Dziękuję za uznanie, bo Ty oczywiście jedziesz do pdp i masz listę: zmiana zamków, kod do telefonu, pajacyk i wszystko, wszystko inne! Perfekcyjna opiekunka, jak Rożenek
Najlepiej szukać z policją! I oczywiście z góry wiesz jaki Ci wytnie numer!
Pewnie że złośliwość, nie takie numery później wycinał...
Zakładacie wszystkie, że z rodziną wszystko układa się perfekcyjnie (o ile ta rodzina jest, bo różnie bywa). Mówicie wymieć zamki, pstryk jest, kupić pajacyka, pstryk jest, zabrać klucze podopiecznemu, pstryk jest! a w innych wcześniejszych postach opiekunki pisały, że rodzina bezwzględnie zakazała zabieraniu pdp kluczy. Niech opiekunka go pilnuje, za to płacą!
A na po trzecie: przeczytajcie poniższy tekst:
Załatwianie formalności po przyjeździe
Przyjazd do Niemiec w celach zarobkowych wiąże się z określonymi obowiązkami. Zanim legalnie podejmie się pracę lub otworzy własną działalność gospodarczą za Odrą, trzeba dopełnić kilku formalności, by pobyt nie był uznany za niezgodny z obowiązującym prawem.
Zameldowanie
W Niemczech wciąż istnieje obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że aby legalnie przebywać i pracować na terenie Niemiec trzeba się zameldować w miejscowym urzędzie meldunkowym (w zależności od landu mogą się one różnie nazywać, m.in. Einwohnermeldeamt, Bürgeramt, Ordnungsamt). Obowiązek ten spoczywa również na pracownikach delegowanych do pracy za granicą. Na dopełnienie tych formalności przyjeżdżający ma 7 dni. Każdorazowo, w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, należy o tym poinformować urząd. To ważne, by podany adres zameldowania był aktualny - będzie on służył do kontaktów między przyjeżdżającym i władzami, a tą drogą jest wysyłana cała oficjalna korespondencja.
Urząd pracy i ubezpieczenie zdrowotne
Osoby które przyjeżdżają do Niemiec bez wcześniejszego znalezienia pracy, powinny zarejestrować się w niemieckim Urzędzie Pracy (Agentur für Arbeit). Daje im to możliwość trzymiesięcznego poszukiwania pracy (90 dni), bez konieczności załatwiania formalności meldunkowych. Jeżeli w tym okresie nie uda się jej znaleźć, wówczas należy wymeldować się i opuścić terytorium Niemiec (można jednak w każdej chwili wrócić na kolejny, trzymiesięczny okres szukania zatrudnienia).
Chęć rozpoczęcia pracy lub założenia własnej działalności gospodarczej wymaga od przyjeżdżających do Niemiec załatwienia spraw związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Podobnie jest w przypadku rejestracji w urzędzie, jako osoba szukająca pracy: konieczne jest wypełnienie tych formalności. Szerzej o systemie ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech przeczytasz na naszym blogu, we wcześniejszych wpisach. Rejestracja w jednej z wielu kas chorych (ustawowej lub prywatnej) pozwala uzyskać świadczenia w razie choroby i umożliwia poszukiwanie legalnej pracy
I teraz wszystkie forumowe mądrale. Czekam na informację, że wszystkie przebywacie legalnie zgodnie z nienieckim prawem, macie zameldowanie itp. Agencje Wam tego nie powiedziały? Nie straszę, ale konsekwencje mogą być żałosne!
No i oczywiście informacji, że Was niemieckie prawo nie dotyczy...