Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Mirelka1965 napisał:

Dziwny akcent....:szydera: Zawsze myślałam, że "genał" jest formą poprawną....:szydera:

To po śląsku :szydera: Ja tu w ogóle zauważyłem, że po niemiecku np. hamulec to bremze, ale jak powiem po śląsku hampel, to każdy rozumie. Tak samo zamiast sztrumpfen mówię fuzekle i też dla wszystkich jest to jasne :szydera:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, asna napisał:

To po śląsku :szydera: Ja tu w ogóle zauważyłem, że po niemiecku np. hamulec to bremze, ale jak powiem po śląsku hampel, to każdy rozumie. Tak samo zamiast sztrumpfen mówię fuzekle i też dla wszystkich jest to jasne :szydera:

a ten Niederschmerzen to po niemiecku czy po śląsku? Uparta jestem i ciągle szukam i nic :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, asna napisał:

To po śląsku :szydera: Ja tu w ogóle zauważyłem, że po niemiecku np. hamulec to bremze, ale jak powiem po śląsku hampel, to każdy rozumie. Tak samo zamiast sztrumpfen mówię fuzekle i też dla wszystkich jest to jasne :szydera:

Domyśliłam się skąd to "gynał".....mam trochę koleżanek ze Ślunska...:haha: Nie tylko gwara śląska ma naleciałości niemieckie. W języku kaszubskim jest ich również sporo...tylko, że Niemiaszki nie chcą zrozumieć..."kuch"-ciasto, "brifka"-listonosz, "sztrechulce"-zapałki.....:szydera:  Dziwny naród, nieprawdaż? :szydera:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Joy napisał:

a ten Niederschmerzen to po niemiecku czy po śląsku? Uparta jestem i ciągle szukam i nic :( 

W języku złośliwych hanysków :szydera:

3 minuty temu, Mirelka1965 napisał:

Domyśliłam się skąd to "gynał".....mam trochę koleżanek ze Ślunska...:haha: Nie tylko gwara śląska ma naleciałości niemieckie. W języku kaszubskim jest ich również sporo...tylko, że Niemiaszki nie chcą zrozumieć..."kuch"-ciasto, "brifka"-listonosz, "sztrechulce"-zapałki.....:szydera:  Dziwny naród, nieprawdaż? :szydera:

Sztrechulce rozumiem, chociaż po naszymu to są sztrachecle :szydera:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ORIM napisał:

Co Państwo sądzicie o germanizacji Górnego Śląska i Kaszub.

Absolutnie nichts :haha:

Próba śląskiej orkiestry w remizie i dyrygent pyta:

- Trumpety fertich?

- Ja, trumpety som fertich...

- Pucony fertich?

- Ja, pucony som fertich...

- Cimbalisten fertich?

- Ja, my som fertich...

- Alzo... ajnc, cwaj, draj... Boże, coś Polskę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, asna napisał:

Próba śląskiej orkiestry w remizie i dyrygent pyta:

- Trumpety fertich?

- Ja, trumpety som fertich...

- Pucony fertich?

- Ja, pucony som fertich...

- Cimbalisten fertich?

- Ja, my som fertich...

- Alzo... ajnc, cwaj, draj... Boże, coś Polskę...

:szydera:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, asna napisał:

Próba śląskiej orkiestry w remizie i dyrygent pyta:

- Trumpety fertich?

- Ja, trumpety som fertich...

- Pucony fertich?

- Ja, pucony som fertich...

- Cimbalisten fertich?

- Ja, my som fertich...

- Alzo... ajnc, cwaj, draj... Boże, coś Polskę...

:szydera::szydera:

Screenshot_2018-09-23-21-15-52-468_com.android.chrome.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworząc ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będący uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...