Skocz do zawartości

Co opiekunka osób starszych wiedzieć powinna: Karta EKUZ


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@erika znowu nie chce mi się czytać:hahaha:  jestem zdrowa i nie chcę chorób,,żadnych,,!!!!!!!

aby nigdy mi się ta karta nie musiała przydac!! buzka :love: no jestem taki leser trochę,,ale jakby co! to przewertuję internet wdłuż i wszerz aby się doczytać i dowiedzieć,,bo w te klocki jestem dobra,,,ale musi być internet,,:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@erika Dzięki ! to warto poczytać. Wiadomo, że z karty ekuz wszystkiego się nie zapłaci, ale zawsze jest to coś i trzeba tą kartę mieć.

 Żeby się nie denerwować to lepiej opłacić sobie dodatkowe ubezpieczenie.

      I cenna informacja dla osób pracujących bez umowy, że mogą pobrać kartę turystyczną EKUZ. Też zawsze coś. O tym dotąd nie wiedziałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta EKUZ to więcej jak dodatkowe ubezpieczenie. Kiedyś miałam przez agencję wykupione tylko prywatne ubezpieczenie, nie mogłam nic zrobić kiedy miałam wypadek. Nikt z niemieckich lekarzy nie chciał wypełniac tej sterty papierów jakie przy takowym ubezpieczeniu są wymagane. Jeden lekarz nawet mnie wyprosił i powiedział jak nie wyjdę to on wezwie policję. Jedyne co uzyskałam to odpowiedni transport do Polski, ale to też miałam z tym problemy bo żaden z niemickich lekarzy nie chciał wypełniać papierów na transport. Ze zwichniętą nogą w kolanie i stawie skokowym czekałam dwa tygodnie.  W Polsce znów były kłopoty z leczeniem, bo wypadek był w Niemczech. Ileż ja nerw wtedy zjadłam. Oczywiście w Polsce leczyłam się prywatnie. Wszystkie oszczędności jakie miałam wydałam na leczenie ortopedyczne. Przez tak późno podjete leczenie okres rekonwalescencji wydłużał się. Dopiero po 10 miesicach byłam zdolna wrócić do pracy. 

Natomist w ub. roku udałam się do lekarza z kartą EKUZ. Bez problemow i za antybiotyk w aptece nic nie zapłaciłam. 

Z kartą EKUZ udałam się kiedyś do dentysty, był to przypadek nagły i też nic nie zapłaciłam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę turystyczną EKUZ mam kilka lat, pilnuje jak mija termin wazności i natychmiast wypełniam wniosek o ponowne wydanie .Kiedys mi się przydała, nie zapłaciłam za wizytę u lekarza oraz za receptę. Jedyny minus,to nasze karty nie posiadają chip.Jak wyjeżdzam do pracy to zgłaszam Agencji i podaję nr karty., ułatwi to NFZ wydanie pracowniczej karty Ekuz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie jeszcze nie korzystalam z Ekuz , ale znam przypadki udzielenia pomocy lekarskiej  w De bez zadnych problemow pod warunkiem , ze lekarz musi miec podpisana umowe z AOK czy innym publicznym ubezpieczycielem tak jak w Polsce  z NFZ . Nie musi to byc tez nagly przypadek a zwyczajne przeziebienie.

2 godziny temu, Serenity napisał:

@erika Dzięki ! to warto poczytać. Wiadomo, że z karty ekuz wszystkiego się nie zapłaci, ale zawsze jest to coś i trzeba tą kartę mieć.

 Żeby się nie denerwować to lepiej opłacić sobie dodatkowe ubezpieczenie.

      I cenna informacja dla osób pracujących bez umowy, że mogą pobrać kartę turystyczną EKUZ. Też zawsze coś. O tym dotąd nie wiedziałam

Od dawna juz wyjezdzaja z turystyczna Ekuz do pracy na czarno , moga ja otrzymac jak kazdy bez problemu , lepsza turystyczna niz nic . Jednak jest roznica miedzy Ekuz turystyczna a pracownicza. Pracownicza wydaje sie na podstawie druku A-1 z Zus , gdy wydarzy sie wypadek w pracy ma sie prawo do rehabilitacji i chorobowego o ile placone byly na to ubezpieczenie skladki . Niektore agencje  zamiast Ekuz oferuja jakies prywatne ubezpieczenia  a tylko pracownicza Ekuz wydana na podstawie A1 potwierdza legalne oddelegowanie do pracy za granica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie radzę nikomu wyjeżdżać z prywatnym ubezpieczeniem, wyżej opisałam co mnie spotkało. Ile pieniędzy i nerw straciłam tylko takie prywatne ubezpieczenie posiadając. Takie ubezpieczenie to jest dobre na transport medyczny do Polski, czy transport zwłok a nie na leczenie. Turystyczna karta EKUZ daje więcej niż to prywatne ubezpieczenie. 

Agencje sporo "oszczedzają" na opiekunce oferując takie badziewne ubezpieczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Serenity napisał:

@LENA_57 Właściwie żadna agencja już nie oferuje tylko prywatnego ubezpieczenia. Karta Ekuz to standard.

     ale w temacie tyle wiemy co zjemy - czyli przekona się ta osoba, która się rzeczywiście rozchoruje.

Oj sa jeszcze takie agencje i nie zadne male firemki. Inne  chociaz obiecuja Ekuz nigdy nie przysla, bo Zus odmowi im A1, na ktorego podstawie wyda pracownicza Ekuz. Karta Ekuz to jedyne legalne ubezpieczenie dla pracujacych za granica. Tak jak pisze @LENA_57 zaden lekarz w De nie ma prawa odmowic pomocy, chociaz czasem trzeba troche tlumaczyc, gdy pierwszy raz maja do czynienia z pacjentem z polska Ekuz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DaGaMnie odmówił wypełnienia druków na transport, nawet policję chciał wezwać z czego się uśmiałam. Powiedział, że skoro moge jeżdźić samochodem to mi nic nie jest. Mialam uszkodzoną lewą nogę i prawy bark a do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów wystarczyła mi sprawna prawa noga.  Dopiero po dwóch wizytach w szpitalu udało mi się doprosić jednego lekarza by te druki wypełnił. Leczenia mi odmówili, ponieważ nie byłam połamana, a miałm uszkodzone więzadła, czego wiadomo na RTG nie widać. Na wykonanie MRI ubezpieczyciel nie wyraził zgody. Nogę nastawiłam sobie sama sikając z bólu. Niestety uszkodziłam więzadła i w barku stożek rotatorów. 

Jak już wspomniałam wcześniej leczenie w Polsce też się odbywało za moje prywatne pieniądze.  Gdybym miała czekać w kolejce to juz bym była kaleką, bez środków do życia.  W takich przypadkach, szybka pomoc lekarza ortopedy i szybka rehabilitacja to podstawa. 

Dzięki temu jestem zdrową sprawną osobą zdolną do pracy. Nie podejmuję się  więcej zleceń transferem. 

@ DaGa taki to standandart, że na kartę EKUZ czekam juz 2 miesiące. Po tym co mnie kiedyś spotkało mam prawo się niepokoić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi dodatkowo ubezpieczyc  sie prywatnie  na swiadczenia , ktorych karta Ekuz nie obejmuje , wybrac oferte u dobrego ubezpieczyciela   na wyjazd do pracy nie na turystyczny wypad.

Karta Ekuz jednak to podstawa, mamy zagwarantowane prawo do leczenia i nie jest to zadna teoria,. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, LENA_57 napisał:

@DaGaMnie odmówił wypełnienia druków na transport, nawet policję chciał wezwać z czego się uśmiałam. Powiedział, że skoro moge jeżdźić samochodem to mi nic nie jest. Mialam uszkodzoną lewą nogę i prawy bark a do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów wystarczyła mi sprawna prawa noga.  Dopiero po dwóch wizytach w szpitalu udało mi się doprosić jednego lekarza by te druki wypełnił. Leczenia mi odmówili, ponieważ nie byłam połamana, a miałm uszkodzone więzadła, czego wiadomo na RTG nie widać. Na wykonanie MRI ubezpieczyciel nie wyraził zgody. Nogę nastawiłam sobie sama sikając z bólu. Niestety uszkodziłam więzadła i w barku stożek rotatorów. 

Jak już wspomniałam wcześniej leczenie w Polsce też się odbywało za moje prywatne pieniądze.  Gdybym miała czekać w kolejce to juz bym była kaleką, bez środków do życia.  W takich przypadkach, szybka pomoc lekarza ortopedy i szybka rehabilitacja to podstawa. 

Dzięki temu jestem zdrową sprawną osobą zdolną do pracy. Nie podejmuję się  więcej zleceń transferem. 

No wlasnie, moze sie okazac, ze ubezpieczyciel nie ma pewnych badan w ofercie. Trzeba dokladnie sprawdzac co obejmuje ubezpieczenie. Ja po jednym doswiadczeniu z transferem, zreszta dopiero na miejscu dowiedzialam sie, ze trzeba dzwigac i kilkakrotnie wstawac w nocy, zaznaczam od razu, ze takich zlecen nie biore. Wtedy tez po tygodniu zjechalam, normalnie mi zaplacili a nawet przeprosili, ze to wina poprzedniej opiekunki, ktora nic nie mowila itd, zaproponowali nowe miejsce, no ale to bylo w czasach, kiedy nie tylko klient mail prawo do reklamacji.:d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami pryatne ubezpieczenie posiada pewne zalety, których nie ma EKUZ. Ja wolę mieć EKUZ i prywatne. Strzeżonego Pan Bóg strzeże. Dodatkowe prywatne nie jest drogie, a może sporo pomóc. Mój znajomy jeździ po Europie na budowy i też zawsze wykupuje sobie dodatkowe ubezpieczenie. Oczywiście na budowie łatwiej o nieszczęście niż w pracy w opiece, ale nigdy nic nie wiadomo. Chciałam Wam znaleźć odnośnik do artykułu, który jakiś czas temu czytałam o ubezpieczeniach samochodów (OC). Niestety nie pamiętam gdzie to było. Podobno w Polsce jeżdżą tysiące pojazdów bez ważnego OC. Może to trochę taki nasz narodowy czynnik, że z powodu pozornej oszczędności nie chcemy płacić za święty spokój - nie wiem? Aha - nikomu nie życzę żeby musiał korzystać z EKUZ i ubezpieczenia prywatnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LENA_57 Miałaś bardzo przykre doświadczenie i dało mi ono do myślenia co bym zrobiła na twoim miejscu, bo na ból to raczej aż tak wytrzymała nie jestem.

       Tak sobie pomyśłałam, że oprócz ekuz mam w Polsce solidne ubezpieczenie prywatne na wypadek leczenia szpitalnego czy nawet rehabilitacji i dużo nie płacę, choć nie będę nikogo reklamować , ale w każdym bądż razie polski ubezpieczyciel... A czy dobry to się okaże jak kiedyś coś wypłacą...

No więc w razie czego - jakiegoś urazu  czy większej choroby- biorę taksówkę i lecę do kraju pierwszym samolotem, zwrócą mi tyle co za bus, a zawsze tyle nie ucierpię. I leczę się w kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno trzeba upominac sie o karte Ekuz pracownicza, bo to min dowod na to , ze jestesmy legalnie zatrudnieni-wydaja ja na podstawie druku A1, nie liczyc tylko jak to @LENA_57 okreslila jakie"badziewne' ubezpieczenie",  z firmy , ktore nic nie daje . Oprocz Ekuz miec wlasnie  dodatkowe, prywatne ubezpieczenie , bo wiadomo, ze Ekuz wszystkiego nie zapewnia w razie np wypadku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Serenityja wtedy też samolotem przyleciałam, ale nie bylam wstanie sama dojecheć na lotnisko. Mogłam na jednej nodze dokustykać do samochodu, pojechać do poradni przyszpitalnej.  Na parkingu czekałam jak ktoś się pojawi, by poprosić o transport do wejścia. Przychodzili po mnie z wózkiem inwalidzkim.  Nie mogąc chodzić nie byłam w stanie sobie sama poradzić  mając jeszcze wypchaną walizkę. Musiałam czekać 2 tygodnie na załatwienie wszystkich formalności związanych z transportem medycznym.

W Polsce z lotniska odebrała mnie karetka. Zawieżli do domu. Nastepnego dnia dzięki starym znajomością szybko załatwiłam sobie szpital, gdzie byłam trzy tygodnie.  Póżniej kilkumiesięczna rehabilitacja i wizyty u ortopedy. Wszystko prywatnie. 

Wtedy wszystko tak trwało długo, bo miałam tylko ubezpieczenie prywatne. Straszne procedury, kilogramy papierów, opieszałość i wycofanie się z tego typu leczenia zza granicą.  Gdybym wtedy miałam kartę EKUZ, MRI zostałoby natychmiast wykonane w Niemczech i od razu podjęte leczenie, a to prywatne ubezpiecznie które kosztowało miesięcznie ponad 200 zł  zapłaciło tylko za transport medyczny. 

Nawet tej nogi mi nie usztywnili. 

13 minut temu, DaGa napisał:

Na pewno trzeba upominac sie o karte Ekuz pracownicza, bo to min dowod na to , ze jestesmy legalnie zatrudnieni-wydaja ja na podstawie druku A1, nie liczyc tylko jak to @LENA_57 okreslila jakie"badziewne' ubezpieczenie",  z firmy , ktore nic nie daje . Oprocz Ekuz miec wlasnie  dodatkowe, prywatne ubezpieczenie , bo wiadomo, ze Ekuz wszystkiego nie zapewnia w razie np wypadku .

W razie wypadku naprawdę wystarczająca jest karta EKUZ. Prywatne ubezpiecznie może się wycofać z leczenia. Prywatne ubezpieczenie tylko na transport medyczny, ale nie na leczenie. Pracownicza karta EKUZ obejmuje kompleksowe leczenie na terenie Niemiec.

Ja gdybym była odpowiednio zaopatrzona medycznie na terenie Niemiec; chodzi tu o co najmniej usztywnienie  nogi, moja rehabilitacji trwała by o wiele krócej. 

Prywatnym ubezpieczeniem na leczenie na terenie Niemiec można sobie jedynie ... podetrzeć. 

Mając pracownicze EKUZ jest sie tak samo traktowanym jakby się miało ubezpieczenie w AOK. 

Bez karty EKUZ ani rusz. 

Ja się musze zaraz jechać do lekarza, po recety dla dziadków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedzie radza nawet przed wyjazdem na wczasy , aby wykupic dodatkowe ubezpieczenie, bo Ekuz nie wszystko zapewnia.  Dobrze miec  ubezpieczenie chociaz na ten transport. Chyba w ubieglym roku glosno bylo o przypadku  smierci  Polaka  w Egipcie z powodu wylewu  Mial tylko Ekuz, zona z corka wrocily do Polski i zbieraly po rodzinie, znajomych pieniadze na transport zwlok a koszty przetrzymywania zwlok tez  rosly kazdego dnia.  Europa to nie Egipt ale jednak tez warto miec takie ubezpieczenie. Mozna wykupic z opcja do pracy, no ale ty masz niestety doswiadczenie  jak to moze  dzialac.

Oczywiscie wiadomo, ze bez Ekuz i to pracowniczej nie powinno sie pracowac w De.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DaGa juz chyba o tym pisałam, że na transport, ale nie na leczenie.

Takie ubezpieczenie na pokrycie kosztów transportu kosztuje ponad 100 zł miesięcznie. 

Na leczenie karta EKUZ jest wystarczająca. I taką kartę opiekunka powinna otrzymać. 

Mnie wtedy lekarz wypisał skierowanie na MRI, ale prywatny polski ubezpieczyciel odmówił zapłacenia, dlatego póżniej lekarz nie chciał ze mną gadać. Po raz któryś powtarzam, gdybym miała kartę EKUZ bez problemu by mnie leczono natychmiast. 

Żaden polski ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia za granicą, chyba, że jest to bardzo drogie ubezpieczenie. 

No i te procedury, sterta papierów. Jak lekarze niemieccy na to popatrzą to nawet gadać nie chcą. Więcej papierów jak co warte. Nikt nie chce tego wypełniać. 

Nie wiem co wy tak sie uparłyście na to prywatne ubezpieczenie. Karta EKUZ powninna być  i nie ma kłopotu. 

Karta EKUZ.

Tylko Karta EKUZ. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, DaGa napisał:

Wszedzie radza nawet przed wyjazdem na wczasy , aby wykupic dodatkowe ubezpieczenie, bo Ekuz nie wszystko zapewnia.  Dobrze miec  ubezpieczenie chociaz na ten transport. Chyba w ubieglym roku glosno bylo o przypadku  smierci  Polaka  w Egipcie z powodu wylewu  Mial tylko Ekuz, zona z corka wrocily do Polski i zbieraly po rodzinie, znajomych pieniadze na transport zwlok a koszty przetrzymywania zwlok tez  rosly kazdego dnia.  Europa to nie Egipt ale jednak tez warto miec takie ubezpieczenie. Mozna wykupic z opcja do pracy, no ale ty masz niestety doswiadczenie  jak to moze  dzialac.

Oczywiscie wiadomo, ze bez Ekuz i to pracowniczej nie powinno sie pracowac w De.

Nie popadajmy w skrajności z tym transportem zwłok. Ubezpieczenie prywatne uzupełnia EKUZ i nie jest drogie - dlatego ja uważam że warto je mieć. Ale oczywiście każdy ma wolny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialam prywatne ubezpieczenie z firmy 3 lata temu i pech chcial ze znalazlam sie w szpitalu ,ale od razu podjeto pomoc i transport do szpitala w niemczech .Lekarz pytal sie czy mam EKUZ- nie mialam .po powrocie do polski szpital przyslal rachunek 2200e do zaplaty.bo prywatne ubezpieczenie nie oferowalo naglej potrzeby leczenia w niemieckim szpitalu.Obecnie mam Ekuz ubezpieczenie z firmy i moje prywatne ,ktore sie nawzajem uzupielniaja zapewniajac mi pelna ochrone.i w wyjazdach na sztele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...