Skocz do zawartości

Czy w PL farmaceuta może wystawić receptę???


Gość Daria
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Wróciłam przed chwilą z apteki gdzie byłam świadkiem jak dziadek dostał lek bez recepty a że nie wiedziałam że tak można to się zdziwiłam. To znaczy, że każdy tak może? Farmaceutka mówiła, że wystawi mu receptę o ile dobrze zrozumiałam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gość Daria napisał:

dziadek dostał lek bez recepty a że nie wiedziałam że tak można

Może medykament nie wymagał wypisania recepty?

Ale jeśli zaistniała taka potrzeba, to ustawodawca dla farmaceuty uwzględnił dwa przypadki(nie mogę podlinkować), wejdź proszę na: zdrowiegovplKomunikat w sprawie recept wystawianych przez farmaceutów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamos6 W Niemczech wygląda to tak:
Aby otrzymać lek na który wymagana jest recepta:

-musisz mieć jej formę elektroniczną lub papierową
-apteka musi posiadać e-receptę dosłaną przez lekarza
-farmaceuta nie wystawia recept w żadnej formie(ale może co Land to Pfand)
-recepty na zabiegi raczej tylko papierowe(nie udało mi się spotkać tu e-recept).
System e-recept w de jest bodajże od 10.2022r, kuleje a lekarze mają głęboko w poważaniu, przymuszanie do zakupu oprogramowania związanego z wystawianiem elektronicznym.

A w Polsce jest tak, że apteka, w której regularnie dokonujesz zakupu lekarstw, "grzecznościowo" wydaje medykamenty, natentychmiast prosząc e-drogą lekarza o kontynuację np. leczenia przewlekłego(nie wiem czy jest to do końca zgodne z procedurami ale wygodne dla seniorów). Lecz zastrzegam, że może to być już nieaktualne!
Wyczerpie ten temat rzeczowa i światła w wątku Pani@Amaranta. Poproś ją ładnie. Użyczliwa i wyrozumiała. Jak ja ☝️😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Nic nowego - chodzi na pewno o receptę farmaceutyczną

Recepta farmaceutyczna
Jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia zdrowia, możesz otrzymać lek, którego wydanie wymaga, w normalnych warunkach, uzyskania na niego recepty. Specjalną receptę może wypisać ci wówczas farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna.

Jakich produktów leczniczych dotyczy recepta farmaceutyczna
Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp.

Uwaga: recepta farmaceutyczna nie może być wystawiona na produkty lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe (określone w przepisach o przeciwdziałaniu narkomanii).

Jakie informacje powinna zawierać recepta farmaceutyczna
dane pacjenta;
dane podmiotu, w którym wystawiono receptę;
dane osoby wystawiającej receptę;
dane przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego;
datę wystawienia recepty;
przyczynę wydania;
Uwaga: recepta farmaceutyczna jest pełnopłatna.

W jakiej postaci powinna być wystawiona recepta farmaceutyczna
Recepta farmaceutyczna wystawiana jest w postaci elektronicznej.

Może również być wystawiona w postaci papierowej, jeśli farmaceuta:

nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego,
nie zna tożsamości osoby, której wystawia receptę,
jest obywatelem innego państwa UE, który pracuje w Polsce tymczasowo i okazjonalnie.
W przypadku recepty w postaci elektronicznej można przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania, zaś w przypadku recepty papierowej do 120-dniowego okresu stosowania.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Gość Julka napisał:

Mam 40 + i tego nie wiedziałam.  

Człowiek uczy się przez całe życie a oni się tym nie chwalą bo by mieli rzesze zainteresowanych pacjentów którym to nie chce się iść do lekarza a to musi być ostatnia deska ratunku dosłownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...