Skocz do zawartości

Płatność za wolne i święta


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Jestem tu nowa, a i w zawodzie opiekunki nie mam za dużego doświadczenia.

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w poszerzeniu mojej wiedzy odnośnie płacy za dni wolne (sobota, niedziela oraz ustawowe) oraz święta. Być może był poruszany już temat, ale nie mogłam znaleźć.

Od 01.07.2017 mam podpisaną umowę zlecenie z polską firmą, i jestem oddelegowana do Niemiec.

Moje pytania to,czy:

- praca w delegacji w dni wolne jest dodatkowo płatna?

- jeśli jest płatna, to czy jest to tzw."dobra wola"pracodawcy, czy ustawowo zapewniona?

- co zrobić, jeśli nie miałam do tej pory płacone za wolne dni i święta? 

Przeglądając nasz Kodeks Pracy, wnioskowałabym, że ustawowo mamy zapewnioną dodatkową płatność w wolne dni. Jednak jest tam też mowa o dniach wolnych za pracę w święta i dni wolne. Jak to się ma w praktyce do pracy opiekunki w Niemczech?

Będę wdzięczna za pomoc i rozjaśnienie mi trochę. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aasiaw Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna.Kodeks Pracy jej nie dotyczy,jedynie Kodeks Cywilny art.734 do 749.

Wszelkie ustalenia dotyczące płatności za dni wolne ustawowe czy świąteczne powinny być przed podpisaniem ustalone pomiędzy zleceniodawcą  a zleceniobiorcą.Jeśli nie ma tych zapisów w umowie trudnosię będzie po podpisaniu ,czyli przyjęciu warunków domagać:( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to nie pracodawca, to zleceniodawca, tu nie dotyczą przepisy takie jak u pracodawcy, nie ma nic w umowie na temat dodatkowej kasy za swieta to nic z tego, można jedynie zapytać i liczyć na dobrą wolę bonusa. Ale już wiadomo czemu nic nie ma o tym w umowie to nie ma co się łudzić. Tak samo jest ze składkami, urlopem itp. Ludzie czytają od średniej krajowej albo nawet od 4360 ha ha.. a składka będzie 5zl może do 155zl i zazwyczaj tylko w miesiące kiedy jest się za granicą! A jak w Polsce to pięć zeta. Bo mają do tego prawo i jest to legalnie, jakoś to wyliczaja po swojemu w skali roku ze zniżkami itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, aasiaw napisał:

Witam serdecznie,

Jestem tu nowa, a i w zawodzie opiekunki nie mam za dużego doświadczenia.

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w poszerzeniu mojej wiedzy odnośnie płacy za dni wolne (sobota, niedziela oraz ustawowe) oraz święta. Być może był poruszany już temat, ale nie mogłam znaleźć.

Od 01.07.2017 mam podpisaną umowę zlecenie z polską firmą, i jestem oddelegowana do Niemiec.

Moje pytania to,czy:

- praca w delegacji w dni wolne jest dodatkowo płatna?

- jeśli jest płatna, to czy jest to tzw."dobra wola"pracodawcy, czy ustawowo zapewniona?

- co zrobić, jeśli nie miałam do tej pory płacone za wolne dni i święta? 

Przeglądając nasz Kodeks Pracy, wnioskowałabym, że ustawowo mamy zapewnioną dodatkową płatność w wolne dni. Jednak jest tam też mowa o dniach wolnych za pracę w święta i dni wolne. Jak to się ma w praktyce do pracy opiekunki w Niemczech?

Będę wdzięczna za pomoc i rozjaśnienie mi trochę. 

Pozdrawiam 

Generalnei te umowy to lawirowanie miedzy prawem polskim a niemieckim. W zasadzie gdyby opisac w umowie to co serio trzeba robic czyli byc dostpenym 24 godizny na dobe i robic prawktycznie wszystko to byloby to nielegalne.  Ja zawsze mowie ze to jet cyrograf. Mozna zarobic troche kasy ale traci sie wolnosc. Za swieta placa 50euro na reke wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat @PanOpiekun dostał 50e na reke, to nie jest tak że płacą więcej. Jedni dostają 100, inni tylko 50proc ze stawki od dniowki, czyli jak ma powiedzmy 30e za dzień to za święto dostanie 15e dodatkowo do wypłaty. Taka jest rzeczywistość!

Niektórzy dostają 200-400 premii dodatkowo, inni znów 300 bonus, ale warunek pracować ciągłość trzy miesiące i robić za zaganiacza, ściągnąć kogoś do pracy. 

A Itak agencja wykiwa bo wypłaca normalnie zapomną o świętach i trzymiesiecznej wojaczce Trzeba szukać, zmieniać i samemu się na tym przejechać, aż się trafi dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, franceska napisał:

To akurat @PanOpiekun dostał 50e na reke, to nie jest tak że płacą więcej. Jedni dostają 100, inni tylko 50proc ze stawki od dniowki, czyli jak ma powiedzmy 30e za dzień to za święto dostanie 15e dodatkowo do wypłaty. Taka jest rzeczywistość!

Niektórzy dostają 200-400 premii dodatkowo, inni znów 300 bonus, ale warunek pracować ciągłość trzy miesiące i robić za zaganiacza, ściągnąć kogoś do pracy. 

A Itak agencja wykiwa bo wypłaca normalnie zapomną o świętach i trzymiesiecznej wojaczce Trzeba szukać, zmieniać i samemu się na tym przejechać, aż się trafi dobrze. 

Tak standardowo jest to 50 albo podwójna stawka za dzien swiat. Jescze nie slyszalem zeby ktos 15euro bo uwazam ze to jest oszustwo juz i ludzie sie ni powinni godzic na takie cos.

Co do bonusu owszem rozne sa bonusy zazwyczaj za 90 dni pracy ale to nie w kazdej firmie. Za zaangazowanie kogos tez jest premia. Są to jednak osobne tematy i nie ma co sumować ich do premi świątecznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze dużo agencji pisze tak pięknie bonus za swieta nawet do 300-400e a potem w praniu wychodzi ze na ten bonus dużo więcej się składa.

Jest firma słynna co płaci połowę za dniowke nawet mniej może wyjść jak 15e. Zresztą po kilka umów, po kilka przelewów i człowiek nie wie ile zarobił a wyjaśnia to tak, że człowiek jeszcze bardziej głupi z tego.

Zdziwił byś się, dużo ludzi pracuje w takich agencjach z różnych powodów, czasami muszą, czasami tak im wygodnie, czasami język ogranicza a początki to prawie każda firma daje jakies możliwości. Często ludzie nie wierzą że ta firma taka zla, bo przecież jest umowa, transport, koordynator, nawet piękna gadana i szkolenia, ubezpieczenie.. 

Wcale nie twierdzę że to źle, każdy niech pracuje jak i gdzie chce, ale z czasem ludzie odchodzą od takich firm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
O 15.04.2019 at 22:32, franceska napisał:

Właśnie ze dużo agencji pisze tak pięknie bonus za swieta nawet do 300-400e a potem w praniu wychodzi ze na ten bonus dużo więcej się składa.

Jest firma słynna co płaci połowę za dniowke nawet mniej może wyjść jak 15e. Zresztą po kilka umów, po kilka przelewów i człowiek nie wie ile zarobił a wyjaśnia to tak, że człowiek jeszcze bardziej głupi z tego.

Zdziwił byś się, dużo ludzi pracuje w takich agencjach z różnych powodów, czasami muszą, czasami tak im wygodnie, czasami język ogranicza a początki to prawie każda firma daje jakies możliwości. Często ludzie nie wierzą że ta firma taka zla, bo przecież jest umowa, transport, koordynator, nawet piękna gadana i szkolenia, ubezpieczenie.. 

Wcale nie twierdzę że to źle, każdy niech pracuje jak i gdzie chce, ale z czasem ludzie odchodzą od takich firm. 

Tak masz racje liczenie wynagrodzenia to nie łątwa sprawa przez te wszystkie ich warunki i umowy. Też nie raz sie głowiłem. Co do bonusów to faktycznei oni często wszystko sumują i poają stawke brutto zamiast na rekę. Są oferty zarabiaj 2000euro! a jak przychodzi co do czego to okazuje sie ze jest to policzone z jakimis premiami za  dlugi wyjazd, za szybki wyjazd, z najwyzsza stawka za trudna sztele i dobry jezyk, premie swiateczne, koszty dojazdu i bog wie co jeszcze. Przerabialem to :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sie dowiedzialam, ze dostane w Promedice 24 premie swiateczna ( wczesniej ciagle zwodzili) 45 euro. W sumie kontrakt 82 dni. 

Podziekowalam i poprosilam o przekazanie  osobie decyzyjnej. Znajoma z obiecanych 150 moze 100 dostanie, ale tez jeszcze nie wie. 

Niedawno dostalam podziekowania za to, ze godnie reprezentuje firme. 

Szkoda ze firma nie robi tego samego.

A co do umow - polskie zlecenia sa po to, by nie placic zusu od pelnej kwoty za prace w Niemczech.  Rozbijaja kwote na dwa zlecenia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, an-ka napisał:

Dzisiaj sie dowiedzialam, ze dostane w Promedice 24 premie swiateczna ( wczesniej ciagle zwodzili) 45 euro. W sumie kontrakt 82 dni. 

Podziekowalam i poprosilam o przekazanie  osobie decyzyjnej. Znajoma z obiecanych 150 moze 100 dostanie, ale tez jeszcze nie wie. 

Niedawno dostalam podziekowania za to, ze godnie reprezentuje firme. 

Szkoda ze firma nie robi tego samego.

A co do umow - polskie zlecenia sa po to, by nie placic zusu od pelnej kwoty za prace w Niemczech.  Rozbijaja kwote na dwa zlecenia. 

 

Promedica24 to akurat beznadziejny przypadek wszyscy tak mówią. Sam sie przekonałem jak mi naobiecywali bóg wie co, że dostane karte do LUXMEDU i ze przyjada do mnie specjalnie zeby podpisac umowe na reke 1500euro a jak przyszlo co do czego to sie nawet nie odezwali. Jeszcze w biurze tak koordynatorka moj niemeicki zachwalala i doswiadczenie i opowiadala ze to najwieksza i najlepsza firma od opieki i 14 lat juz istnieje ale jakos tych zalet nie widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuja na umowach. Wyraznie umowilam sie na okreslona stawke za miesiac pobytu w Niemczech , potwierdzono telefonicznie (nagrane), ze zgoda. Wyjechalam. Tabele wyplst dostalam po 10 dniach. Calosciowa kwota sie nawet zgadza, ale rozbita na dwa dodatkowe miesiace polskiego zlecenia. Nie chca pllacic zusu od calosci, wiec kombinuja. Jak sie nie wywiaza, bede musiala poinformowac PIP. To jest granda. Dlategonwazne jest w rozmowach tel dbanie o wlasny interes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, an-ka napisał:

Kombinuja na umowach. Wyraznie umowilam sie na okreslona stawke za miesiac pobytu w Niemczech , potwierdzono telefonicznie (nagrane), ze zgoda. Wyjechalam. Tabele wyplst dostalam po 10 dniach. Calosciowa kwota sie nawet zgadza, ale rozbita na dwa dodatkowe miesiace polskiego zlecenia. Nie chca pllacic zusu od calosci, wiec kombinuja. Jak sie nie wywiaza, bede musiala poinformowac PIP. To jest granda. Dlategonwazne jest w rozmowach tel dbanie o wlasny interes.

Jakie tabele wypłat? nie znam czegoś takiego, mnie się wszystko zgadza,

A co do kombinowania to pokaż mnie firmę z tej branży która tego nie robi.

Wszystkie działania akurat są zgodne z prawem inaczej by firmy już nie było

Co nie jest zabronione , jest dozwolone@an-ka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunkowy kalendarz wyplat. 

A co do zgodnosci z prawem, to jak sie podpisuje umowe zlecenie, to musi byc jasno okreslona stawka  za wykonanie zlecenia w danym okresie. Poprosilam o potwierdzenie rejestrowane  telefoniczne, poniewaz wyjazd byl szybki i umowa nie od razu na pismie. Nie bylo mowy o zleceniach w Polsce. A teraz moje pieniadze maja byc rozlozone na kolejne dwa miesiace nowych promocyjnych zlecen w Polsce, tylko ze od tego nikt mi juz pelnego zusu nie zaplaci.A niby dlaczego, skoro wyko alam zlecenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, an-ka napisał:

Szacunkowy kalendarz wyplat. 

A co do zgodnosci z prawem, to jak sie podpisuje umowe zlecenie, to musi byc jasno okreslona stawka  za wykonanie zlecenia w danym okresie. Poprosilam o potwierdzenie rejestrowane  telefoniczne, poniewaz wyjazd byl szybki i umowa nie od razu na pismie. Nie bylo mowy o zleceniach w Polsce. A teraz moje pieniadze maja byc rozlozone na kolejne dwa miesiace nowych promocyjnych zlecen w Polsce, tylko ze od tego nikt mi juz pelnego zusu nie zaplaci.A niby dlaczego, skoro wyko alam zlecenie.

 

 

Jak długo pracujesz w firmie?

Pierwsze słyszę o jakimś szacunkowym kalendarzu wypłat.

Widocznie to dotyczy świeżych pracowników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem tutaj nowa i trochę zaskoczyła mnie wypowiedź @geronimo że jest taki zadowolony ze współpracy z PR24.  Ogólnie to podobno agencja która najmniej płaci. I chyba coś w tym jest. Ja zaczęłam dopiero pracować w tamtym roku z tą agencją i myślę o zmianie.  Być może to dotyczy nowych pracowników 

18 minut temu, an-ka napisał:

@geronimo @geronimo to ze firma placi , to nie jest cud, tylko podstawowy obowiazek, jak wszystko inne, co wynika z umowy. Wiec moze bez zachwytow nad tym, co jest oczysiste.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunkowy kalendarz wyplat. 

A co do zgodnosci z prawem, to jak sie podpisuje umowe zlecenie, to musi byc jasno okreslona stawka  za wykonanie zlecenia w danym okresie. Poprosilam o potwierdzenie rejestrowane  telefoniczne, poniewaz wyjazd byl szybki i umowa nie od razu na pismie. Nie bylo mowy o zleceniach w Polsce. A teraz moje pieniadze maja byc rozlozone na kolejne dwa miesiace nowych promocyjnych zlecen w Polsce, tylko ze od tego nikt mi juz pelnego zusu nie zaplaci.A niby dlaczego, skoro wyko alam zlecenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...