Skocz do zawartości

Niemiecka renta wdowia


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, vera8w napisał:

Hawana, dzięki za link ale gdyby tam były odpowiedzi na trudne pytania to nie prosiłabym Was o radę. Pozdrawiam.:książka:

 

To może zadaj konkretne pytanie, a wówczas dostaniesz odpowiedz, jeśli ktoś będzie ją znał. W Niemczech renta to jak w Pl emerytura. Tych rent w De to jest bez liku. Jest renta z wypracowanych lat, jest renta dodatkowa jesli ktoś opłacał pryrwatne ubezpieczenie dodatkowo, jest renta wdowia , zdaje się w wysokosci 50 procent niezyjącego uposażonego, jest renta wojenna ( jeszcze) i te wszystkie składniki tworzą kwotę, ktora wpływa na konto . Renta to renta, przedrostek do tego słowa rózni ją tylko.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Blondi napisał:

:szok: oszalała , przez 23 lata to jeszcze sie te 85 % zmieni na 1 % ,,,wcale bym się nie zdziwiła,,

Po tych 23 latach to niech się dzieje co chce ja i tak będę szczęśliwa ,że tej chwili dożyłam :hura:hm tylko nie wiem jak na taką perspektywę zapatruje się mój mąż :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minut temu, Blondi napisał:

:szok: oszalała , przez 23 lata to jeszcze sie te 85 % zmieni na 1 % ,,,wcale bym się nie zdziwiła,,

W Polsce emerytura po mężu przysługuje nie zależnie od ilości wspólnie przeżytych lat.Ale wdowa aby ją pobierać musi mieć skończone 50 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Joy napisał:

W Polsce emerytura po mężu przysługuje nie zależnie od ilości wspólnie przeżytych lat.Ale wdowa aby ją pobierać musi mieć skończone 50 lat

....i być bezrobotną. Wdowiec też taką rentę w Pl dostanie, na analogicznych zasadach. U nas to się nazywa renta rodzinna.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dodzisława napisał:

....i być bezrobotną. Wdowiec też taką rentę w Pl dostanie, na analogicznych zasadach. U nas to się nazywa renta rodzinna.

Tak :) Ale jak wdowiec lub wdowa osiągną wiek emerytalny to spokojnie do ZUS i emerytura wpływa na konto :) :) 

Najlepiej jak taka z pięcioma zerami:haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Joy napisał:

W Polsce emerytura po mężu przysługuje nie zależnie od ilości wspólnie przeżytych lat.Ale wdowa aby ją pobierać musi mieć skończone 50 lat

Ale może pobierać tylko jedną : swoją lub po mężu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie namieszali i nie namieszają to z tzw II filaru po zmarłym małżonku połowa jest dopisywana do emerytury żyjącego małżonka a drugą połową dysponuje już sam. I filar czyli ZUS przepada ( chyba że właśnie jest wypłacane jako renta rodzinna ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko jeszcze,że w Polsce po mężu rentę rodzinną można dostać jak ma się ukończone 50 lat ale również jak wychowuje się dziecko poniżej 18 roku życia to wtedy nie trzeba mieć nawet 50 lat .Podobno jest też taki przepis ,że może brakować chyba 2 lat do pięćdziesiątki ale wtedy trzeba mieć zaświadczenie ,że nie ma się możliwości podjąć pracy zarobkowej (ze względu na stan zdrowia) albo po prostu nie ma pracy nam odpowiadającej i wtedy trzeba chyba iść na jakiś kurs czy szkolenie .Coś takiego obiło mi się o uszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarbeńki ....Nie trzeba być bezrobotnym ...można w tym czasie nawet już być emerytem( nie byłam ) i jeżeli emerytura męża jest korzystniejsza dla nas to rezygnujemy ze swojej i pobieramy tą lepszą .....Koleżanka owdowiała w wieku 45 lat ...W tym czasie dzieci pobierały RR ....Kiedy ukończyła 50 lat ...dzieci też stały się dorosłe ...ukończyły studia ...ona zrezygnowała z pracy ( marnie płatnej ...a ciężkiej ) i przeszła na rentę rodzinną po mężu .....Nie wiem jak mają /miały się do tego przepisy , ale ona wtedy mówiła mi , że dobrze , że brakowało jej tylko 5 lat do 50 ...Nie chcę gmatwać , bo coś mi się po łbie przewraca , że w tym czasie to ona coś kombinowała ...czyt. chorowała mocno ...i kto ją tam wie , czy nie pobierała jakiejś swojej renty ? ...No ...taka trochę chachmętowska ....ale dobra kobita i bystra też ...Nieważne ...wiem , że z chwilą osiągnięcia 50 przeszła na tą mężowską rr a owdowiała pięć lat przed ...

@Maria Jolanta...nie wiem jak z filarami , czy jakieś tam renty będą przysługiwać , bo mnie nie dotyczyły .....aleee: dwóch moich synów pracowało razem w chwili , kiedy po zakładach chodzili " agenci " od filarów .... Synowie jako ubezpieczycieli/upoważnionych  podali siebie wzajemnie ....Niedawno mój najmłodszy otrzymał powiadomienie / druki do wypełnienia i prośbę o dołączenie aktu zgonu brata , bo ZUS powiadomił  XXX o śmierci . Ma otrzymać jakiś zwrot składek ...ile ..nie wiadomo , ale jednak ....To możliwe Mario-J ..że jakieś tam renty też kiedyś będą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka otrzymała po mężu zwrot z II filaru,jednorazowo w całości-sami ją zawiadomili,że się należy.Do wyboru miała albo wziąć całość ,albo rozłożyć i dodać do emerytury .Przeszła na tę po mężu-85% dostała.I skorzystałą na tym bo swoja miała malutką.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...