Skocz do zawartości

To demencja czy po prostu starość?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj znalazłam ciekawą stronę o zmaganiach się Polaków ze starością swoich rodziców

i tam właśnie artykuł o tym jak rozróżniać zwykły proces starzenia od demencji, bo zdecydowanie demencja nie jest normalną koleją rzeczy u ludzi w podeszłym wieku

i :

http://starsirodzice.pl/najczestsze-choroby/niedoleznosc-i-otepienie-u-osob-starszych

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Serenity napisał:

dzisiaj znalazłam ciekawą stronę o zmaganiach się Polaków ze starością swoich rodziców

i tam właśnie artykuł o tym jak rozróżniać zwykły proces starzenia od demencji, bo zdecydowanie demencja nie jest normalną koleją rzeczy u ludzi w podeszłym wieku

i :

http://starsirodzice.pl/najczestsze-choroby/niedoleznosc-i-otepienie-u-osob-starszych

cos dla mnie... poczytam... bo jak slysze, ze lekarz neurolog demencji nie stwierdzil, bo zrobil test, to mnie telepie....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@erika Dzięki, Eriko ! Przeczytałam uważnie poleconą przez Ciebie stronę i ją nawet zasubskrybowałam, bo mam nadzieję, że przybędzie tam tekstów. Miałam chorych z de mencją - dobrych pacjentów i ...krytycznych.

       Autorka tego bloga poetyzuje demencje i to jest też bardzo dobra metoda, bo pozwala na zdobycie pewnego  dystansu do chorego, i to jest konieczne, żeby przetrwać z takim chorym, ale ... widzę tam też pewne zagrożenie w tych naukach - opiekunka może wysnuć wniosek,  że zawsze sobie poradzi jeśli wejdzie w świat demencji, że jeżeli sobie nie radzi to jednak jej wina... A tak nie ma.

              Chorzy na demencją nie są samą demencją, ale zawsze pozostają w najważniejszym zakresie SOBĄ i bywają to ludzie szanujący jednak innych albo dominujący i pełni pogardy, bywają to ludzie samodzielni albo pnącza czepiające się innych. Ważne, żeby umieć tą osobę ocenić. Czasem można dużo zbudować na pozytywnych cechach chorego, a czasem trzeba czym prędzej ...uciec, żeby się nie dać zgnębić np. osobie o skłonnościach sadystycznych.  Charakter się raczej nie zmienia na starość.

         Zaskakuje mnie też uwaga autorki blogu, że czasem Internet ma albo nie ma , co ma zależeć od.... kaprysu rodziny Pdp. No takich wzorów to nie potrzeba. Osoba tak rozwinięta intelektualnie powinna umieć żądać od rodziny Pdp tego internetu. Miejmy nadzieję, że jeszcze sporo napisze.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są to przemyślenia -cytuje---".... próbuję postawić siebie na jej miejscu...przerażające myśli odsuwam na bok...o czym myśli?...czy ma jeszcze marzenia?...co odczuwa?....jak mnie postrzega?...bo przecież mimo tej swojej choroby-demencji- jakiś ten swój rozum ma.. "   i to prawda ,tylko ,że my nie możemy się rozczulać nad losem pacjenta ,czy swojego PDP,bo predzej nas wywiązą ,nie wolno nam też lekceważyć chorą osobe ,śmiać się z niej,lekceważyć  itd. ,ale w stanach zmorzonej nadpobudliwości rzecz jasna nie pozwolić sobie wejść na "głowę"Demencja  czy Alzheimer podobne zachowania,nie wnikam teraz w szczegóły,jest jedno pewne ,że nikt z nas nie wie jacy my będziemy a więc oddajmy tym ludziom szacunek ,bo tego też byśmy chcieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, adamos1 napisał:

są to przemyślenia -cytuje---".... próbuję postawić siebie na jej miejscu...przerażające myśli odsuwam na bok...o czym myśli?...czy ma jeszcze marzenia?...co odczuwa?....jak mnie postrzega?...bo przecież mimo tej swojej choroby-demencji- jakiś ten swój rozum ma.. "   i to prawda ,tylko ,że my nie możemy się rozczulać nad losem pacjenta ,czy swojego PDP,bo predzej nas wywiązą ,nie wolno nam też lekceważyć chorą osobe ,śmiać się z niej,lekceważyć  itd. ,ale w stanach zmorzonej nadpobudliwości rzecz jasna nie pozwolić sobie wejść na "głowę"Demencja  czy Alzheimer podobne zachowania,nie wnikam teraz w szczegóły,jest jedno pewne ,że nikt z nas nie wie jacy my będziemy a więc oddajmy tym ludziom szacunek ,bo tego też byśmy chcieli.

@adamos1  zależy w jakim stopniu jest zaawansowana demencja.Oprócz demencji występują jeszcze inne choroby! ..które właśnie pobudzają agresję u PDP , wtedy należy się" wczuć" ..  i szukać sposobów jak pomóc PDP i Sobie.Opiekunka lub opiekun z sercem osiągnie sukces!!      Mi własnie się udało:) 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, erika napisał:

@adamos1  zależy w jakim stopniu jest zaawansowana demencja.Oprócz demencji występują jeszcze inne choroby! ..które właśnie pobudzają agresję u PDP , wtedy należy się" wczuć" ..  i szukać sposobów jak pomóc PDP i Sobie.Opiekunka lub opiekun z sercem osiągnie sukces!!      Mi własnie się udało:) 

no masz racje ,są pochodne ale nie bawmy się w lekarzy ,bo oni nieraz sami wiszą w "próżni" wydając diagnoze,  nieraz bierzesz na litość i to nie pomaga ,miałem takie przypadki ,ile ludzi tyle zachowań bez względu na stan chorobowy.Trafisz to dobrze ,nie- to też dobrze.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, erika napisał:

@adamos1  zależy w jakim stopniu jest zaawansowana demencja.Oprócz demencji występują jeszcze inne choroby! ..które właśnie pobudzają agresję u PDP , wtedy należy się" wczuć" ..  i szukać sposobów jak pomóc PDP i Sobie.Opiekunka lub opiekun z sercem osiągnie sukces!!      Mi własnie się udało:) 

I mi się udaje też,tyle spokoju potrzeba i nieraz trochę czasu ,aby uspokoić PDP ,a potem już jest super,,,,Znam paru ludzi co do 82 roku życia ,starzeli się i było ok! raptem przeziębienie i zapalenie  płuc i kończy się ta choroba demencją , taka babcia nie wie gdzie jest ,nie wie czy to jej dom i gdzie jest toaleta ,a przed tygodniem i przed przeziębieniem wszystko było ok! i takich przypadków znam trochę ,dlatego też ,uważać na przeziębienia w starszym wieku,,,

Nieraz myślę ,że i ja teraz ,przecież też już jestem w starszym wieku ,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, erika napisał:

znalazłam "coś nowego" dla Nas:                                              http://www.arbeitlandia.eu/2016/06/12/trudny-obraz-opieki-chorymi-z-demencja/               zachęcam  do czytania     

Dzięki ! ciężki problem istotnie i ciekawie tam nazwany:

malarstwo i rzeźbiarstwo osób starszych... tego świadomie nikt na pewno już nie robi. Nigdy nie opiekowałam się jednak aż tak zaawansowaną demencją, żeby Pdp robili to notorycznie, ale owszem - zdarzało się, ale sporadycznie. Dobry pomysł podsuwają w tym artykule, żeby włożyć wacik do nosa albo śpioch dla Pdp i o usłudze wymuszania stolca przez służby medyczne nigdy jeszcze nie słyszałam, a kiedyś było by mojej Pdp to bardzo potrzebne. Warto czytać i się dokształcać !

Podziwiam ogromnie  opiekunki, które dają radę w takich sytuacjach gdy to jest częste.

Straszna bywa starość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adamos1 napisał:

a dzieki ,przed chwilą tam byłem i pozostawiłem po sobie ślad.Ciekawa strona.

@adamos1 podobał mi się komentarz kopiuję: Dla podopiecznych ,którzy nocą manipulują w pampersie polecam specjalne pidżamy, które wyglądają jak kitel ochronny dla chirurgów ,tylko są z bawełny i mają z tyłu na plecach delikatny plastykowy suwak…Można je dostać w każdym specjalistycznym medycznym sklepie.                                                                                                                                                                        ....Dodam ,że niektórzy PDP nie tylko w nocy ale w dzień manipulują , pod naszą nieobecność ! a wtedy mamy kupę roboty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, erika napisał:

@adamos1 podobał mi się komentarz kopiuję: Dla podopiecznych ,którzy nocą manipulują w pampersie polecam specjalne pidżamy, które wyglądają jak kitel ochronny dla chirurgów ,tylko są z bawełny i mają z tyłu na plecach delikatny plastykowy suwak…Można je dostać w każdym specjalistycznym medycznym sklepie.                                                                                                                                                                        ....Dodam ,że niektórzy PDP nie tylko w nocy ale w dzień manipulują , pod naszą nieobecność ! a wtedy mamy kupę roboty!

adamos super komentarz -i się też bardzo podoba komentarz adamosa:hahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
O 15.06.2016 at 18:13, erika napisał:

znalazłam "coś nowego" dla Nas:                                              http://www.arbeitlandia.eu/2016/06/12/trudny-obraz-opieki-chorymi-z-demencja/               zachęcam  do czytania     

http://ewajg66.wix.com/swiatdemencji#!Jai-mój-pacjent/cgla/57811abc0cf2226bda9c4dc9

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż ładnie "ubrana " historyjka,końcowa sekwencja  ,nie zawsze trafimy na obopólną akceptacje.Babka lubi pisać  a może mi pomoże w pisaniu mojej książki   ha ha.Chociaż mi powiedziano wydawnictwie ,że przejdzie to najpierw korekte  a więc spokojna głowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o temat kluczowy ,demencji nie można porównywać ze starością ,bo nie wszyscy starzy ludzie mają demencje  a tu zostało to ujęte na jednej  myślowej płaszczyżnie Co prawda w formie pytania ,ale sugerujące ,że to starość jest odpowiedzialna za demencje. .Po prostu jednym ludziom  ,pewne organy szybciej "wysiadają" innym póżniej.Problem złożony.Tak samo ma się z innymi chorobami.

dodam jeszcze taką ciekawostkę----Posiadanie dużej głowy zmniejsza prawdopodobieństwo demencji w starszym wieku - twierdzi Christopher Martyn i jego współpracownicy z University of Southampton w Wielkiej Brytanii. Jak donosi "New Scientist", uczeni ci zmierzyli obwód głowy 215 osób w wieku od 66 do 75 lat, a następnie w ciągu trzech lat badali ich pamięć i IQ. Okazało się, że ludzie z mniejszymi głowami cierpieli na pięciokrotnie większy spadek zdolności intelektualnych niż "wielkogłowi". Zdaniem naukowców nie ma przy tym dużego znaczenia, jaki rozmiar głowy mieli ludzie w dniu narodzin. Bardziej liczy się jej powiększenie się w ciągu pierwszych pięciu lat życia.

Edytowane przez adamos1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal wszyscy starsi ludzie mają demencję i tak właśnie jest, że to "starość jest odpowiedzialna za demencję", czasem zdarza wcześniej ok 60-65 roku życia, ale na ogół, w większości dotyczy osób po 75 roku życia.

W Wielkiej Brytanii, większość mieszkańców ma dosyć duże głowy, ciekawe skąd pochodzą osoby z małymi głowami?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, adamos1 napisał:

to nie moje badania i spostrzeżenia-wybacz,własnych teorii tu nie lansuje-pozdrawiam.Owszem starość jest przyczynkiem do tego,bo powoli wszystkie komórki zamierają ,ale nie wszyscy starzy ludzie mają demencje.

oj Adą dokladnie!!! mam sasiadke, za miesiac konczy 90 lat... kurcze, ja nie mam takiego mozgu jak ona.... byla cale zycie tlumaczem technicznym z angielskiego i niemieckiego i jak potrzebuje czegos fachowego to nie chce mi sie szukac, tylko ide do niej, to moja sasiadka, a ona tak trzepie z glowy wiadomosciami, ze szok... jeszcze do dzis wiesza z drabiny w mieszkaniu wysokim na 3,15 m firany i skubana nie da sobie pomóc... a co mi tam, ona jest dumna z tego, jak wyglada, wiec dam jej fotke, patrzcie na nogi!!! zdjecie robione rok temu, czyli miala 89 lat, sama gania po miescie :) 

ludka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...