Skocz do zawartości

Choroba Opiekuna - dr Sylwia Timm


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Odpowiedź jest częścią porad udzielonych przez dr Sylwię Timm. Lista pytań dostępna jest pod adresem: https://opiekunkaradzi.pl/temat/6732-pytania-do-dr-sylwii-timm/


timm.jpg


Odpowiedź jest częścią porad udzielonych przez dr Sylwię Timm. Lista pytań dostępna jest pod adresem: https://opiekunkaradzi.pl/temat/6732-pytania-do-dr-sylwii-timm/


A co jeżeli mam zapalenie płuc i muszę sama leżeć w łóżku?

Na pytanie Użytkowników serwisu opiekunkaradzi.pl odpowiada dr Sylwia Timm, prawnik, doradca i ekspert w dziedzinie pracy w opiece domowej i służbie zdrowia w Niemczech:

Po pierwsze należy o tym pamiętać, że opiekunowie wykonujący pracę na podstawie umów zlecenia zawartego z agencją podlegają obowiązkowi ubezpieczania zdrowotnego. Jeżeli jesteśmy pracownikiem oddelgowanym zgodnie z przepisami prawa to powinniśmy otrzymać od Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która nas uprawni do skorzystania ze świadczeń medycznych w Niemczech. Każda opiekunka i każdy opiekun powinien sam lub za pośrednictwem agencji wystąpić przed wyjazdem o wydanie tej karty i dopiero po otrzymaniu karty EKUZ (pracowiczej, a nie turystycznej) wyjechać za granicę.

Wiem, że agencje mają inne praktyki i często zapowiadają dosłanie Karty EKUZ po podjęciu pracy w Niemczech. Niestety często bywa tak , że ta karta nigdy nie dociera, co powoduje, że pracownik ryzykuje swoje zdrowie i życie, nie mając możliwości skorzystania ze świadczeń medycznych w Niemczech. Z reguły agencje w takiej sytuacji przypisują winę Narodowemu Funduszowi Zdrowia, który rzekomo na czas nie wydał karty pracownikowi.

Jeżeli jedank posiadamy pracowiczą kartę EKUZ i zachorowaliśmy np. na zapalenie płuc to powninniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza i natychmiast poinformować zleceniodawcę o niemożności świadczenia pracy oraz przedstawić mu zwolnienie lekarskie. Jeżeli w Polsce zostały zapłacone składki na ubezpieczenie chorobowe, które są w przypadku umowy zlecenia składkami dobrowolnymi, to mamy prawo do zasiłku chorobowego za okres czasu przez który pozostajemy na zwolnieniu lekarskim. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego następuje na nasz wniosek. Opiekun lub opiekunka powinna złożyć w tym celu pisemny wniosek do agencji, która jest zobowiązana następnie zarejestrować pracownika w ZUSie. Od tej pory pracownik objęty jest również ubezpieczeniem chorobowym.

Ze względu na nasz stan zdrowia decyzja o powrocie do kraju powinno się podjąć przede wszystkim po konsultacji z lekarzem i poinformować o podjętej decyzji agencję.

dr Sylwia Timm

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 UdostępnijO nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...