Skocz do zawartości

Wspaniały efekt zdjęcia i zagadka


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 996
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

A tutaj niespodzianka dla nas wówczas była - Międzyzdroje, przed zachodem slonca 2018 rok, na płazy dość sporo ludzi gdy przyszła cała rodzina dzików

Ludzi jakby nie zauważały... zwierzęta dzieci i rodzice tarzali się w kałużach i w morzu Po 10 minutach przechadzki po plaży poszły sobie dalej w wydmy ...

1B536A46-56B3-4CD1-9127-C78B984027B5.jpeg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, waldiroom napisał:

A tutaj niespodzianka dla nas wówczas była - Międzyzdroje, przed zachodem slonca 2018 rok, na płazy dość sporo ludzi gdy przyszła cała rodzina dzików

Ludzi jakby nie zauważały... zwierzęta dzieci i rodzice tarzali się w kałużach i w morzu Po 10 minutach przechadzki po plaży poszły sobie dalej w wydmy ...

1B536A46-56B3-4CD1-9127-C78B984027B5.jpeg

Tak, to ostatnio niezła atrakcja jest u mnie również  

Nic nie mam do dzików bo uwielbiam wszystkie zwierzątka ❤, ale ludzie czasem... ehh szkoda gadać . 

A to mój przyjaciel, już niestety nie pozuje do zdjęć przy Wodospadzie, ponieważ pan jego zachorował i oddano go do adopcji ale pamiątkę mam z bardzo przyjaznym i ułożonym malutkim pieseczkiem

 

2020-03-26-12-39-15~2.jpg

Edytowane przez Wenusia
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, waldiroom napisał:

A tutaj niespodzianka dla nas wówczas była - Międzyzdroje, przed zachodem slonca 2018 rok, na płazy dość sporo ludzi gdy przyszła cała rodzina dzików

Ludzi jakby nie zauważały... zwierzęta dzieci i rodzice tarzali się w kałużach i w morzu Po 10 minutach przechadzki po plaży poszły sobie dalej w wydmy ...

1B536A46-56B3-4CD1-9127-C78B984027B5.jpeg

O jakie niuniusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wenusia napisał:

Tak, to ostatnio niezła atrakcja jest u mnie również  

Nic nie mam do dzików bo uwielbiam wszystkie zwierzątka ❤, ale ludzie czasem... ehh szkoda gadać . 

A to mój przyjaciel, już niestety nie pozuje do zdjęć przy Wodospadzie, ponieważ pan jego zachorował i oddano go do adopcji ale pamiątkę mam z bardzo przyjaznym i ułożonym malutkim pieseczkiem

 

2020-03-26-12-39-15~2.jpg

A tu jakie fajne zdjęcie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Heidi napisał:

Co do krokusów, to warto wiedzieć:

Najdroższą przyprawę świata otrzymuje się właśnie ze słupków hodowanych krokusów, które po wysuszeniu stają się najdroższą przyprawą świata. Mowa tutaj oczywiście o szafranie.

Co takiego kryje w sobie ta przyprawa i czy rzeczywiście warta jest swojej ceny?

Jak otrzymuje się szafran?
Szafran to przyprawa uzyskiwana z krokusów. Są to 30-50 cm-owe kwiaty wyrastające z bulw. Mają fioletowe płatki, a w środku 3 słupki o kolorze czerwono-pomarańczowym. Właśnie z tych słupków uzyskuje się przyprawę. Nie jest to jednak proste. Słupki należy zebrać wczesnym rankiem, kiedy kwiaty się otwierają, a wszystko odbywa się ręcznie. Następnie są one suszone. W trakcie tego procesu tracą ok. 80 % swojej pierwotnej wagi, zmieniają barwę na brunatnoczerwoną oraz zyskują charakterystyczny zapach. Co ciekawe, aby otrzymać 1 g przyprawy potrzeba aż 200 kwiatów. To sprawia, że cena szafranu jest tak wysoka.

Pojawienie się szafranu
Pierwsze wzmianki o szafranie pochodzą z roku 3000 p.n.e. Znaleziono je w egipskich papirusach medycznych, gdzie szafran został opisany jako liście o szafranie. Co takiego kryje w sobie ta przyprawa i czy rzeczywiście warta jest swojej ceny?

Jak otrzymuje się szafran?
Szafran to przyprawa uzyskiwana z krokusów. Są to 30-50 cm-owe kwiaty wyrastające z bulw. Mają fioletowe płatki, a w środku 3 słupki o kolorze czerwono-pomarańczowym. Właśnie z tych słupków uzyskuje się przyprawę. Nie jest to jednak proste. Słupki należy zebrać wczesnym rankiem, kiedy kwiaty się otwierają, a wszystko odbywa się ręcznie. Następnie są one suszone. W trakcie tego procesu tracą ok. 80 % swojej pierwotnej wagi, zmieniają barwę na brunatnoczerwoną oraz zyskują charakterystyczny zapach. Co ciekawe, aby otrzymek na schorzenia oczu. Jako roślina ekskluzywna, stosowany był głównie przez kapłanów i faraonów.
W formie przyprawy pojawił się jednak w antycznej Persji. Stamtąd też wywodzi się jego nazwa. Arabsko-perskie słowo az-zafaran oznacza jednocześnie żółty kolor oraz nitkę. Obecnie szafran uprawiany jest na dużą skalę w regionie Morza Śródziemnego jak i w krajach Bliskiego Wschodu. Przyjmuje się, iż najlepszy jakościowo to ten, który pochodzi z hiszpańskiej wyżyny La Mancha. Charakteryzuje go wyśmienity zapach łączący nuty: lukrecji, grzybów, drzewa sandałowego, dymu i pieprzu. Według znawców szafran pochodzący właśnie z tych rejonów ma najcenniejszy smak, aromat i barwę i wart jest swej ceny tysiąca dolarów za kilogram.

Szafran jako przyprawa
Występuje w dwóch formach (przy czym bardziej pożądana jest ta druga): jako proszek oraz w postaci nitek.. Dobry szafran powinien charakteryzować się:

jaskrawo-pomarańczowym kolorem

silnym aromatem

ostrym i lekko gorzkawym smakiem

mieć nie więcej niż rok


Przyprawę można stosować do barwienia ryżu, zup, do potraw mięsnych i rybnych.

Zastosowanie w lecznictwie
Już w starożytnej Grecji szafran znalazł zastosowanie w lecznictwie. Uznawany był jako znakomite panaceum na złe samopoczucie, bezsenność, katar, kaszel czy impotencję.
Obecnie badania kliniczne potwierdziły jego antydepresyjne działanie. Szafran zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co poprawia nastrój i rozwesela. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie stwierdzili, iż przyprawa ta jest tak samo skuteczna w leczeniu depresji jak znane leki: fluoksetyna (czyli prozac) i imipramina.
Przy okazji tych badań odkryto także, iż szafran działa łagodząco na objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Aż 75 % kobiet w wieku 20-45, które cierpią na ten syndrom zauważyło znaczne złagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego. Badania te co prawda wymagają jeszcze potwierdzenia, jednak dają dużą nadzieję kobietom.
Szafran ma także udowodnioną skuteczność w leczeniu takich chorób jak: migreny i bóle głowy, nerwowość, zaburzenia miesiączki, choroby płuc, choroby układu krążenia i pokarmowego, reumatyzm, nowotwory. Inne właściwości szafranu:

antybakteryjne

antynowotworowe

odmładzające


Szafran a sztuka miłosna
Przyprawa ta uznawana jest za afrodyzjak, co potwierdziły badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach. Wykazano, iż szafran ma działanie stymulujące i wzmacniające potencję, pozwala też wydłużyć akt miłosny. Już od wielu lat te jego właściwości wykorzystywane są w medycynie ajurwedycznej.

Otrzymuje się ją z słupków hodowanych krokusów, które po wysuszeniu stają się najdroższą przyprawą świata. Mowa tutaj oczywać 1 g przyprawy potrzeba aż 200 kwiatów. To sprawia, że cena szafranu jest tak wysoka.

Pojawienie się szafranu
Pierwsze wzmianki o szafranie pochodzą z roku 3000 p.n.e. Znaleziono je w egipskich papirusach medycznych, gdzie szafran został opisany jako liście o szafranie. Co takiego kryje w sobie ta przyprawa i czy rzeczywiście warta jest swojej ceny?

Jak otrzymuje się szafran?
Szafran to przyprawa uzyskiwana z krokusów. Są to 30-50 cm-owe kwiaty wyrastające z bulw. Mają fioletowe płatki, a w środku 3 słupki o kolorze czerwono-pomarańczowym. Właśnie z tych słupków uzyskuje się przyprawę. Nie jest to jednak proste. Słupki należy zebrać wczesnym rankiem, kiedy kwiaty się otwierają, a wszystko odbywa się ręcznie. Następnie są one suszone. W trakcie tego procesu tracą ok. 80 % swojej pierwotnej wagi, zmieniają barwę na brunatnoczerwoną oraz zyskują charakterystyczny zapach. Co ciekawe, aby otrzymek na schorzenia oczu. Jako roślina ekskluzywna, stosowany był głównie przez kapłanów i faraonów.
W formie przyprawy pojawił się jednak w antycznej Persji. Stamtąd też wywodzi się jego nazwa. Arabsko-perskie słowo az-zafaran oznacza jednocześnie żółty kolor oraz nitkę. Obecnie szafran uprawiany jest na dużą skalę w regionie Morza Śródziemnego jak i w krajach Bliskiego Wschodu. Przyjmuje się, iż najlepszy jakościowo to ten, który pochodzi z hiszpańskiej wyżyny La Mancha. Charakteryzuje go wyśmienity zapach łączący nuty: lukrecji, grzybów, drzewa sandałowego, dymu i pieprzu. Według znawców szafran pochodzący właśnie z tych rejonów ma najcenniejszy smak, aromat i barwę i wart jest swej ceny tysiąca dolarów za kilogram.

Szafran jako przyprawa
Występuje w dwóch formach (przy czym bardziej pożądana jest ta druga): jako proszek oraz w postaci nitek.. Dobry szafran powinien charakteryzować się:

jaskrawo-pomarańczowym kolorem

silnym aromatem

ostrym i lekko gorzkawym smakiem

mieć nie więcej niż rok


Przyprawę można stosować do barwienia ryżu, zup, do potraw mięsnych i rybnych.

Zastosowanie w lecznictwie
Już w starożytnej Grecji szafran znalazł zastosowanie w lecznictwie. Uznawany był jako znakomite panaceum na złe samopoczucie, bezsenność, katar, kaszel czy impotencję.
Obecnie badania kliniczne potwierdziły jego antydepresyjne działanie. Szafran zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co poprawia nastrój i rozwesela. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie stwierdzili, iż przyprawa ta jest tak samo skuteczna w leczeniu depresji jak znane leki: fluoksetyna (czyli prozac) i imipramina.
Przy okazji tych badań odkryto także, iż szafran działa łagodząco na objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Aż 75 % kobiet w wieku 20-45, które cierpią na ten syndrom zauważyło znaczne złagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego. Badania te co prawda wymagają jeszcze potwierdzenia, jednak dają dużą nadzieję kobietom.
Szafran ma także udowodnioną skuteczność w leczeniu takich chorób jak: migreny i bóle głowy, nerwowość, zaburzenia miesiączki, choroby płuc, choroby układu krążenia i pokarmowego, reumatyzm, nowotwory. Inne właściwości szafranu:

antybakteryjne

antynowotworowe

odmładzające


Szafran a sztuka miłosna
Przyprawa ta uznawana jest za afrodyzjak, co potwierdziły badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach. Wykazano, iż szafran ma działanie stymulujące i wzmacniające potencję, pozwala też wydłużyć akt miłosny. Już od wielu lat te jego właściwości wykorzystywane są w medycynie ajurwedycznej.

 

Jeden raz dane było mi zrobić klopsy z szafranem. Smak był rzeczywiście wyśmienity i niczym niezastąpiony. Po zjedzeniu dania dostałam dziwnie ośle oczy:d i  to właśnie mógł być efekt po przyprawieniu klopsów szafranem:tak2:.

Oj to się postaralaś ,najważniejsze że wiemy teraz jak silnym afrodyzjakiem jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Funny napisał:

Oj to się postaralaś ,najważniejsze że wiemy teraz jak silnym afrodyzjakiem jest

Jestem pewna, że wiele osób nie ma pojęcia skąd pozyskuje się szafran. Poza tym niektórzy z nas mająkrokusy w ogrodzie i mogą o 4 nad ranem je sobie uszczknąć za free. Po spożyciu  szafranu będą najdroższą osobą w domu:d

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wenusia napisał:

Tak, to ostatnio niezła atrakcja jest u mnie również  

Nic nie mam do dzików bo uwielbiam wszystkie zwierzątka ❤, ale ludzie czasem... ehh szkoda gadać . 

A to mój przyjaciel, już niestety nie pozuje do zdjęć przy Wodospadzie, ponieważ pan jego zachorował i oddano go do adopcji ale pamiątkę mam z bardzo przyjaznym i ułożonym malutkim pieseczkiem

 

2020-03-26-12-39-15~2.jpg

Czy to aby wodospad Kamieńczyka ???

tam była taki piesek... choć w Karpaczu tez był tylko tam mniej wodospadów chyba widziałem  ... 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Funny napisał:

No nie możesz być wszechwiedzący @waldiroom

Znajdzie się o wiele więcej... jak u każdego

Np te tutaj róże z Rodental - to róże ... czerwone ( skoro to park ) to pewnie  parkowe

385A7047-478F-4EF9-A2CA-0B10D06479F2.jpeg

Edytowane przez waldiroom
Korekta błędu
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minut temu, Funny napisał:

I jeszcze z tej wędrówki rybkę uwieczniłam

IMG_20190911_142604108_BURST000_COVER_TOP~2_copy_2048x1536.jpg

Ładnie tam - woda taka krystaliczna

byłem tam raz jedyny, zimą w 1984 roku...

Pod Śnieżnymi Kotłami w Karkonoszach tez jest ... mam nadzieje ze jeszcze jest ( bo co roku było jej mniej ... taka czyściutka woda. Ale sam zbiornik znacznie mniejszy. 
A karkonoskie oko koło Samotni już nie jest takie czyste

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Funny napisał:

Morskie Oko  km w jedną stronę na nogach żadną tam bryczką !!!

IMG_20190911_140441372~2_copy_1654x1536.jpg

Cudne, byłam tylko raz... Nie jeżdżę tam ze względu na konie, serce mi się kraje jak są tak umęczone przez turystów

Masz u mnie za to że na nożkach podeptałaś :cmok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Wenusia napisał:

Cudne, byłam tylko raz... Nie jeżdżę tam ze względu na konie, serce mi się kraje jak są tak umęczone przez turystów

Masz u mnie za to że na nożkach podeptałaś :cmok:

Oczywiście że na nogach ,wstyd mi za tych pseudo turystów , ja tak się raz z góralem ścięłam, że mnie mnie prawie odciągali bałam się, że mi przywali ,ale miałam dziką satysfakcję ,że mu nagrałam .Biedne konie a ludzie doopy wożą niech w chałupie siedzą! .Już dawno to powinno być zabronione niech sobie na meleksy przerobią a zwierzęta w spokoju zostawią.Ludzie na wózkach inwalidzkich na Morskie Oko wieżdzają  ,matki wózki pchają to jest wyczyn,. No to się wyglądałam 

Edytowane przez Funny
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Wenusia napisał:

Trzeba było na obiad wziąć

A woda czyściutka tak jak tu i moje zmęczone pyty po wędrówce w 40'

FB_IMG_1606245635228.jpg

A kto to się wybiera przy 40-stu w gory... to się siedzi w klimatyzowanym  hotelu z drinkiem obłożonym lodem w ręku

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Funny napisał:

Oczywiście że na nogach ,wstyd mi za tych pseudo turystów , ja tak się raz z góralem ścięłam, że mnie mnie prawie odciągali bałam się, że mi przywali ,ale miałam dziką satysfakcję ,że mu nagrałam .Biedne konie a ludzie doopy wożą niech w chałupie siedzą! .Już dawno to powinno być zabronione niech sobie na meleksy przerobią a zwierzęta w spokoju zostawią.Ludzie na wózkach inwalidzkich na Morskie Oko wieżdzają  ,matki wózki pchają to jest wyczyn,. No to się wyglądałam 

Dokładnie tak, ja to bym jeszcze do dooopy' nakopała :lanie:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...