Skocz do zawartości

Spostrzeżenia po niemiecku... z niemiecka?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi za mną już cały dzień, co by tu zrobić, aby z niemiecka umilić sobie życie...

Kiedy przyjechałam po raz pierwszy do opieki przywitała mnie kobieta niewiele starsza ode mnie. Zajmowała się tłumaczeniami, pracą z dziećmi, ogrodem i tym wszystkim czym lubią zajmować się kobiety. Pierwsze co zrobiła to zaopatrzyła mnie w kilka pozycji książkowych, bo u Babci nie ma czym się zająć i szkoda tracić czasu po próżnicy.

Ostatnio przygotowywałam pokój córki Pdp, mojej szefowej, chyba przeciwieństwo tej pierwszej... Przyjrzałam się książkom rozłożonym tu i tam... Książkę zaproponowała mi Babcia ze swej skromnej biblioteczki, abym miała czym zabić czas czekając na nią podczas jej spacerku, na którym lubi usiąść i siedzieć obserwując ruch na ulicy... Pomyślałam, że książki córki są bardziej na czasie, a ta mi jakoś nie przypadła do gustu.

Dzisiaj doszłam do wniosku, że kobiety dzieli pewna przepaść, która jednak posiada pewien wspólny mianownik... jaki? Bilden

Właśnie tak... ausgebildet kontra eingebildet... sporo podobieństwa słowotwórczego, jednak przedrostki zmieniają nie tylko znaczenie, ale także zabarwienie emocjonalne

ausgebildet = wykształcony

eingebildet = zarozumiały

Na pierwszym zleceniu kobieta, która mnie przywitała, lubiła opowiadać o planach, pobudzała do działała, zastanawiała się nad możliwościami... hmhmhm... moimi... NIEBYWAŁE...

Tutaj mowa tylko o tym, co zwiedziła i zrobiła córka... a tak w ogóle to czuć pewnego rodzaju stagnację... No cóż, w pierwszym dniu doszło do moich uszu, że najważniejsze to to, abym była tüchtig, tak więc pracowitym nie poleca się książek... Pewnie dlatego to moje znikanie w pokoju ok godz. 20.00 tak bardzo niepokoi... Dzisiaj Babcia w swojej rytualnej wieczornej rozmowie z córką powiedziała: Tüchtige Menschen haben immer was zu tun -- czyżbym wyczuła sarkazm? :hahaha: Nie myślcie tylko, że podsłuchiwałam... doszłam do wniosku, że od czasu do czasu dobrze jest zmieniać swoje przyzwyczajenia, bo rutyna gubi:hahaha: Tak więc tikałam w klawiaturę w jadalni obok...

Dobrze jest mieć do czynienia z ludźmi ausgebildet... Rozejrzałam się po tych książkach i stało się wszystko jasne... Człowieka rozpoznaje się nie po tym, co posiada, ale po tym jak traktuje drugiego człowieka... a to rozpoznasz po tym, czym ten ktoś się dzieli... i co najważniejsze, jak się dzieli...

Tak więc, kochani, jak jesteście tüchtig to pracowicie zaopatrywać się w literaturę, bo jak traficie na eingebildet, to przyjdzie wam kupić co popadnie, jak mnie... ale za to zapłaciłam za książkę jedyne 3.99€... no i tüchtig składam literki :hahaha: przy okazji wyszło na jaw, że jestem książkowy snob :hahaha: wielki plus, przynajmniej wiem, jak bardzo mogą się przysłużyć eingebildet:święty:

Właśnie w uszach brzmi mi piosenka:

Tak dobrze cię znam... 
Chyba nawet lepiej niż ty siebie 
Jestem taki sam... 

Tacy sami, a ściana między nami... 
Tacy sami 

Lady Pank ma wiele fajnych tekstów... tak więc rozwalajmy te ściany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Freie Bahn dem Tüchtigen!" -- 

"Freie Bahn dem Tüchtigen!" -- möchte man annehmen. Doch oft genug liegen viele Hindernisse im Weg und die Türen stehen nicht immer offen. Chciało by się, aby droga była zawsze wolna, sprzyjała rozwojowi i nowym inicjatywom... a tutaj przeszkody... no cóż, jak to mówią... gdy zamykają ci jedne drzwi, pukaj do innych... oj, czasem trzeba się wykazać ogromną skrupulatnością w zaliczaniu tych drzwi.... :hahaha::święty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@agryppina44 ja mam zawsze co robić w Niemczech i nie piszę o czyszczeniu łazienki 5 razy dziennie , czym również starano się mnie zająć...

       Z natury nigdy się nie nudzę. Potrafię się sobą zająć i nigdy nie zabijam czasu, bo wciąż mi go brak. Nieraz widziałam nawet...zazdrość moich Pdp, że coś czyatm z zainteresowaniem.

        Starsze kobiety, które tu poznałam czasem mają nawet dobry charakter, ale wiedzy ogólnej zaskakująco mało i to w każdej dziedzinie. Czasem nawet się zastanawiam co te Babcie robiły tyle lat na rencie ? Mnie zbrzydłaby się już dawno taka jałowa i przekarmiona egzystencja.

       Ale wśród niemieckich 60latek spotyka się już kobiety interesujące i nawet zaangażowane w jakieś działania społeczne i to tak z przekonaniem.

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...