Skocz do zawartości

W Niemczech pracuje 400 tys opiekunek i ponoć tylko 10% legalnie


Gość Domina
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Zakładając że wszystkie pracujemy na czarno z powodów komorniczych lub innych finansowych to teraz się nie dziwię, że nikt tego nie chce zmienić, bo kto by nas zastąpił w takiej ilości. Problem jest, ale wszystkim to na rękę i mnie też. Ciekawa jestem czy mogą być jakieś inne powody pracy na czarno, bo jak nie to sprawa jest jasna. 

Plusy:

1. Mogę wyjechać z dnia na dzień

2. Dostaję kasę co tydzień

3. Mam na rękę więcej niż w agencji.

4. Komornik nie wie o pracy ani o kasie.

Agencje niczego nie zmienią bo płatność do 10 następnego miesiąca jest im na rękę, żeby wytrwać min. miesiąc i już zacząć 10 dni kolejnego miesiąca i znowu trzeba dotrwać, bo szkoda. 

Miłego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Gość Sabina napisał:

Zakładając że wszystkie pracujemy na czarno z powodów komorniczych lub innych finansowych to teraz się nie dziwię, że nikt tego nie chce zmienić, bo kto by nas zastąpił w takiej ilości. Problem jest, ale wszystkim to na rękę i mnie też. Ciekawa jestem czy mogą być jakieś inne powody pracy na czarno, bo jak nie to sprawa jest jasna. 

Plusy:

1. Mogę wyjechać z dnia na dzień

2. Dostaję kasę co tydzień

3. Mam na rękę więcej niż w agencji.

4. Komornik nie wie o pracy ani o kasie.

Agencje niczego nie zmienią bo płatność do 10 następnego miesiąca jest im na rękę, żeby wytrwać min. miesiąc i już zacząć 10 dni kolejnego miesiąca i znowu trzeba dotrwać, bo szkoda. 

Miłego!

Kiedyś tez myślałam jak chyba większość, że tylko komornik "wysyła "do pracy na czarno. Zmieniłam zdanie gdy poznałam opiekunki pracujące illegal. Pracują tak  z innych powodów głównie   też finansowych np. studiujące dzieci pobierają stypendium socjalne , nie muszą przedstawić zaświadczeń  , wystarczy zaświadczenie jednego rodzica -ojca , wcześniejsza emerytura  przed 60 tka., pracująca nauczycielka na urlopie zdrowotnym, po roku normalnie wróciła do pracy. Zdziwiona byłam , że opiekunki pracują  także bez żadnych w.w powodów ,  tak po prostu od lat, Wymieniaja się z innymi kobietami z rodziny - dwie siostry , szwagierka , ciotki itp.   Taka rodzinna tradycja. Sporo 60 plus , już na emeryturze , mogą dorabiać legalnie ile chcą ale wola privat i już .  Są i takie , które mają doświadczenie w pracy z agencją ale pasuje im na czarno bo właśnie ta wyższa tygodniówka i możliwość zjazdu z dnia na dzień gdy cos nie  w porządku na szteli albo brak tygodniówki. Z  tego ostatniego powodu miałam wątpliwości czy nie skusić się na takie zatrudnienie gdy agencja nie przedstawiła prawdziwego stanu zdrowia podopiecznych , warunkow na szteli mimo , że poprzednie opiekunki zgłaszały ten problem do agencji. Musiałam czekać na rozwiązanie umowy , nikt nie odbierał telefonów ,agencja " paliła głupa" i próbowała przetrzymać mnie na szteli. Na czarno wystarczyło zamówić busa i spakować koffer , pal licho te parę dni bez zapłaty. Zresztą wiem , że agencje też migają się z zapłatą w takich przypadkach i podróż trzeba sobie opłacić.

Zawsze bardziej interesowało mnie z jakiego powodu nie brakuje chętnych rodzin do zatrudnienia opiekunki na czarno mimo , że w najbliższej okolicy było kilka agencji w tym biuro jednej dużej i bardzo znanej w PL. ale na pewno im się to opłaci inaczej skorzystaliby z pośrednictwa agencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2022 o 09:09, Gość Gość 3 napisał:

Zawsze bardziej interesowało mnie z jakiego powodu nie brakuje chętnych rodzin do zatrudnienia opiekunki na czarno mimo , że w najbliższej okolicy było kilka agencji w tym biuro jednej dużej i bardzo znanej w PL. ale na pewno im się to opłaci inaczej skorzystaliby z pośrednictwa agencji.

To samo co u nas czyli kasa, umowa, kary, wyłączność i brak możliwości wymiany opiekunki z dnia na dzień, bo oni czekają na podmianę tak jak i my a do tego muszą spełniać min. warunki mieszkaniowe i stan rodzica nie może być zbyt poważny i tego się właśnie zawsze bałam bo część rodzin zatrudnia na czarno po tym jak agencje im odmówiły opieki, bo np. opiekunki zjeżdżały i nie chciały pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak na ten proceder zareagują odpowiednie służby🤔

Tajemnicą poliszynela jest, że rodziny wolą zatrudniać Polki. Obojętnie jak: na  czarno czy przez agencję. Opinie tą słyszałam od wielu rodzin podopiecznych. Ciekawe dlaczego?.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując,ze liczby podane w tytule posta sa prawdziwe,to zastanawia mnie skad taka ilosc pracujacych na czarno.Juz od wielu lat istnieje duzo firm i możliwosci zatrudnienia sie legalnie na umowie polskiej czy niemieckiej z ubezpieczeniem,skladkami emerytalnymi i zabezpieczeniem prawnym.Nie jestem w stanie zrozumiec czym sie kieruje az tak duza liczba osób na podjecie pracy na czarno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gość Gość napisał:

@Jurek50 podam przykład kobitki, którą zapytałam o to wprost. Odpowiedź była taka:mam rentę po mężu górnik i jeśli zacznę pracować - to mi ją odbiorą.  Wszystko w temacie. 

 

Takich przypadków owszem jest kilka,niektorzy uciekaja przed komornikiem.Wiele opiekunek pracuje na czarno mimo tego,ze do emerytury brakuje sporo lat,i pozniej jak osiaga wiek emerytalny to zdziwienie,ze groszowe swiadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2023 o 19:19, Jurek50 napisał:

Takich przypadków owszem jest kilka,niektorzy uciekaja przed komornikiem.Wiele opiekunek pracuje na czarno mimo tego,ze do emerytury brakuje sporo lat,i pozniej jak osiaga wiek emerytalny to zdziwienie,ze groszowe swiadczenie.

Jak ktoś wcześniej nie miał wypracowanego choćby niewielkiego kapitału początkowego to pracując nawet długo przez agencję  też może się zdziwić wysokością swojej emerytury. Skladeczki na ZUS płacone od paru złotych i to czasem nieregularnie albo od średniej krajowej raz na dwa , trzy  miesiące  czy te reklamowane niemieckie składki  nie dadzą nawet najniższego świadczenia tylko jakieś grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość Gość 3 napisał:

Jak ktoś wcześniej nie miał wypracowanego choćby niewielkiego kapitału początkowego to pracując nawet długo przez agencję  też może się zdziwić wysokością swojej emerytury. Skladeczki na ZUS płacone od paru złotych i to czasem nieregularnie albo od średniej krajowej raz na dwa , trzy  miesiące  czy te reklamowane niemieckie składki  nie dadzą nawet najniższego świadczenia tylko jakieś grosze.

Zawsze lepsze coś, niż nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Jurek50 napisał:

Zawsze lepsze coś, niż nic. 

No tak , tylko jaka różnica między groszowym świadczeniem" na czarno" o jakim pisałeś a tm z pracy z agencji. Nie to że jestem za takim zatrudnieniem. Parę lat temu poznałam opiekunki pracujące na czarno , które same opłacały dobrowolny ZUS , była taka możliwość. Nie wiem jak teraz zresztą składki obecnie są wysokie w stosunku do zarobków , znaczną część kosztów przy działalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś nie pracował na umowę o pracę przez lata za dobrą stawkę to nie ma szans na dobrą emeryturę. Moja znajoma ma 4800 emerytury, ale do końca pracowała na umowę o pracę i zarabiała dużo powyżej średniej. Da się, ale większość tak jak ja może się obejść smakiem.

Godzinę temu, Gość Gość 3 napisał:

które same opłacały dobrowolny ZUS , była taka możliwość.

Info z zusu

Jeśli nie podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, możesz przystąpić do nich dobrowolnie. 

Możesz to zrobić, jeśli jesteś w jednej z następujących sytuacji: 

mieszkasz w Polsce, 

nie mieszkasz w Polsce, ale byłeś wcześniej objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w Polsce,

nie mieszkasz w Polsce, ale mają do Ciebie zastosowanie europejskie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. 

Dobrowolnymi ubezpieczeniami jesteś objęty od dnia, który wskażesz w zgłoszeniu o objęcie nimi. Dzień ten nie może być jednak wcześniejszy od dnia, w którym złożysz do nas zgłoszenie. 

W okresie od dnia objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami do dnia ich ustania musisz rozliczać i opłacać składki na te ubezpieczenia za każdy miesiąc.

Ubezpieczenia dobrowolne ustają od: 

dnia, który wskażesz we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym złożysz zgłoszenie wyrejestrowania, 

dnia, w którym powstanie tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, np. kiedy zawrzesz umowę o pracę. 

Ważne! 
Jeżeli będziesz ubezpieczony dobrowolnie dłużej niż przez 10 lat, przestanie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia. Otrzymasz wtedy świadczenie w wysokości, która wynika ze stanu środków na Twoim koncie w ZUS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
22 godziny temu, Gość Hania napisał:

10 proc legalnie a to znaczy, że bez agencji Polki i Niemcy nieźle sobie radzą. Wniosek agencje nie są niezbędne. Życie.

To oznacza tylko tyle że Niemcy nie chcą nic z tym zrobić bo by sami sobie zrobili kuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

Na tzw."chlopski rozum"... 

 

Jeslu AGENCJA zapłaciła 1350 Nett Euro za miesiąc ,  należałoby pracować maks.  4,5 godziny dziennie (Lub systemem 4 godziny dziennie  + ewentualnie  3,5 godziny dodatkowej pracy) . Jest to maksymalnie do 32 godzin pracy tygodniowo.  Oprocz 4 godzin pracy,  20 pozostalych godzin to czas "czuwania"  i  chęci niesienia pomocy. Jeśli AGENCJA zapłaciła minimum 1600 Euro , należałoby wykonać pracę: maksimum ok. 5,5 do 6 godzin dziennie i tylko maks. 40 godzin tygodniowo  i to bez względu na znajomość języka niemieckiego.... Minimalne wynagrodzenie osób wykonujących pracę w Niemczech , w tym opiekunki to 12 Euro i więcej.

Jeśli ktoś wie ile konkretnie wynosi minimalna stawka godzinowa opiekunki w Niemczech to prosze o te informacje ...

 

1. Jak wiadomo w następnym roku wynagrodzenie minimalne to jeszcze więcej, anizeli 12, lub 13 Euro

 

2. Wiadomym jest, że na nowym zleceniu podopieczni wymagają tylko wiekszej ilosci godzin  pracy od opiekunek . Najczęściej 5 lub 6 godzin dziennie.  Nigdy nie pytają sie za ile godzin pracy    Agencja placi swoim opiekunom, ktorzy  podjęli  sie opieki nad osobą starszą. 

3. Wiadomym jest , ze  jesli AGENCJA placi 1350, 1400 euro za miesiac za zlecenie opieki nad osobą starszą to wówczas pojawi się wykorzystywanie lub wyzysk ..... Zazwyczaj w grafiku tygodniowym opiekuna pojawi sie  więcej godzin pracy  anizeli ustawowe, umowne  32 godziny pracy za 1350 euro miesięcznie, czyli godziny pracy darmowej. 

Stawka minimalna 1350 euro dla opiekunki z podstawowym niemieckim i  taka sama pensja dla lepszej opiekunki z np. dobrym niemieckim ????  Wymagania np. 5 , lub 6 godzinnej pracy w trybie 7 dni w tygodniu  to obecnie zbyt czesta ... szara rzeczywistosc... !!! !!!!!

4. Wiadomym jest???   ..... że .... Konstrukcja umów zleceń odpływa od poprawności  i   rzeczywistości. ....

 

 

 

Trzeba to koniecznie naswietlic naszym pracodawcom. !!!

 

A, ha ... śmieje się,  z  najnowszych ustalen, zaleceń o niedyskryminacji pracowników .... O niewykorzystywaniu ludzi , zwłaszcza w Europie i Unii Europejskiej, z szerzenia ciemnoty w Polsce .....przez polskiego / polskich  pracodawcę/ pracodawców..  ... 

Jestem śpiąca, mam nieprzespaną noc . Ciało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Gość Ach napisał:

 

Na tzw."chlopski rozum"... 

 

Jeslu AGENCJA zapłaciła 1350 Nett Euro za miesiąc ,  należałoby pracować maks.  4,5 godziny dziennie (Lub systemem 4 godziny dziennie  + ewentualnie  3,5 godziny dodatkowej pracy) . Jest to maksymalnie do 32 godzin pracy tygodniowo.  Oprocz 4 godzin pracy,  20 pozostalych godzin to czas "czuwania"  i  chęci niesienia pomocy. Jeśli AGENCJA zapłaciła minimum 1600 Euro , należałoby wykonać pracę: maksimum ok. 5,5 do 6 godzin dziennie i tylko maks. 40 godzin tygodniowo  i to bez względu na znajomość języka niemieckiego.... Minimalne wynagrodzenie osób wykonujących pracę w Niemczech , w tym opiekunki to 12 Euro i więcej.

Jeśli ktoś wie ile konkretnie wynosi minimalna stawka godzinowa opiekunki w Niemczech to prosze o te informacje ...

 

1. Jak wiadomo w następnym roku wynagrodzenie minimalne to jeszcze więcej, anizeli 12, lub 13 Euro

 

2. Wiadomym jest, że na nowym zleceniu podopieczni wymagają tylko wiekszej ilosci godzin  pracy od opiekunek . Najczęściej 5 lub 6 godzin dziennie.  Nigdy nie pytają sie za ile godzin pracy    Agencja placi swoim opiekunom, ktorzy  podjęli  sie opieki nad osobą starszą. 

3. Wiadomym jest , ze  jesli AGENCJA placi 1350, 1400 euro za miesiac za zlecenie opieki nad osobą starszą to wówczas pojawi się wykorzystywanie lub wyzysk ..... Zazwyczaj w grafiku tygodniowym opiekuna pojawi sie  więcej godzin pracy  anizeli ustawowe, umowne  32 godziny pracy za 1350 euro miesięcznie, czyli godziny pracy darmowej. 

Stawka minimalna 1350 euro dla opiekunki z podstawowym niemieckim i  taka sama pensja dla lepszej opiekunki z np. dobrym niemieckim ????  Wymagania np. 5 , lub 6 godzinnej pracy w trybie 7 dni w tygodniu  to obecnie zbyt czesta ... szara rzeczywistosc... !!! !!!!!

4. Wiadomym jest???   ..... że .... Konstrukcja umów zleceń odpływa od poprawności  i   rzeczywistości. ....

 

 

 

Trzeba to koniecznie naswietlic naszym pracodawcom. !!!

 

A, ha ... śmieje się,  z  najnowszych ustalen, zaleceń o niedyskryminacji pracowników .... O niewykorzystywaniu ludzi , zwłaszcza w Europie i Unii Europejskiej, z szerzenia ciemnoty w Polsce .....przez polskiego / polskich  pracodawcę/ pracodawców..  ... 

Jestem śpiąca, mam nieprzespaną noc . Ciało. 

A tak konkretnie? Bo też nocka była ciężka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość 3
4 godziny temu, Gość Ach napisał:

 

Na tzw."chlopski rozum"... 

 

Jeslu AGENCJA zapłaciła 1350 Nett Euro za miesiąc ,  należałoby pracować maks.  4,5 godziny dziennie (Lub systemem 4 godziny dziennie  + ewentualnie  3,5 godziny dodatkowej pracy) . Jest to maksymalnie do 32 godzin pracy tygodniowo.  Oprocz 4 godzin pracy,  20 pozostalych godzin to czas "czuwania"  i  chęci niesienia pomocy. Jeśli AGENCJA zapłaciła minimum 1600 Euro , należałoby wykonać pracę: maksimum ok. 5,5 do 6 godzin dziennie i tylko maks. 40 godzin tygodniowo  i to bez względu na znajomość języka niemieckiego.... Minimalne wynagrodzenie osób wykonujących pracę w Niemczech , w tym opiekunki to 12 Euro i więcej.

Jeśli ktoś wie ile konkretnie wynosi minimalna stawka godzinowa opiekunki w Niemczech to prosze o te informacje ...

 

1. Jak wiadomo w następnym roku wynagrodzenie minimalne to jeszcze więcej, anizeli 12, lub 13 Euro

 

2. Wiadomym jest, że na nowym zleceniu podopieczni wymagają tylko wiekszej ilosci godzin  pracy od opiekunek . Najczęściej 5 lub 6 godzin dziennie.  Nigdy nie pytają sie za ile godzin pracy    Agencja placi swoim opiekunom, ktorzy  podjęli  sie opieki nad osobą starszą. 

3. Wiadomym jest , ze  jesli AGENCJA placi 1350, 1400 euro za miesiac za zlecenie opieki nad osobą starszą to wówczas pojawi się wykorzystywanie lub wyzysk ..... Zazwyczaj w grafiku tygodniowym opiekuna pojawi sie  więcej godzin pracy  anizeli ustawowe, umowne  32 godziny pracy za 1350 euro miesięcznie, czyli godziny pracy darmowej. 

Stawka minimalna 1350 euro dla opiekunki z podstawowym niemieckim i  taka sama pensja dla lepszej opiekunki z np. dobrym niemieckim ????  Wymagania np. 5 , lub 6 godzinnej pracy w trybie 7 dni w tygodniu  to obecnie zbyt czesta ... szara rzeczywistosc... !!! !!!!!

4. Wiadomym jest???   ..... że .... Konstrukcja umów zleceń odpływa od poprawności  i   rzeczywistości. ....

 

 

 

Trzeba to koniecznie naswietlic naszym pracodawcom. !!!

 

A, ha ... śmieje się,  z  najnowszych ustalen, zaleceń o niedyskryminacji pracowników .... O niewykorzystywaniu ludzi , zwłaszcza w Europie i Unii Europejskiej, z szerzenia ciemnoty w Polsce .....przez polskiego / polskich  pracodawcę/ pracodawców..  ... 

Jestem śpiąca, mam nieprzespaną noc . Ciało. 

Stawka godzinowa opiekunki w Niemczech to przeciętnie 13- 14 euro za godzinę bez zakwaterowania oczywiście. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Gość Gość 3 napisał:

Stawka godzinowa opiekunki w Niemczech to przeciętnie 13- 14 euro za godzinę bez zakwaterowania oczywiście. 

 

Owszem może być taka stawka, ale dotyczy to opiekunek pracujących w placówkach opiekunczych zarówno stacjonarnych, jak też ambulantepflege.Stawka ta dotyczy umów zawieranych na podstawie niemieckiego kodeksu pracy i porozumień branżowych. w żaden sposób nie ma odniesienia do polskich umow. Podobnie wygląda kwestia przestrzegania i egzekwowania 40 godzinnego tygodnia pracy. 

Edytowane przez Jurek50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jurek50 napisał:

Stawka ta dotyczy umów zawieranych na podstawie niemieckiego kodeksu pracy i porozumień branżowych. w żaden sposób nie ma odniesienia do polskich umow.

Stąd prośba o określenie "takiego systemu pracy", skierowana do koleżanki "Trójki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość 3
7 minut temu, Jurek50 napisał:

Owszem może być taka stawka, ale dotyczy to opiekunek pracujących w placówkach opiekunczych zarówno stacjonarnych, jak też ambulantepflege.Stawka ta dotyczy umów zawieranych na podstawie niemieckiego kodeksu pracy i porozumień branżowych. w żaden sposób nie ma odniesienia do polskich umow. Podobnie wygląda kwestia przestrzegania i egzekwowania 40 godzinnego tygodnia pracy. 

No wiadomo że nie dotyczy polskich umów. Nikt nie zapewnia zakwaterowania. Odpowiedziałam na pytanie Gość Ach ile wynosi minimalna stawka godzinowa opiekunki w Niemczech  ale dotyczy to osób niezatrudnionych przez polskie agencje . Zresztą Gość Ach pisze o minimalnym wynagrodzeniu w De  12: euro i więcej za godzinę , dotyczy to również pracy opiekunki. W polskich umowach chyba jest tylko stawka dzienna ale nie będę się upierać 

Nie , nie dotyczy to tylko placówek stacjonarnych i Ambulantenpflege. Są firmy pośredniczące w zatrudnieniu osób z przygotowaniem do pracy w Ambulantenpflege i zatrudniają też osoby jako opiekunów domowych. Warunek dobry niemiecki w mowie i na piśmie. Można pracować na cały etat lub na pół. Dużo Niemek pracuje właśnie na pół etatu. Trzeba mieszkać w Niemczech przynajmniej na okres pracy . Poza tym jest jeszcze Gewerbe. Stawki są też takie , nie niższe. Wyższe niż w polskich agencjach stawki są w firmach gdzie można pracować 2 tygodnie w Niemczech i 2 w Polsce , jak wszędzie wcześniej ale dokładnie nie wiem nic więcej o takim zatrudnieniu. Gdzieś ktoś podawał link. Wiem że wymagany tzw.Ausbildung , referencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...