Skocz do zawartości

Stomia jelitowa


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

Przy stomii utrzymujesz czystość myjąc czystą wodą /bez mydła/wokół otworu podczas wymiany worka i to wszystko. Nie dopuść do odleżyny lub zaczerwienienia skóry bo to oznacza źle zakładany worek stomijny.  Inaczej będziesz mieć problem z doklejaniem worka, który będzie się odklejał a to już niemiło dla noska i dyskomfort dla pacjenta a dla ciebie dużo pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak to prawda ale dużo też zależy od diety pacjenta, jeżeli zje za dużo np owoców to wtedy jest tragedia dla opiekuna, ponieważ ma dużo pracy często w nocy  i co ważne skóra po nie strawionych owocach się odparza trudno pod workiem utrzymać odpowiednią higienę - chodzi o odparzenia. Przestrzegam wyłączyć z diety chorego seniora ze stomią surowe porzeczki i szparagi. Miałam nocne czuwanie przy podopiecznej kiedy córka nakarmiła ją szparagami wszystko z umiarem. 

Ewa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 

W sumie to nie za dużo wiem o stomii. Ale na przykład na zdrowegeny.pl przeczytałam o badaniu na mutację genów. Nawet nie miałam pojęcie o czymś takim, ale to bardzo fajna sprawa. Jest to badanie genetyczne, które bada predyspozycje zachorowanie na przykład na raka piersi, jajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ewa---i to jest najgorsze przyjdzie ktoś z rodziny ,chce być dobry dla mamusi ,tatusia i daje co popadnie a tak nie powinno być.Miałem podobną sytuacje i sąsiadka chciała dokarmiać PDP  -powiedziałem absolutnie nie,ja jestem tutaj i ja jestem odpowiedzialny za tą Panią.Skonczyło się dokarmianie.Nie mówię o jakimś poczęstunku ,ale o dokarmianiu pokątnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem po sobie  ,człowiek już nie jest pierwszej młodości i już powoli trzeba uważać na pewne sprawy ,daje mi się we znaki Refluks  a wcześniej pozwalałem sobie beztrosko na wszystko ,teraz bardziej uważam nie przejadam się ,już nie jem póżnymi godzinami i jest lepiej...tym bardziej osoby 80-90 letnie,ktoś przyjedzie będzie dawał to czy tamto a za godzine nie odejde od PDP.Taktownie i grzecznie ,ale trzeba podziękować takim osobom ,którzy  chcą być samarytanami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pielegnacja pacjeta ze stomia nie jest latwa co trzy dni trzeba zmieniac samoprzylepna plytke i worek wedlug potrzeby.Przy zmianie plytki skore trzeba umyc i usunac wszystkie resztki kleju z poprzedniej plytki sa specjalnie dodatkowe kleje ktorych mozna uzyc pod nowa plytke .Trzeba w plytce wyciac otwor musi on byc dopasowany to otworu tego jelita wyprowadzonego na zewnatrz bo jak jest wyciety otwor za dzuy to zaczna sie problemy ze skora ,ktora bedzie miala ciagly kontakt z kalem.Polecam plytke przed przyklejeniem potrzymac w dloniach zeby troszke ja ocieplic wtedy sie lepiej przykleja(w zimie mozna na minutke polozyc na kaloryfer).Po przyklejeniu tez troszke dlonia przytrzymac i zalozyc worek. Worek oprozniac czesciej zeby nie byl za pelny bo moze odpasc i mamy bombe i czyszczenie.A jak sa zmiany wokol stomi zglosic lepiej nie cudowac samemu .Pacjeci ze stomia moga zawsze skorzystac z porady specjalistow .Pozdrawiam Ania

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mazurzanka

Akurat egzamin zawodowy mialam ze stomii...Wiec wiem, ze trzeba przy tego typu schorzeniu  bardzo dbac o czystosc rąk i takiej "rany". Ja przy pacjencie malo co robie bez rekawiczek. Karmienie, spacer, posadzenie na lozku to bez, ale inne rzeczy w.  Obok tego filmiku byly tez i inne instruktazowe, do wyboru- Szukajcie a znajdziecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Miałam pacjentkę, ze stomią. To opróżnianie worka jest nieprzyjemnie. jak ten smród buchne w nozdrza to się robi niedobrze. Dla mnie lepiej pampersy zmieniać.  Bywają też problemy ze zmianą woreczka. Robilam to co trzy dni, zawsze rano. Najgorzej jak w czasie zmiany woreczka pacjentka wydala a to się zdarza. 

Na tym filmiku pokazuja opróżnianie worka do toalety. Ja to robilam kiedy pacjenta była albo w pozycji leżącej albo siedzącej (mimo iż to byla osoba chodząca), do naczynia. Kiedy pacjentka siedzi glęboko na sofie jest najtrudniej bo trzeba się nagimnastykować by się do tego miejsca dostać i jeszcze podtrzymywać naczynie do którego zawartość woreczka ma się przedostać i uważać by nie czegoś nie pobrudzić. 

Te instruktażowe filmiki w naszej pracy się nie sprawdzają, bo mamy pacjentów szczególnie wymagających. To opiekunka ma się gimnastykować a PDP - pacjent, wcale nie musi współpracować.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LENA_57 w ogóle tego nie powinnaś robić,ale robiłaś,nieraz człowiek pochopnie coś zacznie i potem już tak leci ta robota ,tak jak ja na początku,,wpędzili mnie w zmianę poważnych opatrunków,,a że człowiek trochę potrafi to był żaden dla mnie problem,zawsze podobała mi się praca pielęgniarki,uważałam na sterylnośc i świetnie mi to wychodziło ,ale niestety to powinni robić pielęgniarze ,,a nie ja ,,i teraz już się w nic nie dam wrobić,,Czy Ty teraz, jakbyś miała zmianę worka ,to byś się podjęła tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blondi ja to robiłam niedawno jak byłam 1 miesiąc na zastępstwie grudzień/styczeń. Tam i tak nie było co robić.  Tam była sprzątaczka, zakupy raz w tygodniu.  Właściwie oprócz opróżniania i zmiany stomii, ugotowania obiadu nie miałam nic do roboty. Babka caly dzień siedziała na sofie w szlafroku. Przez miesiąc dwa razy porządnie dała się umyć, bo wieczorem wychodziliśmy do teatru. 

Zmiana stomii to znów nie jest jakiś zabieg, czy zastrzyk, opiekunka też może to robić. 

Na zmianę cewnika to już bym się nie pisała.  Na poprzedniej mojej dluższej stelli nawet pielegniarka miała  tym problem. Często po nią dzwoniłam do poprawki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LENA_57 i tu jest właśnie przykład,,Ty jedziesz i to robisz czyli zmiana  stomi a potem nawet cewnik itd Ty jakos sobie radzisz i jest ok! a po Tobie przyjezdza opiekunka ,która nie ma zielonego pojęcia co do zmiany stomi czy cewnika i rodzina naskakuje na opiekunkę ,że ma to robić bo przecież poprzedniczka robiła wszystko itd, wtedy wychodzi niemiła sytuacja ,bo rodzina nie zadowolona z nowej opiekunki ,itd, powinno się jasno postawić od początku,że my tego nie wykonujemy,,jakbym nie miała co robić to bym leżała i pachniała,,a nie zabierała się do zmian stomi czy cewnika,,oj Lena gdzie nie pojedziesz to Ciebie zajeżdzą tą robotą jak sama po rozum do głowy nie pójdziesz,,ja wiem jedno,że ja bym po Tobie nie chciała jechac na stelle,,Ty rozpuszczasz tych PDP równo na maxa ,, wszyscy są z Ciebie zadowoleni ,no bo jak inaczej jak opiekunka cały dzien zapindala i czysci i sprząta itd, ale opiekunka po Tobie ma przesrane ,,no wiem ,że zostawisz błysk ,ale chodzi mi o inne prace ,,,ale ktos napisał ,,czemu się mamy martwić zmienniczką"

może ja taka nie kumata jestem,że jadąc na stelle myślę tylko aby nie spier,,,,,lić miejsca i aby ulepszyć dla mojej zmienniczki,,ja jednak myślę trochę inaczej,,,:płacz:

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Blondi przecież pisałam,  za zmiane cewnika się nie biorę.  Zmianę stomii pokazała mi zmienniczka co tam jest na stałe. 

@erika nie wiem o co ci chodzi. Przeze mnie jeszcze nikt nie miał problemów. Coś źle odczytujesz. Moje zmienniczki sobie chwalą, bo po mnie dużo roboty nie mają.  @Erika przecież ludzie z demencją czy Alzehmerem, nie pamietają co było wczoraj. Ja zazwyczaj z takimi pracuję. Mnie nikt nie mówi co mam robić i moim zmienniczkom też. To zależy jakie kto ma poczucie obowiązku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry @LENA_57 faktycznie cewnik weg,, 

@LENA_57 PDP nie pamiętają ,ale rodzina pamięta wszystko-pamiętaj jeszcze o rodzinie,ale Lena chodzi o to,że Ty biegasz jak z pierdlem ,robisz to i tamto,jesteś non stop w ruchu ,,lubisz to -więc robisz ,,a teraz przyjezdza po Tobie opiekunka i już nie musi biegac i sprzątać -jest ok! ale dziadki co do sprzątania ,czy innych czynnosci pamiętają zawsze coś tam,,i teraz nowa opiekunka pójdzie sobie usiąsc  i przez pół dnia nic nie robi bo nie ma co robic i jak myślisz jaka by była reakcja PDP,jedni może by nie zwrócili uwagi ale są tacy PDP co by jeszcze kija wzieli i do roboty ,,bo poprzedniczka pucowala i non stop sprzątała, poprostu tak jest często nie na jednej steli,może Ty się nie spotkałas ,ale bardzo dużo innych opiekunek właśnie trafiło w takie miejsce,,wszyscy powinnismy mieć  poczucie obowiązku , Ja też musiałam tutaj popucować trochę bo się kleiło smalcem ,,ale zrobiłam to i koniec prac ,,wolę isc w miasto ,siedzieć na laptopie ,albo na powietrzu ,albo leżeć bo ja pilnuję swojej przerwy,,,nie zarabiam się w ogóle,trzeba trochę dbać o siebie,kto potem mnie spracowaną,zmęczoną zechce? :płacz: kladz się i poluzuj trochę,,leż i pachniej,jeden miesiąc zapindalałas to drugi leż z nogami w górze i idz zdjęcia robić ,,jest ciepło i nie jeden się opala,,nie zaniedbuj spacerów i tych opaleńców,bo my chcemy atrakcji:płacz::hahaha: takie fajne fotki robisz

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...