Skocz do zawartości

Delegacja


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, czy ktoś slyszał lub zna temat   zatrudnienia w opiece na zasadzie umowy w Polsce (wynagrodzenie niskie) a reszta wynagrodzenia w formie delegacji. Potrzebuje takiej informacji dla mojej Przyjaciółki, która boryka sie z długami byłego męża. Będę wdzięczna za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maria Jolanta napisał:

Tak. Dokładnie tak większość agencji zatrudnia opiekunki.

 

Nie pracowalam przez agencje więc nie mogę jej pomóc w tym temacie. Z tego co czytam, to jest to umowa zlecenie z ubezpieczeniem od średniej krajowej.Umowa zlecenie jest to wynagrodzeniem więc podlega zajęciu w całosc i(tyle się  dowiedziała). On lewus unika pracy a ona ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Tak się reklamują agencje ale nie każda. Czasem zlecenie jest od kwoty niższej, np. 1200-1700 zł a reszta to diety.

Nie wiem jak jest przy umowie na niemieckich warunkach ale na logikę - nie pojawi się w ZUS więc raczej żaden komornik nie zabierze. Niech koleżanka dzwoni po agencjach i po prostu powie jaką ma sytuację a tam na pewno coś jej podpowiedzą. Agencjom na rękę jest zatrudnić opiekunkę i płacić ZUS od niższej kwoty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jola123 napisał:

Dziękuje bardzo Tobie za informacje. Może ktoś jeszcze cos mądrego nam podpowie. Miłego dnia ze sloneczkiem .Pozdrawiam 

@Jola123  założyłam temat "delegowania" poczytaj. A tutaj skopuję też informację                                                 :Dieta delegacyjna nie jest elementem wynagrodzenia. Jej wypłacanie nie spełnia przesłanek przepisów o (niemieckim) wynagrodzeniu minimalnym i naraża firmę na roszczenia pracownicze, grzywny, a zarząd na odpowiedzialność karną. Odprowadzanie składek od kwoty niższej od minimalnej podstawy wymiaru składek dla pracowników i zleceniobiorców delegowanych, która wynosi w 2017 roku 4.263,00 PLN, jest poważnym uchybieniem, za które grożą dotkliwe sankcje.
Opiekunka ma prawo, jako ubezpieczony, wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w firmie delegującej ją do Niemiec, jeżeli twierdzi, że firma odprowadza za nią składki od kwot niższych, niż przeciętne prognozowane wynagrodzenie, które wynosi w 2017 r. 4.263,00 PLN.
Skutkiem takiego wystąpienia jest zwykle wszczęcie postepowania kontrolnego w firmie delegującej opiekunki do Niemiec. Postepowanie takie obejmuje także badanie prawidłowości poświadczania formularzy A1 oraz prawidłowości naliczania składek.
Przypominamy, że ostatnio ZUS orzekł, że stosowany przez niektóre firmy delegujące opiekunki i rekomendowany przez niektóre organizacje zrzeszające agencje zatrudnienia oraz przez różne inicjatywy naukowo-biznesowe, a nawet przez niektórych prawników system zaliczkowy z wypłatami skumulowanymi za kilka miesięcy jest nieprawidłowy, ponieważ polega na złośliwym i uporczywym zaniżaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne opiekunek delegowanych do Niemiec.
Umowy zlecenia stosowane na rynku delegowania opiekunek do Niemiec są w istocie umowami o pracę. Potwierdziły to niejednokrotnie sądy niemieckie i na takim oficjalnym stanowisku stoi od dawna niemiecki urząd celny powołany do kontrolowania polskich firm z branży opieki domowej. Delegowani zleceniobiorcy powinni zatem, zgodnie z niemieckimi przepisami, otrzymać niemieckie wynagrodzenie minimalne, ich zleceniodawcy powinni przestrzegać niemieckich imperatywnych norm czasu pracy, a polskie przepisy nie stanowią tu żadnej przeszkody na drodze do stosowania bezwzględnie obowiązujących norm prawa niemieckiego.
Uzyskiwanie A1 przez firmy niemające obrotów w Polsce i deklarujących powierzenie opiekunce zadań o charakterze marketingowym, rekrutacyjnym itp. jest obarczone ryzykiem anulowania przez ZUS takich formularzy. Takie czynności są bowiem często uznawane za czynności pozorne lub w najlepszym przypadku za pracę marginalną. W takim przypadku grozi władzom polskiej firmie postępowanie karne na terenie Niemiec. Skutkuje to także powstaniem z mocą wsteczną obowiązku odprowadzenia w Niemczech wysokich składek wraz z karami, odsetkami i innymi opłatami. Przedawnienie składek w Niemczech wynosi 30 lat! Aktualnie obowiązujące przepisy pozwalają na skuteczną windykację tych niemieckich składek w Polsce.
Polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Tymczasem polska administracja podatkowa stoi coraz częściej na stanowisku, że przedmiotem działalności tych firm nie jest opieka, ale delegowanie/kierowanie personelu za granicę. Przeciwko władzom tych firm wszczynane są postępowania karno-skarbowe z tytułu uchylania się od opodatkowania, a na firmę nakładany jest obowiązek odprowadzenia z mocą wsteczną podatku VAT w pełnej wysokości 23% wraz z odsetkami karnymi.
W przypadku personelu kierowanego za granicę prawidłowa minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosiła w 2017 roku 4263 zł. Odprowadzanie składek od kwot niższych jest obarczone ryzykiem przypisu składek oraz odpowiedzialności karnej za fałszowanie dokumentacji i za zawieranie pozornych umów w celu zaniżenia podstawy wymiaru składek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jola123 napisał:

Witam serdecznie, czy ktoś slyszał lub zna temat   zatrudnienia w opiece na zasadzie umowy w Polsce (wynagrodzenie niskie) a reszta wynagrodzenia w formie delegacji. Potrzebuje takiej informacji dla mojej Przyjaciółki, która boryka sie z długami byłego męża. Będę wdzięczna za info.

Ja mam bardzo małe wynagrodzenie w umowie,,bo mi nie zależy na ZUS-ie ,,a reszta to diety,,ale nie jest wyszczególnione nic a nic,,żadnych kwot więcej,,,,no tylko to,że potem ta suma wpada mi na konto,,Piszesz ,że boryka sie z długami  męża a co to za długi? ich wspólne ?,jak wspólne to  musi placić ,,trudno,,może być scigana też,,,,nie jedną spotkałam opiekunkę,gdzie ucieka od wspólnych długów aby nie płacić,,tylko jak taka durna ,,wszystko spłaciłam ,,ale mam czyste sumienie,,nie wyobrażam sobie uciekać od długów.,,w życiu:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jola123 napisał:

Wszystko sie zgadza, niech placi ten kto je  zaciągał . ...To temat rzeka. Dziękuje za info. Pozdrawiam

Dokladnie!! Jak sam nabral pożyczek a jej tam nigdzie nie ma podpisu,,ona o tym nie wiedziała to nic jej nie zrobią nic a nic,, a wiem to z bardzo dobrych zródeł,,także spokojnie,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety @Blondi.....Jeśli małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej,  to oboje są obligowani do spłacania długów zaciągniętych przez partnera. Sorki, polskie prawo konsekwentnie obciąża oboje małżonków. Jedyne wyjście to w sądzie przeprowadzić sprawę rozdzielności,  jednak długi zaciągnięte przed rozdziałem nadal będą "wisiały" na obojgu :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mirelka1965 napisał:

Niestety @Blondi.....Jeśli małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej,  to oboje są obligowani do spłacania długów zaciągniętych przez partnera. Sorki, polskie prawo konsekwentnie obciąża oboje małżonków. Jedyne wyjście to w sądzie przeprowadzić sprawę rozdzielności,  jednak długi zaciągnięte przed rozdziałem nadal będą "wisiały" na obojgu :|

Stety stety!!! nie musi byc rozdzielczosci majątkowej,,,nie bedzie żona odpowiadac za dlugi męża,,gdy nie ma jej tam podpisu,,,chyba ,że adwokaci i notariusze mają inne prawa,,,nie będę sie sprzeczac ale jestem na bieżąco akurat w tym temacie ,,wziął to niech spłaca , a nawet jak dojdzie do komornika i zajrzy do mieszkania,,jak sa tam rzeczy kupione przez żone i wyłacznie żona jest na kwicie zakupu,,to też wara od tych rzeczy,,Każdy widzę inaczej interpretuje prawo,,ale adwokaci z notariuszem byli jednego zdania,,ale to też zalezy indywidualnie od rodziny,,od sytuacji ,na wszystko wpływa dużo innych czynników,, także nic innego tylko tej koleżance iśc nawet do notariusza i się wypytać ,,porady są darmowe,,kto pyta nie błądzi,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Blondi napisał:

Stety stety!!! nie musi byc rozdzielczosci majątkowej,,,nie bedzie żona odpowiadac za dlugi męża,,gdy nie ma jej tam podpisu,,,chyba ,że adwokaci i notariusze mają inne prawa,,,nie będę sie sprzeczac ale jestem na bieżąco akurat w tym temacie ,,wziął to niech spłaca , a nawet jak dojdzie do komornika i zajrzy do mieszkania,,jak sa tam rzeczy kupione przez żone i wyłacznie żona jest na kwicie zakupu,,to też wara od tych rzeczy,,Każdy widzę inaczej interpretuje prawo,,ale adwokaci z notariuszem byli jednego zdania,,ale to też zalezy indywidualnie od rodziny,,od sytuacji ,na wszystko wpływa dużo innych czynników,, także nic innego tylko tej koleżance iśc nawet do notariusza i się wypytać ,,porady są darmowe,,kto pyta nie błądzi,,

Najlepiej zapytać. Ale moi znajomi z podobnymi problemami płakali i płacili....Dzisiaj w banku dostaniesz kredyt bez zgody współmałżonka do jakieś kwoty. I nawet jak nie ma drugiego podpisu, to wspólność pozostaje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mirelka1965 napisał:

Najlepiej zapytać. Ale moi znajomi z podobnymi problemami płakali i płacili....Dzisiaj w banku dostaniesz kredyt bez zgody współmałżonka do jakieś kwoty. I nawet jak nie ma drugiego podpisu, to wspólność pozostaje....

Tak tak, samo życie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Blondi napisał:

Stety stety!!! nie musi byc rozdzielczosci majątkowej,,,nie bedzie żona odpowiadac za dlugi męża,,gdy nie ma jej tam podpisu,,,chyba ,że adwokaci i notariusze mają inne prawa,,,nie będę sie sprzeczac ale jestem na bieżąco akurat w tym temacie ,,wziął to niech spłaca , a nawet jak dojdzie do komornika i zajrzy do mieszkania,,jak sa tam rzeczy kupione przez żone i wyłacznie żona jest na kwicie zakupu,,to też wara od tych rzeczy,,Każdy widzę inaczej interpretuje prawo,,ale adwokaci z notariuszem byli jednego zdania,,ale to też zalezy indywidualnie od rodziny,,od sytuacji ,na wszystko wpływa dużo innych czynników,, także nic innego tylko tej koleżance iśc nawet do notariusza i się wypytać ,,porady są darmowe,,kto pyta nie błądzi,,

@Blondi

ale jest cos takiego w poslkim prawie jak wspolnosc małzęńska..i cokolwiek by nie robic wg naszepgo prawa moga tez zwindykowac bylo zone  lub meza za zobowiazania bylego ...zwlaszcza jezeli strona umowy nie placi...i nawet jak nie ma umowach obu podpisów...znam to z doswiadczenia i wiem ze paragrafow na to jest mnostwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Blondi napisał:

Stety stety!!! nie musi byc rozdzielczosci majątkowej,,,nie bedzie żona odpowiadac za dlugi męża,,gdy nie ma jej tam podpisu,,,chyba ,że adwokaci i notariusze mają inne prawa,,,nie będę sie sprzeczac ale jestem na bieżąco akurat w tym temacie ,,wziął to niech spłaca , a nawet jak dojdzie do komornika i zajrzy do mieszkania,,jak sa tam rzeczy kupione przez żone i wyłacznie żona jest na kwicie zakupu,,to też wara od tych rzeczy,,Każdy widzę inaczej interpretuje prawo,,ale adwokaci z notariuszem byli jednego zdania,,ale to też zalezy indywidualnie od rodziny,,od sytuacji ,na wszystko wpływa dużo innych czynników,, także nic innego tylko tej koleżance iśc nawet do notariusza i się wypytać ,,porady są darmowe,,kto pyta nie błądzi,,

@Blondiniestey komornik mimo ze rzeczy w mieszkaniu naleza do zony moze je zajac...taki ostatnio byl wazny artykul na wp i paragrafy ktore moga byc zastosowane....

natomiast jezeli na rachunku widnieje data po ustaniu wspolnosci malzenskiej i dane zony...mozna sie uperac ze tego komornikowi zabrac nie wolno...ale w polsce mamy mafie komornicza i zeby to obejsc trzeba i kasy i czasu..

ja podobnie jak ty sama splacilam a wlasciwie splacam i ma na to wylane..sama sobie zawdzieczam stan konta ZERO!!!! a nie minus i nie musze byc nikomu za to wdzieczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałam wcześniej,,u każdego jest inaczej,ma na to wpływ wiele innych czynnikow,,także każdy musi walczyć jak musi ,w/g swojej sytuacji ,,ja wiem jak  u mnie jest i nie mam problemów z niczym ,,jestem spokojna,,nie będe się sprzeczac bo to już mam za soba,,wiem jak bylo,,za nic nie odpowiadałam i nie będe odpowiadać,,tyle w temacie ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć tylko dobrego kierującego ,,i na darmo nie wywalać kasy bo nie warto,,trzeba w odpowiednie drzwi pukac ,,bo artykuły artykułami,,,jest przecież taki burdel we wszystkim ,,piszą co innego istraszą tylko a rzeczywistosc pokazuje co innego,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Blondi napisał:

Trzeba mieć tylko dobrego kierującego ,,i na darmo nie wywalać kasy bo nie warto,,trzeba w odpowiednie drzwi pukac ,,bo artykuły artykułami,,,jest przecież taki burdel we wszystkim ,,piszą co innego istraszą tylko a rzeczywistosc pokazuje co innego,,,

@Blondi

a niestety ten burdel bedzie jeszcze wiekszy...ale to nie program "kawe na ławe"..wiec zaciagnijmy kurtyna milczenia obecne wyczyny stojacych u szczytu wladzy :4_joy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...