Opis
Składniki na 4 tuziny ciastek:
2 szklanki i 2 łyżki mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
2 łyżeczki zmielonego cynamonu
1 łyżeczka zmielonego kardamonu
1/2 łyżeczki zmielonych goździków
1/2 łyżeczki startej lub zmielonej gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki zmielonego imbiru
1/2 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
115 g masła
170 g drobnego cukru do wypieków
2 żółtka (z dużych jajek)
1/2 szklanki drobno posiekanych migdałów
2 łyżeczki świeżo otartej skórki z pomarańczy
2 łyżeczki świeżo otartej skórki z cytryny
6 łyżek melasy
6 łyżek brandy lub ciemnego rumu lub whiskey
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło i cukier. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać żółtka, jedno po drugim, cały czas ucierając. Dodać migdały, melasę, brandy, otarte skórki z cytrusów i utrzeć. Dodać mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, sól i wszystkie przyprawy. Zmiksować do połączenia. Ciasto przełożyć do miseczki, przykryć folią spożywczą i odłożyć do lodówki na 8 godzin do 2 dni, by wszystkie smaki i aromaty dobrze się 'przegryzły'.
Po tym czasie płaską blachę do ciastek wyłożyć papierem do pieczenia. Z masy formować kulki - na 1 kulkę wziąć 1 łyżkę (15 ml) ciasta i układać na blaszce w dużych odległościach od siebie. Podczas pieczenia niewykorzystane ciasto powinno się dalej chłodzić w lodówce.
Piec w temperaturze 175ºC przez około 12 - 14 minut. Ciastko powinno rozpłynąć się na boki, urosnąć, lekko popękać i się zarumienić. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Składniki na lukier królewski:
90 g białka
445 g cukru pudru
5 - 7 kropli soku z cytryny
Białka oddzielić od żółtek z jednodniowym wyprzedzeniem. Przelać je do czystego, suchego naczynia, przykryć folią spożywczą i pozostawić w lodówce na całą noc. Dzięki temu białko się wzmocni. Przed samym ubijaniem przecedzić białko przez drobne sitko, np. od herbaty.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki na lukier. Ucierać przez 10 - 20 minut na najniższych obrotach miksera przy użyciu końcówki mieszającej w kształcie litery 'K'. Nie wolno ubijać zbyt szybko - spowoduje to napowietrzenie cukru i utworzą się pęcherzyki powietrza, które powodują pękanie lukru. W gotowym lukrze nie powinno być najmniejszych grudek. Gotowy lukier nie spływa ze szpatułki, ale delikatnie się na niej zagina.
Gotowe ciasteczka maczać w lukrze (trzymając za spód), czekając chwilę aż nadmiar lukru z nich spłynie (delikatnie stukamy/strzepujemy). Odkładać na kratkę do zastygnięcia.
Smacznego :-).
Rekomendowane komentarze
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się