Skocz do zawartości

Stawki i warunki pracy w opiece


Gość Romek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Nie jestem opiekunem ale mam pytanie. Koleżanka zarabia 1500 euro i jest zadowolona. I teraz pytania, bo ona albo ja czegoś nie rozumiemy a już na pewno mamy inne zdanie.

1. czy w pl za 6000 zł też byście nocowali w miejscu pracy.?

2. Praca w miejscu pracy to 24h. Razy 30 dni to wychodzi śmieszna kwota na godzinę. Prawda czy fałsz? Jeżeli to nie jest tak jak mówią to czy możecie w wolnych godzinach wyjechać na wycieczkę lub zamknąć drzwi na klucz i wrócić rano?

3. Czy praca na umowę zlecenie jest ok?

Nie chcę siać zamętu ale uważam że te zarobki są mocno zaniżone w stosunku do tego czego o d opiekunów się oczekuje a do tego mam wrażenie że to co proponują jest szczytem marzeń za które opiekunki są wiele dać nie patrząc na swoje zdrowie, rodziny i normalność.  

I na koniec pytanie czy zmienilibyście ta pracę w de na pracę w swoim rodzinnym mieście po 8godzin dziennie za 3000 na rękę z powrotami do domu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku twoja koleżanka zarabia 1500 na rękę nie wydając z tego nic. Ma dach nad głową, Internet i wyżywienie. A jak dobrze pójdzie to jeszcze małe co nieco od rodziny. Busa opłaca agencja więc po Twojemu można przyjąć, że zarabia ponad 2000. W tym czasie zajmuje się osoba starszą i ma sporo czasu dla siebie. Wystarczy cierpliwość i komunikatywny język. Jakieś jeszcze pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość Aga napisał:

Romku twoja koleżanka zarabia 1500 na rękę nie wydając z tego nic. Ma dach nad głową, Internet i wyżywienie. A jak dobrze pójdzie to jeszcze małe co nieco od rodziny. Busa opłaca agencja więc po Twojemu można przyjąć, że zarabia ponad 2000. W tym czasie zajmuje się osoba starszą i ma sporo czasu dla siebie. Wystarczy cierpliwość i komunikatywny język. Jakieś jeszcze pytania?

Że tak powiem w Polsce tez mam mieszkanie i czynsz musze płacić co miesiąc nie ważne czy jestem w pracy czy w domu tak samo jak i inne rachunki wiec coś takiego to nie argument. A internet radio i telewizja to standard w dzisiejszych czasach bo będąc na 2 miesięcznym wyjeździe tylko przez internet mogę zapłacić rachunki. A co do godzin pracy nigdy nie jest to co na umowie zawsze robi się więcej i częściej gdyż każda rodzina wypisuje co by chcieli a w praktyce dokładają obowiązków a gdy tłumacze że to nie należy do mnie to zaczyna się długa i bezsensowna dyskusja "bo ja mam na umowie" ale my jako opiekuni na umowie mamy co innego niż oni. Opiekun to nie sprzątacz czy budowlaniec lub ogrodnik często też nie da się wyrobić w czasie choćby z poranną toaletą gdyż mieszkania nie są dostosowane np. brak miejsca lub sprzętu do transferu pacjenta. 

Czas dla siebie zależy do charakteru zlecenia czasem go mamy a bardzo często po prostu nie ma opcji żeby wygospodarować 2 godziny całości jako "naszą przerwę" i pracuje się od 6 rano do 21 lub dłużej. bo to ze usiąde na 3 minuty żeby kawę wypić w spokoju na tarasie to przerwą tego nazwać się nie da. Na umowie mam 40 godzin w tygodniu więc nie trzeba być orłem z matematyki ile godzin dziennie powinienem pracować. Do tego dochodzi  opcja wstawania w nocy do podopiecznego.

Tak że nie wiem jak inni ale ja uważam że my jako opiekuni zarabiamy duuużo za mało w stosunku do tego co musimy robić bardzo często pod dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym. A sposób naliczania naszego wynagrodzenia jest bardzo krzywdzący gdyż ja przy bardzo dobrej znajomości j. Niemieckiego dostałem 1600 euro a moja zmienniczka z takimi samymi kwalifikacjami 1950 euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nowosielska
24 minut temu, Gość Sławek napisał:

A sposób naliczania naszego wynagrodzenia jest bardzo krzywdzący gdyż ja przy bardzo dobrej znajomości j. Niemieckiego dostałem 1600 euro a moja zmienniczka z takimi samymi kwalifikacjami 1950 euro.

A co na to agencja, pytałaś skąd ta różnica, bo to nie jest 50 euro, ale 350....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemiecki Federalny Sąd Pracy (BAG) w Erfurcie postanowił, że co do zasady osobie sprawującej opiekę przysługuje wynagrodzenie zgodne z niemiecką ustawową płacą minimalną za cały czas pracy, tj. zarówno za czas pozostawania w gotowości, jak i za aktywny czas pracy. Czas gotowości wynika tu z faktu wspólnego mieszkania, w ramach którego opiekunka musi być dostępna dzień i noc. Wyrok zapadł w dniu 24 czerwca (5 AZR 505/20).

W jakim stanie faktycznym zapadł ten wyrok?

Dobrina D. z Bułgarii, pracownica zatrudniona przez bułgarską agencję opieki, przez kilka lat opiekowała się niemiecką seniorką w jej mieszkaniu znajdującym się w ośrodku dla seniorów. Mimo że w umowie o pracę uzgodniono tylko 30-godzinny tydzień pracy, ze względu na sprawowaną opiekę nad ponad 90 letnią kobietą opiekunka musiała być dostępna niemal przez całą dobę. W nocy musiała pozostawiać otwarte drzwi do swojego pokoju, aby móc w każdej chwili w nagłych wypadkach udzielić pomocy. Jej miesięczne wynagrodzenie za pracę wynosiło około 950 euro netto.

http://www.solidarnosc.org.pl/~opole/new/index.php?option=com_content&view=article&id=3209:2021-08-26-07-13-53&catid=1:nowiny&Itemid=114

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gość Szwedka napisał:

Z drugiej strony kogo byłoby stać na opiekę zgodnie z prawem...

i tu jest pies pogrzebany Niemcy i Polacy nie bardzo wiedzą jak to ugryźć bo kompromis między tym ile niemcy mogą i ile opiekunki są w stanie zaakceptować to jest teraz. Postępowanie według prawa utopiłaby niemieckie rodziny a to z kolei sprawiłoby i załamanie na rynku opiekunów, bo byłoby dużo mniej zleceń. Kij ma dwa końce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...