Skocz do zawartości

Opieka nad umierającym Pdp


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy,

a tutaj zapraszam do dzielenia się swoimi historiami i spostrzeżeniami dotyczącymi towarzyszeniu naszym Pdp w ich ostatnich dniach.

Sporo na ten temat napisaliśmy już w temacie

bo istotnie taka opieka wymaga pewnej wiedzy.

      Ja opiekowałam się kilkoma osobami, które były bliskie śmierci, ale podczas mojej pracy zmarła mi  w domu tylko jedna Pdp.

Rodzina pdp wspierała mnie do końca i w ostatnich dniach sypiali obok swojej Matki. Dobrą współpracę z rodziną uważam za najważniesjzą w tak trudnej opiece jak opieka nad umierającym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serenity ja dalej stawiam na praktyke i doswiadczenie. Dopiero kiedy czlowiek staje naprzeciwko problemu sam, wtedy  naprawde sie uczy. Kursy to w wiekszosci teoria a praktyki w grupie to tez co innego. W grupie mozna liczyc na pomoc doswiadczonej kolezanki czy nawet lekarza. W hospicjach czy szpitalach te czynnosci, ktore  w domach wykonujemy my, sa podejmowane przez dwie osoby. 

Ja wielokrotnie bylam swiadkiem smierci. Wiem jakie to bolesne. Nie raz sie zdarzylo jak umiarajacy zacisnal tak moja dlon, ze nie moglam jej wyjac az do ostatniego tchnienia. Wiele  widzialm i wiele przeszlam ale za kazdym razem smierc jest dla mnie wielkim przezyciem i rycze strasznie.  Ale tez potrafie sie szybko otrzasnac i isc dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam tez nieco zabawna historie z umierajacym. Opiekowalam sie stosunkowo mlodym czlowiekiem, bardzo inteligentym panem (prokurator okregowy), ale tenze pan byl rowniez alkoholikiem. Godzinami stalam przy jego lozku, w reku trzymajac kieliszek z czerwonym winem. Pan umieral na raka. Przyszedl moment konca, wiec lekarz zrobil mu silny zastrzyk i powiedzial, ze juz sie nie obudzi i odejdzie. Pan jednak sie obudzil, szukal wzrokiem mojej osoby i kiedy nasze spojrzenia sie spotkaly z jego ruchu warg wyczytalam "Rotwein".  Podalam mu wiec jak zwykle wino, wypil kilka lykow i zasnal. Odszedl nastepnego dnia rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LENA_57 Istotnie - tak jak piszesz - nawet lekarz nie jest wstanie przewidzieć dokładnie momentu śmierci, choć generalnie jest wiadomo, że życie konkretnej osoby zbliża się do końca.

      Takich pacjentów co do których mnie poinformowano, że mogą odejść niedługo miałam dokładnie czterech.

      Pierwsza pacjentka umierała na nowotwór i była pod opieką lekarki paliatywnej  ( plastry z morfiny i ogólne wychudzenie ) , ale - rzecz zaskakująca - wiem, że żyła po moim odjeździe - jeszcze prawie rok, w czasie którego miała nawet jeszcze krótki czas kiedy zaczęła wstawać z łóżka i wychodzić do ogrodu ! a nawet wcześniej osoby z Pflegedienstu uważały, że jej dni są policzone i powinnam to wiedzieć, ale mylili się - Pdp żyła jeszcze potem kilka miesięcy. Wiem też, że nie zastosowano wobec niej żadnej szczególnej terapii czy nowych leków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barrakuda Oczywiście, że nie uważam, żeby opiekunka miała obowiązek umycia i przebrania  zmarłej Pdp. Ta, którą ja przygotowałam na ostatnią drogę była niezwykle miłą osobą i do dziś wspominam ją z ogromnym szacunkiem. Była bardzo chora, ale zawsze sama próbowała doprowadzić się do porządku resztką własnych sił  i potem nie mogłabym jej tak posłać do zakładu pogrzebowego. Ona nigdy nie obciążała nikogo ponad konieczność.

ale wielu takich Pdp nie miałam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...