Skocz do zawartości

Przygotowanie do rzucenia palenia


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wrażenie, że popełniłem błąd, bo mimo że o tym myślałem i nawet się przymierzałem to rzuciłem nagle, bez przemyślenia. Czas pokaże czy to był błąd. O co mi chodzi? Nie czytałem jak ludzie rzucają, co piszą o sukcesach i porażkach...

Co bym zmienił w 5 dniu? Na pewno wstrzymałbym się miesiąc, góra 2 i spróbował zejść do max. 10 papierosów dziennie (w chwili rzucania paliłem ich ponad paczkę...). Po co? Podejrzewam, że dla organizmu byłby to trochę mniejszy szok niż nagłe odcięcie. 

Dopiero w 3 dniu dotarło do mnie, że nie mam żadnych wspomagaczy w postaci podawania dawek nikotyny i sam zabrałem sobie możliwość przejścia tego trochę lżej. W 4 dniu sięgnąłem po nikotynę w sprayu i biorę ją 2 razy dziennie co odpowiada dawce 2 papierosów, które odstawię w 10 dniu.

Dopiero w 5 dniu trafiłem na audiobook Allana Carra. Ponoć to biblia rzucających i warto ją przesłuchać. Jestem w trakcie :)

Allen Carr (ur. 2 września 1934, zm. 29 listopada 2006) – Anglik, autor książek o rzucaniu palenia oraz metody Easyway, do 1983 roku potrafił wypalać do pięciu paczek papierosów dziennie. Zrywając z nałogiem odkrył metodę łatwego rzucania palenia.

Urodził się w Londynie. Palaczem został w wieku 18 lat podczas odbywania służby wojskowej. W roku 1958 został księgowym. Już w tym okresie wypalał do 100 papierosów dziennie. Kolejne próby rzucania palenia podnoszone przez Carra okazywały się nieskuteczne. Przed czterdziestką, po śmierci swojego ojca spowodowanej rakiem płuca, poprzysiągł sobie, że rzuci nałóg – jednak po wyjściu ze szpitala pierwszą rzeczą jaką zrobił było zapalenie papierosa.

Carrowi w końcu udało się rzucić palenie w 1983 roku, w wieku 48 lat.

Allen Carr twierdził, że palacze mylnie interpretują przyczynę swojego palenia. Wydaje im się, iż sprawia im to przyjemność – Carr uważał, że palenie powoduje jedynie usunięcie symptomów głodu nikotynowego, które pojawiają się z momentem zgaszenia poprzedniego papierosa. W ten właśnie sposób palenie napędza samo siebie. Twierdził on dalej, że stan ulgi, jakiego doświadcza palacz paląc papierosa, jest stanem, w którym cały czas znajdują się osoby niepalące. Carr uważa, że palenie nie jest tak bardzo uzależniające jak postrzegane jest to w powszechnym odczuciu. Uzależnienie fizyczne znika już po kilku godzinach lub dniach w zależności od ilości wypalanych papierosów. Wszystkie symptomy rzucania palenia powodowane są przez wątpliwości i strach rzucającego. Carr uznał właśnie strach za główną przyczynę tkwienia w nikotynowym nałogu.

Carr porzucił pracę księgowego w 1983 i utworzył swoją pierwszą klinikę Easyway, aby pomagać innym palaczom. Napisał dziesięć książek, które okazały się bestsellerami, m.in. The Easy Way To Stop Smoking uznaną za najlepiej sprzedającą się książkę nie-beletrystyczną w dziewięciu krajach. Utworzył sieć 70 klinik w 30 krajach, wydawał książki, CD i DVD o rzucaniu palenia. Metodą Easyway rzuciły palenie gwiazdy świata biznesu i branży rozrywkowej, m.in. Richard Branson, Anthony Hopkins, a w Polsce Fiolka Najdenowicz i Dorota Stalińska.

Carr napisał kilka książek z serii Jak rzucić… podnoszące tematy alkoholizmu i otyłości. Wszystkie jego działania uczyniły z niego bogatego człowieka. Jego majątek oceniany był na 120 milionów funtów.

W końcu lipca 2006 roku przekazano informacje, że został u niego stwierdzony rak płuca. Następnego miesiąca 71-letni Carr ujawnił, że zostało mu około dziewięć miesięcy życia. Powiedział wtedy m.in.: Kiedy wypaliłem ostatniego papierosa 23 lata temu, stałem się najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Czuję się nim i dziś. Carr napisał list otwarty do Tony'ego Blaira, w którym ponagla akceptację przez National Health Service swojej metody.

Allan Carr zmarł 29 listopada 2006 roku w swoim domu w hiszpańskiej Maladze.

Tak, czytałem zmarł na raka płuc :((( Ale gdyby nie rzucił to może zmarłby wiele wiele lat wcześniej...

Dzielmy się w tym temacie materiałami i linkami, które warto znać przed rzuceniem, może innym oszczędzimy wiele czasu.

P.S.

Tak wiem, jestem matołem, że tego wcześniej nie przeczytałem i przesłuchałem, ale pewnie nie ja pierwszy i ostatni. Dlaczego? Dopiero teraz sprawdzam, czy to co się ze mną dzieje jest normalne i ile to potrwa... Dzisiaj wiem o lękach, depresji, gorączkach, kaszlu, osłabieniu, wahaniach ciśnieniach, pulsie itd...

Z tego co widzę tylko ja tu na forum jestem w tym momencie rzucenia więc nikt lepszy wam tu nie przyjdzie :). A chcę po sobie coś zostawić i sam poszukać grupy wsparcia a potem zostać supportem dla innych. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...