikt im nic nie może zrobić. Lepiej nigdy nie będzie bo nikomu na tym nie zależy!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grażyna

Witajcie. to tak w temacie emerytur ogólnych i poprawienia lub popsucia sobie humoru :))))))))))

Najniższa wypłacalna emerytura w Polsce wyniosła to 2 grosze. Otrzymująca ją kobieta w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy.

Najwyższą emeryturą cieszy się 86-latek, który aż 62 lata przepracował przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Jego miesięczna emerytura wynosi ponad 35 tys. zł. 

Zdarza się, że wyliczona przez ZUS emerytura jest niższa niż emerytura minimalna. Co wtedy? Kobiety, które udowodniły co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz mężczyźni, którzy udowodnili co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy mają zagwarantowane podwyższenie obliczonej kwoty emerytury do kwoty emerytury minimalnej, od 1 marca 2021 r. - 1250,88 zł. Jeżeli ktoś nie ma takiego stażu, to jeśli obliczona przez ZUS emerytura będzie niższa od minimalnej, to nie będzie ona podwyższona do tej kwoty.   

Przykładowo jeżeli kobieta udowodniła co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, a wyliczona wysokość emerytury wyniosła 800 zł brutto, to ta kwota będzie podwyższona do kwoty minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1250,88 zł brutto. Jeżeli kobieta ta nie udowodniłaby 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego to emerytura pozostałaby w kwocie 800 zł brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...