Skocz do zawartości
 • Eurocare
  Eurocare

  Zespół stresu opiekuna

  Zespół stresu opiekuna to przypadłość bardzo poważna, a zarazem bardzo powszechna. Dotyczy osób, które sprawują długotrwale opiekę nad osobami niesamodzielnymi, co oznacza, że jest to ważne zagadnienie dla opiekunek osób starszych. Należy pamiętać, że opiekując się kimś, nie wolno zaniedbywać siebie i nie wolno bagatelizować negatywnych zmian, które w nas zachodzą. Czym jest zespół stresu opiekuna, jakie czynniki go wywołują, jak sobie z nimi radzić i jak mu zapobiegać?

  Zespół stresu opiekuna może być udziałem każdego, kto musi dbać o zdrowie, potrzeby oraz samopoczucie innej osoby. Jest to stan wyczerpania fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Brak odpowiedniej ilości snu, stres, brak czasu na spełnianie własnych potrzeb oraz poczucie odpowiedzialności i poczucie winy za każdy błąd prowadzą do tego stanu. Skupienie się na zaspokajaniu potrzeb drugiej osoby powoduje, że zaczynamy zaniedbywać siebie.

  Zespół stresu opiekuna rozwija się szybciej, gdy na otoczenie wywiera na opiekunie presję lub gdy opiekun sam stawia przed sobą nierealne, wyczerpujące zadania i chce wywiązać się z nich perfekcyjnie. Zdarza się, że rodzina podopiecznego nie widzi, jak mocno opiekunka musi angażować się w opiekę. W takich sytuacjach mogą pojawić się dodatkowe prośby, zwracanie uwagi na drobne potknięcia lub wypominanie drobnych błędów bądź niedociągnięć.

  Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój tej przypadłości jest brak komunikacji ze strony podopiecznego. Może być to bariera językowa, brak zgodności między opiekunką a podopiecznym czy niechęć podopiecznego do opiekunki wywołana wstydem. Niektórzy podopieczni wstydzą się swoich ułomności i tego, że wszystkie podstawowe czynności muszą być przy nich wykonywane przez obcą im osobę. Wstyd ten może powodować niemiłe zachowanie podopiecznego względem opiekunki. Niektórzy także wyrażają swoje niezadowolenie, ponieważ nie zgadzają się z wyborami opiekunki, przywykli do innego trybu dnia lub innego rodzaju posiłków – osobie starszej zwykle bardzo trudno zmienić swoje przyzwyczajenia, a często także trudno powiedzieć, o co właściwie chodzi. Poczucie, że nikt nie docenia naszej ciężkiej pracy, a także poczucie odrzucenia przez podopiecznego, mogą mocno wpływać na zdrowie opiekunki. Szczególny problem może być z osobami, które cierpią na demencję, choroby otępienne, Alzheimera czy osoby po udarze.

  Innym czynnikiem wpływającym na pojawienie się zespołu stresu opiekuna są ograniczenia finansowe. Osoba chora często potrzebuje specjalistycznego sprzętu – nie tylko takiego, który jest całkowicie niezbędny, ale często także takiego, który po prostu odciążyłby opiekunkę. Nie każda rodzina chce bądź może finansować kosztowny sprzęt. Opiekunka może wtedy zacząć się czuć niekomfortowo, ponieważ wie, że część jej ciężkiej pracy byłaby zbędna, gdyby tylko podopieczny otrzymał pewien sprzęt. Na przykład zakup materaca przeciwodleżynowego dla osoby nieporuszającej się mógłby zmniejszyć liczbę koniecznych pobudek nocą, by obrócić podopiecznego na drugi bok. Taka świadomość może sprawić, że opiekunka zacznie czuć bezsens swojej pracy lub żal, że rodzina nie chce jej pomóc zakupując odpowiednie rzeczy bądź meble. Podobny skutek ma niedostateczna wiedza na temat przypadłości podopiecznego. Jeśli opiekunka nie ma doświadczenia z jakąś chorobą, nie wie o wszystkich przypadłościach podopiecznego, może to doprowadzić do frustracji i w konsekwencji do zespołu stresu opiekuna.

  Objawy tej przypadłości mogą wyglądać niewinnie i nie budzić podejrzeń. Zwykle zaczyna się od złego samopoczucia, uczucia niepokoju, wyczerpania fizycznego i psychicznego. Kolejne symptomy to poczucie bezsilności i beznadziei. Chroniczne zmęczenie, ciągłe uczucie pustki, drażliwość i poczucie winy są objawami, których nie należy ignorować. Mogą one prowadzić do depresji. Taki stan rzeczy wyniszcza jednak nie tylko psychikę, ale także ciało. Mogą pojawić się bóle brzucha, głowy, karku, pleców. Organizm staje się osłabiony, a bariery ochronne przestają działać tak jak powinny – dużo łatwiej jest zachorować, złapać przeziębienie. Również serce jest w takim przypadku mocno narażone. Innymi poważnymi chorobami, do których zespół stresu opiekuna może doprowadzić, to nadciśnienie, cukrzyca czy wrzody żołądka.

  Jak sobie radzić? Jak zapobiec rozwojowi zespół stresu opiekuna? Bardzo ważne jest zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie złe emocje nie są naszą winą. W każdym człowieku rodzą się złe emocje i nie możemy obwiniać siebie za to, że coś nam się nie podoba, że coś nas denerwuje. Posiadanie takich emocji jest naturalne i nie należy ich w sobie dusić, tylko umieć sobie z nimi poradzić. Dobrym wyjściem może być aktywność fizyczna – niekoniecznie jogging czy wyczerpujące ćwiczenia, ale chociaż spacer na świeżym powietrzu, coś co nas zmęczy, doda endorfin.

  Należy także umieć odpocząć o pracy – przestać myśleć choć na krótką chwilę o problemach i samopoczuciu podopiecznego, a naprawdę zająć się sobą. Zrobić coś, co się lubi, pójść na spacer, poczytać książkę, spotkać się ze znajomymi, porozmawiać z rodziną. Nie możemy być zamknięci z podopiecznym 24 godziny w ciągu doby każdego dnia. Warto odnaleźć coś, co lubimy robić i w natłoku pracy znaleźć chociaż chwilę, aby móc się temu oddać. Portale społecznościowe stwarzają wiele możliwości, których nie było jeszcze nie tak dawno – na rozmaitych grupach można znaleźć inne opiekunki, z którymi można porozmawiać, oderwać się od swojej codzienności, doradzić.

  Ważne jest także, aby jak najwięcej wiedzieć o schorzeniu podopiecznego – wypytać o szczegóły, porozmawiać, poczytać artykuły w internecie na ten temat, zapytać lekarza. Im więcej wiemy, tym łatwiej nam podejmować prawidłowe decyzje w opiece nad chorym, jesteśmy pewniejsze i wiele kwestii zajmuje nam mniej czasu. Bardzo możliwe, że w ten sposób unikniemy wielu frustrujących sytuacji. Można także poszukać stowarzyszeń, które skupiają osoby o podobnych schorzeniach i tam szukać informacji i pomocy.

  W sytuacji, w której przestajemy dawać sobie radę naprawdę warto poszukać pomocy dla siebie. Jeżeli czujemy, że dzieje się z nami coś nie tak, jesteśmy rozdrażnione, zaczynamy chorować, nie radzimy sobie ze stresem – warto poszukać profesjonalnego wsparcia. Nie jesteśmy same i nie jesteśmy zmuszone do niczego. Nie jest to wyrazem bycia samolubnym. Trzeba pamiętać o tym, że w im lepszej kondycji my jesteśmy, tym więcej mamy do zaoferowania podopiecznemu.

  Autor: Eurocare

   
  • Lubię to 8
  • Zgadzam się 5


  Opinia użytkownika


  A może jakiś test oceniający czy już ktoś z nas nie jest bliski wypalenia w zawodzie opiekuna ? Ja sama czuję, że dla mnie górną granicą w tej pracy są dwa miesiące, zakładając, że pracuje w miarę spokojnie po 10h, a w gorszych warunkach czuję się fatalnie już po 4 tygodniach.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na stronach

  Bardzo dobrze napisane, najważniejsze jest żebyśmy wiedziały w którym momencie zaczyna się źle dziać z nami, a nie jest to łatwe. Najtrudniejszy  dla mnie jest brak kontaktu z rodaczkami, a do tego jak dojdzie pdp. który nie wychodzi na spacery z wiadomych względów, to jest trudno pracować.

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na stronach

  To prawda,ja mialam podopieczna,ktora byla dementywna,miala niewydolnosc serca,cukrzyce i byla bardzo dominujaca.W nocy musialsm wstawac i jej pomagac przy toalecie,bo mnie budzila co 2godz.W dzien praktycznie nigdzie nie wychodzila,na zadne spacery.Siedziala w swoim ciasnym mieszkanku,ale jakos dalam rade i mam ogromna satysfakcje.

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na stronach

  Witam kochani. Właśnie mnie to spotkało!!!!! Mam wszystkie objawy. Nie wiem co robic. Pracuję codziennie po 12h bez dnia wolnego, plus wstawanie w nocy. Na wszystko trzeba uważać wszystko musi byc zrobione prfect, bo jaknie to sa komenarze rodziny normalnie pracuje ze stresem, firma nie reaguje na monity,  nie wiem gdzie sie zwrócić o pomoc. Chcę podkreślić,że mam umowę o pracę z niemiecką firmą. Na dodatek firma jest mi winna 280€  korekty wyplaty zwlekaja już 4tyg. Obecnie jestem bez umowy od 31.10.2017.Może Wy wiecie co z tym fantem zrobić. Pozdrawiam Agnieszka

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na stronach

  Podaj na formu nazwe firmy .tez pracowalam na umowe o prace,ale firma wszystko placila na czas a nawet przed

   

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na stronach


  Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

  Dodaj konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj nowe konto

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

  Zaloguj się teraz

×

Drogi Użytkowniku!


Serwis korzysta z plików cookies w celach statystycznych oraz do zapewnienia prawidłowego działania strony i jej usług. Pamiętaj, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do nich w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności (tutaj), która zawiera także niezbędne informacje dotyczące przetwarzania i ochrony Twoich danych osobowych. Atualizacja polityki prywatności obejmuje wytyczne europejskiego rozporządzenia RODO (25.05.2018).

Aby zaakceptować te zasady i ukryć tę informację kliknij w przycisk akceptuję.