Skocz do zawartości

AMD najczęstszą przyczyną ślepoty u osób powyżej 50. roku życia. Badajcie się!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

W tym roku w Polsce wzrok straci 4 tysiące osób. Wiele z nich z powodu AMD – związanego z wiekiem zwyrodnieniowym zapaleniem plamki żółtej. Age-related Macular Degeneration to jedna z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku u seniorów.

U osób starszych często dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki oka, które prowadzi do pogorszenia widzenia, a z czasem do całkowitej utraty wzroku. To AMD – Age-related Macular Degeneration, choroba, którą dotkniętych jest 11 mln ludzi na świecie.

Najczęściej występuje u osób po 50. roku życia, a liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Choroba pojawia się w dwóch postaciach.

- Może dojść do powstania tzw. postaci suchej AMD i do postaci wilgotnej AMD – wyjaśnia lekarz okulista, dr Anna Korczak Fudale. – W postaci suchej dominują objawy zaniku siatkówki. W postaci wilgotnej dochodzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych. Nowe naczynia pękają, dochodzi do wylewów krwi i w ten sposób do uszkodzeń siatkówki.

Postać wilgotna AMD jest groźniejsza, gdyż doprowadza do prawie całkowitej utraty wzroku.

Leczenie AMD wymaga niszczenia tworzących się w oku nowych naczyń krwionośnych. Najskuteczniejsze jest podanie leku, którego jedna dawka kosztuje ok. 3,5 tys. złotych. Niestety, trzeba ich podać nawet 10. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia podjął decyzję o finansowaniu takiego leczenia.

Maciej Dworski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych, zapewnia, że Fundusz chce w ten sposób ułatwić dostęp do leczenia tym pacjentom, którzy do tego leczenia w sposób rokujący poprawę się kwalifikują.

- Jeśli chodzi o leczenie wysiękowej postaci zapalenia plamki żółtej, należy wspomnieć, że nie uruchamiamy procesu nowego, tylko to leczenie już było realizowane w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecny kształt tego mechanizmu jest kolejny etapem doskonalenia metody – mówi Dworski.

- Wprowadzenie bezpłatnego dostępu do leczenia wysiękowej postaci AMD to jest wielka szansa dla osób, które zaczynają chorować, na to, że dłużej zostaną osobami widzącymi – podkreśla Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina Amd Polska i dyrektor Biura Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych.

Zachorować może każdy, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Pacjenci sami mogą oceniać rozwój AMD poprzez regularne wykonywanie Testu Amslera. Należy pamiętać także o badaniach okulistycznych, bo wczesne leczenie choroby może uratować wzrok.

- Obowiązkowo każdy, kto skończył 40 lat, powinien się badać raz do roku. Po 40. roku życia bardzo często występuje jaskra, a później, po 50. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Badania okulistyczne powinny być badaniami rutynowymi dla osób po 40. roku życia – przypomina dr Anna Korczak Fudalej.

Za przykładem innych krajów, również w Polsce powstało stowarzyszenie wspierające osoby, które tracą wzrok ze względu na choroby siatkówki.

- 20 lat temu wraz z kilkunastoma kolegami, cierpiącymi na te same schorzenia, co ja, utworzyliśmy właśnie Polskie Stowarzyszenie Retinitis Pigmentosa, które kilka lat temu przemianowaliśmy na Stowarzyszenie Retina AMD Polska – mówi Małgorzata Pacholec.

- Wspieramy i przekonujemy, że nawet jeśli się nie widzi albo widzi się bardzo słabo, można żyć aktywnie, można żyć wartościowo, można mieć nadal swoje pasje, mieć czas na swoje szaleństwa i być wesołym i uśmiechniętym człowiekiem, chociaż człowiekiem żyjącym na co dzień w obliczu różnych barier i problemów – przekonuje Robert Więckowski, wiceprezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Przyczyna AMD jest nieznana. Najczęściej chorują na nią osoby, które mają zmiany miażdżycowe w naczyniach, oraz te z nadciśnieniem i palące papierosy. Zdrowy tryb życia oraz regularne badania diagnostyczne mogą zmniejszyć ryzyko utraty wzroku.

Objawy AMD:

    1. Pogorszenie widzenia - zauważalne zwłaszcza przy czytaniu, czytane litery są zamazane i niewyraźne,
    2. Zniekształcenia obrazu - tzw. metamorfopsje, powiększenie lub pomniejszenie obrazu,
    3. Krzywienie linii prostych,
    4. Mroczek centralny - ciemna plama w centrum pola widzenia,
    5. Obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego - oglądane kolory są słabiej wysycone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...