Skocz do zawartości

o co chodzi z tym pniem?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W poprzedni czwartek byłam na ślubie cywilnym prawnuczki podopiecznej. Powiedzcie mi o co chodzi z tym pniem drzewa? Dlaczego młodzi piłują pień postawiony przed urzędem?? Nie chciałam wyjść na głupka więc nie pytałam nikogo z przybyłych gości :p, może któraś z was wie o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niemcy: piłowanie drewna

Ściśle przestrzeganym w Niemczech zwyczajem jest tłuczenie w przeddzień ślubu naczyń przed domami narzeczonych. Ma to uchronić młodą parę przed złymi duchami i innymi nieczystymi mocami, które mogłyby zaszkodzić ich szczęściu.

W dzień ślubu najdziwniejszą rzeczą, którą państwo młodzi muszą zrobić, jest wspólne piłowanie kawałka drewna. Współpraca młodych podczas piłowania symbolizuje późniejsze zgodne wypełnianie obowiązków oraz zaangażowanie we wspólną pracę dla dobra rodziny."

I wszystko jasne ;)

Z resztą tłuczenie szkła w Polsce też jest powszechne, na sląsku przynajmniej, to tzw polter. Swoja drogą, czasem impreza lepsza niż same wesele ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grazyna ja też za pierwszym razem jak zobaczyłam wielki pień drzewa i piłę pod urzędem stanu cywilnego byłam zdziwiona. Zapytałam jednak mojej podopiecznej o co w tym wszystkim chodzi. Po co ten pień i piły. Wytłumaczyła mi, że młodzi piłują drzewo jako symbol wspólnego zmagania się z problemami życia rodzinnego.

Za drugim razem jak byłam z podopieczną na ślubie córki siostrzenicy, to pień taki znajdował się przed salą weselną, więc nie jest powiedziane, że tylko przed urzędem w którym młodzi biorą ślub.

Swoją drogą dziwne jest, że Niemcy tradycyjnie biorą ślub cywilny w czwartek, a kościelny zaraz w sobotę.

Maddalena, w Niemczech ta impreza nazywa się Polterabend. Pewnie Śląsk przejął tą tradycję od niemieckich przodków. U mnie w mazowieckim nie spotkałam się z taką tradycją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja kiedyś spotkałam się z ciekawszą tradycją. Młodzi po weselu, musieli składać łóżko. Haha. Świadkowie przynieśli im do apartamentu paczki. A to łóżko co tam stało wyniesione zostało do innego pokoju. Tak więc, żeby się wyspać musieli się napracować :D .

Chyba bym zabiła tych co przyniesli te łoże :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
Dziękuję! Teraz już wiem o co chodzi :) . Roza no nieźle. Zmęczeni chcieli przeżyć noc poślubną a tu jeszcze taka niespodzianka.

Znacie jeszcze jakieś tradycje ślubne/weselne? ha ha noc poślubną oni już dawno to zaliczyli....która teraz idzie jako dziwica do łożka ...może jeszcze są wyjątki ha ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...
W dniu 12.08.2014 o 14:57, gabi napisał(a):

Grazyna ja też za pierwszym razem jak zobaczyłam wielki pień drzewa i piłę pod urzędem stanu cywilnego byłam zdziwiona. Zapytałam jednak mojej podopiecznej o co w tym wszystkim chodzi. Po co ten pień i piły. Wytłumaczyła mi, że młodzi piłują drzewo jako symbol wspólnego zmagania się z problemami życia rodzinnego.

Za drugim razem jak byłam z podopieczną na ślubie córki siostrzenicy, to pień taki znajdował się przed salą weselną, więc nie jest powiedziane, że tylko przed urzędem w którym młodzi biorą ślub.

Swoją drogą dziwne jest, że Niemcy tradycyjnie biorą ślub cywilny w czwartek, a kościelny zaraz w sobotę.

Maddalena, w Niemczech ta impreza nazywa się Polterabend. Pewnie Śląsk przejął tą tradycję od niemieckich przodków. U mnie w mazowieckim nie spotkałam się z taką tradycją.

Polterabend (Polter) – zwyczaj polegający na tłuczeniu szkła i porcelany przed domem rodzinnym narzeczonej w tzw. wigilię ślubu[1]. Zwyczaj ten zachował się aż do dziś, praktykowany szczególnie w okolicach Kaszub, Kociewia, Żuław Wiślanych, Czeczewa, a także na Górnym Śląsku, Ziemi chełmińskiej, Kujawach oraz Poznańskiem – zarówno na wsiach, jak i w dużych miastach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2014 o 14:38, Maddalena napisał(a):

W dzień ślubu najdziwniejszą rzeczą, którą państwo młodzi muszą zrobić, jest wspólne piłowanie kawałka drewna. Współpraca młodych podczas piłowania symbolizuje późniejsze zgodne wypełnianie obowiązków oraz zaangażowanie we wspólną pracę dla dobra rodziny."

Szkoda że nie chodzi o zgodne wypełnianie obowiązków w opiece nad rodzicami co im kiepsko wychodzi ale na szczęście stać ich na nas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lewandowska Karolina
W dniu 22.12.2023 o 09:02, Gość Lilka napisał(a):

Szkoda że nie chodzi o zgodne wypełnianie obowiązków w opiece nad rodzicami co im kiepsko wychodzi ale na szczęście stać ich na nas. 

Tak w Polsce jeszcze czujem się zobowiazani ale to tyko JESZCZE. Więzi rodzinne mocno się rozluźniają s juz na pewno odchodzimy w stronę konsumpcji i kultu pieniadza. Smutno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...