Skocz do zawartości

Czy w Niemczech zmieni się prawo dla agencji i opiekunów?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Takie pytanie bo może ktoś się orientuje. Zadzwonił do mnie znajomy opiekun i ponoć z tego co mu powiedzieli z jego agencji zmieni się prawo w Niemczech... Ma to dotyczyć tego, że agencje po roku czasu wysyłania opiekunów na daną sztelę będą musiały zacząć płacić podatki w Niemczech, i że z tego powodu agencja nie będzie trzymała danej szteli dłużej niż rok czasu. Słyszeliście o czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałam o tym już miesiąc temu że ma się zmienić tyle, że będziemy pracować w jednej firmie max. rok, a potem musimy zmienić agencję. Firmy będą tworzyć kolejne firmy i udawać że nie są ze sobą powiązane, a my będziemy przerzucane. Mówi się o tym, że będzie maksymalny czas pracy także dla opiekunki w jednym miejscu więc to też trzeba będzie zmieniać. Zmiany jak to zmiany niewiele dadzą a tylko namieszają i wszyscy będą udawać, że dużo wniosły. A my zostaniemy z tym samym. Opowiadała mi to koordynatorka i piszę z pamięci może ktoś wie więcej to też chętnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich:). Tez dostwaliście albo właśnie dostajecie od swoich agencji wypowiedzenia umów i podpisywanie nowych? Niby prawo europejskie się jakoś zmieniło i agencje chyba starają się je jakoś obchodzić O.o

Ja jeszcze 3 dni i do domu,.. w końcu. Ponad 3 miesiace w Niemczech, już mi odbija :mur:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nic nie dostałam bo mam umowę tylko na czas zlecenia. Podobno już od należnego nam wolnego dnia w tygodniu nikt się nie wywinie. Według nowych przepisów, no i pod warunkiem, że opiekunowie tego będą pilnowali. Sama jestem ciekawa co się jeszcze zmieni? I czy w ogóle się zmieni na naszą korzyść O.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Niezapominajka 67 napisał:

Podobno już od należnego nam wolnego dnia w tygodniu nikt się nie wywinie. Według nowych przepisów, no i pod warunkiem, że opiekunowie tego będą pilnowali. Sama jestem ciekawa co się jeszcze zmieni? I czy w ogóle się zmieni na naszą korzyść O.o

Byłoby niby fajnie, pytanie tylko kto by tego przestrzegał i jakby to było do zrealizowania. Zresztą rząd właśnie co odrzucił wniosek związku zawodowego opiekunów i opiekunek w Niemczech wnoszący o zajęcie się sprawą umów śmieciowych w tej branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w nowej umowie to co niedawno właśnie zasłyszałem od znajomego opiekuna, że mają takie coś wprowadzić... Że łączny maksymalny czas świadczenia usług dla jednego podopiecznego nie może przekroczyć 12 miesięcy. Bzdura, niby dlaczego tylko do 12 miesięcy i trzeba jechać do innego? Jaka w tym logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim  w urlopowych okolicznościach dnia codziennego. 

@Michał845 agencje obecnie  mają  obowiązek:

- podać  kontakt nowej   opiekunce  do obecnej   opiekunki na zleceniu . Musi być  kontakt  bezpośredni  opiekunów ze sobą . Chodzi o przekazanie  POP i szteli.    

- zabezpieczyć dni wolne od pracy  (2 popołudnia  lub 1 cały dzień)

- jeśli  czas  pracy na zleceniu przekroczy  12 miesięcy , to z automatu  przechodzi się na umowę o pracę.  I tu jest pies pogrzebany , bo  to są już zupełnie inne  składki w tym też korzystne emerytalne dla opiekuna. 

@Michał845 co  tam jeszcze masz w tej nowej umowie? Oświeć nas proszę.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Michał845 napisał:

Witam wszystkich:). Tez dostwaliście albo właśnie dostajecie od swoich agencji wypowiedzenia umów i podpisywanie nowych? Niby prawo europejskie się jakoś zmieniło i agencje chyba starają się je jakoś obchodzić O.o

Ja jeszcze 3 dni i do domu,.. w końcu. Ponad 3 miesiace w Niemczech, już mi odbija :mur:

Jakim prawem 3 dni przed zjazdem twoja agencja podsuwa  Tobie  nową  umowę?   Pracowałeś 3 miesiące wbrew obowiązującym  przepisom? Co  to za agencja,  jeśli nie tajemnica ?    Jeśli  miałeś już podpisana umowę,  to jej nie zmieniaj.  Ty już kończysz zlecenie,  a nie dopiero  zaczynasz!!! 

Oni w tej chwili  zakładają na siebie bezpieczny płaszcz Twoim kosztem . Mam nadzieję,  że chociaż stawkę miałeś dobrą. 

@Michał845 życzę  bezpiecznego powrotu do domu i wracaj do nas częściej.  Będzie nam bardzo miło.  Kiedy wracasz do DE ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Heidi wynika jasno, że te zmiany w przepisach mogą być dla nas korzystne :dobrze:

Dostalismy zielone światełko ale dużo będzie zależało od nas samych, bo co z tego, że ktoś umożliwi mi kontakt ze zmennikiem jak on mi prawdy nie powie???? O.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :). Po 12 miesiącach łącznej pracy na szteli agencje będą miały obowiązek przechodzić z umowy zlecenia na umowy o pracę? To pewnie będą chciały to jakoś obejść. Może to właśnie to te nowe umowy z tego powodu?  Moja agencja gdy prosze o numer do opiekuna na miejscu to zasłania się RODO i wysokimi karami w razie jego złamania. Oczywiście to ściema. Racja, przydałby się oddzielny wątek na temat nowych zmian. Nowej umowy jeszcze nie podpisywałem oczywiscie, chce się z nią dobrze zapoznać. Chociaż nie jestem zbyt dobry w tych mecyjasach prawnych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest jakieś źródło konkretne tych zmian i ktoś ma linka? Dla mnie jest w tym wiele niewiadomych.

- Jak będzie to wszystko liczone z tymi 12 miesiącami pracy i przechodzenie po tym czasie na umowę o pracę? Czy chodzi o pracę na jednym danym adresie czy ogólną pracę dla danej agencji? Przecież oni to mogą łatwo obejść właśnie co roku wypowiadając umowę i dając nową. 

-Kto sprawdzi czy mamy faktycznie dzień wolnego w tygodniu. Nikt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał845  ja teraz będę  pracować dla  niemieckiej agencji, więc jest stworzony specjalny segregator i należy wpisywać wszystkie wydarzenia dnia .  Plan dni wolnych jest ustalany w momencie wjazdu  na adres i realizowany  wg planu.  W momencie mojej pauzy  inne służby przychodzą  do POP i kąpią w tym czasie PoP :oklaski:.  Ja wracam, kiedy PoP  jest nakarmiona obiadem i umyta , podaję kolację i szluss.....  np.wolne we wtorki i piątki od 9-tej do 14-tej. Codziennie pauza:

2 dni po 3 godziny , reszta po 2 godziny.  1 raz w tygodniu  Pflege zawodzić mnie  ma na zakupy autem i  wracamy z towarem do domu.  100 euro na tydzień  dla 2 osób.  Rozliczać się będę paragonem z agencją. Stawka też niczego sobie. Ja o wszystkim decyduję bez pytań: czy wolno mi otworzyć szufladę i wziąć nóż, posmarować chleb masłem i ugryźć kawałek, potem czy wolno mi przełknąć ślinę . Teraz ja będę  nadawać rytm wszystkiemu co będzie się działo w domu PoP. Odżyję trochę  po  traumie z von Żmiją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heidi napisał:

@Michał845  ja teraz będę  pracować dla  niemieckiej agencji, więc jest stworzony specjalny segregator i należy wpisywać wszystkie wydarzenia dnia .  Plan dni wolnych jest ustalany w momencie wjazdu  na adres i realizowany  wg planu.  W momencie mojej pauzy  inne służby przychodzą  do POP i kąpią w tym czasie PoP :oklaski:.  Ja wracam, kiedy PoP  jest nakarmiona obiadem i umyta , podaję kolację i szluss.....  np.wolne we wtorki i piątki od 9-tej do 14-tej. Codziennie pauza:

2 dni po 3 godziny , reszta po 2 godziny.  1 raz w tygodniu  Pflege zawodzić mnie  ma na zakupy autem i  wracamy z towarem do domu.  100 euro na tydzień  dla 2 osób.  Rozliczać się będę paragonem z agencją. Stawka też niczego sobie. Ja o wszystkim decyduję bez pytań: czy wolno mi otworzyć szufladę i wziąć nóż, posmarować chleb masłem i ugryźć kawałek, potem czy wolno mi przełknąć ślinę . Teraz ja będę  nadawać rytm wszystkiemu co będzie się działo w domu PoP. Odżyję trochę  po  traumie z von Żmiją. 

Hym..... Ciekawe jak w praktyce to będzie czy faktycznie to wszystko  tak działa.  Też jestem ciekawa tej agencji..... Kopnij na priv bo chyba tutaj to jako reklamę to wezmą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeszcze w ostatnim tygodniu na wyspę pojedziemy. Coś podopieczni wspominali że chętnie póki jestem pojechali że mną. Zobaczymy.. Nie wiem czy mi się pali znów te 350 i drugie 350 spowrotem km robić i teraz to już do pracy jechać i z nimi siedzieć. Dzieci tym razem już się nie wybierają z nami. 

Edytowane przez elf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam coś takiego już bez głuchego telefonu. Info z IPP:

Nowelizacja niemieckich przepisów o delegowaniu opiekunek do Niemiec od 2020 r.
Niedawno ogłoszony został projekt nowych przepisów o delegowaniu do Niemiec.

W ostatnich tygodniach ogłoszony został projekt nowych przepisów o delegowaniu do Niemiec. Przewiduje on m.in.

  • ograniczenie delegowania do 12 miesięcy,
  • rozszerzenie zakresu stosowania niemieckich przepisów prawa pracy przez polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec,
  • podwyższenie uposażeń pracowników delegowanych,
  • nowe formalności dla firm delegujących,
  • ograniczenie delegowania stacjonarnego pod jeden adres,
  • zaostrzenie zasad dot. zastępstwa opiekunek,
  • zakaz delegowania przez firmy polskie nie prowadzące na terenie Polski znaczącej działalności,
  • zakaz delegowania do Niemiec opiekunek, które zazwyczaj nie świadczą pracy w Polsce.

W grudniu 2019 roku niemiecki rząd ograniczył możliwość uzyskania minimalnej emerytury niemieckiej. W przyszłości dopiero po opłaceniu składek przez 35 lat będzie można ubiegać się o takie świadczenie – pod warunkiem, że na starość będzie się mieszkało w Niemczech.

W ten sposób niemiecki rząd chce pozbawić polskie opiekunki i polskich pracowników delegowanych świadczeń emerytalnych.

Jedyny w pełni legalny system delegowania do Niemiec to system oparty o umowę zlecenia z polską agencją opieki. System taki zapewnia opiekunce wysokie wynagrodzenie netto, a firmie satysfakcjonujący poziom zysków przy zachowaniu legalności i delegowania w oparciu o formularze A1.

Nie wszystkie agencje opieki działają prawidłowo i z korzyścią dla opiekunek.

Przypominamy, że system składki skumulowanej jest systemem nieuczciwym – niektóre firmy opiekuńcze obiecują opiekunkom, że będą odprowadzały składki „od przeciętnego”, podczas gdy czynią to, nie co miesiąc, ale raz na kilka lub raz na wiele miesięcy. Coraz częściej firmy odprowadzają składki w cyklach sześciomiesięcznych. Opiekunki wiedzą o tym i dlatego z nieufnością podchodzą do firm deklarujących odprowadzanie składek „od przeciętnego”.

W interesie branży jest zapewnianie opiekunkom wysokich wynagrodzeń netto.

Z badań prowadzonych od wielu lat przez Instytut Zatrudnienia Transgranicznego wynika, że opiekunki nie wierzą w system zabezpieczenia społecznego w Polsce i przeznaczają średnio ok. 180 euro miesięcznie na zabezpieczenie na starość swoje i swoich bliskich.

W interesie branży opieki jest uczciwe traktowanie opiekunek. Obiecywanie im wysokich składek jest nieetyczne i stanowi oszustwo. - Nie można opiekunkom obiecywać odprowadzania wysokich składek socjalnych, podczas gdy w rzeczywistości odprowadzane są one nie co miesiąc, ale raz na wiele miesięcy.

Takie działanie nie leży też w interesie firm delegujących – system składki skumulowanej jest nielegalny, jest drogi i jest przede wszystkim skomplikowany w bieżącej obsłudze płacowej.

System składki skumulowanej został wymyślony przez wielkie firmy opiekuńcze i jest lansowany przez kontrolowane przez nie organizacje agencji opieki i inne inicjatywy naukowo-biznesowe w celu zmniejszenia rentowności i atrakcyjności małych rodzinnych firm opiekuńczych. Od wielu lat trwa proces pełzającego przejmowania biznesu przez owe wielkie agencje opieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisaliśmy,  że uda zmiany  w zatrudnieniu  opiekunów.  Wklejam  PROGRAM Organizator:  Sekcja Agencji Opieki
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

Zatem Kto chętny może wpłacić kasę i będzie  na topie  :

Wdrożenie dyrektywy o delegowaniu pracowników.
     • Czy firma może delegować? – nowe warunki do spełniania dla przedsiębiorców
     • Opodatkowanie i ubezpieczenie, a rewizja dyrektywy.
     • Czy pracownik może być delegowany?  Jak to sprawdzić według nowych wytycznych.
 

Nowe warunki zatrudnienia pracowników delegowanych.
      • Nowe warunki zatrudnienia przewidziane w rewizji – przedstawienie zmian krok po kroku.
      • Kształtowanie warunków płacowych i prowadzenie list płac.
      • Prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników – rozszerzenie obowiązku ewidencji. 
 

 Limit delegowania do 12 miesięcy.
      • Struktury działania w związku z wprowadzeniem limitu delegowania do 12 miesięcy. 
      • Sposób liczenia okresu delegowania według niemieckich przepisów.
      • Warunki przedłużenia delegowania do 18 miesięcy i ryzyka prawne.
      • 12/18 miesięcy – co zrobić dalej?
      • Przepisy przejściowe dotyczące liczenia okresu delegowania. 
 

 Szczegółowe uregulowania dotyczące pracowników tymczasowych.
      • Limity delegowania, a pozostałe ograniczenia czasowe właściwe dla PT 
      • Zasady liczenia okresu delegowania w odniesieniu do pracowników tymczasowych.
      • Układy zbiorowe pracy, a rewizja dyrektywy o delegowaniu pracowników.
      • Odpowiedzialność agencji i pracodawcy użytkownika.
      • Niezbędna zmiana dokumentacji w związku z rewizją dyrektywy. 
 

Odpowiedzi na pytania

Pełny program, cenę oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo tu:

ZAPISY I SZCZEGÓŁY

Organizator:  Sekcja Agencji Opieki
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia  

Znajdź nas:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sobie poczytałam trochę więcej o tym nowych przepisach i mam mieszane uczucia bo podobno w tym nowym prawie znalazł się taki zapis, że, Opiekunowi należy się jeden wolny dzień raz tygodniu lub rekompensata pieniężna "

Oczywiście każdy ma wybór ale obawiam się, że może być a nawet na 100%bedzie tak jak z wolnymi sobotami. Najpierw wszyscy o to walczyli a potem jak tylko nadążyła się okazja żeby iść w sobotę do pracy bo była podwójnie płatna to wszyscy byli chętni żeby pracować. 

Co wy o tym myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jeżeli zlecenie jest łatwe  a co za tym idzie często słabo płatne. To bym się nie zdziwiła gdy opiekunka zdecydowała się na rekompensatę pieniężną. Możliwe jest też że osoby które jeżdżą na krótkie zlecenia też tak będą chciały. Ale.... możliwe jest ze po prostu rodzina nie zdecyduje się płacić więcej  i nic z tego nie wyniknie. Zresztą  Niemcy to demokratyczny kraj, zechcesz będziesz pracować nie zechcesz, masz wolne.  Ja nie wierzę że dużo się zmieni. Opiekunki które są na świadczeniach ZUS to im itak nie potrzeba umowy o pracę. Ja osobiście jestem w nowym systemie emerytalnym i też nie wiem czy jej potrzebuje. Patrząc na wysokość emerytury jaka do tej pory wypracowała to chyba będę musiała o zasiłek prosić.  Jeszcze teraz rząd Kaczki mi zapit..... Moje OFE i każde płacić za to że nie chcę go do ZUS przenieść.  Złodzieje.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie będę brała wolny dzień o ile będzie to tylko możliwe. Jakoś większość agencji nadal nie ma tego zaznaczonego w ofertach, że na zleceniu przysługuje nam ten wolny dzień. Może Niemcy są bardziej skrupulatni, wiedzą o tym i będą tego teraz przestrzegać. Sama jestem ciekawa jak to będzie wyglądało na tym zleceniu gdzie pojadę :)

PS 

Ja mam ustalony kapitał początkowy i jakbym nie miała już składek na koncie emerytalnym zgromadzonych po 1999 roku to moja emerytura wynosiłaby ok 300 zł :d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Niezapominajka... Urodzilas się wcześniej i może dlatego. Niestety ja mam tego pecha że mnie obowiązuje najgorszy z możliwych wariantów. Jedno mnie cieszy...... Nie oddam sie tanio do ZUS. Nie będą z moich wypłacać tych 13 nastek i 14 nastek.. Emerytom. Trudno niech szukaja gdzie indziej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...