Skocz do zawartości

Kamery w domu podopiecznego


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! Witamy w Nowym Roku 2020. :)

Jestem na zleceniu. Podopieczna z demencją, więc pracy jest mnóstwo łącznie ze wstawaniem nocnym. Odkryłam kilka kamer w domu, o których nie zostałam poinformowana. Czuję się inwigilowana i dyskryminowana.  Czy ta cała sytuacja jest zgodna z prawem niemieckim? Czy bez mojej wiedzy mają prawo mnie obserwować? Zrobiłam zdjęcia tych kamer.

Co można z tym zrobić? Może ktoś miał już podobny przypadek?

Pozdrawiam serdecznie. Ula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ULIK ktoras z dziewczyn byla na takiej podgladowej szteli,

Poczekaj,az sie wypowie,

 

Dla mnie osobiscie, bylby powod do powiadomienia koordynatora niemieckiego .

Ja bym zrezygnowala z takiego mniejsca pracy.

W twoim pokoju tez jest kamera?

A i jeszcze zawiadomila bym Inspekcje pracy.

Ot tak,niech wiedza i poucza polska agencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minut temu, ULIK napisał:

Jeżeli jest, to dobrze ukryta. Na suficie jest okrągła blaszka ok.7 cm średnicy obok lampy sufitowej. Trudno to stwierdzić, czy jest tylko przykryty otwór, czy coś tam ukryto.

Niech ci pokażą pozwolenie na zainstalowanie kamer. Jeśli nie mają, to jest to niezgodne z prawem międzynarodowym i jest surowo karane. I zaklej to "coś" plastrem. I niech się bujają. Osobiście poinformowałabym agencję i wypowiedziała umowę na tym adresie. Inwigilacja godzi w dobra osobiste opiekuna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinnaś zostać poinformowana o monitoringu i wyrazić na niego zgodę. Zapytaj wprost rodzinę lub swoją agencję. W ostatnim czasie było głośno o opiekunach wyżywających się na pdp i to może powód pojawienia się kamer. Tu są jeszcze podobne tematy: 

https://opiekunkaradzi.pl/temat/6302-kamery-w-domu-podopiecznej/

https://opiekunkaradzi.pl/temat/5559-ukryte-kamery-i-podsłuchy-w-domach-podopiecznych/

https://opiekunkaradzi.pl/temat/1628-czy-myślicie-że-i-nas-podglądają-kamery/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, ULIK napisał:

Jeżeli jest, to dobrze ukryta. Na suficie jest okrągła blaszka ok.7 cm średnicy obok lampy sufitowej. Trudno to stwierdzić, czy jest tylko przykryty otwór, czy coś tam ukryto.

Ta okrągła blaszka to może być czujnik alarmu p/pożarowego ,których pełno w niemieckich domach .... ale równie dobrze może być ukryta w tym kamerka . Gdybym nie była poinformowana o monitoringu to na pewno nie chciałabym być podglądana bez mojej wiedzy i po ujawnieniu w/w powiedziałabym co myślę i do widzenia . Monitoring powinien być jawny , chyba , że ktoś ma jakieś podejrzenia co do naszej osoby ....ale i tak to durne jest ...bo skoro nie ufają to niech sami zajmą się swoimi bliskimi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwonić do agencji i zapytać czy wiedzieli o kamerze a potem wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Jestem ciekawa czy kolejne opiekunki dowiedzą się o kamerze od agencji, albo czy agencja wymusi ich usunięcie. Masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Gdybym miała mocno chorą matkę to też dała bym kamery, bo one same w sobie już odstraszają i chyba temu najbardziej służą, bo jak ktoś chce kogoś sprawdzać to daje ukrytą kamerę na kilka tygodni. Opiekunka powinna o nich wiedzieć i się na nie zgodzić przed podjęciem zlecenia.

Raz byłam na takim zleceniu, gdzie syn podopiecznej przez internet miał podgląd na pokój matki. W ogóle mi to nie przeszkadzało, bo wolę to niż mieszkanie z rodziną pdp albo wścibskim współmałżonkiem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces rekrutacji odbywał się bardzo profesjonalnie: listy polecające, rozmowa, pytania... Agencja wiedziała wszystko i dokonała wyboru. Jednak nie wspomina o kamerach, gdyż "siedzi w kieszeni klienta" . Pieniądz rządzi i przysłania dobre cechy człowieczeństwa. To bardzo bogata rodzina i chora na tle bogactwa i ego. Wiem, że nie ma przypadków. Przyjęłam tę lekcję, wyciągnęłam wnioski i idę dalej. Pozdrawiam cieplutko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałam temat...

Pozwolenie A jeżeli nie ma to  mamy prawo zgłosić to nawet na policję bo takie cos jak monitoring wymaga specjalnego pozwolenia itd oraz oficjalnej  dostępnej i czytelnej  wywieszki dla osób postronnych. To naruszenie prywatnosci nawet jezeli monitorowane  sa tylko te pomieszczenia  gdzie przebywa pdp lub rodzina  Firmie najlepiej maila napisać.i wypisać się na nich jeżeli nie staną po stronie opiekuna...wiem że dobrze radzi się komuś z boku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, ULIK napisał:

Prawda! Zostałam zrekrutowana do bogatej Babci z silną demencją. Synowie mieszkają osobno i zajmują się prowadzeniem Firmy rodzinnej. Liczy się tylko pieniądz i majątek.... A nas mają za służbę....

Dawaj namiary na firmę i adres gdzie lubią podglądać :ostrzegam:

Edytowane przez lucinda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lucinda  Zgadzam się z Tobą całkowicie. Moja pierwsza reakcja, to wypowiedzenie wczoraj umowy zlecenia. Za dwa tygodnie zatem stąd wyjeżdżam. Myślę, że Agencja sama się odezwie.... A wtedy sobie porozmawiamy... Na razie robię małe przedstawienie przed kamerami:d. Myślę, że już wiedzą, że jestem zorientowana w tym temacie. Poczekam na ich ruch...;)Pozdrawiam:cześć:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ULIK napisał:

@lucinda  Zgadzam się z Tobą całkowicie. Moja pierwsza reakcja, to wypowiedzenie wczoraj umowy zlecenia. Za dwa tygodnie zatem stąd wyjeżdżam. Myślę, że Agencja sama się odezwie.... A wtedy sobie porozmawiamy... Na razie robię małe przedstawienie przed kamerami:d. Myślę, że już wiedzą, że jestem zorientowana w tym temacie. Poczekam na ich ruch...;)Pozdrawiam:cześć:

Powtarzam...Masz prawo poprosić o pozwolenie rodzina.. obowiązują ich bardzo restrykcyjne zasady...twój teatr rzed kamerami może mieć dwojaki wydzwiek i efekt dla Ciebie ...

łamanie tego przepisu grozi więzieniem w de...nawet☝️

Tzn ja bym zapytała wprost rodzinę A gdyby się gimnastykowali że to że tamto uprzedzilabym o łamaniu prawa 

A firma...ha...Chcesz liczyć...licz..na siebie...

 Bogaci też muszą przestrzegać prawa

Zrobisz jak będziesz uważała

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę,a ja nigdy na to uwagi nie zwracałam.Może gdzieś i były kamerki a ja nawet nie wiedziałam.Obeszłam sobie teraz dom sufity i inne takie poogladałam i chyba nie ma bo nic podchadziaszczego nie widzę.

Ale oczywiście zgadzam się.O tychże powinna wiedzieć i agencja i opiekunka.I nie wiem co na to niemieckie przepisy,czy to legalne?Mhm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@foczka63  no właśnie chyba bez powiadomienia , że są i zgody osoby , która będzie " kameralnie xdkontrolowana " ( ładniej brzmi kameralnie , niż kamerowana ) chyba zakazane jest ....tak jak podciągane  barierki w łóżku . Tak mi się coś obiło o uszy ....Jest też inna zagwozdka ....kiedyś przyjechałam na sztelę i zmienniczka od której przejmowałam ją , powiedziała mi , że na jednej z szaf w salonie ustawiona jest kamerka . Zdziwiło mnie , że nie u mutti w sypialni , tylko w salonie , aleee....może tam jakieś skarby mają ?  Faktycznie stało ustrojstwo i pulsująco na czerwono migotało ....Po jakimś , dłuższym już czasie od mojego przyjazdu jak toto coś zaczęło wyć ...przestraszyłam się i ściągnęłam zięcia , który mieszkał na górze ....i ....on wymienił baterie w tym ....czujniku dymu . Przestała wyć ....ta niby kamera xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...