Skocz do zawartości

Zasady wjazdu do Niemiec - stan na 28.10.2020


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niemcy: zasady wjazdu

Kontrole graniczne
Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen.
Przez cały czas obowiązywania obostrzeń władze niemieckie nie zapowiedziały wprowadzenia regularnych kontroli granicznych z Polską. 

Władze niemieckie rezerwują sobie prawo do powrotu do systematycznych kontroli granicznych, gdy w regionach przygranicznych znacząco wzrośnie liczba zachorowań. 

Wjazd (przyjazd) do Niemiec
Przyjazd do Niemiec z Polski, innych krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii oraz krajów z tzw. listy pozytywnej jest możliwy. Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen. 

WAŻNE! W przypadku przyjazdu do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka obowiązują przepisy dotyczące testowania oraz kwarantanny. 

Cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka.

Dlatego przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie.

Wjazd (przyjazd) do Niemiec spoza terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii podlega ograniczeniom. Należy posiadać tzw. ważny powód. Katalog ważnych powodów, które zezwalają w takim przypadku na przyjazd do Niemiec, jest otwarty. Należą do nich m.in. wykonywanie pracy, powrót do stałego miejsca zamieszkania, niezbędny zabieg lekarski, opieka nad członkami rodziny, odwiedziny bliskiej rodziny, odwiedziny partnera, udział w uroczystościach rodzinnych, pobieranie nauki itd. W przypadku żądania funkcjonariusza granicznego, należy być w stanie podać powód wjazdu do Niemiec i go udokumentować. To do funkcjonariusza granicznego należy ostateczna ocena, czy powód wjazdu na terytorium Niemiec jest dostatecznie ważny. Z posiadania ważnego powodu wjazdu na terytorium Niemiec zwolnieni są podróżujący z krajów UE, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, jak i wybranych krajów trzecich (stan na 09.10.2020 r.: Australia, Kanada, Nowa ZeSPAM, TajSPAM, Urugwaj). 

od 24 października cała Polska jest obecnie uważana za obszar ryzyka.

Jeżeli planujesz podróż z obszaru podwyższonego ryzyka do Niemiec

Ustal do jakiego kraju związkowego w Niemczech jedziesz. W Niemczech jest 16 krajów związkowych (landów) i to władze krajów związkowych ustalają szczegółowe przepisy dotyczące kwarantanny.

Zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w docelowym landzie: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Brema, Dolna Saksonia, Hamburg, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia. Poniżej znajdziesz również ogólne informacje po polsku.

Sprawdź czy należysz do grupy osób, której nie dotyczy obowiązek wykonania testu i kwarantanny. Do takich grup należą z reguły osoby przewożące towary i ludzi oraz pracownicy przygraniczni. Jeżeli pracujesz w Niemczech, to ustal ze swoim pracodawcą czy będziesz podlegał obowiązkowi wykonania testu i kwarantanny po przyjeździe. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).  

Jeżeli nie należysz do grupy tych osób, to musisz wykonać test na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech znajdziesz na stronie internetowej kraju związkowego lub uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Centra testowe zostały utworzone m.in. na lotniskach i przy głównych dworcach kolejowych/autobusowych. W wielu przypadkach test może być wykonany przez lekarza rodzinnego. Miejsce i data wykonania testu po wjeździe mogą być również wskazane przez urząd ds. zdrowia. Wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec musi być w języku angielskim lub niemieckim. Testy wykonywane w Niemczech są bezpłatne. Zachowaj wynik przez co najmniej 14 dni.

Udaj się do miejsca, w którym planujesz spędzić kwarantannę. Podczas podróży unikaj zbędnego kontaktu z innymi osobami. 

Zgłoś swój przyjazd we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Takiego zgłoszenia możesz dokonać telefonicznie lub mailowo. Niektóre urzędy ds. zdrowia przygotowały do tego specjalne formularze. Na zwolnienie z kwarantanny musisz czekać co najmniej do uzyskania negatywnego wyniku testu, a w niektórych krajach związkowych istnieje obowiązek powtórzenia testu po 5 dniach. Jeżeli masz negatywny wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec, to poinformuj o tym w swoim zgłoszeniu urząd ds. zdrowia.

Pamiętaj, że to urząd ds. zdrowia decyduje o zwolnieniu z kwarantanny. Nawet wtedy, gdy otrzymasz negatywny wynik testu, urząd ds. zdrowia może zlecić dłuższą kwarantannę.

Podstawowe informacje

Republika Federalna Niemiec podejmuje działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie kraju. W ostatnich dniach sytuacja epidemiologiczna w NIemczech ulega pogorszeniu. W wielu miejscach, gdzie liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła kolejne progi ostrzegawcze (25/35 i 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni), wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia np. ograniczenie działalności restauracji w godzinach nocnych, ograniczenia w ilości osób na uroczystościach prywatnych, obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz w miejscach, dzie nie da się zachować odstępów. 

WAŻNE! Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego. Ponadto, mogą one się różnić dodatkowo na poziomie lokalnym. W Niemczech to landy są odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe i regulacje dot. ograniczeń w życiu społecznym. Z tego względu zalecamy bieżące śledzenie stron internetowych rządów krajów związkowych oraz władz lokalnych (np. powiatów - niem. Landkreis, miast - niem. Stadt). 

Ogólne ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:

kontakty z innymi osobami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum;

w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m;

obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie nie da się zachować odległości 1,5 m;

w miejscach pracy należy przestrzegać zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających;

również w przypadku prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny i zachować odstęp;

w niektórych krajach związkowych ograniczona lub zawieszona jest działalność miejsc, w których nie jest możliwe zastosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego;

wprowadzono ograniczenia w ilości osób mogących brać udział w zgromadzeniach lub gromadzić się w miejscach publicznych oraz prywatnych (w mieszkaniach);

duże wydarzenia są odwołane co najmniej do 31.12.2020 r. Kraje związkowe mają własne regulacje dotyczące mniejszych imprez, w tym uroczystości rodzinnych takich jak wesela lub pogrzeby;

wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu są nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.

W Berlinie w godz. 23.00 - 6.00 sklepy, kawiarnie i restauracje pozostają zamknięte oraz są wprowadzone ograniczenia w zgromadzeniach się. Stacje benzynowe mogą w tym czasie oferować części zamienne do pojazdów silnikowych w zakresie, w jakim jest to niezbędne do utrzymania lub przywrócenia gotowości do jazdy, jak również materiały eksploatacyjne. Apteki mogą w tym okresie wydawać leki i towary powszechnie wydawane w aptekach. Prywatne imprezy i spotkania w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż dziesięć osób, są zabronione.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Wszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. Nakaz może dotyczyć również restauracji, budynków użyteczności publicznych oraz otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu (np. miejskie strefy piesze). Należy stosować się do umieszczanych informacji oraz śledzić ogłoszenia w lokalnych mediach. 

Większość krajów związkowych nie uznaje przyłbic, jako skutecznego zakrycia ust i nosa. W przypadku przebywania w miejscu, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczki należy liczyć się z mandatem. Kwota mandatu jest zależna od regulacji danego kraju związkowego. 

WAŻNE! Podczas podróży samochodem przez Niemcy kierowca nie powinien mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. Jeżeli w pojeździe znajdują się osoby z innego gospodarstwa domowego, zaleca się aby pozostałe osoby zakrywały usta i nos. 

Ograniczenia w podróżowaniu po Niemczech 

Niektóre kraje związkowe wprowadziły ograniczenia w podróżach na ich teren z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka. Podstawą uznania danego powiatu lub dzielnicy miasta za krajowy obszar podwyższonego ryzyka jest wskaźnik przekracząjący 50 zakażeń na 100 tys. osób w przeciągu 7 dni. Informacje na temat powiatów o najwyższych wskaźnikach są dostępne w codziennych raportach sytuacyjnych Instytutu Roberta Kocha. Raporty są dostępne po niemiecku i angielsku.

W niektórych krajach związkowych, osoby przyjeżdżające z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka i chcące skorzystać z noclegu w hotelu lub innym miejscu noclegowym, muszą posiadać negatwyny wynik testu, który został wykonany 48 godzin przed wjazdem do danego kraju związkowego. Jeżeli mieszkają Państwo w Niemczech w powiecie, który został uznany za krajowy obszar podwyższonego ryzyka to przed planowaną odróżą należy skontaktować się z miejscem noclegowym lub lokalnym urzędem ds. zdrowia właściwym dla celu Państwa podróży. Uzyskają tam Państwo informację o aktualnie obowiązujących ograniczeniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...