Skocz do zawartości

  • Witaj, czego szukasz? (kliknij, by wybrać)

Dzialalnosc gospodarcza


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczki ,

Mam pytanie czy któraś udzieliła by informacji o tej dzialalnosci .Wiem,ze trzeba pracowac w Polsce przez 2 miesiace w tej dziedzinie azeby moc wyjechac do pracy w Niemczech jako opiekunka ze swoja dzialalnoscia .Czy wystarczy tylko umowa od rodziny ? Dziekuję za informację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pomoc napisał:

Witam forumowiczki ,

Mam pytanie czy któraś udzieliła by informacji o tej dzialalnosci .Wiem,ze trzeba pracowac w Polsce przez 2 miesiace w tej dziedzinie azeby moc wyjechac do pracy w Niemczech jako opiekunka ze swoja dzialalnoscia .Czy wystarczy tylko umowa od rodziny ? Dziekuję za informację .

 :) Mialam dzialalnosc juz jakis czas temu. Jesli nic sie nie zmienilo,to  wystarczy tylko umowa od rodziny.  Wtedy tez bylo trzeba wykazac 25% zarobku w Pl z  sumy miesiecznego zarobku  w De.

Tego trzeba na 150% pilnowac. ZUS  nie popusci. Tylko pod takim warunkiem dostaniesz A1 i EKUZ. 

Znajdz dobra ksiegowa,to jest wazne.  Foczka63,kolezanka z tego forum ,jesli dobrze pamietam ,to  z 9-ciu ksiegowych wybrala jedna,taka ,ktora miala wogole pojecie o czym ona do niej mowi .

Oplacaj tez skladki (dobrowolne) chorobowe.  

Pamietaj tez,ze do 10 kazdego miesiaca oplata ZUS,jesli sie spoznisz,przewidywane sa kary ,a do tego nie bedziesz mogla 3 miesiace korzystac z chorobowego,to tez taka kara.

Poza tym do 20 zawsze podatki trzeba oplacac,ale wszystkich papierow pilnuje ksiegowa.

 

Zaznaczam,ze tak bylo wtedy,kiedy ja dzialalnosc mialam. Teraz nie jestem  na 100%  w temacie. Pewnie sie cos pozmienialo. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby otrzymać dokument A1 , ktory świadczy o legalnosci zatrudnienia w De, oraz kartę EKUZ, pracowniczą, należy przed samodelegowaniem, swiadczyć usługi opiekuncze w PL, wystawiać rachunki na te usługi i dołączyć je do kwestrionariusza , ktory składa się w ZUS, wraz z umową o świadczenie usług dla konkretnej rodziny w De. Kiedyś było rzeczywiscie  tak jak pisze Andrea, że wystarczyło napisać, że 25% działalnosci prowadzi się w Polsce. Pózniej to się zmieniło i trzeba było prowadzić 50% w De, a 50% w PL, żeby A1 uzyskać. Czasami było i pewnie bywa dalej, że w jakimś małym oddziale ZUS wystawiają A1 , bez tych rachunków z PL, tak mi przynajmniej mówiły koleżanki, ale.....potem miały kontrole i A1 zostało wycowane wstecznie, wpłacone składki na ZUS oddane i stracony staż pracy, no bo przecież mając Działalnosc Gospodarczą rownież pracujemy na swoją przyszłą emeryture. Pogląd, że emerytur moze nie być, do mnie nie przemawia. Mozliwe jest również otrzymanie A1 bez tych ceregieli, ale....tylko warunkowo, tylko na krótki czas i zależy to głownie od dobrej woli urzędniczki w ZUS. Tak otrzymała A1 moja koleżanka, tylko na okres zlecenia, a potem gdy jechała drugi raz, musiała juz spełnić wszystkie warunki, takie jak napisałam na początku. NA druku A1 jest adres wykonywania pracy i tak naprawdę, jesli zmieniamy PDP, to zmieniamy również umowę i zmieniamy A1 więc ten cały korowód zaczyna się od początku. Na A1 czeka się 7 dni roboczych i jak ma się juz ten dokument w garsci, to trzeba udać się do NFZ, wypełnic specjalny druk i otrzyma się od ręki kartę EKUZ. Ja miałam umowę bezposrednio z rodziną PDP, bez posrednictwa agentury. Jak to wygląda , gdy posredniczy firma, bo przecież też zatrudniają osoby z własną DG to nie wiem. Jeszcze jedna ważna rzecz. Gdy wraca się po skonczonej pracy do PL na urlop nie można zawiesić działalnosci, czyli trzeba dalej płacic składki na ZUS, bo inaczej znowu się nie dostanie A1 :d , az dopiero po dwóch miesiącach opłacania składek i swiadczenia uslug w PL . Może to trochę skomplikowane dla osoby, ktora stawia pierwsze kroki, ale takie są po prostu procedury. Kolejną sprawą jest to, ze w roku podatkowym , czyli 12 miesiecy, mozna usługi transgraniczne prowadzić ( tak się nazywa fachowo samodelegowanie) tylko pół roku, pozostając pod ustawodawstwem PL, czyli w PL płacic składki na ZUS i podatki. Po przekroczeniu tego okresu, przechodzimy na ustawodawstwo niemieckie i tutaj trzeba płacić te składki. Przerwa 2 miesiączna miedzy jednym a drugim zleceniem, powoduje ze ten półroczny okres nalicza się od nowa. :d Lekko w każdym razie nie jest, trzeba mieć bardzo, ale to bardzo dobrą księgową, ktora się zna na rzeczy, na delegacjach zagranicznych , ich rozliczeniach i takie tam. Jesli jest to Twoja pierwsza DG, to wówczas masz preferencyjne, niskie składki na ZUS, ale pamiętać nalezy o tym, że w razie choroby, również niski zasiłek chorobowy się dostanie, o przyszłej emeryturze to ja juz nie wspomnę, bo jesli jesteś w takim wieku, że emeryture będziesz miała naliczoną od zgromadzonego kapitału, to ten kapitał przez 2 lata preferencyjnego ZUS bedzie bardzo maleńki. 6 lat pracowałam na polskiej DG, aż do śmierci mojej PDP i od początku płaciłam ,,duzy,, ZUS, bo wczesniej prowadziłam inną działalnosc w PL. W tej chwili z ulgą zlikwidowałam DG, choć po róznych przygodach z firmami , z ich niekompetencją, olewaniem i chamstwem, nie wiem czy do niej nie wrócę. Za 1,5 roku przejdę na emeryturę, to wtedy się zastanowię.

Zrób sobie  biznesplan, ile zarobisz, ile będziesz musiała odprowadzić do ZUS , ile do US, ile weźmie biuro księgowe, dodaj do tego opłatę ZUS na urlopie w PL i policz, czy opłaca Ci się to , czy nie. Moje zdanie jest takie, że aby się opłacało, to musiałabys zarabiać co najmniej 2500 euro, wtedy biorąc pod uwagę te wszystkie koszty, ktore musisz ponieść, wyszłoby jakieś 1400-1500 euro na miesiąc na rękę. Tyle to się przez firmę zarobi i bez trudnych i uciązliwych spraw papierkowych. Decyzja nalezy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik


×
×
  • Dodaj nową pozycję...